• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

Dejo

Novi član
Tu od
2 Lis 2019
Poruka
16
Pozdrav.

Da li ima neko iskustva sa sortom Lara?
Planiram sada na jesen posaditi 2,3ha što bi u intenzivnom zasadu bilo oko 720 sadnica.

Svako mišljenje dobrodošlo :)
Ja sam ih posadio ali posto osim podrivanja i tanjuranja i kopanja rupa bagerom nisam nesto previse radio na pripremi zemljista,u rupe stavio samo 10 l glistenjaka jer nisam imao stajnjaka,korijen sadnica je bio svakakav,na nekima jako los ali ih se ipak vise od 90 posto primilo ali slabo su izrasle tako da cu od tih prezivjelih 90% ponovo skratit,i mene zanima ima li itko da je sadio tu sortu i da kaze svoja iskutva
 

amaters

Novi član
Tu od
12 Pro 2016
Poruka
18
Ja takodjer planiram drugo cepiranje na proljece,jesi to odradio ispod te nove mladice sto je izrasla ponovo na staroj stabljici ili si sjeko na novoj?
Na novoj. Jedno 30tak cm.iznad starog mjesta.
 

Srdjan2809

Novi član
Tu od
9 Kol 2019
Poruka
4
Da se malo uključim sa svojim malim iskustvom. U jesen 2017.posadio sam u širem zagrebačkom prstenu 200 sadnica cijepljenjog oraha. 185 Rasne i 15 oprašivača G125, Jupiter i Franqet. Za one koji ne znaju rasna je selekcija prof.Koraća s Novosadskog fakulteta, koja nije na sortnoj listi u Hrvatskoj, pa sam je kupio pod nazivom druge sorte uzgajivača koji ju kod nas kalemi. Razmak sadnje 10x12 m.u trokut na površini 2,2 ha. Da, što veći razmak za klasične sorte ali minimalan sklop sadnje oraha u RH vam je 100 sadnica po hektaru(po Agenciji za plaćanja). Korijen skoro uopće nisam kratio. U rupe sam ubacio skoro 10l.glistenjaka oko korijena kako bi biljka imala hrane u startu. Tretirao sam ih mikorizom. Zemlja je pripremljena prethodno ali je jako glinena. Krajem 2. mj.slj.god.ih čepirao. Dio je propao što od zime što od vode. Dosađivan prošle i ove godine. Prskam nekoliko puta godišnje samo bordoškom juhom s svijetlim uljem. U eko je nasad. Oko sadnica bacam peletirani stajnjak. Oko sadnica frezam i kopamo, između redova malčer. U 1.godini zadovoljavajući prirast nije ostvarilo ni 10% sadnica. U veljači ove godine sve ostale ispočetka. Ove godine pravi bum. 99%sadnica koje sam 2x čepirao ostvarile su rast preko 1,2 čak i do 2 metra u ovih 7 mjeseci. Glavninu ideja oko obrade našao sam na stranici uzgajivača oraha Srbije jer kod nas nažalost struke gotovo nema, nemamo ni svojih sorti niti vjerodostojnih izvora informacija. Pa ni pravih plantaža. Evo ukratko malo pomoći onima koji se pitaju ono što sam se i sam pitao zadnjih par godina.Ovo je par fotki od 26.08. ove godine.

Koliko bacaš paletiranog stajnjaka oko sadnice?
 

goranmilicevic

Novi član
Tu od
24 Ožu 2016
Poruka
11
Pozdrav, novi sam na forumu pa me zanima jeli netko mozda zna za nekakav rasadnik u Pečuhu, planiram saditi orah srpske sorte Rasna, Novosadski kasni, Srem pa bih pokusao kod njih pronaci kod nas ih je nemoguce nabaviti a preko iz Srbije se nemogu uvoziti. Hvala svima na informacijama. Goran iz Vu.
 

amaters

Novi član
Tu od
12 Pro 2016
Poruka
18
Pozdrav, novi sam na forumu pa me zanima jeli netko mozda zna za nekakav rasadnik u Pečuhu, planiram saditi orah srpske sorte Rasna, Novosadski kasni, Srem pa bih pokusao kod njih pronaci kod nas ih je nemoguce nabaviti a preko iz Srbije se nemogu uvoziti. Hvala svima na informacijama. Goran iz Vu.
Rasna nije sorta već selekcija koje službeno nema na sortnoj listi u RH. Može se nabaviti i u RH kod nekih rasadnika ali račun dobijete pod nazivom druge sorte. Mađari prodaju svoje sorte koje su nama nepoznate ali su navodno dosta dobre. Ako mislite nešto ozbiljnije i više posaditi razmislite o monosortnom nasadu.
 

goranmilicevic

Novi član
Tu od
24 Ožu 2016
Poruka
11
Znam da nije na sortnoj listi, to mi i nije toliko vazno. Sadio bih Rasnu i Novosadski zato sto te sorte radjaju i lateralno a i prilagodjene za nase klimatske uvjete za razliku od Chendlera Lare i ostalih sorti koje nisu aklimatizirane za ovo nase podneblje . Upoznat sam sa mađarskim sortama esterhazi 1 i 2 ali te sorte su terminalnog plodonosenja. Rasadnik Kraš u Osijeku ima samo nju u asortimanu. Displantarium Staro Petrovo selo nema Rasnu uopce u ponudi ove koje imaju su tek u jesen na raspolaganju. Rekao bih da je proizvodnja sadnica u Srbiji a pogotovo oraha i lijeske na takvom nivou da se uopce nemogu usporediti sa nama. Njihov institut je izbacio tj. stvorio desetak extra kvalitetnih sorti oraha koje su priznate u cijelom svijetu i kao takve trazene a kod nas ih je tesko nabaviti. Sadio bih normalno Rasnu i N Kasni kao primarne sorte ali ne ide bez oprasivaca tako da bi trebalo posaditi 10 % oprasivaca Šampion Jupiter. Trenutno se u Srbiji moze pronaci na desetak mjesta rasadnicari koji imaju po 15 sorti spremnih sa sadnju ali se nemoze uvesti nista.
 

