• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
U Hrvatskoj sigurno još nitko nema nasad oraha lateralnog tipa koji bi zahtjevao strojno orezivanje.A i ljudi su se počeli povoditi za pričama o Chandler orasima iz Turske koji rode hrpu tona i odmah polude.Pogledaj si tekstove sa stranice facebooka "uzgoj oraha" pa budeš shvatio o čemu ja govorim.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Iz tvojeg pitanja vidim odmah da ciljaš na te orahe ali nemoj se zaletavati.Pogotovo ne nasjedaj na priće likova koji prodaju sadnice oraha iz Turske i govore o desetak tona po hektaru i pričaju bajke.
 

ibjonda

Član
Tu od
4 Ožu 2017
Poruka
43
Hvala na odgovoru.
Jesenas sam posadio sortu Chandler, pa me zanimalo dali je tko ima praktična iskustva s latetalnim sortama na nasim prostorima.
Lp
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Takav nasad nema nitko sigurno u Hrvatskoj i ne vjeruj za Chandler sve što čuješ...još se ne zna kako podnosi našu klimu.Mrazeva kasnih je kod nas sve više i tek treba vidjeti kako to podnosi.I ja sam posadio 20 komada tek toliko da vidim kakvi su....Imam hektar Novosadskog kasnog.Imaš na facebook stranici ;uzgoj oraha: sve što te zanima.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,415
Jesi vidio u Starom Petrovom Selu kod Šporčića?

Trebao bi imati

fd06c6dcce9c363c160fd247366f45ea.jpg
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Imam problem sa granotočom (zauzera pyri) u orasima.Gdje se mogu nabaviti feromonske klopke (Csalomon VARlb3)?Vidim da se pisalo ovdje o tome.
 

debeliPas

Novi član
Tu od
6 Svi 2018
Poruka
1
Pozdrav, imam pitanje i bilo bi super ako možete pomoći savjetom. Na stablu oraha pojavile su mi se neke pukotine i nemam pojma što su niti kako ih sanirati.

Fotke su na linku: https://imgur.com/a/LIoGrEQ

Hvala puno, orah ima sentimentalnu vrijednost pa bih želio da izbjegne motorku.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Moze li netko barem okvirno napisati koliko treba novaca za podizanje jednog hektra oraha?
 

Orah

Novi član
Tu od
12 Sij 2015
Poruka
6
Moze li netko barem okvirno napisati koliko treba novaca za podizanje jednog hektra oraha?
Poluintenzivni zasad sa oko 80 sadnica po hektaru traži investiciju oko 8.200 eura/ha.

Intenzivni zasad sa oko 280-300 sadnica po hektaru traži investiciju oko 11.800 eura/ha.

Ovo su troskovi investicije bez umanjenja po osnovu bilo kakvih subvencija.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
917
Poluintenzivni zasad sa oko 80 sadnica po hektaru traži investiciju oko 8.200 eura/ha.

Intenzivni zasad sa oko 280-300 sadnica po hektaru traži investiciju oko 11.800 eura/ha.

Ovo su troskovi investicije bez umanjenja po osnovu bilo kakvih subvencija.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

De malo obrazloži ove iznose ako ti nije problem.
 

Orah

Novi član
Tu od
12 Sij 2015
Poruka
6
De malo obrazloži ove iznose ako ti nije problem.
Ovo je iz licnog iskustva, tablica je velika i nisu bas sve informacije za objavljivanje.

U troskove je usla obrada zemlje sa podrivanjem na 80cm, meliorativno djubrenje i kalcifikacija, stajnjak, materijal za sadnju (glistenjak, mikoriza, fosforno djubrivo), nasloni, sadnice, sadnja, ogradjivanje i sistem za navodnjavanje.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

Darkezo

Novi član
Tu od
26 Svi 2018
Poruka
5
Poštovani forumaši molim pomoć pojavilo mi se u orahu bolest šta bi moglo biti ako netko ima iskustva da mi napiše .iz stabla curi crna tekućina i stablo se suši
 

Prilozi

  • IMG_20180519_123927.jpg
    IMG_20180519_123927.jpg
    78 KB · Pregleda: 90

tomislav83

Novi član
Tu od
14 Pro 2014
Poruka
9
Pozdrav!

Da li mogu nekako "sanirati" ovakvo stablo, tj. koru oraha? Hoce li se ovakvo stablo osusiti?

Hvala.
3ccdd42ff894f60ecf1a8f765b3814f2.jpg


Poslano sa mog LG-M200 koristeći Tapatalk
 

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
Poštovani forumaši molim pomoć pojavilo mi se u orahu bolest šta bi moglo biti ako netko ima iskustva da mi napiše .iz stabla curi crna tekućina i stablo se suši


Pozdrav, dali si dobio neke informacije u vezi ove pojave koju si predstavio?

Prosle godine sam i ja uocio kod sebe nekoliko takvih fleka, obratio se zavodu da urade analizu u novembru, medjutim nisu nasli nikakve patogene... ove godine mjesta gdje su bile fleke su odumrla i oko njih je kora pukla ali se regenerise kora koja je ziva oko tog mjesta.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Probaj pošpricat sa Neoram WG, 300 g/100 l vode.
Tako sam ja radio, ja sam u ekološkoj proizvodnji.
 

Najnoviji postovi

Na vrh