• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Bolje je sada saditi, i dok su niže temperature a ne više.
Sadi se dok vegetacija miruje, znači sada.
A sadnici ova temperatura neće škoditi.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Bitno je samo da u momentu sadnje zemlja nije smrzla. Ako ujutru ima malo mrza sačekati da se otkravi i onda saditi. Kod mene već oko 10 časova ujutru fino otkravi.
 

OrahsVRHa

Novi član
Tu od
24 Sij 2019
Poruka
5
Poštovani, imam nasad oraha 90 stabala posađenih prije 8 godina, u pripremi sam dokumentacije za otvaranje obrta za preradu uz mjere za samozapošljavanje i u planu mi je kupiti od tog novca strojeve, traktor malčer/kosilicu, krckalicu, čistilicu, prešu za ulje, eventualno mlin za brašno... plan je u budučnosti ići na finalni proizvod ulje i brašno

Novi sam u svemu pa molim ako je neko voljan dat savjet oko izbora pojedinih strojeva, eventalno preporučit prodavatelja, na što obratit pažnju...
hvala unaprijed na komentarima/odgovorima, idem polako čitat temu od početka uvjeren sam da će biti korisnih informacija, Lp Marijan
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Poštovani, imam nasad oraha 90 stabala posađenih prije 8 godina, u pripremi sam dokumentacije za otvaranje obrta za preradu uz mjere za samozapošljavanje i u planu mi je kupiti od tog novca strojeve, traktor malčer/kosilicu, krckalicu, čistilicu, prešu za ulje, eventualno mlin za brašno... plan je u budučnosti ići na finalni proizvod ulje i brašno

Novi sam u svemu pa molim ako je neko voljan dat savjet oko izbora pojedinih strojeva, eventalno preporučit prodavatelja, na što obratit pažnju...
hvala unaprijed na komentarima/odgovorima, idem polako čitat temu od početka uvjeren sam da će biti korisnih informacija, Lp Marijan

Imam nasad oraha 15 godina star, površina 2,8 ha. Imam traktor IMT 549, roto-kosa sa bočnim diskom. Na ljeto mi stiže krckalica za orahe. Sada bi mi trebao atomizer ...Možemo dalje na pp...
 

OrahsVRHa

Novi član
Tu od
24 Sij 2019
Poruka
5
Imam nasad oraha 15 godina star, površina 2,8 ha. Imam traktor IMT 549, roto-kosa sa bočnim diskom. Na ljeto mi stiže krckalica za orahe. Sada bi mi trebao atomizer ...Možemo dalje na pp...

hvalana odgovoru... jelmože par riječi o krckalici? gdje si naručijo, cijena, možda neke preporuke...
 

tomo07

Novi član
Tu od
14 Svi 2015
Poruka
12
Da li netko ima ili zna nekog tko ima svrdlo za traktor za bušenja rupa min fi 50 cm u okolici Varaždina za iznajmiti ili da mi iz usluge iskopa oko 70 rupa za sadnju oraha?
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Ide kod mene hektar i pola eko oraha, rekli mi novosadski kasni da sadim, ima rasadnik u Međimurju oko 50-60 kuna certificirana sadnica, jel zna netko za povoljnije i bliže Zagrebu, Sisku ?
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
917
Ide kod mene hektar i pola eko oraha, rekli mi novosadski kasni da sadim, ima rasadnik u Međimurju oko 50-60 kuna certificirana sadnica, jel zna netko za povoljnije i bliže Zagrebu, Sisku ?

Pa gdje ćeš jeftinije od toga toje od žižeka jednogodišnnje sadnice.
Čuo sam zanjega puno negativnog zato odnjeg nisam htio uzimat.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
@ gustavo: ti moras kupit sadnice iz rasadnika sa popisa ministarstva. Da tamo slucajno nema registriran rasadnik sa eko orahom onda mozes od drugdje uzet eko sadnice oraha ili ako takvih nema onda konvencionalna proizvodnja ali da nisu tretirane nicim sto nije dozvoljeni u eko proizvodnji.
Znam da je do sada na popisu uvijek bilo oraha, mislim da od hrvatskih suma.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
@ gustavo: ti moras kupit sadnice iz rasadnika sa popisa ministarstva. Da tamo slucajno nema registriran rasadnik sa eko orahom onda mozes od drugdje uzet eko sadnice oraha ili ako takvih nema onda konvencionalna proizvodnja ali da nisu tretirane nicim sto nije dozvoljeni u eko proizvodnji.
Znam da je do sada na popisu uvijek bilo oraha, mislim da od hrvatskih suma.

Nema eko, rekli mu savjetodavnoj službi da uzmem konvencionalni, jel imamo kakav spisak konvencionalnih rasadnika?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Trebalo mi je 30 sekundi da na popisu nadjem 3 rasadnika sa eko sadnicama oraha, tako da pazi sta radis.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
917
Imaš ove godine jako puno ekoloških oraha u ponudi. Oprez 3 pročitaj popis da budeš siguran.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Trebalo mi je 30 sekundi da na popisu nadjem 3 rasadnika sa eko sadnicama oraha, tako da pazi sta radis.

Daj link, pa bio sam u savjetodavnoj službi znam što su mi rekli.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nemoj imati previše povjerenje u usmene informacije. Tak sam ja vjeroval poreznoj da mogu bez poreza podijeliti suvlasništvo, a kada sam napravil kak su mi rekli, oderali mi porez. Kasnije su tvrdili da oni nisu tak rekli i da sam ja sigurno krivo razumjel njihove upute.
A da sam odradil na drugi način, malo kompliciranije jer je trebalo umjesto jednog ugovora sklopiti 3, sigurno ne bi trebal platiti porez. Za taj kompliciraniji postupak je pisalo crno na bijelom.
Drži se napisanoga.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Moram nosit najprije zemlju na analizu pa papire njima, meni je ženska rekla da mogu birat kontrolnu stanicu i preporučila HR šume, a ovdje piše da su za određene rasadnike obavezne kontrolne stanice, ako mi dozvole novosadski kasni to ću sadit uz nadzor HR šuma.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
917
Mi drumom a ti šumom. Izaberi najprije kontrolnu stanicu pase savjetuj sa njima. Bićeš pametni.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ti sam biras kontrolno tijelo kao sto ga biraju i rasadnici. Nista ne smijes sadit bez odobrenja kontrolnog tijela, prvo trazis ponude za sadnice i onda ih sa certifikatima saljes svom kontrolnom tijelu da ti izda odobrenje za sadnju.
Vidim da novosadskog nema na popisu i pitanje je da li ćeš ga smjet sadit ili smijes samo ovo sa popisa. Sve se mijenjalo, prije si mogao sadit i sto nije na popisu ako nije bilo tretirano konvencionalnim sredstvima. Druga stvar je sto se ne smije sadit nista sto nije na sortnoj listi RH, upis na listu košta i nitko to ne želi platit pa rasadnici daju lažne certifikate, za tvoje novosadske ce ti dat papire za šampion.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Samo govorim što su mi rekli u savjetodavnoj, ako oni ne znaju koji se bave eko proizvodnjom onda jebiga. Koliko ste plaćali eko sadnice?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Vidjet ces koliko znaju kada odes na obavezno predavanje za mjeru 10 ili 11.
 
Na vrh