• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

J

jellena

Guest
Re: otkup oraha

zna li netko tko otkupljuje na malo jezgru ili orah u ljusci?
ove godine smo napravili i nešto likera od oraha pa bi me i to interesiralo..

hvala vam puno na svim ostalim poslanim informacijama. :D :D
 
J

jellena

Guest
Re: otkup oraha

spyder kaže:
u konzumu je bio 39,9 u prodaji


spider,

poslala sam ti poruku na privatno pa ako možeš pogledati
 

zoki_008

Novi član
Tu od
26 Velj 2008
Poruka
23
Orah - smedji rub listova

nasad star manje od 1 godinu i na nekoliko sadnica su listovi poceli propadati - rub lista je smedji a poneki list je smedj cijeli. Cime to da tretiram posto ne mogu dobit nikog u savjetodavnoj-vald godisnji. Proljetos sam spricao bakrom prevencije radi.
Hvala
 
A

atomizer

Guest
Re: Orah - smedji rub listova

ako možeš fotkaj nam to pa pošalji na forum.može i nemora biti bolest.ako je biljka stalno na jarkom suncu i fali vlage vrlo lako može biti da su to ožegline.kažem teško je to ovako ustanoviti.ako ima neki nasad u tvojoj blizini pa obiđi malo i pogledaj kod drugog gazde kakvo je kod njega stanje.moje je skromno mišljenje da je to nedostatak vlage i jaki UV index zračenja.
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: Orah - smedji rub listova

spricaj nordoxom, krece antrakoza, slijddece godine spricaj svaki mjesec preventivno nordoxom ili mankozebom, sada iza kisa gljivicna oboljenja idu kao luda, koliko si im dao vode od sadnje do ovih kisa treba ga zalijevati prvu godinu bar jednom mjesecno ako nema kise dok se malo ne ukorijeni
 

zoki_008

Novi član
Tu od
26 Velj 2008
Poruka
23
Re: Orah - smedji rub listova

Evo nekoliko slika bolesnika:
orah1.jpg

orah2.jpg

orah4.jpg


Ovo je opis iz literature. Izgleda da to odgovara.
Karakteristični simptomi okruglaste su pjege na gornjoj strani lista s tamnijim rubom, dok je središnji dio siviji, pa se bolest nekad naziva i siva pjegavost lišća. Pjege su veličine do 2 cm. Zbog jakog razvoja bolesti može doći do opadanja lišća ili defolijacije tijekom ljeta. Na plodovima se također javljaju slični simptomi, a kao posljedica napada bolesti može doći i do opadanja plodova dok su još zeleni.
Mjere suzbijanja Prema svjetskim iskustvima, u proljeće se preporučuje prskanje nekim bakrenim fungicidima (pr. Kocide DF, Champion WP, Nordox Super WG i dr.) Tijekom ljeta, ako su uvjeti za razvoj bolesti povoljni, to jest ako je kišno ljeto preporučuje se koristiti neke kontaktne fungicide kao makozeb (Dithane M-45 WP), kaptana (Captan WP i Merpan WP) i dr.


Nazalost nisam zalijevao kad su bile one vrucine. Moj bed. Proljetos sam spricao sa Cuprablau.
Kupio sam nekidan Mankonor 80WP (kazu zamjena za Dithane) pa sam jednom pospricao.
Samo ne znam koliko puta spricati i u kojem vremenskom razmaku?
Posto mi se vecina sadnica cine zdrave da li spricati i njih? Pretpostavljam da ne steti?

Ovakvih ima na par sadnica. Ne cini mi se normalno odma prve godine. Treba li to otkinuti?
orah3.jpg
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: Orah - smedji rub listova

rekao sam ti nema sta drugo biti, nordox i deri, ja spricam svaki mjesec dok je u vegetaciji preventivno nordoxom ili maankozebom s tim da mi je drazi nordox, obavezno sve tretiraj nikada samo bolesne biljke, koliku imas povrsinu
 
A

atomizer

Guest
Re: Orah - smedji rub listova

zalij ih obavezno jer to je preduvjet da bude biljka u dobroj kondiciji da se bori s bolesti.badava je tretirati biljke koje su gladne i žedne.to je kao da piješ lijekove a ne uzimaš hranu i vodu.
 

zoki_008

Novi član
Tu od
26 Velj 2008
Poruka
23
Re: Orah - smedji rub listova

Hvala decki na savjetu. Imam jos nekoliko nejasnoca:
- jel mogu koristiti Cuprablau umjesto Nordoxa posto ga vec imam a kontam da je slicno (Cu i vam i tam)?
- kako vazete sredstvo za spricanje posto mi bude dosta 10l a cijelo pakovanje za 1000l. Lab. vaga il odokativno?

@spyder: imam 2 ha. 250 sadnica.
 
A

atomizer

Guest
Re: Orah - smedji rub listova

i cuprablau i nordox su bakrena sredstva samo cuprablau ide više na isti volumen vode.ako imaš neku vagu za mjerenje pesticida al nije nužno bit če dobro.ustvari svaka vaga je dobra koja može precizno mjeriti pesticide na takve redove veličina koje se sipaju na 10 litara vode.
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: Orah - smedji rub listova

slažem se sa kolegom atomizerom, ako imaš nemoj kupovat
 
V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

Ova tema oko otkupa oraha nije loša...trebali bi malo prodiskutirati o njoj..

Mene recimo interesira orah. Nedavno smo kupili idealno zemljište za uzgoj oraha, postoje sve komunalije, kuća, 2 ha zemljišta ( u blizini postoji još slobodnog zemljišta pa ako krene možda i proširimo i dalje)...dakle, išli bi s plantažom oraha..

