• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

sadnice-oraha

Novi član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
6
Pozdrav.

Da li ima neko iskustva sa sortom Lara?
Planiram sada na jesen posaditi 2,3ha što bi u intenzivnom zasadu bilo oko 720 sadnica.

Svako mišljenje dobrodošlo :)
Sta god da zasadite , samo nemojte da zaboravite navodnjavanje. u startu najbitniji detalja, naravno pored kvalitetnog zemljista i sadnice.
 

Dud

Novi član
Tu od
2 Ruj 2019
Poruka
1
Lijep pozdrav.
Imam problem s mladim nasadom (a i starim:), dosta je trulih lupina na orasima (unutra su još zdravi). Budući da sam pratio pojavu muha, a nije bilo niti jedne, znade li netko koji je uzrok ovoj bolesti i kako je riješiti? Također je i lišće zahvatila trulež. Pretpostavljam da se radi o nekoj bakteriji. Antrakoza?
Hvala
 

Prilozi

  • _DSC0038.NEF.jpg
    _DSC0038.NEF.jpg
    77.6 KB · Pregleda: 15
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja sam svoje neki dan pomalčiral. Trenutni izgled se vidi na fotkama.

Čime najjeftinije, a efikasno, zaštititi mlade stabljike od divljači?
 

Prilozi

  • WP_20190902_08_02_39_Pro.jpg
    WP_20190902_08_02_39_Pro.jpg
    178.1 KB · Pregleda: 36
  • WP_20190902_08_03_12_Pro.jpg
    WP_20190902_08_03_12_Pro.jpg
    168.2 KB · Pregleda: 35
  • WP_20190902_08_03_43_Pro.jpg
    WP_20190902_08_03_43_Pro.jpg
    174.3 KB · Pregleda: 37

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala. Moram pitati lovce za repelent. Pušku mi vjerojatno ne buju dali. :ROFLMAO:

Inače sam razmišljal da kod svake voćke zabijem 4 kolca i okolo stavim neku jeftinu mrežicu (možda plastičnu ogradu ko na baušteli). Repelentom bi bilo jednostavnije, ali ne znam koliko dugo odbija divljač.
 

amaters

Novi član
Tu od
12 Pro 2016
Poruka
18
Da se malo uključim sa svojim malim iskustvom. U jesen 2017.posadio sam u širem zagrebačkom prstenu 200 sadnica cijepljenjog oraha. 185 Rasne i 15 oprašivača G125, Jupiter i Franqet. Za one koji ne znaju rasna je selekcija prof.Koraća s Novosadskog fakulteta, koja nije na sortnoj listi u Hrvatskoj, pa sam je kupio pod nazivom druge sorte uzgajivača koji ju kod nas kalemi. Razmak sadnje 10x12 m.u trokut na površini 2,2 ha. Da, što veći razmak za klasične sorte ali minimalan sklop sadnje oraha u RH vam je 100 sadnica po hektaru(po Agenciji za plaćanja). Korijen skoro uopće nisam kratio. U rupe sam ubacio skoro 10l.glistenjaka oko korijena kako bi biljka imala hrane u startu. Tretirao sam ih mikorizom. Zemlja je pripremljena prethodno ali je jako glinena. Krajem 2. mj.slj.god.ih čepirao. Dio je propao što od zime što od vode. Dosađivan prošle i ove godine. Prskam nekoliko puta godišnje samo bordoškom juhom s svijetlim uljem. U eko je nasad. Oko sadnica bacam peletirani stajnjak. Oko sadnica frezam i kopamo, između redova malčer. U 1.godini zadovoljavajući prirast nije ostvarilo ni 10% sadnica. U veljači ove godine sve ostale ispočetka. Ove godine pravi bum. 99%sadnica koje sam 2x čepirao ostvarile su rast preko 1,2 čak i do 2 metra u ovih 7 mjeseci. Glavninu ideja oko obrade našao sam na stranici uzgajivača oraha Srbije jer kod nas nažalost struke gotovo nema, nemamo ni svojih sorti niti vjerodostojnih izvora informacija. Pa ni pravih plantaža. Evo ukratko malo pomoći onima koji se pitaju ono što sam se i sam pitao zadnjih par godina.Ovo je par fotki od 26.08. ove godine.
 

Prilozi

  • IMG_20190826_185332.jpg
    IMG_20190826_185332.jpg
    143.3 KB · Pregleda: 45
  • IMG_20190826_185340.jpg
    IMG_20190826_185340.jpg
    130.7 KB · Pregleda: 45
  • IMG_20190826_185300.jpg
    IMG_20190826_185300.jpg
    174.6 KB · Pregleda: 46

amaters

Novi član
Tu od
12 Pro 2016
Poruka
18
Pa napisao sam. Nakon prve sezone prirast nije bio zadovoljavajući pa sam ove sezone ponovio postupak za većinu sadnica.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Ne znam jel to vrijedi i kod jabuka, jel bolje raste kad se odreže, moj tast je rezao veliki orah i obnovio ga, možda bi jabuke išle tako.
 

amaters

Novi član
Tu od
12 Pro 2016
Poruka
18
Ne znam jel to vrijedi i kod jabuka, jel bolje raste kad se odreže, moj tast je rezao veliki orah i obnovio ga, možda bi jabuke išle tako.
Ne znam sigurno, mora biti iznad kalema. Čuo sam od nekih da se svaka voćka može podrezati nakon sadnje.
 

