• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Re: Oranje,oranje,oranje...

Zaoravanje kukuruzovine=PROBLEM :evil:
-iznesite svoja iskustva o tome (a da nisu šibice :) )
-meni super nema nista vani ali samo 5-10 metara kad se zaštopa
-riješenje vidim u malčeru ,a kakav i koji nemam pojma,jer iza kombajna ostane loše zasječkano(adapter s roto-frezom) ili berača također ,jer sve veći problem je "kukuruzni moljac" koji može prezimiti čak i u tome ako ostane puno nad zemljom kukuruzovine a ne u njoj

koristim ove plugove koji nisu sa opremom /ako se tako može nazvati/ za zaoravanje kukuruzovine a opet imaju prednosti boljeg mrvljenja zemlje i odličnog zametanja biljnih ostataka


 
H

Hurlimann86

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Imam i ja problem sa tim...
Plug se štopa da je to nenormalno :evil:
Jedno rješenje je malčer ili visok i dug plug sa velikom pretplužnjacima i nema problema ide.
Ja orem sa v&n 3x14 i jako se štopa.
 
T

tomonh

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Probojte orat rano ujutro dok je vlažna kukuruzovina.Tak smo mi nekad radili.
Ja sam probal jedan takav plug ko ovaj lemken al sam moral skinut pretplužnjake.
Sad oremo sa vogelom 1050 i neštopa se ništa,al nema pretplužnjake,i sve se zaore...
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Re: Oranje,oranje,oranje...

neznam zašto vam smetaju predplužnjaci na plugu kad su oni samo plus za dobro oranje naravno ako su pravilno namešteni. da je bolje zaoravat vlažnu kukuruzovinu to sigurno stoji, a i plug da je viši a posebno duži (min. 95 cm) sa dubokim oranjem da se ima gdje spremiti sva ta masa i nebi smjelo biti problema
@markach kaj to fali na tvojemu plugu od opreme za zaoravanje kukuruzovine osim kaj nemaš crtala :scratch
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Re: Oranje,oranje,oranje...

jozek kaže:
neznam zašto vam smetaju predplužnjaci na plugu kad su oni samo plus za dobro oranje naravno ako su pravilno namešteni. da je bolje zaoravat vlažnu kukuruzovinu to sigurno stoji, a i plug da je viši a posebno duži (min. 95 cm) sa dubokim oranjem da se ima gdje spremiti sva ta masa i nebi smjelo biti problema
@markach kaj to fali na tvojemu plugu od opreme za zaoravanje kukuruzovine osim kaj nemaš crtala :scratch


.....da ne duljim ovak stoje stvari kroz plug ne može jednostavno proći sva ta masa koja i nije bas nasitno zasječkana odnosno ide kad nema predplužnjaka e onda nema tolko štopanja ali ne zatrpava ostaje puno vani sa crtalom nebi nist riješil,možda povišenja ali i to je li-la-lo
u sjetvi idem na gušći sklop gdje sad dobijem puno puno mase i da ja jučer skidam kukuruz a već sutra pripremam za pšenicu i ječam........tražim odlično zaoravanje a to ponekad znam riješit šibicom pa i tanjuračom sve ovisi o zemlji al to baš i nebi dalje prakticiral
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Re: Oranje,oranje,oranje...

ovo sa šibicom ti nebi baš preporučavao jer time uništavaš i dobre mikroorganizme u njoj, smanjuješ humovitost, a recimo da na tu masu baciš 100 kg uree i to zaoreš dobivaš ne samo gnoj nego i podižeš i humovitost, a s time ti je i zemlja lakša za obradu. kod nas ti je kaj se tiće humusa negde oko 2% pa ti trebaju godine da digneš za 1%, a paljevinom to brzo uništiš zato bolje upotrijebi malčer po onda zaori
 
S

strongboy

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

@iwanho Kaj to zaoravaš da ti je toliko ostalo vani? Zadnje brazde su dobre. Jesi nekaj poštelal ili nije bilo toliko mase? Samo napred!
zaoravao sam strnjak.slama nije bila sakupljena vec samo izgazena od stoke.eto na prvu sliku se vidi kako je na nekim delovima njive vise slame a na nekim manje.al sve jedno..sobzirom da je sva slama ostala na njivi, super se izoralo i prekrila se slama.covek ce opet tu sijati zitaricu,pa se drljacima sve to poravna i ti ostatci ce biti izvuceni van njive.a to sto ostane istrulece tokom zime.al evo pocela kisa i pada vec drugi-treci dan.kad ce se opet uci u nive-neznam :scratch .
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ja zaoravam sa OLT 2x14, imam oba velika crtala i nema štopanja nikakvog
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ja pošto nemam iskustva sa pretplužnjacima, ali znam da u kukuruzovini nejde osim ako nije malčirano, a za ostali korov koje raste su zakon.
mi smo ih uzeli dolje i stavili "jumbo" pera :lol: :lol: i sad više nemamo problema sa bilo kakvom masom...
danas orao pa vidite
Zvera-0001-1.jpg

