• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Merpan 80 fungicid i Kohinor 200 sl insekticid,dobar sistemik sa dugotrajnim djelovanjem
 

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Hvala Tomislave.
Dali se ta dva sredstva mogu miješati pa prskanje mogu obaviti u jednom prolazu.

I kada prskati. Dali se vrijeme tretiranje određuje po pojavi bolesti ili po vegetacijskom stanju sadnica - preventivno.
Ako je prevenrivno dali pričekati da sve sadnice prolistaju ili ?
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Za probu miješanja napraviti pokus...u staklenku uliti malo vode i dva sredstva,promiješati i ostaviti da odstoje,ako se smjesa jako pjeni ili nastaje sedimentacija sredstva nisu kompatibilna.A i piše u uputstvu s kojima se smije odnosno ne smije miješati i još uz to pitajte kada kupujete.Kohinor je sistemik ,znaći da mora biti lisne mase da se upije u biljku.Merpan je preventiva i služi za zaštitu prije pojave bolesti,za već zaražene biljke upotrebljavaju se kurativni fungicidi.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Ima tu i tema o bolestima oraha ako vam se da čitati.U poljoljekarnama sam se uvjerio da rade ljudi sa svakakvim znanjem,ima ih koji znaju ali ima ih i Bože sačuvaj.Čovjek ispred mene u poljoljekarni donese izboj obješen i izboden sa kruškinom osicom(vide se spiralni ubodi po cijelom izboju.Djelatnik u poljoapoteci mu kaže da je bakterijska palež i da nema spasa,čovjek u bedu.Da nisam bio iza njega čovjek bi išao rezati zaražene grane kako mu je rečeno uvjeren da nema pomoći.
 

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Jutros sam prskao protiv grinja, nakon koliko vremena smijem špricati nekim fungicidom ili insekticidom?
Dali je dovoljno pričekati da se prethodno prskanje osuši ili???
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Posadis orahe i prijavis iduce godine poticaj za odrzavanje mislim da je po ha cca 6000kn nisam siguran i to ako si u ekoloskoj ,,
imam ti sadnica oraha za prodat ako te zanima
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Koji su kriteriji za ekološku proizvodnju oraha?
Molim link ili neko pojašnjenje. Vjerojatno savjetodavna zna, no najprije da pitam ovdje...
 

ankaorah

Novi član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
8
Poticaj je oko 5000 kuna ali imate i troškove prijave te svake godine izlazi komisija koja provjerava pridržavate li se pravila . Plaćate certifikat agenciji koja vas prati .
Polovicu novca vratite a morate računati da ekološka sredstva su znatno skuplja,Pozdrav:(envy):
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Kolege,
pricalo se ovde na temu granotocca ili zeuzere .
Ja sam juce ujutro montirao 2 klopke u pokusaju da iskontrolisem ovog leptira.
Klopka je feromonska tj.*ima ampulu koja *siri* miris zenke i to je nacin da se ulove muski leptiri koji su znatno laksi i mogu da lete na vecoj visini.Ako njih nema ili ih ima manje onda si onemogucio ili umanjio oplodnju jaja koje znatno teza zenka polaze svud po krosnji , stablu a izgleda i tlu i to je cela prica..
Ako ih neko kupi vise onda moze imati masovan ulov .Ja sam mali i kupio sam 2 da bih imao informaciju o njihovoj pojavi i letu a onda izgleda da mora da radi i hemija..
Najbolja stvar je da sam jutros kontrolisao situaciju i u jednoj su se za prvu noc uhvatila 2 leptira
csalomon-klopka-maj2015p.jpg


Znaci izgleda sasavo ali izgleda da radi kao i da zeuzere ima mada je neka procena bila da ce krenuti za 10-tak dana .
Nije marketing ali ljudi gledajte orahe , ukoliko primetite veci broj suvih proslogodisnjih grancica ne optuzujte zimu vec je sigurno zeuzera u pitanju i nabavite ovako nesto jer daje nadu da mozemo zajednicki da se izborimo sa ovom napascu.
Ova klopka je inace madjarskog proizvodjaca Csalomon pokusao sam zimus da ih kupim direktno ali je bilo veliko zezanje pa sam ih na kraju kupio preko firme i jednog prijatnog lika iz Sombora ali ne bih da me neko prijavi za reklamiranje..
Pozdrav !
 

markone

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
41
Pozdrav oraholjupci,
Jeste li išli sa zaštitom sa bakrom sad poslje kiša,
za vikend sam obavio rezidbu u zeleno i primjetio da se lagano počinu širiti točkice
po listovima- siva pjegavost.
Planiram danas popodne obavezno ošpricati.

@Panta primjetio sam i ja u proljeće prošlogodišnji napad granotoča, suhi vrhovi i jedno
20-ak centimetara prema dole, a na vrhu mala rupa, mjesto gdje je ušao u orah.
Nisam bio siguran šta je, pa sam odrezao sve suho i centimetar u zdravo i namazao voskom.
Moram viditi jel ima kod nas gdje tih feromonskih mamaca... uglavnom koliko sam pročitao trebao bi biti na bazi feromona Adoxomone??
 

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Pozdrav oraholjupci,
Panta primjetio sam i ja u proljeće prošlogodišnji napad granotoča, suhi vrhovi i jedno
20-ak centimetara prema dole, a na vrhu mala rupa, mjesto gdje je ušao u orah.
Nisam bio siguran šta je, pa sam odrezao sve suho i centimetar u zdravo i namazao voskom.
Moram viditi jel ima kod nas gdje tih feromonskih mamaca... uglavnom koliko sam pročitao trebao bi biti na bazi feromona Adoxomone??

Markone to je definitivno napad granotoca i treba pazljivo zagledati sve grane* to je tesko ako su orasi u punoj velicini* i stablo jer u njemu hoce da napravi rupu u poslednjij fazi .
U prvoj nedelji na jednoj klopci sam uhvatio 10 jedinki dok je na drugoj bilo njih 4 i sto je najbolje feromonski mamac samo privlaci njih jer nema niceg drugog u klopci.
Ne znam cega ima u njemu i cena u Madjarskoj je 3 evra po mamcu koji traje 4-6 nedelja .
Pozdrav !
 

matija_a

Novi član
Tu od
19 Kol 2013
Poruka
27
Pozdrav oraholjupci !
Da li netko ima iskustva u sadnji gušćih nasada oraha ? Npr. 5x5, gdje bi se stablo formiralo više kao voćka, a ne u visinu i debljinu stabla.
Ja inače imam nekoliko hektara oraha ali sve sam sadio 10x10.
Sad imam jednu parcelu veličine 1000 m2, sa dobrom lokacijom u pogledu nagiba, mraza i količine sunčeve svjetlosti.
Pa sam mislio posaditi, na toj parceli, nasad oraha na razmak 5x5, koji bi više podsjećao na voćnjak, čak i formirati grane već od visine 1m.
Ili je možda netko to negdje vidio, internet, tv ???
 

Najnoviji postovi

Na vrh