Orah

Novi član
Tu od
12 Sij 2015
Poruka
6
Škola savremenog uzgoja oraha 2019

Za buduće uzgajivače oraha biće organizovan praktični celodnevni seminar Škola savremenog uzgoja oraha 2019 sa predavanjima o karakteristikama savremenih sorti, ekonomiji i tehnologiji uzgoja oraha. Planira se za subotu 26. oktobar, u Ćićevcu / Srbija. Seminar će uključivati i posetu krupnom zasadu lateralnih sorti oraha, koji je podignut u jesen 2017. na površini od 8 ha. Na ovom sastanku, gosti će moći da zadaju sva pitanja tipična za početnike i da na njih dobiju iscrpne odgovore stručnijih kolega.

Najčešća pitanja posetilaca stranice na koje ćemo dati odgovore:
1. Kako odrediti optimalnu sortu i rastojanje za sadnju?
2. Koja je razlika sorti oraha terminalnog i lateralnog tipa plodonošenja? Koji su plusevi i minusi?
3. Rodnost i karakteristike popularnih sorti oraha.
4. Da li je Čendler zaista najbolja lateralna sorta i uspeva li bilo gde? U čemu su prednosti drugih lateralnih sorti?
5. Koja je razlika u tehnologiji intenzivnog, poluintenzivnog i ekstenzivnog zasada i kakva im je ekonomija?
6. Mogu li lateralne sorte da se sade i u hobi-zasadu ili samo u špaliru?
7. Zašto je izbor ciljnog tržišta važan za izbor sorti oraha i tehnologije uzgoja u startu planiranja zasada – čišćeni ili u ljusci, domaće tržište ili izvoz?
8. Kada kalemljeni orah počne da rađa i kada stupa u puni rod?
9. Koliko orah u plantažnom zasadu zaista rađa – 50, 300 ili 20 kg po stablu?
10. Zašto nije moguće saditi orah i za drvo ili za plod?
11. Zašto je sadnja kajsije i leske u međuredu štetna po orah?
12. Orahu treba 10-tak godina dok ne otkrijete greške i prazne priče. Čuda ne postoje.
13. Zašto orah ne treba kalemiti na podlozi od crnog oraha?
14. Monosortni zasadi orada - zašto je isplativije saditi samo jednu vodeću sortu?
15. Kako projektovati zasad? Rastojanja od ograde, orjentacija redova, raspored oprašivača.
16. Kako izgleda priprema zemljišta koja garantuje skoro duplo viši rod?
17. Zašto podrivanje duplo povećava kasniji rod.
18. Kako pravilno saditi orah – teorija i praksa na mladom zasadu koji posećeujemo.
19. Značaj digitalne mini meteorološke stanice u zasadu i gde je nabaviti za par stotina eura?
20. Zašto je zabranjeno unošenje stajnjaka u zasad u rodu?
21. Kako obradjivati medjured?
22. Šta je malčiranje i koje su prednosti?
23. Kako pravilno čepovati orah? Kakve sadnice ne smete čepovati.
24. Kako orezivati orah u prvih 5 godina, a kako kasnije?
25. Hemijska zaštita oraha - crna pegavost oraha (Xanthomonas) “obere” do 50% ploda, a Moljac klapine (Rhagoletis completa) i do 80% roda. Godišnji program zaštite oraha.
26. Crv Beli drvotočac (Zeuzera pyrina) može da uništi mladi zasad. Kako napraviti klopke i kako se boriti, ako ste kupili zaražene sadnice?
27. Kako mašinski jedna čovek može da obrađuje 60ha oraha? Koje mašine su potrebne?
28. Kako izgleda savremena berba i prerada oraha?
29. Kako se orah pravlino suši i čuva?
30. Kome i kada prodati plod da bi se izvukla maksimalna zarada?
31. Kako ostvariti pravo na subvencije ministarstva poljoprivrede r. Srbije?

Možete da se prijavite za “Školu savremenog uzgoja oraha” i izvučete maksimum korisnih informacija za sebe. Prijave slati na office.swga@gmail.com.

Evo kako je to izgledalo prošlih godina:
 

amaters

Novi član
Tu od
12 Pro 2016
Poruka
18
Međuredno frezanje. Ofrezam 2-3x, radi uklanjanja korova, aeracije tla i lakšeg dodavanja peletiranog stajnjaka. Slika od danas.
 

Prilozi

  • IMG_20191013_174316.jpg
    IMG_20191013_174316.jpg
    171.9 KB · Pregleda: 49

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Ja sam svoje neki dan pomalčiral. Trenutni izgled se vidi na fotkama.

Čime najjeftinije, a efikasno, zaštititi mlade stabljike od divljači?
Najeftinije je mozda mrezicom koja sluzi za pripremu fasade za kucu. Ja sam to sekao metar x 30cm i obavijao orah koristeci obicnu heftalicu da to drzi par puta. Jeftino a pouzdano resenje. Dodatno moze i ovlas omazati svinjskom mascu ..
 

amaters

Novi član
Tu od
12 Pro 2016
Poruka
18
Dobro je došlo ali radio bih tako neovisno o bilo kojoj mjeri.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dejo

Novi član
Tu od
2 Lis 2019
Poruka
16
Nakon dva čepiranja sadnice se dobro ukorijenile.
Ja takodjer planiram drugo cepiranje na proljece,jesi to odradio ispod te nove mladice sto je izrasla ponovo na staroj stabljici ili si sjeko na novoj?
 

Najnoviji postovi

Na vrh