• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

Stvarno iscrpan tekst...nema šta...

Interesira me što se može saditi između redova oraha a da nema štetno djelovanje od juglona a da ujedno pospješuje rast oraha? Znam za grah jer on ispušta određenu količinu dušika....ali što još? Npr.koja voćka? Ili povrće? Ili možda nešto drugo...?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: otkup oraha

@spyder, respect :) dakle nisu samo babske price ovo sto sam ja cuo. Po tome bi se od otpalog lisca mogli raditi neki herbcidi za eko-prozivodnju (hm :scratch dali je to eko?)
 
B

bono

Guest
Re: otkup oraha

Interesira me što se može saditi između redova oraha a da nema štetno djelovanje od juglona a da ujedno pospješuje rast oraha? Znam za grah jer on ispušta određenu količinu dušika....ali što još? Npr.koja voćka? Ili povrće? Ili možda nešto drugo...?[/quote]

U literaturi od voćaka autori pogodnim/idealnim drže marelicu, a i šljivu. Ne znam kakva su iskustva iz prakse..
 
V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

Za šljivu sam i ja pročitao...ali nekako mi je krajnje neisplativo saditi recimo šljivu između oraha jer taman kada šljiva dođe u stadij veće rodnosti ja ću je morati iskrčiti radi oraha...jer će se oni isto taman razgranati i što ću onda sa šljivama ?? Glupo je saditi da bi ih nakon 7-8 godina porezao...marelica ista stvar...uostalom ona je jako osjetljiva za uzgoj..što kažu za povrće ili žitarice? Mislim da sam čak negdje pročitao da se može između saditi borovi ... sada ne znam koliko je to ostvarivo u praksi....?

Smiljane, imaš li ti kakva saznjanja ?
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

do 7-8 godine može uspijevati bilo šta, ali kasnije jednom kad zatvori krošnju i dotok sunćevih zraka ništa više, ja sam na moj nasad mislio sadit matičnjak (odustao sam zato jer mi je trebala sušara) i izlazio mi je stručnjak za ljekovito bilje koji je rekao da nema nikakvih problema dok je voćka mlada, ali kasnije kad zatvori krošnju ni trava ne raste pod njim što zbog velike hladovine što zbog sastojaka koje ispušta u zemlju, imao sam planove saditi i dijetelinu međutim vidio sam nasad nako 3 god pod djetelinom miševi su uništili 90% biljaka (korijena) biljke nisu crkle nego boluju tako da sam i od toga odustao, i u tom mom razmišljnju i špekuliranju prođe skoro 5 godina, ali nisam ništa posadio, borovi se mogu saditi i mislim da su oni čak i najbolji to sam isto vidio u jednom nasadu, za sve to treba odvojiti jako puno vremena što je meni nemoguće ja i supruga radimo i onda se vikendom dobrano oznojimo na tih 5 ha(baš me zanima kako će biti nagodinu kad bude bilo 7ha) :scratch, što se tiće herbicida može se raditi iz komposta tako da se posipa oko stabala gdje se nemože doči s malčerom evo malo stručnije: Juglon inhibira rast rajčice, krumpira i lucerne. Radi se o tipičnom alelopatskom odnosu između divljih i kulturnih biljaka.
Juglon u prirodi ne djeluje tako da sprječava rast drugih biljaka kompeticijom za hranjiva nego im usporava klijanje, nicanje ili fotosintezu i dr. To je razlog zašto ispod drveta nije gola zemlja dakle juglon, inhibira rast koleoptile(dok je biljka u juvenilnoj fazi) i potice stvarnje kalusa u provodnom tkivu(adultna faza). vrijeme ugibnja osjetljivih biljki je cca 2 mjeseca. akumulira se u tlu tokom susnih sezoni kad se ne ispire kisama, u liscu i korjenu je glikozidno vezan i postaje efektivan tek nakon mikrobske razgradnje na tlu u krugu 15 do 18 m od drva oraha. Lišće oraha sadrži prirodni herbicid i nije ga preporučljivo koristiti za kompostiranje. Od orahovog lišća može se napraviti zasebna kompostna hrpa. Dobiveni kompost koristiti za suzbijanje korova i trave.
 
G

Giggy

Guest
Re: otkup oraha

Spyder, dakle tvoj nasad oraha ima 5 godina. Da li su ti orasi počeli polako rađati, znaš ono par komada po stabu ili je još prerano za to?
 
V

vocar11

Guest
Re: Orah - smedji rub listova

Da li netko zna kako tretirati orahe ali na ekološki način? I prskanje i gnojenje? I koliko to ima učinka? Jer kemija je ipak kemija ...I gdje se može naći nekakva literatura o tome?
 
V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

Da to i mene zanima.

Koliki su prinosi na 5 hektara ? Koje sorte imaš u nasadu? Od koga si uzimao sadnice?
Kome prodaješ plod ako nije tajna ako naravno ima nešto za prodati?
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: Orah - smedji rub listova

pusti ekologiju, bitan ti je prinos, probaj s koprivom ako hoćeš ekološki ali đabe ti je kad moraš imati certifikat od ministarstva, ja sam se malo rapitivao o tome pa su mi rekli da je to maltene nemoguća misija
 
G

Giggy

Guest
Re: otkup oraha

Čini mi se da smo mogli ovu temu preimenovati u uzgoj oraha. Zanima me ove sorte koje si sadio da li stradavaju od mrazeva (kasnih proljetnih i ranih jesenskih). Vidim da nisi sadio Franquette, nije bilo sadnica ili nešto drugo :scratch ? I ako bi mogla koja slikica da vidimo kako nasad izgleda :D .
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

poslikat ću sutra ako se sjetim, s mrazem nisam imao problema zasad, vidjet ću kako će utjecati na rod kasnije, neznam zašto bi trebao saditi Franquette? sad za 10 dana razlike što ide kasnije u vegetaciju mislim da neigra puno jeste da je kasniji ali mislim da je bugarsko podneblje slično našem (to je moje osobno mišljenje)
 
V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

Spyder, jesi li ti možda iz okolice Karlovca, Ozalj? Jednom sam razgovarao s nekim čovjekom radi stroja za čišćenje oraha pa mi je rekao da ima nasade oraha i činio mi se dosta ozbiljnim u tom poslu ... misliš da ekološki tretirati orahe je nemoguća misija? I meni se tako čini...tražim okolo informacije o ekološkom tretiranju oraha međutim ništa od toga ... slikice su zaista poželjne no mislim da je najbolje vidjeti uživo ... da li bi bio problem da se navrati kod tebe pa da to vidimo uživo ? :)
 
V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

S kojim sredstvima špricaš? Samo s Nordoxom ili i drugim?
Inače imam cca 140 stabala oraha ali sjemenjaka, ove godine su mi dali kak kažeš za lokalnu koja radi kolače ... smiješno... to bi pripisao tome da sjemenjaci nisu samooplodni odnosno uzgajaju se isključivo radi drveta ...
Postoji li neka metoda kojom bi se iduće godine moglo oprašiti malo stabla? Čisto da daju nešto više..inače redovito i špricamo i gnojimo a kako je teren dosta vlažan onda ne zalijevamo onoliko koliko bi trebalo...
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

ja sam iz Otoka pored Vinkovaca, taj čovjek pored Karlovca je Tomislav Kovač mislim da se mijesto zove Mali Erjavec ili tako nekako, što se tiće ekološkog tretiranja to ti se neisplati ako nemaš certifikat, nemoraš koristit nordox meže i mankozeb ili nešto slično bitno je da ga pjegavost nemući previše, što se tiće sjemenjak ovisi koliko su godina stari, nemora biti da imaju loše osobine čak se nekada pokažu i boljima od cjepljenih, ako su do 5-6 godina stari nemoraš e uopć zabrinjavati, uprati kad ti se krenu resati pa posadi 10ak komada cijepljenih (razbacaj ih sa strana) koji odgovaraju (po resanju) ovom objašnjenju ispod:
Muški cvjetovi oraha su grupirani u rese, njihovom cvjetanju predhodi izduživanje rese, a ženski cvjetovi se začinju u mješovitim pupoljcima, najčešće ne sazrijevaju istodobno. Puno cvjetanje muških cvjetova traje 5-7 dana, mada se poneke rese sporije razvijaju tako da se cvjetnja muških cvjetova na jednoj voćki produžuje i do 15 dana, što ovisi i o vremenskim prilikama, temperature u preiodu pred cvatnju i u toku cvatnje. Oprašivanje nastupa kada su se razvili ženski cvjetovi,a puno cvjetanje ženskih cvjetova traje nešto duže nego kod muških i to 7-10 dana, oprašivanje se vrši pomoću vjetra, za dobar urod potrebno je da se oplodi najmanje 3/4 ženskih cvjetova. Orah plodove donosi na ženskim cvjetovima koji se nalaze na ovogodišnjem prirastu. Muški cvjetovi (rese) fizički su odvojeni od ženskih te se razvijaju na prošlogodišnjem izboju. Iako su poželjne, rijetke su sorte kod kojih se redovito poklapa vrijeme cvatnje muških i ženskih cvjetova s istog stabla. Znatno su češći slučajevi da prije cvatu muški cvjetovi (Protandrija) ili pak ženski cvjetovi (Protaginija). Radi toga je za stabilnu rodnost u nasadu potrebno posaditi više sorti koje će se međusobno poklapati u cvatnji. Orah se dominantno oprašuje vjetrom, dakle i u odsustvu pčela. Kad je riječ o muškim cvjetovima tj. resama one često zbunjuju ljude jer pri njihovoj masovnoj pojavi (što nije rijetko) skloni su očekivati velik rod, što se međutim ne dogodi. Ženski cvjetovi o kojima najviše ovisi rodnost teže su uočljivi sa zemlje. Njihova je pak brojnost i raspored vezana za sortu. Tako postoje sorte koje ženske cvjetove razvijaju isključivo iz izboja koji nastaje iz vršnog pupa prošlogodišnjeg prirasta (terminalni pup) i one kod kojih se ženski cvjetovi razvijaju i iz bočnih (lateralnih) pupova.. Uz to postoje i tzv. racemozne sorte kod kojih na jednom izboju grupira više ženskih cvjetova zajedno. Posebno su dakle poželjne sorte koje rađaju i na lateralnim izbojima (npr. sorta Šampion) i one koje daju grozdast raspored ženskih
 
V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

Koje sorte po tvojem mišljenju bi bile dobre za sjemenjake? Stari su cca kako koji od 2-10 godina...kako se koji primio..takve smo ih zatekli prilikom kupnje zemljišta...

Kod koga si nabavljao sadnice? Za Žižeka sam čuo da je odličan a i bili smo kod njega i mogu reći da čovjek stvarno zdušno radi posao s orasima..Fragaria je navodno isto ok ali nemaju sve sorte već samo neke..Ivković iz Zagreba - nemam pojma (mislim da je on dosta vezan za jezgričavo voće - ima plantažu jabuka u Križu) ..Displantarium (jedan mi je savjetodavac iz poljoprivredne rekao - bože sačuvaj... :scratch ) ..pa na kraju ispada da je Žižek najbolji.

Ove godine imao sam dosta crnih plodova ( ne znam da li je to orahova muha ili nešto drugo)? I to recimo cca 30% plodova.
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

od svih tih rasadnika jedino sam u fragariji dosao vidjeo sadnice u osmom mjesecu i vadili su mi ih na proljeće, ovo ostalo su sve bili prekupci i nakupci
 
V

vocar11

Guest
Re: otkup oraha

Crni orasi su posljedica orahove muhe ili? S čime je najbolje špricati protiv muhe?
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

ako je zelena kora pocrnila to je antrakoza
010720050011.jpg
[/url]
[/img]
 

Najnoviji postovi

Na vrh