Zvera-0002.jpg

Zvera-0003.jpg

Zvera-0004.jpg

Zvera-0005.jpg

Zvera-0006.jpg

Zvera-0008.jpg
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

Koliko duboko :?:
Gledano po slikama,dost dobro je poorano,ali moglo bi to i bolje da imaš predplužnjake :D
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Re: Oranje,oranje,oranje...

jozek kaže:
ovo sa šibicom ti nebi baš preporučavao jer time uništavaš i dobre mikroorganizme u njoj, smanjuješ humovitost, a recimo da na tu masu baciš 100 kg uree i to zaoreš dobivaš ne samo gnoj nego i podižeš i humovitost, a s time ti je i zemlja lakša za obradu. kod nas ti je kaj se tiće humusa negde oko 2% pa ti trebaju godine da digneš za 1%, a paljevinom to brzo uništiš zato bolje upotrijebi malčer po onda zaori

ove savjete znamo valjda (npr.odemo kadkad na predavanje)svi koji se bavimo "poljoprivredom" i jos bi dodao da na taj način UREA je po meni najkorisnija
paljevinu moram napravit većinom kad vidim da stvarno nema smisla dalje i to na lakšim zemljama a već sam naveo razloge toga
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Re: Oranje,oranje,oranje...

duboko 30 cm
kaj ti ne vidiš kakva je tu masa tu pretplužnjak nebi niti 10 metara otišel,probali smo pa vidimo šta je ,nejde pera su zakon za sve... 8) 8)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

MATIJA CASE kaže:
duboko 30 cm
kaj ti ne vidiš kakva je tu masa tu pretplužnjak nebi niti 10 metara otišel,probali smo pa vidimo šta je ,nejde pera su zakon za sve... 8) 8)
Ma idu predplužnjaki u masu kakvu očeš,samo treba malo volje i strpljenja imati za njih.. ;)
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Re: Oranje,oranje,oranje...

moreš imati strpljenje jedino ako upotrijebiš šibicu...
dojdi k nam orat sa svojim plugom pa buš videl da nejde....ako pe plačam ti pijaču 2 tjedna :lol: :lol: :D :D
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Re: Oranje,oranje,oranje...

marko93 kaže:
MATIJA CASE kaže:
duboko 30 cm
kaj ti ne vidiš kakva je tu masa tu pretplužnjak nebi niti 10 metara otišel,probali smo pa vidimo šta je ,nejde pera su zakon za sve... 8) 8)
Ma idu predplužnjaki u masu kakvu očeš,samo treba malo volje i strpljenja imati za njih.. ;)

... a kakva bi to volja trebala biti a tek strpljenje ali sigurno je to da bi bolje zatrpalo kukuruzovinu s tim bi se tu i tamo štopalo čak bez obzira možda kaj je to 14"
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

Nikad u kukuruzovini nisam skidao predplužnjake na svome plugu...Štopanje negdje imam negdje ne,i tu gdje imam je max 1-2 puta,samo kad orem onaj dio gdje sam cijele stabljike kuruze porušio s kombajnom..

Lanjska slika oranje kukuruzovine na koju je navožena gnojovka:
fa9247ec.jpg


Na toj zemlji se plug nije ni jednom zaštopao..
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Re: Oranje,oranje,oranje...

to ti je slabaa kukuruzovina...pa pogledaj moju...dok buš takvu oral bez štopanja stavi slike i javi se....
 
P

pixa93

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

decki vec kad je rjec o plugovima.svaka vam cast.ova vasa zemlja je jako tvrda.ova nasa u bjelovarskoj bilogorskoj je lagana i mekana.ores kak oces ali ovu vasu je zajebano orat
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Re: Oranje,oranje,oranje...

tomonh kaže:
Probojte orat rano ujutro dok je vlažna kukuruzovina.Tak smo mi nekad radili.
Ja sam probal jedan takav plug ko ovaj lemken al sam moral skinut pretplužnjake.
Sad oremo sa vogelom 1050 i neštopa se ništa,al nema pretplužnjake,i sve se zaore...
A s čim vučeš plug.... :?: Probal sam ja TG-a.... niti nezna da ima nešto iza sebe ;)
 
I

ivica

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

evo vam tvrde zamlje ,ovo je tabla od 20 rali ,jucer i danas smo je izorali
ovdje je orana kukurozovina bez malciranja i s pretpluznjacima
PA180047.jpg

ovo je strniste ,ista tabla
PA180052.jpg

PA180053.jpg

PA180061.jpg

evo kako su nam sredili kanale
PA180064.jpg

PA180066.jpg
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh