• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,252
Kod mene isti problem, bušio rupe za ogradu, jedva. Zemlja kao beton, suha. Pokušao orati ledinu, samo može plug polomiti nema šanse. Treba lagana kiša da polako natopi.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,841
Da li kod sadnje eko oraha zemlja mora biti tri godine u mirovanju I za to vrijeme se prima poticaj?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne, prijelazno razdoblje se računa od vremena sadnje tj. prijave u ekološku proizvodnju. Ti možeš tražit i skraćeni postupak, ako znaš da imaš dobru zemlju bez pesticida, platiš analizu i papirologiju i odmah prelaziš u eko. Makar to nema smisla kod voća.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne, posadis, tri godine dobivas poticaj za trajne nasade u prijelaznom razdoblju, nesto preko 10000kn/ha, nakon sto udjes u eko poslije 3 godine ide nesto preko 9000kn/ha.
Jel bude sta od tih oraha, sadis ih vec 4 godine, koliko i migriras van.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,841
Bio vani I odustao, ako nemas nekog vani tko ti hoce pomoci pisi propalo. Cini mi se da moja zupanija vraca lovu za kupnju sadnica.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Danas sam presadio nekoliko sadnica oraha uzgojenih iz sjemena (tek im je pred nekoliko dana otpalo lišće). Na fotkama su redoslijedno prikazane faze presađivanja. Sađeno je u jesenas iskopane i meliorativno pognojene jame mineralnim gnojivom PK 20-30. Stajnjak sam stavio u 3 nivoa:
- ispod korijena,
- na zemlju kojom je pokriveno korijenje i
- na vrh humka kao dodatni zaštitni sloj koji u slučaju pada temperatura štiti od smrzavanja u zoni korijenčića.
WP_20181210_14_06_13_Pro
WP_20181210_14_07_20_Pro
WP_20181210_14_07_56_Pro
WP_20181210_14_09_04_Pro
WP_20181210_14_09_44_Pro
WP_20181210_14_10_31_Pro
WP_20181210_14_12_19_Pro
WP_20181210_14_14_23_Pro
WP_20181210_14_14_41_Pro
WP_20181210_14_19_15_Pro
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nitko nije komentiral jesam li, s obzirom na niske noćne temperature i najavljeno jače zahlađenje, presađival u krivo vrijeme.
Svako jutro na DHMZ pratim temperature tla na najbližim mjernim stanicama (Krapina i Varaždin). Do jučer su one na 5 cm još uvijek bile iznad nule. Vjerojatno bu tak i za danas jer noć kod mene nije bila prehladna.

Koliko dana bi trebalo proći od sadnje da smrzavica tla u zoni korijena više ne utjeće, barem ne bitno, na uspješnost presađivanja?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
S obzirom na velicinu sadnica mogao si ih ostavit jos jednu godinu u skoli. Obicno kazu da cca 3 dana nakon sadnje ne bi trebalo ic ispod nule.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala Hele. :drink:

Radi se o presadnji sadnica koje su dobivene na pomalo specifičan način. U prethodno priprenljene i pognojene jame 1x1x0,75 (dubina) m, posadio sam na svako mjesto (oko kolca) po 4 ploda.
Ovako su izgledali sredinom srpnja.
WP_20180714_08_22_26_Pro

Da sam ih ostavio još jednu godinu, bilo bi ih problem izvaditi. Već je sad glavni korijen na dubini 20 cm bio debljine preko 2 cm. Sad sam 3 izvadio, a najmanjeg sam ostavio neka se razvije u veliki orah.
Nadam sa da bude prije vikenda palo 15-ak cm snijega (prema sadašnjim meteo najavama) i zaštitilo ih od vrlo niskih temperatura koje se kod mene očekuju u nedjelju ujutro.
 

ibjonda

Član
Tu od
4 Ožu 2017
Poruka
43
Dali je tko imao ovakvih situacija? Sadnja je jesen 2017.
 

Prilozi

  • Webp.net-resizeimage (1).jpg
    Webp.net-resizeimage (1).jpg
    49 KB · Pregleda: 73

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Pomoć dali se nekom ovo desilo 7mj sve se suši
Gledam ovo i srce me zaboli. Nadam se, da če se situacija pozitivno riješiti. A upravo na isto vrijeme, kao kod tebe, nešto se desilo sličnog i kod mene. A to na trem starim orehama. Slučajno pronašao sliko od 7 mijeseca. Svi bili do zadnjeg zdravi. Čini se meni, da su bili dobri još u početku proizvajanja zelene mase. A kad porastilo sve, počeli listi se sušiti.

Ovo vidijo sam slično i kod prijatelja. Nadalje se dešavalo isto kao sa tvoje slike. Usrijed ljeta bilo sve na tlima lišče suho, a na kraju mi se čini 8 mijeseca počele su dreve gnati nove nastavke za lišče i tamo nastala je nova zelena masa. Stare grane, izgledaju, da su na krajima posušile se. Suhe su i odpadale su na jesen. Kao da bi drevo šlag udarijo, a ponovo zaživela. Plodovi bili su zdesetkani. NEkvi odpali u početku bolesti, al ipak jih bil omalo. Koji su odpali pravo vrijeme, i između njima bilo je težko pronači nekog izpravnog. Od svih oreha za sebe jedva smo imali dovoljno. Zadnje oreha nona potukla upravo danas.

NEzanam, ak bi to imalo veze bilokakve oko toga, jer sve tri dveve stoje ukup a između njiva imam veči kup stajnjak star više godina. Dal se tamo koji vrag zadržava i okužil dreve. Lp svima.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Ne bi kazao, da bijo mraz-pričam na pamet. Zadnje godine radi su smrznuli, al tada listi rasli su tamo, gdje su prvi odpadli.Sad bilo sasvim drugačije. KAd smrzne, odpadnu svi listi, al sada ponekve grane ostale nedotaknute. Sigurno je bolest. Nekdje sam čitao o njih. I ovdi nešto piše o bolestima. Ovakve štete na orehima, kakva bila prošle godine, nisam nikad vidijo, a i kad se vozijo daleko okolo sredi ljeta, puno vidijelo se suhih oraha svuda:
https://zelenisvet.com/oreh/
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Reidur,
hvala za link. :drink:
Problem kakvog si opisal mi nije poznat (na moju sreću).
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kod nas u Hrvatskoj su cijeli nasadi vocaka izmrzli ove godine. Prvo mraz sfurio na proljece, vocke opet potjerale i onda se u ljeti potpuno ili djelomicno posusile.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Ma da. listna masa napokon smrzali prisilno ponovo sraste, a ovu je drevi samo spas od smrti, a ne,da bi se moglo očekivati, da što rodi. Ona doslovno tako samo spašava samog sebe.
Zanimivo, na tom linku piše, da na udaru jesu dreve, na mokrim tlima, a vidi vraga, doslovno između tih treh problematičkih dreva vodno je vrelo.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pregledal sam sadržaj linka samo letimično. Zaključil sam da je jako koristan, a proučil bum ga nekom drugom prilikom. Još jedanput, hvala.
 

tomo07

Novi član
Tu od
14 Svi 2015
Poruka
12
Pozdrav,
molio bi informaciju.
Da li bi bilo dobro sad posaditi orahe pošto je sad lijepo vrijeme i temperature su u plusu ili bi bilo bolje pričekati i saditi krajem zime kada nebi bila više opasnost od niskih temperatura?
 

Najnoviji postovi

Na vrh