• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

Momo

Član
Tu od
26 Lip 2007
Poruka
141
Re: Orasi optimalni za naše krajeve

Pozdrav!
Da li je neko od vas ove godine dobio drzavni poticaj,za sadnju oraha (za jesenju sadnju)??
 
K

kladionicar

Guest
Re: Orasi optimalni za naše krajeve

pitanje za sve koje se puno bolje razumiju u to nego ja...
dakle...negdje na proljeće...stavio sam u zemlju par oraha...i niknule su sadnice,trenutne veličine nekih 10-ak cm....e sad....pošto su to obični orahi,divjaki,nisu cijepljeni....mene interesira kako da ih cijepim,kalemim ili kak se to već zove?
svaki hint na literaturu i savjet je dobrodošao....i interesira me čisto ovako....kolko se uopće može dobiti za divjak?znači bez da ga cijepim...nešto sam čuo kao da kad ide u prodaju mora biti najmanje 90-100cm....za cijene nigdje nisam ništa čuo...pa stoga molim Vašu pomoć u vezi svega toga...

zahvaljujem unaprijed....
 
M

Mister x

Guest
Re: Orasi optimalni za naše krajeve

Za Momu Poticaj sam dobio nekih 38500 kuna za 2 hektara i nešto sitno isplata je bila u 45 mjesecu

A što se tiče cjepljenja oraha to se obavlja ili rano prije vegetacije i li nakon što vegetacija stane ili ti ga ujesen a cjiepi se večinom pri samomdnu stabiljke čistim rezom pod 45 % ko kulen recimo i onda moraš imat grančicu iste debljine sa sorte koju želiš i to izoliraš okolo reza recimo silikonom ili plastelinom i dobro povežeš te staviš deku daščicu i privežeš na dva mjesta da bude stabilno i to bi ti bilo to.
 

Momo

Član
Tu od
26 Lip 2007
Poruka
141
Re: Orasi optimalni za naše krajeve

Mister X;ne razumijem bas ovo u 45 mjesecu:(Da li si dobio neko rjesenje prije ili su ti novce samo prebacili?
Hvala za info
 
J

jeronimo

Guest
Sadnice oraha

Molim Vas , tko zna za nekog dobrog proizvođača sadnica oraha u okolici Zagreba, Bjelovara, Samobora, Karlovca.
Imam praznina u voćnjaku i želio bih ovu jesen ili eventualno na proljeće zasaditi nekih 12 stabala a kako sam iz Karlovca ne bi mi se baš isplatilo ići na drugi kraj Lijepe naše. Može i pp.
Hvala
 
B

Bobo

Guest
Re: Sadnice oraha

Ja sam sadnice kupovao u rasadniku ŽIŽEK iz velike marije... Samo rijeci pohvale za njihove sadnice... cak su mi neke ekskurzije bile u vocnjaku jer ne mogu vjerovati da su sadnice tako dobre...

Svaka pohvala za taj rasadnik, samo nekako sumnjem da ces dobiti i jednu sadnicu oraha bez prethodne rezervacije
 
V

velimir

Guest
Re: Sadnice oraha

g. Locaj Drago, Ludbreški Vinogradi
042/819016

prije par godina je imao oko 3000 jednogodišnjih sadnica i proširivao je proizvodnju. on ih odmah iz usluge i sadi. od nešto preko 1000 što je posadio nekom čovjeku nisu se prihvatile samo dvije

donosio mi je i orahe u goricu na čišćenje i imao je plan za nekakav stroj koji bi radio brikete za loženje od ljuski oraha. slobodno kažeš da sam ti dao broj...
 
J

jeronimo

Guest
Re: Sadnice oraha

Hvala društvo - nadam se da će biti još prijedloga.
Smatram da poštene i prave uzgajivače je u redu navest i na ovom forumu .
 
A

aljmas

Guest
ORAH ZAŠTITA I 1. REZIDBA

Prošle godine u jesen sam posadio 150 komada oraha

molim vas za savjet na koliko obaviti 1. rezidbu (visina)

kako obavljati zaštitu

hvala
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Re: ORAH ZAŠTITA I 1. REZIDBA

neznam dali planiraš u svrhu za drvo ili namjena strogo za plod.
za drvo se ostavlja nešto višlja krošnja i svake godine otkidaš mlade grane najniže da bi dobio što ravnije i višlje stablo. mi smo ostavljali u 1. godini još jednu mladicu dolje niže u slučaju da je ze

c ili srna ili pak suša uništi kako nebi izgubili ponovno 1-2 vegetacije ,a onda je druge godine režemo ako je sa glavnim stablom sve u redu.
 
B

Bobo

Guest
Re: ORAH ZAŠTITA I 1. REZIDBA

Mi smo se odlucili za neku sredinu... srednje visoko stablo, i sad cemo ove godine poceti formirati krosnje. kako mi se cini da nam je naum uspio i da ce deblo biti 2-2.20m visine, sto nam je dovoljno...
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Re: ORAH ZAŠTITA I 1. REZIDBA

SMIJE LI SE ZNATI KOJE STE SORTE SADILI JESU LI KALEMI ILI OBIČNI-
na kojem razmaku su posađeni i dali si sadio nešto između dok se ne rašire?
 
B

Bobo

Guest
Re: ORAH ZAŠTITA I 1. REZIDBA

Sorte su ŠEJNOVO, FRANQUETTE i ELIT. Svi su kalemljeni, i nismo nista sadili izmedju njih, iako je u planu bila soja...
 
R

robi_1

Guest
Re: ORAH ZAŠTITA I 1. REZIDBA

Ja sam isto prošle jeseni posadio 130 kom. oraha.

Imao bih par pitanja
1. Zanima me da li ih dohranjujete u proljeće i sa čime.
2. Da li ih špricate, čime i koliko puta godišnje.
3. Kada mogu zatražiti pomoć za održavanje trajnih nasada (onih 2500 kn/ha) odmah ili tek kad orah počne roditi.

Hvala unaprijed
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Re: ORAH ZAŠTITA I 1. REZIDBA

pomoć slijedi tek u drugoj godini od sadnje (2.500 kn)a prskanje moras pratiti ako si sada prošao nekim na bazi Cu.

na proljeće bi trebao neki fungicid jer mu je list jako važan da se hrani(captan ili...)a naravno ako ga neke bube napadnu i sa insekticidima...
 
J

jellena

Guest
ORAH

pozdrav,

ove godine ću imati nešto oraha.
interesira me zna li netko tko otkupljuje orah?
i zna li se cijena oraha u ljusci? jezgra?
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

ja sam imao prošle godine nekakve kontakte za otkup u ljuski je bilo 10 + pdv kn a očišćeni 20 + pdv kn, nemogu sad naći kontakt valjda ga nisam izgubio, koju kolićinu imaš
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
Re: otkup oraha

pokušajte se raspitati u Marasci u Zadru znam da oni godinama daju oglas u novinama za otkup zelenog oraha i mislim da cjena nije bila loša
 
J

jellena

Guest
Re: otkup oraha

orah za sada ove godine sigurno neću imati za veleprodaju..
u pitanju su kile..

malo mi je smiješna ova cijena za jezgru. 20,00 kn + pdv? kada samo pomislim koliko prodaju jezgru oraha po trgovačkim centrima...znate li možda nekakvu maloprodajnu otkupnu cijenu jezgre?
 
Na vrh