• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
@ hrva:
Druga stvar što sam pričao kolegi Gustavu je ovo što ti pričaš, krenuo si sa nasadom 2003 i do sada nisi brao orahe, vjerojatno je djelomično problem i u sadnom materijalu. Takvu ja proizvodnju ne bih poticao. Daj nam još sad reci kako orezuješ orahe?
.

Pa već dvije godine imam štete od mraza kao i 80 % voćara. Zato zadnje dvije godine nemam ploda ili je toliko minimalan da mi se nije isplatilo brati.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Gosopdine ja neznam učem vi nevidite vezu sa vezom. I učem ja to vas zajebavam? I nema šta tko tu da briše sveje po pravilima foruma. I molim vas da napišete te vaše troškove u ekološkoj ako nije vam problem.
Prva kontrola m izašla oko 550kn za 1 ha

A šta reć na ovo nego se nasmijat od srca :(nod):
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Pa već dvije godine imam štete od mraza kao i 80 % voćara. Zato zadnje dvije godine nemam ploda ili je toliko minimalan da mi se nije isplatilo brati.

Što je bilo sa 2015. godinom, to ti je bila 12 ili 13-ta vegetacija?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kod mene poslije 2014. nije bilo prave berbe oraha. U 2015. jako malo, a prošle i ove godine 0 (nula) komada, ne kg. Malo sam prenisko i mraz je češći. Oni koji su na 200-300 m više imaju ponešto ove godine.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Što je bilo sa 2015. godinom, to ti je bila 12 ili 13-ta vegetacija?

Na jesen 2003. sam sadio prvih 0,6 ha.Pa sam svake godine povećavao, nadosađivao....sada sam na 3,7 ha.
Jbg. sadnicu kad možeš posaditi u jesen je najbolje, ali je bila godina 2014 kada je na jesen 2014 sve plivalo i nije se moglo sadit, pa se sadilo u proljeće travanj 2015.
Pa ti sadnicu na zimu sjebe poplava, pa na jesen sjebe zec,srna,......pa na proljeće mraz, pa na ljeto suša i tako svake godine u krug,pa što ostane ostane......

Nije se meni toliko za čudit na ljude koji neznaju ili nisu upućeni u praksi u probleme kod oraha, kada ima stručnih ljudi iz nadzornih stanica, znači školovanih agronoma, koji kao da su pali s marsa, pa ne znaju što sve može sjebat sadnicu, plod itd....
I sad ja objasni nekome probleme u tvornici pod otvorenim nebom, a drugi misli kako bereš fine poticaje, kosiš jedanput godišnje i staviš čistih 50000 kn u džep....
Keteni...
 

juanjuaninho89

Novi član
Tu od
16 Stu 2017
Poruka
26
Pozdrav svima.

Imam vinograd koji se ne radi i hteo bih tu da zasadim 7 oraha. Razmisljam o sortama, i ono sto mi je najbitnije je da sto kasnije krecu sa vegetacijom. Pa mi je potreban savet sta uzeti? Razmisljao sam o cendleru 4 kom, 1 franket, 1 g139 i 1 fernor? Da li je ok za oprasivanje?

Ili ima neko bolji predlog? Hvala unapred.

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Ne znam da li je potreban oprašivać, ali znam da je ta sorta idealna za naše podneblje, klimu, mrazeve itd.....A to za oprašivanje , slobodno pitaj čika Google, neće ništa da ti bude.:drink:
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Jučer kupio dvogodišnje sadnice.
Novosadski kasni 135 komada
Seiferdorfer 135 komada
Franket 20 komada
Gazenhajm 139 20 komada
Toje za 5 kj. Šta mislite o izboru sadnica? Sadnja uskoro biće i slika.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Rupe ću bušit sa svrdlom fi 50cm a koliko je duboko potrbno?
Koliko umjetnog bacit oko svake sadnice?
U rasadniku gdje sam kupio orahe čovjek mi savjetuje da neskraćujem sadnice a sva struka govori dase skrate.
Iz iskustva na koju jih visinu skratiti? Sadnice su ovisi o sorti od 1 do 2 metra.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Rupe ću bušit sa svrdlom fi 50cm a koliko je duboko potrbno?
Koliko umjetnog bacit oko svake sadnice?
U rasadniku gdje sam kupio orahe čovjek mi savjetuje da neskraćujem sadnice a sva struka govori dase skrate.
Iz iskustva na koju jih visinu skratiti? Sadnice su ovisi o sorti od 1 do 2 metra.
Nemoj kratit sadnice.Pretpostavljam da ideš na plod, na vrhu sadnice ostavi 3-4 najgornja pupa, a sve niže pupove i mlade izboje potrgaj ili odsijeci....
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Nemoj kratit sadnice.Pretpostavljam da ideš na plod, na vrhu sadnice ostavi 3-4 najgornja pupa, a sve niže pupove i mlade izboje potrgaj ili odsijeci....

Tomije i čovjek u rasadniku preporučio.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Kakvo je zemljiste, odrađena analiza?
odrađena meliorativna gnojidba?

9-2-640x384.jpg


Sad cu postaviti pitanje kao sto si ga ti postavio, slika je samo primjer i nema apsolutno nikakve veze sa gnojidbom oraha ali ima veze sa hranjivima,,,

Mislis li da je netko od ovih ljudi sa slike gladan?

Bez nekih odgovora nekmoguce je to znati kao ni kod pitanja koje si ti postavio,,, :s:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Iako bi bilo najbolje imati informaciju kad su i koliko jeli, ja bih za svaki slučaj svakom od njih ponudil, barem za okrijepu. :) :icon_wink:
 

marke

Član
Tu od
4 Sij 2016
Poruka
314
koji je ph najbolji za kalemljeni orah?
gdje se može najeftinije nabavit 120sadnica?
kolki je prinos po stabljici i kad počinje rađati?
jel se kasnije to drvo može isplatiti?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sudeći prema dosadašnjem vremenu, ove godine vjerojatno ne bu ništa od stratifikacije pa samim time niti od klijanja plodova koje sam posadil. Prođe 10-ak dana s temperaturom ispod 7°C pa onda više teperature. :(
No, nadam se da se barem bude primilo onih nekoliko sjemenjaka koje sam jesenas presadil.
 

Najnoviji postovi

Na vrh