• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Re: Oranje,oranje,oranje...

Čemu služe ovi gornji plugovi, donji su u zemlji, a za što su gornji?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

...ja..., ako ono misli isto što i mi mislimo, onda stvarno neznam kaj da velim :mrgreen: :lol: :mrgreen: :lol: :mrgreen: :lol:
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: Oranje,oranje,oranje...

pa možda čovjek nikad nije vidio koje je svrha gornjih plugova. :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

:D pa gornji plugovi služe da guraju zrak koji pritišće donje plugove da idu u zemlju, a kad se vraćmo u kontra smjeru, samo ih preokrenemo, pa onda gornji idu u zemlju a donji guraju zrak koji pritišće gornje u zemlju :scratch :scratch :scratch :mrgreen:
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: Oranje,oranje,oranje...

Šanana šta zajebavaš čovjeka.
Te što su gore, okreneš i onda možeš orat u rikverc tako da nema okretanja i gubljenja vremena ;) .
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
508
Re: Oranje,oranje,oranje...

SRAM VAS MOŽE BITI!!
Ak čovjek nezna čemu služi takav plug ljepo mu objasnite a ne se glupirati!!
Možda stvarno nije vidio nešto slično...
Ipak ste dugo tu članovi i s pun k... postova i znanja i onda ovak.

Stvarno niste za drugo nego za dječji vrtić! :mrgreen:

evo jedan na brzinu iskopan video kak to funkcionira za one koji još to nisu vidjeli i neznaju
na kojem principu to radi.

[youtube:23r94brw]AseG3LxQWvk[/youtube:23r94brw]
 
V

VTZ

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Gustavo kaže:
Čemu služe ovi gornji plugovi, donji su u zemlji, a za što su gornji?

Radi se o plugu prekretaču ili premetnjaku, kad se izore brazde u jednom smjeru, pomoću hirauličnog cilindra na plugu čitav plug se preokreće za 180 stupnjeva, i traktor po istome jarku ore brazde, krečući se u suprotnom smjeru.

Klasični plugovi bacaju brazdu samo u desno, a na premetnjaku postoje lijevi i desni plugovi. Traktor u jednom smjeru s desnim kotačeima ide po jarku, a u suprotnom smjeru lijevi kotači idu po jarku. Nadam se da si shvatio o čemu se radi.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Oranje,oranje,oranje...

Vidis,vidis :shock: :scratch a ja sam mislio da je radi bakseg parkiranja :scratch :mrgreen: :oops:

U biti time se dobilo da kad jednom poravnas zemlju nema vise ni jaraka ni bregova koji su nusprodukt naoravanja i razoravanja,,, pa je samim tim olaksana i daljnja obrada sto tanjuranja, sijanja, kombajniranja, branja,,,,,,
prednost je i u tome sto vise ne moras cijati (ako je sira zemlja) gdje ces zapoceti naoravanje a da nemas izrezivanja kasnije kad vadis jarak,,,
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

Pa s ravnjakom ne moraš imat naor, i s njim možeš poravnjavat zemlju. Kod slaganja ne naoreš visoko i onda se po tom ravnaš. Kaj se tiče razoravanja okretač je bolji ali ima i on na kraju jarak, za veće njive okretač je zakon, a za nas male smrtnike kaj oremo godišnje oko 10 jutara i ravnjak je dobar :roll:
 
V

VTZ

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ja kod oranja radim i visoki naor, i duboki jarak uz među (ili po sredini parcele), jer prvenstveno želim da zemlja posvuda bude duboko izorana. Vizualno to mi ne smeta, a kasnije kod tanjuranja sve to poravnam maksimalno, tak da se to kasnije niti ne vidi...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ma sve ok nitko ne kaze da se to neda poravnati ali nikad nece biti kao sa okretacem,, htjeli mi to priznati ili ne :mrgreen:
a opet s dguge strane i on kao i svaki drugi stroj ima i svoje prednosti i mane,,, ;)
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ak dublje pustiš naoreš ,ak pliće ostane sleka, plug ravnjak i okretač oru isto ili plitko ili duboko. Nisam orao sa okretačem ali mislim da nije neka nauka i neko čudo kad se s njim poore
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

ja se duboko ispričavam ak sam koga uvrijedio svojom šalom... :!: :!: ;)

da se nadovežem, orem sa ravnjakom, sa premetnjakom nisam još nikad, al iz onoga što sam vidio uvijek bi radije premetnjaka imao nego ravnjaka, najviše zbog nepravilnih parcela, što me ubijaju sa izvlačenjem brazdi dok se ne poravna, uh, nisu toliko problem niti neke jako male sitne parcele, jednostavno nemoj okretati ak nećeš i pići ;) :mrgreen:
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,117
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ja sada jos uvijek imam problem.
Nakon 7-8 godina jedna tabla od 18h je cjela neravna.
Ovi koji su prije kod mene radili i orali sa obicnim plugom su na tih 200metara sirine izvukli neznam ni ja koliko jaraka ,i ukoso i svakako.
I naravno svaki puta kad dodu zapocnu oranje na drugom mjestu-sad jos nakon toliko vremena nikako da se tabla poravna.
A orem uvijek ili ljevo ili desno.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Oranje,oranje,oranje...

ja imam jednu od 4ha koju sam dobio prošle godine i užasno mi je grbava jer ju je čovjek radio sa malim traktorom i izvlačio je svako malo jarke a onda mu je lupilo u glavu da je ore poprijeko jer je njiva kratka a široka pa je sada jako ružna za vidjeti i u kanalima mi se mjestimično zadržava voda.jedino rješenje na toj njivi bi bio buldožder.
 
J

johnycaseih

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

evo kako izgleda oranje kod mene u tezim zemljistima (ilovaca) orem na 25 27cm sa kejsom jx 95 koji se u ovakvim uslovima krece 7-8km/h i trosi u proseku 12lit/kj
[youtube:385i60q8]http://www.youtube.com/watch?v=9vUAP4z3mxE[/youtube:385i60q8]

[youtube:385i60q8]http://www.youtube.com/watch?v=egz9DJIv38Q[/youtube:385i60q8]

[youtube:385i60q8]http://www.youtube.com/watch?v=ssR3LAlV6Xk[/youtube:385i60q8]
 
J

johnycaseih

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

zasto mi nisu otvoreni YT prozorcici i nema jos uvek videa??dokle treba da cekam da se pojave??
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh