• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,492
Kvalitetom i kolicinom po jedinici povrsine odavno konkuriramo svima u europi. Barem tu kod mene. Druga stvar je sto vecina zavrsi u izvozu, a nama uvoze smece od ko zna kuda pa nam serviraju pod domace.
I da proizvodimo dovoljno svega za vlastite potrebe svejedno nebi jeli kruh i ulje od domaceg zrna.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Ne, ti se trebaš osjećat krivim jer želiš brat poticaje a ne želiš radit.
Ako nemaš novaca i vremena onda se nemoj niti hvatat poljoprivrede.

Po meni je bitnije da zemlja bude u funkciji pa bili na njoj orasi , kiviji ili rogači.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne mogu se složit sa tobom. On će na 1 ha posadit 100 oraha što ih je uzgojio doma u hamperu. Neće ih špricat, kosit će 2 puta godišnje. Za 10 godina će ti orasi rodit, neki manje neki više, neki će plodovi biti veliki kao jabuke a drugi veličine lješnjaka. U tih 10 godina će on od države dobit preko 100 000kn i preko 4000l plavog. Smatram da je bolje da svaki pravi proizvođač dobije 50kn više poticaja nego on 100 000kn ako se time ne misli ozbiljno bavit.

Koju god kulturu sadili, pogotovo u ekološkoj proizvodnji, treba održavat odnosno kosit/kopat , špricat, orezivat. Vidim i da nitko ne spominje orezivanje oraha a bez toga nema niti pravih rezultata.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Ne mogu se složit sa tobom. On će na 1 ha posadit 100 oraha što ih je uzgojio doma u hamperu. Neće ih špricat, kosit će 2 puta godišnje. Za 10 godina će ti orasi rodit, neki manje neki više, neki će plodovi biti veliki kao jabuke a drugi veličine lješnjaka. U tih 10 godina će on od države dobit preko 100 000kn i preko 4000l plavog. Smatram da je bolje da svaki pravi proizvođač dobije 50kn više poticaja nego on 100 000kn ako se time ne misli ozbiljno bavit.

Koju god kulturu sadili, pogotovo u ekološkoj proizvodnji, treba održavat odnosno kosit/kopat , špricat, orezivat. Vidim i da nitko ne spominje orezivanje oraha a bez toga nema niti pravih rezultata.

Prijatelju Hele, i sam imam 2,7 ha oraha sjemenjaka i 1 ha ljeske certificirane.
Prvi nasad sam zasadio 2003. U ekološku sam ušao 2014.godine. Orah nisam sadio za sebe nego za moju djecu, u prvom redu za drvnu masu, koju će djeca rezati za 70 godina. Do sada ja još nisam ubrao ni kile ploda i imam samo troškove.Ovaj poticaj koji dobijem, s tim sa poticajima na 0, kada odbijem troškove.
Najstariji nasad mi još nije dao roda, jer je ove i prošle godine bio mraz, i godina je prošla. A takvih godina je do sad prošlo već 13.
Jbg prijatelju, većina vas pita, a gdje ti je plod....
Nitko od vas ne pita, jesi li do sad uopće i imao ploda....
Nitko od vas ne pita, koliki su ti troškovi.....
Većina vas lakonski gleda samo na tu visinu poticaja.....

Dio posta obrisan zbog psovanja. Pripazi malo na izražavanje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Mislim da Vam je rasprava krenula u sasvim krivom smjeru,,,
Bit foruma je da jedni drugima pomazu i djele saznanja a ne prepucavati se zastupajuci samo svoj stav u trenutno situaciji,,,

Ne zelim previse filozofirati ali postavio bih pitanje kolegi "hrva"
Kolega bi li ti svojim novcem poticao takvu proizvodnju kakvu ti radis?
Bi li ti nekom davao novac da se sa zemljistem i nasadom na taj nacin odnosi?
Ako bi evo ja se dobrovoljno javljam za prve povrsine,,,

Nista zlonamjerno nemam u primislima niti radim sa orasima ali pratim ovu temu i morao sam reagirati na takav napis,,,
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
hrva@ Imaš posađeno 3.7ha u ekološkoj zato dobiješ oko 32000kn akosi o području težim uvjetima gosopdarenja toje još oko 1000. Pa nemoj me jeb.. dati toliko novac ode na održavanje nasada.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Ja svoje troškove vrlo dobro znam i koja god kontrola dođe neka dođe i neka provjeri.
A vi kolege isto tako možete posaditi isto tako kao i ja , pa će te vidjeti sami koliki su troškovi, koliki su poticaji, koji su uvjeti i kolika je zarada......ako meni ne vjerujete.
Ne pristajem na pokušaje kojima se pokušava obezvrijediti rad trud i muka ekoloških proizvođača oraha ili bilo čega ekološkog.
Puno više ručnog rada ima u ekološkoj proizvodnji, pa vam konstatacija da se oko oraha ili lješnjaka samo pokosi godišnje jedanput ili dvaput i to je sve, nije argumentirana.
Pokušava se neargumentiranim pokušajima svaliti nekakva naša krivica na nas ekološke , jer mi smo po vašem paraziti koji ubiru visoke poticaje a kose jedanput ili dvaput godišnje......i to je sav vaš argument. Jadno prijatelji, jalno, i uskog pogleda......
Proširite pogled, medalja ima dva lica , mislite da je samo vaš pogled na to ispravan......
P.S. Blaženi oni koji neznaju, njihovo je.....reče jedan čovjek. Ajd bok
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Kolega hrva, ti i kad citiras ne citiras kak treba,,,:tongue:
"Blago siromasima duhom jer njihovo je kraljevstvo nebesko!" rece taj netko iz mase,,,

Sto se tice teme poznajem podosta ljudi koji su zasadili orah i velika vecina njih je u ekoloskom nacinu uzgoja a svi su tu iskljucivo radi poticaja,,,
Kad bi se umanjili poticaji bas me zanima sto bi se dogodilo sa tim nasadima,,,:s:

Poznajem samo jednog covijeka koji sa ljubavlju gaji svoj nasad oraha i taj nasad je za uzor u odnosu na ove ekoloske,,,

Visina poticaja za ekoloski uzgoj je prevelika tj. u nesrazmjeru htjeli mi to priznati ili ne, zapravo usudio bih se reci destimulirajuca za bilo kakav rad i trud,,,
ali nije to nikakvo cudo jer mnogo toga je trulo u drzavi nasoj,,,

Ne krivim ja vas vec one koji su takve odluke donijeli,,,

I nesto u vezi troskova, slazem se sa kolegom seatom, da ne citiram sad na sto se odnosi,,,

KOlega hrva, buduci da je ova kalendarska godina pri kraju a sa njom i poslovi oko nasada vjerujem da sad mozes podvuci crtu i vidjeti sto se to radilo ove godine u nasadima,,,
Mene kao nekoga tko nezna koliko posla ima oko oraha zanima sto se to sve u jednoj kalendarskoj godini mora odraditi, nije da podjebavam vec me to zanima kao buduceg potencijalnog kandidata za tu vrstu proizvodnje,,,
za ljesnjak znam sa njim se hrvam vec godinama,,,:(emo):
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Ne razumijem nas Hrvate nikako, ako postoji zakon koji nismo mi donijeli red je da iskoristimo što se može legalno, meni nije krivo nek bilo ko sije i sadi što hoće dok je to po zakonu. Tražim upravo to da je po zakonu i da mi bude što isplativije, evo mogu još dvije godine zemlju držati na ugaru pa i to nekome smeta, ne razumijem taj jal. Bit foruma bi trebao biti da se pomognemo da izvučemo što više poticaja, a ne prepucavanje oko nečega na što nemamo utjecaj. Moj nasad oraha ako ga podignem sigurno neće zarasti u korov dok mogu sjesti u traktor ili platiti nekome da pokosi ili potanjura tako da takvo etiketiranje unaprijed mi je nejasno, ja bi svakome ovdje rekao da znam gdje može uzeti više poticaja i bolje zaraditi, ma nije čudno da ljudi bježe van.

U biti to je ono nek susjedu crkne krava pa bum ja uzel tih njegovih 2 hektara zemlje zakaj bi on imal koristi kad mogu ja.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nisam ekološki proizvođač, čak nisam nikakav, barem ne komercijalni. No, jedno uvijek imam u glavi. Vodilja mi je da čim manje doprinesem zagađenju. Izbacil sam iz upotrebe svu kemiju osim mineralnih gnojiva. I to bi, ali mi je nažalost preskupo. Zato u potpunosti razumijem komercijalne proizvođače, kako ekološke tako i konvencionalne.
Lijepo je kolega Bobić napisal o biti foruma. Zato ne razumijem one koji raspravu skreću u drugom smjeru. Jel to na djelu naš poznati hrvatski jal u genima pa smo zato genijalci. Ako drugome ne morem pomoći, sigurno mu niti ne bum odmagal i ne bum si poželjel njegove stvari (čit. potpore).
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Ja svoje troškove vrlo dobro znam i koja god kontrola dođe neka dođe i neka provjeri.
A vi kolege isto tako možete posaditi isto tako kao i ja , pa će te vidjeti sami koliki su troškovi, koliki su poticaji, koji su uvjeti i kolika je zarada......
Imam hektar oraha kalemljenih 4. Odina i ukupni troškovi su oko 2000 kn godisnje.O kojem ti rućnom radu pričaš u orasima ,pogotovo kada nisu u rodu i nema šanse da svi poticaji odu na održavanje.Ti eko poticaji se debelo iskorištavaju i da se smanje vidjeli bi interes za taj eko.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Ma priča glupost pase opravdava da mu za 1ha treba sav poticaj koji dobije a debelo se iskorištavaju eko poticaji. Ajd kolega hrva navedi svoje troškove za ovu godinu.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Tu priću može progutati samo netko se uopće ne bavi voćarstvom.Da su troskovi jednaki poticajima kladim se da bi više od 50% odustalo od eko nasada,pustimo na stranu priće kako se to radi iz ljubavi itd...

Ja planiram i dalje širiti nasade kalemljenih oraha i radio bi to sa ili bez poticaja jer podižem to za zaradu od prodaje ploda i mislim da poticaji nebi trebali biti presudni na odluku hoće lo se nešto posaditi ili ne...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
@ hrva: Kolega ja jesam ekološki proizvođač i znam o čemu pričam. Ja nisam rekao da u eko proizvodnji nema posla nego bas suprotno i neka se ovi sa 2 kosnje u sezoni ostave ćorava posla.
Druga stvar što sam pričao kolegi Gustavu je ovo što ti pričaš, krenuo si sa nasadom 2003 i do sada nisi brao orahe, vjerojatno je djelomično problem i u sadnom materijalu. Takvu ja proizvodnju ne bih poticao. Daj nam još sad reci kako orezuješ orahe?

E sad o poticajima, da su precijenjeni nisu. Prvi hektar kontrola je od 1000-2000kn, ovisno o stanici. Ja ove zime na jedan ha moram bacit 1t peletiranog gnoja, to će me koštat između 5-6000kn. Ove sezone sam špricao 24 puta zaštitu ( insekticid + fungicid) i u nju sam dodao folijarnu dohranu kada sam mogao. 17 puta sam malčirao i kosio trimerom između voćaka, znači negdje 9 puta malčirano i kakvih 8 puta trimerom između voćaka. Tu je još rega + servis traktora jer ga imam samo za voćnjak i godišnja naknada za navodnjavanje. Koliko mi ostane, šipak! Ali će se zaradit za koju godinu. Poticaji su tu da podmire dio održavanja a ne da budu dobit.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
24 puta si prskao orahe????Pa koliko puta bi ti prskao jabuke ili kruške????Daj nemoj sa takvim pretjerivanjima...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Kontrola je za prvi hektar 500do 900kn. 24 puta šprico ok al štasi 17 puta malčiro to ispada dasi malčiro svaki 9 dana. Daj molim vas ljudi.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Da li ti zajebavaš ili misliš ozbiljno?
Ak zajebavaš ok. Ali ako misliš ozbiljno, daj nemoj više umaraat sa svojim neznanjem, bedasto je to,...jbg

Molim lijepo admine da ovih par postova izbrišu jer ovo nema veze sa vezom........
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Napisao sam negdje gore da nemam orahe, imam 3 druge kulture. Da spricao sam 24 puta, preko pola spricanja fungicidi a ostalo insekicid.

Napisao sam da sam malcirao kakvih 9 puta i 8 puta trimerom izmedju sadnica. Sada u pola nasada imam zasijanu travu pa ce trebat i cesce. Svi su nasadi mladi i ne kopaju se vec malciraju. Onaj tko zeli nesto brat ce i kosit, vec par godina probleme ne stvaraju kise vec jake rose a oni sa travom do guzice se onda cude sto nista ne beru. Pred par godina sam imao po sredini reda traku 2m trave do guzice i dobio sam u kontroli korektivnu mjeru malciranja u roku 8 dana, posteno. Ako vec dobivam novce onda treba i nasad odrzavat urednim.


Kad placas kontrolu placas ( barem ja) po km, dnevnicu i kontrolu. Moja je relativno blizu i meni je prvi ha 1000kn, znam da neki placaju i puno vise.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Da li ti zajebavaš ili misliš ozbiljno
Ak zajebavaš ok. Ali ako misliš ozbiljno, daj nemoj više umaraat sa svojim neznanjem, bedasto je to,...jbg

Molim lijepo admine da ovih par postova izbrišu jer ovo nema veze sa vezom........

Gosopdine ja neznam učem vi nevidite vezu sa vezom. I učem ja to vas zajebavam? I nema šta tko tu da briše sveje po pravilima foruma. I molim vas da napišete te vaše troškove u ekološkoj ako nije vam problem.
Prva kontrola m izašla oko 550kn za 1 ha
 

Najnoviji postovi

Na vrh