• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

goranmilicevic

Novi član
Tu od
24 Ožu 2016
Poruka
11
Kad kazu tehnologiju, ma nemojte molim vas pa i mi ostali svoje orase radimo na nacin da dajemo vodu i gnojimo: Svatko tko vodi brigu ce odraditi formiranje krosnje tj. uzgojnog oblika i zastiti ga dok je mlad.. a poslije nece se nitko penjati po njemu i visiti po krosnji da odradi rezidbu. Ja hocu samo ljudima otvoriti oci zasto ne posade Chandler na 12 * 10 ili 12 *12 ako je on rodan a je, pa onda ce njegova krosnja za 20 godina nositi ploda vise nega ta cetiri ili tri zavisno o razmaku po kojemu je sadjeno a ne ici strojno obrezivati tj. sisati pa taj stroj kod nas nitko nema i njegova je cijena skuplja od tog zasada koji ljudi dizu na h ili dva. Ljudi bi pare na brzaka kao npr. sa aronijom sta je bilo stotine hektara se podiglo a sad njih 90% vadi zasade. Kad covjek pita u rasadniku recimo primjer, razmak za lijesku svi kazu 4*3 ili 4*4 sto je malo jer svaki grm treba prostor za prinos od 7- 8 kg u ljusci a to nemoze dati ako je gusto sadjen.. ali rasdnicarima je bitno samo prodati sto vise komada i uzeti veci profit. .tako je i sa orahom.
 

goranmilicevic

Novi član
Tu od
24 Ožu 2016
Poruka
11
I nasi nasadi su takodjer intezivni , ako covjek gnoji daje vode i stiti ga od bolesti i to je intezivno nebitno sto sorte nisu americke a ponavljam bolje cu posaditi jedan orah i njega gnojiti i navodnjavati a ne staviti 3 ili 4 pa onda tri puta vise gnojiva i vode i zastite da bi mi prinos bio jednak.
 

amaters

Novi član
Tu od
12 Pro 2016
Poruka
18
I nasi nasadi su takodjer intezivni , ako covjek gnoji daje vode i stiti ga od bolesti i to je intezivno nebitno sto sorte nisu americke a ponavljam bolje cu posaditi jedan orah i njega gnojiti i navodnjavati a ne staviti 3 ili 4 pa onda tri puta vise gnojiva i vode i zastite da bi mi prinos bio jednak.
Ja tako isto radim. Ali, to je po literaturi poluintenzivno. I za naše uvjete ok. Te guste sadnje oduvijek guraju rasadnici je njima nije svejedno kupiš li za 1ha 100ili 300 sadnica.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Dakle bitno da ima certifikat pa može prodavati i sjemenjake, kontaktirao sam par njih i bezobrazni su čim se požalim na cijenu. Kako se uopće dobije dozvola za proizvodnju eko sadnica, pretpostavljam preko veze.
 

gladhr2

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2019
Poruka
290
Sjemenjaci se ne mogu prodavati kao ekoloski, odnosno ne smiješ ih saditi

a i smijesno je da plaćaš nešto 100 kn a da to ne vrijedi ni 10 kn
 

gladhr2

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2019
Poruka
290
Ja sam na svoje oci vidio kako je čovjek tj vise njih ali je jedan uzimao kao cca 60.000 kn vrijednost sadnica i medju njima je uvalio sadnice oraha umjesto eko cijepljenog uvalio sjemenjake bez žila skoro...
Na ponudi objašnjeno cijepljenih orah... a na računu samo ORAH
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
917
Da al on mora nekako pravdati papire i certifikate jel taj štoje uzeo za 60000kn sigurno ide u eko proizvodnju a tu papiri moraju odgovarati.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
I skupe su mi sadnice po 100 kuna komad, valjda ima netko po 60-70. Ako je oranje obavezno skinuo bi jedan plug pa s IMT 539, imam konjskog gnoja čisto po 30 kuna 50 kg, to bi bacio ispod korijena ili sa strane da ne izgori korijen. Navodnjavanje sam zamislio pošto nemam lovu da pokrijem hektar i pol cijevima zakopao bi par plastičnih flaša naopačke oko oraha pa ih punio kad nema kiše, ne znam jel voluharice hoće jesti korjien oraha i protiv srna bih trebao nešto izmislit
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Sjeti se i zeca.....
A srna....mislim samo srnjak s rogovima...
I ta ljuta kora im valja,jedino mrežica oko svakog oraha jer zeca ni ograda ne zaustavlja, nađe rupu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh