• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

po slikama je, orah ti nema sto bolesti kao druge voćke jedinoga stalno napada antrakoza i možda kakva gusjenica zato ja i špricam stalno s nordoxom da sprijećim antrakozu
 
V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

Ako je ljuska na dijelovima crna onako u slojevima ili je sama jezgra crna iznutra onda je to što?
 
G

Giggy

Guest
Re: otkup oraha

Meni se isto događa da ima plodova koji imaju ovojnicu potpuno crnu i koja je još onako vlažna i mesnata, pa kad probaš očistiti sve se raskaljuža. Kad razbijem takav plod unutra je jezgra onako čudne boje, smećkaste, zlatno smećkaste a negdje crne boje, a oni plodovi koji imaju suhu crnu ovojnicu su većinom full truli ili imaju rupu na ljusci i unutra je ucrvano. Neke godine ne bude puno takvih loših plodova ali ove godine ih ima rekordno, negdje oko 35% dok oni preostali su perfektni i što se tiče veličine i kvalitete. E sad mene zanima kako špricati protiv antrakoze orah koji je star 30-ak godina i visok nekih cca 6 metara :shock:
evo kako izgledaju zdravi plodovi; nemam pojma koja je sorta:
http://img84.imageshack.us/img84/9971/f ... a00175.jpg
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

ja zasad špricam sa leđnim atomizerom, a kasnije planiram uzeti nešto ozbiljnije ako bude trebalo (a mislim da hoće)
nešto tipa ovoga
[youtube:164kp7ck]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/f6nPoIVbDCw&hl=en&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/f6nPoIVbDCw&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube:164kp7ck]
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: otkup oraha

Čini mi se da je od 2:08 do 2:23 marketinški trik. Baca 15 m ali da može njihat grane na 15 m? :) A taman mi nešto i oblaci brzo se kreću :) Svako dobra stvar ali to košta...
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

do sada sam u životu naučio da se u tehnologiju i u dobre strojeve isplati investirati, ali pametno, jer za orahe u odnosu na njihovu veličinu stabla će trebati ovakav atomizer ili će pola ploda biti zaraženo antrakozom i trulit, ne sada, ali u mom slučaju za 5-6 god sigurno, a što se tiće ovoga gledao sam par takovih visokih usmjerenih atomizera i mogu ti reći da ni nebježi puno od 15 m ali i cijene su paprene čak do 140000 kn
 
G

Giggy

Guest
Re: otkup oraha

wow! Nisam imao pojma da ovako nešto postoji, stroj je odličan! Nema veze da li šprica 15 m ili ne, pa nečemo valjda špricati jablane :lol:
 
V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

Ovaj stroj stvarno dobro izgleda...

Spyder jel mozes poslati par slika da vidimo tvoju plantažu? Naravno ako nije problem....

I što se tiče špricanja kod oraha da li se sve bolesti špricaju s nordoxom ili još s nečime ? I da li to vrijedi kod antrakoze samo ili i kod drugih bolesti što se tiče nordoxa ? Do sada sam špricao orahe s bakrom..ne znam da li i nordox sadrži bakar...?
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

evo sad sam stigao na selo, u nedjelju kaćim slike kad se vratim za Osijek, može i bakrom,ditanom i sl.
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

evo snimio sam malo s mobitelom ovaj preko mladi nasad nije skroz izmalčiran

[youtube:1nrqaiv3]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/uYOWq4TSirE&hl=en&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/uYOWq4TSirE&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube:1nrqaiv3]
 
V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

To su stabla koja su stara 5 godina?
Meni izgledaju nešto mlađa...jel imaš plan saditi nešto između? Ima dosta prostora, pa dok čekaš neki veći urod trebalo
bi nešto između posaditi...
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

samo ovaj prvi će biti na proljeće 5 god(na njemu sam se učio), a ovaj preko je sađen ove godine
 
G

Giggy

Guest
Re: otkup oraha

Spyder voćnjak i orasi ti izgledaju super, samo moram i ja reći da sam očekivao da su malo veći, ali to je normalno budući da orah u početku više snage usmjerava u korijen. Da li si misliš u budućnosti ograditi voćnjak. Mislim da bi trebao jer kako orasi budu rasli tako će i ljudima rasti apetit, nažalost! Eh moram još pitati da li znaš kako ti voćnjak stoji s razinom podzemne vode. Kod mene je ona dosta visoka pa neznam da li to smeta orasima? Negdje sam pročitao da previše podzemne vode uzrokuje rak na orahu.
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

kažem Vam da sam se učio, orah prve 2-3 godine razvija korijen, u bunaru je voda na neka 3 m od površine sad trenutno, mislim da neće biti potrebe ograđivati jer kad dođe u rod imam tamo vikendicu pa se može spavati a i otac mi je tamo pa on to obilazi stalno a i mislim da će biti za prodaju zemlja do mene
 
V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

Giggy kaže:
Spyder voćnjak i orasi ti izgledaju super, samo moram i ja reći da sam očekivao da su malo veći, ali to je normalno budući da orah u početku više snage usmjerava u korijen. Da li si misliš u budućnosti ograditi voćnjak. Mislim da bi trebao jer kako orasi budu rasli tako će i ljudima rasti apetit, nažalost! Eh moram još pitati da li znaš kako ti voćnjak stoji s razinom podzemne vode. Kod mene je ona dosta visoka pa neznam da li to smeta orasima? Negdje sam pročitao da previše podzemne vode uzrokuje rak na orahu.

Mislim da i ja imam taj slučaj s podzemnim vodama, na nekim dijelovima je voda dosta visoko a na nekima nije...na onim dijelovima gdje je visoko orasi dobro rastu a na ovima gdje nema dosta stagniraju...pa opet kod jednog sam primjetio gdje je visoko voda da je dobio rak...pa sada ti reci..

Mislim da je definitivno dobro ograditi voćnjak i radi životinja a što se tiče ljudi, kada dođe neki značajniji urod vjerujem da će naći načina kako da se uvuku u voćnjak kada vas nema i poberu dosta toga....i to bez rada i truda koji si ti uložio tokom cijele godine....

Spyder, kako to da ti je tako visoko deblo oraha? Zar ne bi trebali biti niži..mislim to pitam jer se tako visoko orasi uzgajaju radi rasta debla a ne ploda...krošnja bi trebala biti puno niža..
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

išao sam na 2 m zato što je taj prvi sađen 8x6(po savjetu savjetodavne) bar da sam ga na 8x8, bio sam u Francuskoj na plataži i njihovi su oko 1,80 visina i sađeni 9x9 i 9x10, a drugi sam sadio 10x10 i isto ću ići na krošnju 1,80-2,00m nek bude nešto i debla djeci a imam posađeno i crnih oraha to mi je nešto za kalemljenje a išao bi na 250 kom šumicu, i ostalo što budem sadio ići ću na 10x10
 
V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

Ne znam koliko je poslije problematično s branjem oraha kada je visina debla 2 m....

Crni orah? Njega bi koristio za podlogu? I mene interesiraju sadnice, ne znam postoji li negdje u Hrvatskoj tko organizira nekakve tečajeve cijepljenja voćaka pogotovo lupinastog da se može nešto naučiti o tome...? Sumnjam da možeš nešto sam napraviti u kućnoj radinosti...uostalom, čuo sam da je sadnicu oraha jako teško napraviti pa zato toliko i košta..tako mi je rekla žena u savjetodavnoj...

Gdje se nabavio sadnicu crnog oraha?

Hoćeš saditi nešto između redova oraha?
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

pa neću brat orahe postoji tresać i kombajn, crne orahe kupim u šumi i pravim sadnicu iz sjemena cjepim ih u proljeće uspjelo mi se primiti možda do 30 posto, sav višak koji imam iz sjemena prebacim na taj prostor gdje formiram šumicu,
mislim saditi grah na proljeće ako stvari budu stojale kako sada stoje, da imam više vremena sadio bi nešto sigurno međutim već sam ti objasnio situaciju da sam za sada još vikendaš
 
J

Juls

Guest
Re: otkup oraha

Da se vratimo na temu otkupa oraha, ja ću imate neke značajnije količine ove godine za prodati. Tko u RH otkupljuje orahe u ljuski?
 
J

Juls

Guest
Re: otkup oraha

I postoji li na našem tržištu učinkovit stroj za čišćenje oraha? Thx
 

Najnoviji postovi

Na vrh