Da li netko zna, postoji li u Hrvatskoj negdje organiziran otkup oraha preko nekakve firme, udruge ili zadruge?
Ako ne, postoji da li možda otkupljuju slastičarne, veće pekare koje u svojoj ponudi imaju i kolače koje sami rade možda nekakve firme koje otkupljuju orah pa prerodaju dalje ili kakvi preprodavači koji također dalje prodaju po placevima...

Zna li netko nešto o tome...zapamtite, zajedno smo jači .... ne treba skrivati ovakve informacije ..ako smo jači i ako nas više ima više će nam i financijski koristiti ....
 
V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

Zar nitko nije zainteresiran za razgovor oko oraha...?
Vjerujem da ima ljudi koji se bave uzgojem oraha..javite se..
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

a što se ima razgovarati što nije već rečeno uvozni ti je bruto hrvatska 23-25 kn očišćeni, znaći i mi ćemo se morati kretati u tom rasponu
 
V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

Hvala na vrlo iscrpnom odgovoru..

Ako nemaš o čemu razgovarati što se javljaš?

Vidim da se na temu lješnjaka razvila diskusija na čak 114 stranica pa ne vidim razloga zašto ne bi razvili temu i oko oraha na 114 stranica ....
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: otkup oraha

Orah je nevjerovatno drvo. Gotovo savršeno, ali se malo zna o njemu. Znaju farmaceuti ali šute. Najbolja voćka koja se može posaditi da je država malo bolja. Dobivaš jezgru, dobivaš prirodne herbicide, dobivaš prirodan kvalitetan materijal za namještaj, dobivaš ono što nitko ne zna, najbolje gnojivo na svijetu!!! Nevjerovatno bogato pristupačnim fosforom.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: otkup oraha

Kontam,
nisam znal da se od oraha dobiju prirodni herbicidi. Također me zanima kako se priprema gnojivo. Može li više informacija? Thank's.
 
V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

Slažem se....orah je zaista fascinantna biljka...stvarno je šteta da je masa ljudi orjentirana na jabuke i lozu..

Osim što se može dobiti suhi i zeleni plod, skupo drvo, prirodna boja, briketi od ljuski za grijanje, iskoristivost listova za čaj, pupovi u farmaceutske svrhe, korjen, prirodni herbicid, izgleda da može stvoriti i prirodno gnojivo...nevjerojatno...
I mene isto interesira kako se to dobije gnojivo ? Od listova?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: otkup oraha

Stari ljudi su govorili da nije zdravo zaspati pod orahom :) Navodno u liscu ima nekih sastojaka koji djeluju kao herbicid. isto tako sam cuo da nije bas dobro orahovo lisce stavljati u kompost i zaoravati ... sve je to rekla kazala, ali bi me ;) radi opce kulture ;) zanimalo i nesto vise :)
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

Orah (Juglans regia) je voćna vrsta koja se sadi radi svojih plodova i kvalitetnog drveta, a pruža i ugodnu sjenu. Lista prilično kasno, osobito cijepljene sorte, ali isto tako prilično rano ujesen odbacuje lišće. Ispod velikih stabala oraha nerijetko možemo vidjeti ogoljela područja bez trave. Uzrok leži u kemikaliji zvanoj hidrojuglon koju orah aktivno izlučuje iz korijena u tlo, a ima je u manjem udjelu i u ostalim biljnim dijelovima – kori, grančicama, ovojnici plodova i lišću. U dodiru sa zrakom ili česticama tla, inače neotrovan hidrojuglon oksidira se u visokotoksični juglon. Iz otpalog lišća i kore plodova kiša odnosi juglon u tlo, koji nasreću ne putuje duboko jer je netopiv u vodi. Juglon djeluje na osjetljive biljke tako da otežava klijanje, usporava rast ili čak uzrokuje propadanje osjetljivih vrsta ili sorata. Ovakvo djelovanje jedne biljke da svojim izlučevinama djeluje štetno na druge biljke nazivamo alelopatija. Osim oraha, juglon nalazimo i kod drugih vrsta, primjerice blach walnut (izlučuje najviše toksina). Štetno djelovanje juglona iz lišća možemo spriječiti redovitim skupljanjem prije nego što kiša ispere toksin u tlo. Otpuštanje otrova iz korijena oraha ne možemo ukloniti, pa nam preostaje saditi biljke na koje juglon ne djeluje. Inače, korijen oraha može dosezati i dvadesetak metara od debla pa se do te udaljenosti može očekivati štetno djelovanje. Treba naglasiti da se juglon u tlu spontano raspada, a pogotovo brzo propada u tlu bogatom organskom tvari gdje ga razgrađuju mikroorganizmi.

Da zaključimo:

· svi biljni dijelovi oraha sadrže veći ili manji udio hidrojuglona iz kojeg nastaje otrovni juglon

· juglon se u tlu relativno brzo inaktivira

· nema nikakve opasnosti od orahova lišća ako ga kompostiramo tijekom najmanje dva, a preporučljivo šest mjeseci

· ukoliko imate drobilicu (mulcher), zdrobljenim ostacima od orahovih grančica i kore ne malčirajte tlo oko osjetljivih biljaka, jer takav biljni materijal nije kompostiran!

· rast biljaka ispod oraha možemo pospješiti redovitom gnojidbom kompostom, jer se juglon veže na čestice organske tvari

· nakon rušenja starog stabla oraha, na tom mjestu dvije godine nemojte saditi rajčice i druge osjetljive biljke jer se juglon otpušta iz korijenja dok ono ne istrune
 

Najnoviji postovi

Na vrh