• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: otkup oraha

U mom dvorištu, u mom dvorištu, pardon ja se malo zanjeo ;) Ali jel tko vidio orah 5 m širine sa jedne strane i 5 m širine sa druge strane pa opet tako sa drugih starna svijeta? Ili ste vidili visoki orah? Samo me to zanima.
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

kontam nekužim šta si s tim htio reći u prethodnom postu, vidim da nisi upućen u orah(nemoj se ljutit)? što znam ja odgovorim zato i postoji ovaj forum, pa ne rađa valjda samo na vršiki mora imati prostora za svjetlost i da širi grane,nije to višnja da ide na usko, uostalom struka kaže 9x9 ili 10x10, juls javi se u vezi čišćenja na pm
Jedan zanimljiv članak na dnu stranice o greškama u razmaku
http://www.vojvodina.com/mediji/arhiva3/031125.html
 
V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

Poprilično depresivan članak...za zaključiti je da orah treba saditi 10x10m, visina debla 2m (radi drveta i ploda) i odlučiti se za neku međukulturu..ne znam što se desilo s marelicama u članku...ali ne razumijem zašto sade marelice između oraha kada orah kada dosegne punu rodnost i raširi krošnju, marelicu trebaš iskrčiti a taman je u punom rodu..

Stvarno, što je s organiziranom otkupu oraha? Zna li netko što o tome? Ono što je pokrenula Jelena na početku posta..
 
J

jellena

Guest
Re: otkup oraha

Oho, vidim tema se razvila ali u pomalo krivom smjeru. Da se vratimo, jel zna netko onda kakve su cijene ove godine za otkup u ljusci i očišćeni i tko otkupljuje??
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: otkup oraha

Kontam kaže:
U mom dvorištu, u mom dvorištu, pardon ja se malo zanjeo ;) Ali jel tko vidio orah 5 m širine sa jedne strane i 5 m širine sa druge strane pa opet tako sa drugih starna svijeta? Ili ste vidili visoki orah? Samo me to zanima.

Je je ;) imao je moj djed jedan takav orah :) dobrih 10m promjera krosnje (mozda cak i vise), a visine :) ne pitaj.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: otkup oraha

spyder kaže:
kontam nekužim šta si s tim htio reći u prethodnom postu, vidim da nisi upućen u orah(nemoj se ljutit)? što znam ja odgovorim zato i postoji ovaj forum, pa ne rađa valjda samo na vršiki mora imati prostora za svjetlost i da širi grane,nije to višnja da ide na usko, uostalom struka kaže 9x9 ili 10x10, juls javi se u vezi čišćenja na pm
Jedan zanimljiv članak na dnu stranice o greškama u razmaku
http://www.vojvodina.com/mediji/arhiva3/031125.html
Ma prijatelju ne ljutim se ja, što više mišljenja tim bolje, ja sam napisao da ću ja uvijek kontra Vas svih, tako da... Jer ako me ubijedite argumentima znači da ste na dobrom putu, a ja i onako imam viška vremena ;) Samo me čudi kako ne znaš da orah rađa samo na "vršiki" ili imaš francuski sortiment koji rađa po cjeloj grani. Što se tiće Oraha i ove zadruge Sokolac takav kraj mora biti, ne vidim da je ekipa poduzela ikakve mjere da nešto odgonetne osim smanjivanja troškova. Tako je to kad nije ničije i kad oni nisu uložili vlastiti novac. Nisu išli na deblo a ne mogu povečati rodnost? Pa dobro što ti je struka? Inaće nemoj uspoređivati njihovu zemlju sa našom. Oni imaju humus oko 7 a to nije baš najbolje za voćke, 2-3% humusa je ideala. Orah kao i svaka voćka traži orezivanje, zaštitu, navodnjavanje, obradu tla, prihranu... A što su oni u zadruzi radili... I isto tako činimi se da kukaju za kajsijom jer je ona odradila svoje i iskrčita je, a tamo im je bila para. Tada su omastili brk i sada kukaju što nema kajsije :mrgreen: A i taj članak je bio prije 6 godina, nauka napreduje sigurno se pronalate rješenja.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: otkup oraha

Smiljan kaže:
Kontam kaže:
U mom dvorištu, u mom dvorištu, pardon ja se malo zanjeo ;) Ali jel tko vidio orah 5 m širine sa jedne strane i 5 m širine sa druge strane pa opet tako sa drugih starna svijeta? Ili ste vidili visoki orah? Samo me to zanima.

Je je ;) imao je moj djed jedan takav orah :) dobrih 10m promjera krosnje (mozda cak i vise), a visine :) ne pitaj.
Al se ne zna koliko rađa ;) Misteri :mrgreen:
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

Kontam kaže:
spyder kaže:
kontam nekužim šta si s tim htio reći u prethodnom postu, vidim da nisi upućen u orah(nemoj se ljutit)? što znam ja odgovorim zato i postoji ovaj forum, pa ne rađa valjda samo na vršiki mora imati prostora za svjetlost i da širi grane,nije to višnja da ide na usko, uostalom struka kaže 9x9 ili 10x10, juls javi se u vezi čišćenja na pm
Jedan zanimljiv članak na dnu stranice o greškama u razmaku
http://www.vojvodina.com/mediji/arhiva3/031125.html
Ma prijatelju ne ljutim se ja, što više mišljenja tim bolje, ja sam napisao da ću ja uvijek kontra Vas svih, tako da... Jer ako me ubijedite argumentima znači da ste na dobrom putu, a ja i onako imam viška vremena ;) Samo me čudi kako ne znaš da orah rađa samo na "vršiki" ili imaš francuski sortiment koji rađa po cjeloj grani. Što se tiće Oraha i ove zadruge Sokolac takav kraj mora biti, ne vidim da je ekipa poduzela ikakve mjere da nešto odgonetne osim smanjivanja troškova. Tako je to kad nije ničije i kad oni nisu uložili vlastiti novac. Nisu išli na deblo a ne mogu povečati rodnost? Pa dobro što ti je struka? Inaće nemoj uspoređivati njihovu zemlju sa našom. Oni imaju humus oko 7 a to nije baš najbolje za voćke, 2-3% humusa je ideala. Orah kao i svaka voćka traži orezivanje, zaštitu, navodnjavanje, obradu tla, prihranu... A što su oni u zadruzi radili... I isto tako činimi se da kukaju za kajsijom jer je ona odradila svoje i iskrčita je, a tamo im je bila para. Tada su omastili brk i sada kukaju što nema kajsije :mrgreen: A i taj članak je bio prije 6 godina, nauka napreduje sigurno se pronalate rješenja.

Orah rađa na završetcima grana pošto mu se tamo prave ženski pupovi, a ja sam mislio na vrh drveta a ne na krajeve grana, ti što su rašireni po 10 m u 20-oj godini daju po 120-130 kg u ljusci to sam vidio svojim očima u francuskoj, tamo su plantaže posađene većinom 10x10 al dobro ne da mi se više objašnjavat, gdje se može naći taj francuski sortiment što rađa po cijeloj grani za kupit, poslao sam mail jednom poznaniku iz Beaulieua (Francuska) kojem se obitelj bavi orasima već skoro 60 god i kaže mi da nije čuo za takvu sortu pa i njega zanima
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: otkup oraha

Javim ti kad dođe na tržište, mislim da neće biti ove godine :|
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

ajd molim te nemoj zaboraviti još ću te ja podsjećati jer bi onda ludost bila ovo sadit
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: otkup oraha

Obećajem! Ako imaš vremena provjeri Orah Rasna (Srbija).
 
G

goli23

Guest
Re: otkup oraha

bok svima,
kratak komentar na tu "famoznu" francusku sortu oraha koja lateralno rodi, nije to ništa novo, radi se koliko ja znam o sortama Fernor, Ferjean i Fernette (oprašivač), ima već nasada koji su 10-tak godina stari i imaju dobre rezultate
prinosi dosežu i do 5t/ha ali bez navodnjavanja možete to zaboravit kao i da kasnije imate drvo od toga (kvalitetni trupak)
istina, zaštićene su za množenje ali ih možete nabaviti recimo u SLO ili Italiji gdje su otkupili licencu , kod nas nisu na sortnoj listi ali ih možete kod nekih rasadnika dobiti na crno, naravno pod drugim imenom :)
isto tako sam se interesirao i pronašao rasadnik u Srbiji koji ih množi
uz spomenute francuske sorte postoji i drugih sorti (uglavnom američkih hibrida) kojima je u prvom planu plod a ne drvo (ili kombinacija) kao što su Chandler, Vina i sl ali nisu baš prikladne za naše područje (kontinentalno mislim)
pozdrav
 
G

goli23

Guest
Re: otkup oraha

Kontam kaže:
Obećajem! Ako imaš vremena provjeri Orah Rasna (Srbija).

Selekcija Rasna ima dobre rezultate (kvalitetan plod i dobar prinos) ali ne rodi lateralno i manje je bujna, odlična kao oprašivač
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

Fernor je dobar oprašivač za Franquette ali nevjerujem da lateralno rađa
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: otkup oraha

Eto, više ljudi više znanja :) Još da moderator promjeni naziv teme...
 
V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

Pa mislim ja ne razumijem...vec smo tu na ovoj temi tri puta pitali da li netko zna za nekakav otkup oraha i nitko ništa...pa evo sada još jednom...otkup oraha?

Ipak je to tema..
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

pa neće ti nitko reći gdje prodaje a i nema ovdije nitko količine za ozbiljnu prodaju (nemojte me sad popljuvat)
 
V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

Zašto?
"Kao", tržište je prezasićeno orasima pa ako mi netko i da kontakt i njemu prodam onda neće od drugih više kupovati...mislim stvarno ljudi???...koliko ja znam orah je ovdje toliko deficitaran (tražen) da je uopće smiješno skrivati nekakve kontakte jer bi tim ljudima a i sami sebima napravili uslugu...ja sam mislio da si ovdje pomažemo...tipično hrvatski "šuti kada ti ide, a kukaj kada ti ne ide i umri od ljubomore kad drugome ide...."

Kako ćemo nešto i napraviti u orasima kada nitko nije kooperativan...a da ne govorim o nekakvom osnivanju udruge ili zadruge ili nešto treće...pa da onda na taj način pokušamo okrupniti više plodova i prodati veću količinu nekom kupcu i automatski ostvariti neke beneficije i bolja plaćanja...nabavka jeftinijeg repromaterijala...sadnica...gnojiva...zaštite...itd...pa dajte ljudi malo razmislite, nemojte tako usko razmišljati....
 
J

Juls

Guest
Re: otkup oraha

Mene zanima kako treba pripremiti orah u ljusci za prodaju? Treba li ga kalibrirati, koju su parametri za I. klasu oraha, treba li ga prati i sl? Ako ima iskustava iz prakse?
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

za stavljanje u promet oraha u ljusci treba imati zdravu, čistu i cijelu ljusku, jezgra teba biti zdrava, zrela, bez stranog mirisa i okusa i dobro ispunjavati ljusku. U svakoj kategoriji predviđene su tri kvalitete klase :
-ekstra,
-I
-II
Plodove oraha treba čuvati na temperaturi od oko 4 stupnjeva C i pri relativnoj vlažnosti 65-70%, te se mogu čuvati i do godinu dana.
mora se oprat i osušiti nemoraš ga kalibrirati varijacija vlage: osušeni 8-12%, kod branja 30-45%, ja ću najvjerojatnije otkupljivati i nesušene (samo očišćene od zelene kore) juls objasnio sam ti situaciju, sve ću znati kroz 2 tjedna pa ću vam onda moći točno reći cijene, ako netko ima očišćenih neka se javi
 

Najnoviji postovi

Na vrh