• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

Spyder,
jel to tekst iz knjige Orah i lijeska od Šoškića ? :lol:

Koliko kila plodova može dati cijepljena sadnica oraha u nekakvoj punoj rodnosti?

I kada orah postiže punu rodnost? S koliko godina?
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

ja samo radim copy paste literature što je imam i što sam je proučio eventualno nešto iz vlastitog iskustva dodam, prije par postova sam bio napisao da sam vidio u nasadu u 20-oj godini cca 120-130 kg u ljusci eto to je iz iskustva(doduše nisam pitao kad je poćeo rađati toliko), a po knjigama kažu da je u 15-oj puni rod
 
V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

Da li znaš u kojoj godini orah u nasadu zatvori krošnju s drugim orahom i automatski zatvori dotok sunčevih zraka i svjetlosti? Odnosno na koji razmak bi trebalo saditi orah da i kada dođe u puni rod da ne zatvori krošnje s drugim orasima..znam da je minimalno po hektaru 100 sadnica, znači 10x10..ne znam da li na tom razmaku se recimo može porezati grane da se ne dodiruju a da opet imaju dovoljan urod...a i da postoji dotok sunčevih svjetlosti...? Ne znam da li sam bio razumljiv..
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

10x10 bi trebao biti taj neki optimalni raspon (po literatri i u prksi ;) )
 
V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

Da, da..to je ok za razmak.

Ali me interesira kada orasi skupe krošnje radi svjetlosti?
 
V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

a otprilike? Ako recimo se navodnjava i folijarno gnoji...
 

baba

Aktivni član
Tu od
5 Pro 2008
Poruka
260
Re: otkup oraha

spyder kaže:
ovisi koliko ih navodnjavaš i špricaš forifertilom ;)
koji?
FOLIFERTIL B
FOLIFERTIL B 11
FOLIFERTIL T
FOLIFERTIL Ca

Kada, koja koncentracija i koliko puta?

ps.
http://www.krizevci.net/vinograd/htm/pi ... 01.html#13

PITANJE:
Da li mogu prilikom zaštite vinove loze od peronospore s preparatom na bazi bakra (npr. Cuprablau) u isti miješati tekuće gnojivo za prehranu preko lista Folifertil ili neko drugo. Hvala, Ivan B.
ODGOVOR:
Folijarna gnojiva kao što su FERTINA-G , FOLIFERTIL i slično mogu se miješati sa svim organskim fungicidima (DITAN, ANTRAKOL, PROPINEB, EUPAREN, POLIRAM i sl.) kao i sa svim tvorničkim preparatima na bazi bakra (BAKRENI OKSIKLORIDI I HIDROKSIDI) pod tvorničkim nazivom (BAKRENO VAPNO, ŠAMPION WP, ŠAMPION TEKUĆI, KOCIDE DF, NORDOX, KUPRABLAU, BORDOŠKA JUHA CAFORO 20 WP i i sl.).
UPOZORENJE:
FOLIJARNA GNOJIVA NE SMIJU SE MIJEŠATI SA KLASIČNOM BORDOŠKOM JUHOM DOMAĆE PRIPREME IZ RAZLOGA, ŠTO MI NISMO U MOGUĆNOSTI DOZIRATI VAPNO I GALICU DA ONA BUDE NEUTRALNE REAKCIJE (NITI KISELE NITI LUŽNATE).


da li ih miješaš sa fungicidima?
poz
 
R

robi_1

Guest
Re: otkup oraha

spyder kaže:
ja samo radim copy paste literature što je imam
@ spyder koju to literaturu imas? I ako je eBook da li bi mi ju mogao poslati preko maila. Hvala unaprijed.

I ja sam zasadio proslu jesen 1 ha oraha, znaci sad budu 1 godinu. Isao sam na 8 x 8 i svi su se primili. Sadnice sam kupio kod Zizeka.

Zanimalo bi me da li treba sta sad raditi na jesen oko sadnica (gnojidba ili nesto drugo).
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

ja sam danas pomalčirao, ako stignem pofrezat ću oko njih, i crveno ulje kad opadne list, a od literature imam nekih knjiga o voću mislim da je samo jedna baš o orahu, a što imam u e obliku to je sve sa kojekakvih foruma gdje si izvlačim ono što me zanima od iskustva ljudi do kojekakvih mogućih i nemogućih inovacija
 
V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

spyder, s čime malčiraš orahe? navodno je slama jako dobra jer zadržava dobro vlagu...

s čime frezaš? kako frezaš između samih oraha? protiv čega se sada šprica s crvenim uljem?
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

evo ti za crveno ulje špricam u jesen i u proljeće prije početka vegetacije
Neispravan link je obrisan!
Mislio sam na košenje s malčerom, nestavljam ništa oko njih zbog miša, imam najjeftiniju benassijevu frezu i s njom prođem
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

Evo društvo da se javim pregovori su uspjeli ako imate oraha 6-7 kn plaćam ljusku mora biti samo očišćena od kore
 
V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

da li otkupljuješ i jezgru oraha i po koliko?
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

malo da oživim temu, hvala svima koji se javljaju radi otkupa
 
G

Giggy

Guest
Re: otkup oraha

Spyder, znači ti otkupljuješ ljusku koja ostane nakon lupanja i čišćenja oraha? Da li ljuska mora biti od oraha koji su imali zdravu jezgru ili može biti i onako malko falična?
 

pocetnik35

Novi član
Tu od
30 Stu 2009
Poruka
8
Re: otkup oraha

dakle, kao što sam nick kaže,početnik sam u ovom poslu:) ...posadio sam prije 10-ak dana cca 1,3ha oraha pa me zanima da li ima netko iz okolice Karlovca ko ima plantažu oraha koja bi se mogla obić...pa da malo popričamo,podružimo se...može i čašica šljive,nije problem :)

toliko za početak od mene...pozdrav svima
 

Najnoviji postovi

Na vrh