• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

Zvjele

Novi član
Tu od
11 Svi 2020
Poruka
12
Teorija kaze da ce narasti vise nego sto je bila orginalna sadnica prije kracenja.
Ali meni se to nije dogodilo ni na jedom orahu.

U drugoj godini sam prikratio samo par oraha koji su bili dosta malo porasli i gdje je novi izboj bio veci od proslogodisnjeg.
Nisam razumio, sacekao si da krenu novi izbojci kod oraha sto su malo porasli, pa ih onda kratio? Ili ih kratio prije vegetacije u drugoj godini? I dokle si ih kratio?
 

tale

Član
Tu od
13 Lip 2018
Poruka
57
Nisam razumio, sacekao si da krenu novi izbojci kod oraha sto su malo porasli, pa ih onda kratio? Ili ih kratio prije vegetacije u drugoj godini? I dokle si ih kratio?

Da, krajem 5 mjeseca sam isao u rezidbu. Gdje je novi izboj prerastao stari tamo sam rezao starog do osnovne grane. To mi je bilo na cca 5-10% sadnica.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Imam viška izboja na mladim orehima. Jel dobro prakticirati zelenu rezidbu ovogodišnjih i višegodišnjih izboja? Koliko izboja ostaviti. Orah je s ovim mladim izbojima sličniji grmu nego stablu.
Ako jeste, kad je optimalan termin?
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Mlade izboje na orahu režem 6-7 mjesecu u fazi prije nego izboj počne drvenjeti, a vegetacija je u punom šusu. Režem najdonje izboje, a na vrhu ostavljam 3-4 izboja i vrh.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hrva,
najljepše zahvaljujem. :ppozdrav:
Valjda još nije prekasno, nadam se da još nisu počeli drvenjeti, moram provjeriti. Ako sam zakasnil, jel bolje na jesen ili čekati proljeće?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ali onda buju to male drvenaste grančice u punoj vegetaciji. :unsure: Iskreno, malo me strah rezati mlade grane u tom periodu.

Čul sam da je orahe dobro orezivati između velike i male meše (15.8 - 8.9.), ali nisam tu informaciju provjeraval.
Inače kod mladih oraha orezivanje grana koje su prenisko za ulaz traktorom napravim u proljeće. Režem obavezno 5-15 cm (ovisno o debljini grane) od debla. Za sad je uvijek sve štimalo.
 

tomislav83

Novi član
Tu od
14 Pro 2014
Poruka
9
Pozdrav!

Ne znam da li se da što učiniti da popravim nastalu situaciju. Naime, orasi ove godine kao da stagniraju i lišće im je više žuto nego zeleno, a i dosta rijetko. Pretpostavljam da je to posljedica mrazeva (opet ove godine) i da je problem nastao već u početku vegetacije. No, ako mislite da bi mogao nečim tretirati orahe da poboljšam nastalu situaciju molio bi vas za savjet. Evo i fotografija da i sami vidite o čemu se radi.
Hvala.
01.jpg 02.jpg
 

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Nesto za zastitu lista i insekticid.. Ja sam u Sbiji prskao makrogalom a neke varijante mozes videti u programima zasite. Primetio sam da negde je mladi orah ostao totalno bez listova i ne zelim nikom takav scenario ali ne znam pravi razlog takve price.. Javljaj kakva je situacija
 

tale

Član
Tu od
13 Lip 2018
Poruka
57
Imam dva nasada oraha.

Jednoga sam 3x prskao bakrom, sve se zeleni ko u 5 mjesecu.
Drugog nisam uopce prskao, lisce je kao na slici u postu malo vise. Cak ga je dio i otpao.

Za ovo gore sto je pocrnilo mislim da nema smisla ove godine prskat, vec krenut pravovremeno sljedece godine.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
Dali netko zna gdje se može kupiti novosadski kasni? Ja bi kupio jednog pa ga posadio i čekao da na raste. Pa bih ga probao cijepiti na divlje orahe . Čuo sam da dosta teško orah cijepi. :
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
Zvao sam displantarium, Pitao sam dali šalju poštom kažu da pošta to neče slati. Dali ima negdje bliže neka trgovina u oklici karlovca?
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Zvao sam displantarium, Pitao sam dali šalju poštom kažu da pošta to neče slati. Dali ima negdje bliže neka trgovina u oklici karlovca?
Lažu te..Ja sam dobio poštom čak iz Turske,jedino ako je sadnica baš velika,,ali sigurno do 1,5 visine može poštom.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
Rekli su da neče slati poštom jer ja trebam dvije sadnice (jedna sadnica je 100kn) a prijevoz po sadnici 150 kn. Također više nemaju novosadski kasni.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
imam ti ja novosadski kasni posađen a kupovao sam kod Žižeka i slali su mi poštom
 

Ivannovak

Novi član
Tu od
6 Velj 2019
Poruka
5
Dali koristite Mikorizu pri sadnji oraha? Kakva su iskustva?
Preporucujete ili ne?
Gdje je napovoljnija za kupiti?
 

Ziky 88

Novi član
Tu od
3 Lis 2020
Poruka
5
Koristio sam mikorizu neposredno prije sadnje oraha u Jesen 2019.god.Svako tretiranje dali povrtne sadnice ili voćke bolje.Biljka napreduje brže.U budućnosti su prihodi veći.Kupovao sam u Colić Trade.Cca 2 dcl gela za razrijeđivanje s vodom košta oko 550 ili 600 kn.
 

Najnoviji postovi

Na vrh