amaters

Novi član
Tu od
12 Pro 2016
Poruka
18
Rasadnik Žižek, a ima neko i u podunavlju, mislim u Tovarniku.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

goranmilicevic

Novi član
Tu od
24 Ožu 2016
Poruka
11
Hvala na inf. neznam da ima u Tovarniku rasadnik blizu sam pa cu se raspitati. Zizek ima nesto ali nema sve a kazu da mu je kvalitet upitan jeli imate vi kakvih iskustava sa njegovim sadnicama.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

amaters

Novi član
Tu od
12 Pro 2016
Poruka
18
Hvala na inf. neznam da ima u Tovarniku rasadnik blizu sam pa cu se raspitati. Zizek ima nesto ali nema sve a kazu da mu je kvalitet upitan jeli imate vi kakvih iskustava sa njegovim sadnicama.
Možda Ilok, ima netko i navodno dobre sadnice. Što se tiče Žižeka kupio prije 3 god.orahe, i prošle nešto. Ok su i oni i sadnice. Nisu jako za hvaliti ni za kuditi. Displantaru sam zaobišao
 

amaters

Novi član
Tu od
12 Pro 2016
Poruka
18
Znam da nije na sortnoj listi, to mi i nije toliko vazno. Sadio bih Rasnu i Novosadski zato sto te sorte radjaju i lateralno a i prilagodjene za nase klimatske uvjete za razliku od Chendlera Lare i ostalih sorti koje nisu aklimatizirane za ovo nase podneblje . Upoznat sam sa mađarskim sortama esterhazi 1 i 2 ali te sorte su terminalnog plodonosenja. Rasadnik Kraš u Osijeku ima samo nju u asortimanu. Displantarium Staro Petrovo selo nema Rasnu uopce u ponudi ove koje imaju su tek u jesen na raspolaganju. Rekao bih da je proizvodnja sadnica u Srbiji a pogotovo oraha i lijeske na takvom nivou da se uopce nemogu usporediti sa nama. Njihov institut je izbacio tj. stvorio desetak extra kvalitetnih sorti oraha koje su priznate u cijelom svijetu i kao takve trazene a kod nas ih je tesko nabaviti. Sadio bih normalno Rasnu i N Kasni kao primarne sorte ali ne ide bez oprasivaca tako da bi trebalo posaditi 10 % oprasivaca Šampion Jupiter. Trenutno se u Srbiji moze pronaci na desetak mjesta rasadnicari koji imaju po 15 sorti spremnih sa sadnju ali se nemoze uvesti nista.
Navodno Rasna nema potencijal lat.ploda više od 20-30%. Puno ovisi i o intenzitetu rezidbe. Oprašivači idu 5-10,%, ja sam koliko se sjećam od 200 stavio 15
 

goranmilicevic

Novi član
Tu od
24 Ožu 2016
Poruka
11
Ma znam samo da i Rasna i Novosadski su nase sorte, aklimatizirane na ovu klimu i da imaju veliki potencijal rodnosti, a pogotovo kad se posade 12* 12 i kad razviju svoju krosnju nakon 15 godina,
nema tog Chandlera koji ce je nadmasiti u prinosu a pogotovi oni koji sade na 7 * 5 pa takva tri stabla nece imati zajedno kao ovo jedno.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Samo jedna mala matematička primjedba, ne favorizirajući nijednu sortu. Površina koju zauzima orah posađen na 12*12 je 4,1 puta veća od površine 7*5. Dakle, za prinos treba uspoređivati 4 kom Chandlera s 1 kom Rasne ili Novosadskog.
 

goranmilicevic

Novi član
Tu od
24 Ožu 2016
Poruka
11
Sve to stima nista je ne kudim strane sorte samo hocu reci da sta pricaju za Chandler su bajke, ako zelite da vam orah da 10 kg ociscenog ploda on ne moze ici nikako na 7 * 5 pa lijesku sadimo na 6*4 ili 6 *5 da se moze normalno obavljati mehanizacijom radove a ne orah koji treba prostor za rodnost.
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
422
Radi se o sasvim drugačijoj tehnologiji uzgoja tako da se ta dva načina niti ne mogu uspoređivati....
 

amaters

Novi član
Tu od
12 Pro 2016
Poruka
18
Ma naravno. Nema sumnje da intenzivni nasadi lateralnih sortu u Kaliforniji, Australiji i južnoj Francuskoj imaju veći prinos po ha od ekstenzivnih voćnjaka terminalnih sorti na našem prostoru. Samo je pitanje tko od onih koji danas sade gusto Chandler na našem prostoru ima znanje, vremena i novca uhvatiti se u koštac s vrlo zahtjevnim intenzivnim uzgojem. A ako nasad ostave kao ekstenzivni za par godina bit će u banani.
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
422
U potpunosti se slažem, nije sve crno bijelo i naravno da takav nasad da bi dao to što može dati zahtijeva nekoliko puta vaća ulaganja ( navodnjavanje,gnojidbu, strojnu rezidbu...)
 

amaters

Novi član
Tu od
12 Pro 2016
Poruka
18
Takvo ulaganje u agromehaniku ima smisla samo u voćnjacima od nekoliko hektara. Za male voćnjake, 1-3 ha kakvih je većina teško da ima smisla. Samo oni strojevi s propelerima za rezidbu koštaju desetke tisuća eura.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh