• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: otkup oraha

spyder kaže:
a , Kobac za frezu ti neznam nazovi pa pitaj mislim da prodaje i posebno jer znam da je jedan moj susjed išao kupiti mali plug, a što se tiće lješnjaka još ništa da ti budem iskren nisam nešto puno ni napadao za lješnjake cilj mi je prvo uhodati orah, imam neke otkupne cijene ali to je sve ništa u ljuski bi mogao platiti max 9-10kn (sušeni) po nekoj kalkulaciji a i to je plafon plafona tako da će to malo pričekati dok se tržište ne zasiti i ne padne cijena u ljuski

AKO imaš nekakav telf.od čovjeka ( ili bar prezime )

što se tiće cijene za lješnjak ( valjda si na njega mislio ) mene ta cijena zadovoljava ako je plačanje korektno! a mislimda bi i večina bila zadovoljna cijenom kad budu vidjeli što je prodaja na sitno!
 
J

jellena

Guest
Re: otkup oraha

spyder kaže:
4 godine stare 100+pdv dobio sam popust pošto sam već uzeo 500 sadnica kod njih tražili su 120+pdv


Kakve su to sadnice stare 4 godine ??! Pa to mora vec biti onda mlado drvo...??

Ne preporučuje se kupovati sadnice stare 2 godine a kamoli 4 ??
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

jellena kaže:
spyder kaže:
4 godine stare 100+pdv dobio sam popust pošto sam već uzeo 500 sadnica kod njih tražili su 120+pdv


Kakve su to sadnice stare 4 godine ??! Pa to mora vec biti onda mlado drvo...??

Ne preporučuje se kupovati sadnice stare 2 godine a kamoli 4 ??


itekako se preporućuje samo je bitno malo dublje ju ukopati i navodnjavanje dok ne potera, jer orah kad ga presadiš ionako stagnira 1-2 godine tako da u biti ne gubiš to vrijeme, sadnice stare 2 godine ne budu višlje od dva metra a ove su neke i preko 3
 
M

maliali

Guest
Re: otkup oraha

Da li mi moze neko reci da li je potrebno izvrsiti zimsko prskanje oraha i s cim?
Prije par dana sam na jednom hektaru posadio 152 oraha (zavrsio dan prije snijega), Jupiter, Seiferdorfer i Mars.
Sadnice sam ubacio u rupu na onu visinu na kojoj su bile i u rasadniku (kontejnerske) s tim sto sam nakon toga dodao jos malo zemlje na njih, koju u proljece prije vegetacije planiram lagano skinuti. Mozda to i nije bilo potrebno ali ipak mi je drago sto sam to uradio jer korijen im je bio jako plitak a temperatura je vec danima ispod nule.
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

i ti si kupovao u fragariji ;) , pošpricaj ih krajem 2mj ili u trećem obavezno prije vegetacije crvenim uljem i to je to, ako je onaj mali jednogodišnji jupiter zaštiti ga s nećim da ne smrzne
 
M

maliali

Guest
Re: otkup oraha

Nisam kupovao u fragariji vec u rasadniku skink. visoke su oko 80cm, rekli su mi da su dvogodisnje.
Svakako cu ih pospricati crvenim uljem. Ali ne mislis valjda da je to dovoljno za cijelu iducu godinu, samo jednom ih pospricati??? :?
Prosle godine sam kupio 6 ha zemljista i planirao sam saditi lijesku, ali kad sam otisao na plantazu lijeske i vidio koliko treba posla oko toga odmah sam odustao s obzirom da radim i da ne bih stigao sve to. Odlucio sam se za orah, a posto sam u tome novi svaki savjet mi je dobro dosao.
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

nemoj se zavaravati da nemaš posla oko oraha pogotovo na 6ha, ovo sve što ti prićam je iz osobnog iskustva, u sezoni ti je košnja svaka 2-3 tjedna ovisi o kiši, sa malčerom i manjim traktorom to je 2 dana košnje, pitao si za zimsko špricanje pa sam ti odgovorio, ako budeš imao problema s antrakozom kao ja budi spreman 1-2 puta mjesečno špricati s nordoxom ili nekim sličnim sredstvom, treba okopati 900 sadnica bar 2 puta godišnje u prve 2-3 godine, treba ih i zalijevati ako nema kiše prve 2-3 godine, sve sadnice treba pokolčit povezat i uspravljat da budu ravne osim ako ih nećeš rezat do 1,50 m pa u krošnju što ne preporučam za sadnju ispod 10x10, imaš nešto sitno orezivanja, to na 6ha zna biti i po 10 popodneva pošto si napisao da radiš, treba ih pognojit, ja sam u istoj situaciji kao i ti u sezoni petak popodne subotu i nedjelju se ubijemo na nasadu ja i žena i mogu ti reći da nestignemo sve napravit, iz kojeg si djela HR ako si iz mediteranskog možda bolje da ubaciš malo badema i nekog egzotićnog voća, nemoj misliti da filozofiram ovo sam sve napisao iz vlastitog iskustva, ako budeš nekad na putu do vinkovaca dođi do mene pa da vidiš kako to izgleda u praksi ja ću imati na proljeće kad sve posadim nešto ispod 7,5 ha a ima mi i rođaka oko 4 ha nasadi su od 6 godina starosti do tek posađenih, bio je prije par dana kolega forumaš iz karlovca pa je vidio kako to izgleda
 
M

maliali

Guest
Re: otkup oraha

Ma ni najmanje ne mislim da filozofiras, cak sto vise mislim da je bolje od tebe pokupit neki savjet nego iz neke knjige. Literatura je jedno, praksa ipak drugo.
Znam da i oko oraha ima jako mnogo posla ali dobro je to sto mi je ranc udaljen svega 25 km tako da svaki dan poslije posla idem tamo.
Razmisljao sam izmedju oraha posijat djetelinu no odustao sam od tog jer se bojim miseva, pa sam mislio mozda prve dvije godine samo frezati izmedju njih. Da li mislis da je to pametno ili ima nesto bolje?
Eh da, ti si sadio orahe u vise navrata, pa si uocio i greske koje si ranije pravio prilikom sadnje, pa da li mi mozes reci, s obzirom da sam ja svoje orahe posadio po principu istostranicnog trokuta (vise ih stane) na razmak 8x8, na koju visinu da ih skratim. Meni je prvenstveno cilj plod, ali mislis li da je pametnije ici na kombinaciju drvo-plod?
Sadnice sam vec pokolcio s tim sto sam oko svake sadnice stavio i mrezu protiv glodavaca, jer su covjeku u mojoj blizini koji je na proljece posadio oko 70 oraha prije 20-tak dana zecevi ogulili sadnice, cak su neke i poprebijali.
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

ja sam se tek sad vratio sa svog ranća ;) , vidi ovako ja svoje tjeram na dva metra pa u krošnju ostavi si debla 2m u svakom slućaju ostaće ti djeci nešto a nećeš izgubiti puno osim možda godinu do dvije manje ploda, svejedno 8x8 je po meni premalo za potpunu iskorištenost oraha za plod, nisi napisao odakle si'???
 
M

maliali

Guest
Re: otkup oraha

Blago ti se kad mozes do ranca kod mene je snijeg sve zatrpao pa jos ne mogu da ga obidjem, ali evo vidim najavljuju nagli porast temperature tako da bih uskoro i ja mogao obici svoje orahe.
Ja sam iz Velike Kladuše, 400 km od Vinkovaca, ali ipak mislim da cu morati doci jedne prilike i do tebe da vidim kako sve to izgleda.
Tu je kod nas na proljece zasadjeno 1550 komada cijepljenog oraha i svi su sadili na 8x8 u kvadrat, tako da sam i ja posadio na isti razmak samo u trokut, mada bih skreno da ti kazem volio da sam isao na 10x10. Iduca sadnja sigurno ide na taj razmak.
Sta mislis po pitanju frezanja za prve dvije godine??
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

svakako ako imaš mogućnosti ja frezam s malom hondom oko njih a ostalo malćiram pa sam si navukao miševe, dosta mi štete prave, nabavio sam tanjuraću za sljedeću godinu pa ću dio probat lagano tanjurat da vidim razliku, ja sam prve sadio 8x6 i sad vidim da to neće baš štimati ako ovako nastave rasti za 2-3 godine će mi zatvoriti
 
M

maliali

Guest
Re: otkup oraha

Spyder, kad si posadio svoje prve orahe? da li vec imas nesto plodova od njih?
Skoro sam razgovarao sa jednim covjekom iz poljoprivredne zadruge koji je prije rata sadio dosta oraha. On mi rece da je ispod oraha dobro posuti lug (pepeo) ukoliko ga ima, jer je navodno pun kalija sto orahu treba?! je li znas mozda nesto od toga?
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

ploda sam imao nešto sitno na 240 kom prvih što sam sadio možda 50-ak kg (sad će 5 godina na proljeće), a ovo za pepeo sam i ja ćuo međutim nisam vidio da to netko primjenjuje
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Re: otkup oraha

Da neotvaram novu temu.
Kako najbolje uskladištiti čisti očiščeni orah a da nejde u hladnjaču ili zamrzivač??
 
C

ciki

Guest
Re: otkup oraha

Bok. Posadio sam 400 Oraha na 8x8 m .Moze mi neko reci dali je to dosta razmaka jer imam jos u planu 600 komada posaditi.
 
B

Bobo

Guest
Re: otkup oraha

8x8 je najmanji preporuceni razmak izmedju stabala i to vecinom ide za deblo, a manje za plod.
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

pa kud ćeš sa 1000 stabala ;) , šalim se, ak ćeš za plod idi 10x10
 
M

maliali

Guest
Re: otkup oraha

Spyder, imam probleme sa divljim svinjama. Trgaju mi orahe. Vec su ih 6 slomili. :( Odrezao sam ih skalperom ukoso iznad prvog pupa i namazao sa voskom. da li je to dobro ili mi preporucujes nesto pametnije??? :scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh