• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

Nugy1

Novi član
Tu od
13 Svi 2012
Poruka
22
15kg u ljusci?

moji su sad 5 god. i kod nekih sam dobio oko 20 kg u luusci,a neki su imali po nekoliko plodova ovisno o veličini drveta nisu svi isti.

imaš literaturu u svijetu knjige AGRO HIT Orah i lijeska se zove knjiga jako dobra oko 100 kn.dođe.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH

moji su sad 5 god. i kod nekih sam dobio oko 20 kg u luusci,a neki su imali po nekoliko plodova ovisno o veličini drveta nisu svi isti.

E pa o tome i prićam, prosjek je 15-20 kg a onda bi trebao kroz nekoliko godina dobro porasti
 

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
moji su sad 5 god. i kod nekih sam dobio oko 20 kg u luusci,a neki su imali po nekoliko plodova ovisno o veličini drveta nisu svi isti.

20kg za pet godina stare orahe mi e čini jako dobro, gdje si kupio i koje sadnice si kupio

imaš literaturu u svijetu knjige AGRO HIT Orah i lijeska se zove knjiga jako dobra oko 100 kn.dođe.

Hvala! u ponedjeljak je naručujem.

Ima li možda još koja knjiga?

Hvala! u ponedjeljak je naručujem.

Ima li možda još koja knjiga?

Našao sam knjigu na net-u sada je svega 50 kn
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Panta SD

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
43
Re: ORAH

moji su sad 5 god. i kod nekih sam dobio oko 20 kg u luusci,a neki su imali po nekoliko plodova ovisno o veličini drveta nisu svi isti.

Nugy, 20kg ploda u petoj godini..Mnogo je..Mnogo ljudi ce navaliti da sadi orahe...
 
G

goli23

Guest
Re: ORAH

moji su sad 5 god. i kod nekih sam dobio oko 20 kg u luusci,a neki su imali po nekoliko plodova ovisno o veličini drveta nisu svi isti.

ne znam da li sam dobro shvatio, na petogodišnjoj sadnici, 20 kg u ljusci !?
u svakom slučaju barem sam se dobro nasmijao :)
mislim da to ni ako s klapinom važeš nije moguće
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH

ne znam da li sam dobro shvatio, na petogodišnjoj sadnici, 20 kg u ljusci !?
u svakom slučaju barem sam se dobro nasmijao :)
mislim da to ni ako s klapinom važeš nije moguće

u 10-oj da 15-20kg prosjek na ha, i to da se sve poklopi
 

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
Re: ORAH

moji su sad 5 god. i kod nekih sam dobio oko 20 kg u luusci,a neki su imali po nekoliko plodova ovisno o veličini drveta nisu svi isti.

Nugy, 20kg ploda u petoj godini..Mnogo je..Mnogo ljudi ce navaliti da sadi orahe...

Sa obzirom da je orah sa ljuskom u praksi kada sazrije tezak 12-15gr znaci za 1 kg ih treba 70-80 komada pa puta 20kg ispade da ih na petogodisnjem stablu kod tebe bude do 1400 - 1600.

Kada se uzme da orah vecijom plodonosi na proslogodisnjim ljetorastima... mladarima ta su stabla veoma bujna..

Mozda moze neka fotka od tih stabala jer ocigledno da su skolski primjer uzgoja. Ovi kod mene nakon trece godine imaju 20 kg ... al sa korjenom:icon_thumright:

Pozz
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH

Sa obzirom da je orah sa ljuskom u praksi kada sazrije tezak 12-15gr znaci za 1 kg ih treba 70-80 komada pa puta 20kg ispade da ih na petogodisnjem stablu kod tebe bude do 1400 - 1600.

Kada se uzme da orah vecijom plodonosi na proslogodisnjim ljetorastima... mladarima ta su stabla veoma bujna..

Mozda moze neka fotka od tih stabala jer ocigledno da su skolski primjer uzgoja. Ovi kod mene nakon trece godine imaju 20 kg ... al sa korjenom:icon_thumright:

Pozz

to je dobro ako je 15 grama ja sam uzeo uzorak 30 komada i prosjek mi je bio 11,6 g bili su od 10 do 13 g i uopće mi neovisi od sorte najvjeroatnije zbog oprašivanja jedino mi je seiferdorfer približno isti
 
Posljednje uređivanje:

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
Re: ORAH

to je dobro ako je 15 grama ja sam uzeo uzorak 30 komada i prosjek mi je bio 11,6 g bili su od 10 do 13 g i uopće mi neovisi od sorte najvjeroatnije zbog oprašivanja jedino mi je seifeldorder približno isti

Ovo vase gore navedeno potpisujem 100%:icon_thumright:
 

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Re: otkup oraha

ja samo radim copy paste literature što je imam i što sam je proučio eventualno nešto iz vlastitog iskustva dodam, prije par postova sam bio napisao da sam vidio u nasadu u 20-oj godini cca 120-130 kg u ljusci eto to je iz iskustva(doduše nisam pitao kad je poćeo rađati toliko), a po knjigama kažu da je u 15-oj puni rod

spyder molim te za informacije o literaturi koju imaš vidim da daješ mnoštvo važnih infomacija pa vjerojatno imaš i nešto knjiga.
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

spyder molim te za informacije o literaturi koju imaš vidim da daješ mnoštvo važnih infomacija pa vjerojatno imaš i nešto knjiga.

Od knjiga imam samo tu od agro hita, masu toga što sam poskidao sa neta i 8 godina pobjeda i poraza s mrazevima, sušama i poplavama :), i što je bitno ima par dobrih orašara u hrvatskoj s kojima se da izmjeniti prava iskustva da ne filozofiraju i ne prićaju priće
 
Posljednje uređivanje:

Nugy1

Novi član
Tu od
13 Svi 2012
Poruka
22
Re: ORAH

E,ovako kak sam napisao neki orasi su mi jako bujno narasli to je cirka nekih 50 % visoki su preko 5 m,a opseg krošnje preko 4 m.
Nisu svi takvi a ovim je očito pasala podloga.
promjer trupca je oko fi 150-180 mm.
Da svi koji ih vide čude se,jer je tam blizu mene jedan nasadio 5 ha. i nisu mu veliki ko moji najslabiji.
Kaj se tiče literature oprašivača ima ih u knjizi prije spomenutoj.
 

Nugy1

Novi član
Tu od
13 Svi 2012
Poruka
22
Re: ORAH

20kg za pet godina stare orahe mi e čini jako dobro, gdje si kupio i koje sadnice si kupio



Hvala! u ponedjeljak je naručujem.

Ima li možda još koja knjiga?



Našao sam knjigu na net-u sada je svega 50 kn

Sadnice sam kupio u Ludbregu u jednom privatnom rasadniku sa markicom,a sorte su Bugarske: ŠEINOVO I DRNOVSKI oni su međusobni oprašivači.
 

Nugy1

Novi član
Tu od
13 Svi 2012
Poruka
22
Re: ORAH

 

Nugy1

Novi član
Tu od
13 Svi 2012
Poruka
22
Re: ORAH

hhkp.jpg


Evo skenirane stranice iz knjige tablica za oprašivače
 
Posljednje uređivanje:

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: ORAH

pivk.jpg


Evo skenirane stranice iz knjige tablica za oprašivače

To je raspored i djelomićno u knjizi ima nešto o oprašivaćima ja imam šejnovo, plovdivski, jupiter, šampion, mars, apolo, slivenski, seiferdorfer druga 4 nisu spomenuti u knjizi, mislio sam ako netko možda ima baš tablicu šta se s čim poklapa u sadnji
 

Nugy1

Novi član
Tu od
13 Svi 2012
Poruka
22
Re: ORAH

bxow.jpg


Evo i slika oraha od prošle godine kad sam malčirao pa da usporedite veličinu sa mojim IMT539 .
 
Posljednje uređivanje:

uzgajivac

Član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
86
Re: ORAH

viewer.php
[/URL][/IMG]Pozdrav!

Dobio sam danas Šoškićevu knjigu i ova tabela razmaka oraha me zbunila, naime ovdje na našim postovima čitam da orahe za plod treba saditi na razmak 10x10 ili najmanje 8x8 bar sam ja tako shvatio a sad vidim da šoškić predlaže nešto drugačije pa sam skenirao ovu tabelu i molim Vaše mišljenje.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh