• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

breza kaže:
pokorica se ne stvara na svakoj zemlji bez obzira na usitnjenost to puno ovisi o sastavu tla ,to bi Bogec sigurno znal puno bolje objasniti

tako je breza, tla koja sadrže u večem postotku čestice pjeska nisu toliko podložne stvaranju pokorice jer osim što tlo koje sadrži više tih čestica ( po nomenklaturi ne spadaju u pjeskovita tla :!: :!: ) propušta brže vodu ono ima slabiju sposobnost plastičnosti i vezivanja čestica praha i gline u koloide i veče strukturne agregate

tla koja sadrže puno čestica gline stvaraju pokoricu a to su tla mojeg kraja, to su pseudogleji (to što večina ljudi zove teška tla i pseudoglej nije baš točno, po pedološkoj nomenklaturi to je u velikom slučaju bilogora i to su tla podosta podložna pokorici), ali ima to i nekih pozitivnih svojstava, npr dugo takvo tlo drži vlagu tako da je super uspješna sjetva nakon kiše, ili sijanje u grublje pripremljenu zemlju, a to je velika prednost jer sam ja podosta ljen pa što manje da se tandrljam gore dolje, tako da ja posijem ljulj ili lucernu u zemlju u koju vi još nebi ni sa drljačama ili sjetvospremačem ušli več samo sa tanjuračama, ali to sam ja ...........

pokorica kod nas zna bit nekad takva a ju nemožeš nogom razbit kad pošteno mazneš u zemlju, a u prugovcu od kud je belec je več malo drugačija zemlja i on može tako usitnjavat a da to nakon plajde nema velike posljedice
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Re: Oranje,oranje,oranje...

nedavno mi je jedan kolega pričao da su prije nekih 15,20 godina tu k nama u Moslavinu dolazili ljudi iz slavonije isprobavati nove traktore, pa su tako tražili i dobili najteže parcele za obrađivanje da oni probaju svoje nove strojeve...
bilo je svačega,kaže mi kolega, nema šta nije bilo,plugovi su se motali,pucali i ljudi se nisu mogli načuditi gdje su došli...

onda je citirao jednoga čovjeka koji je rekao ovako- " jebote,pa kako vi tu uopće sijete nešto?? pa mi u slavoniji od takve zemlje pečemo ciglu!!" :lol: :D

samo za usporedbu... ;)
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: Oranje,oranje,oranje...

Mrki tak je i kod mene na par parcela nesmješ prek 25cm dubine orat,a na mjestima i pliče vadiš ilovačinu masnu van.
 
I

ivica

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

evo oranja od kolege ,kupio novi plug LEMKEN EUROPAL 5 ,imace malo tvrda zemlja ,plug je stavljen na 14 cola i claas ga moze povuc i do 9kmh
PA280035_resize.jpg

PA280038_resize.jpg

PA280041_resize.jpg

PA280044_resize.jpg

PA280048_resize.jpg

PA280049_resize.jpg

, i moje zaoravanje kukuruzovine
PB020074_resize.jpg

PB020075_resize.jpg
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Oranje,oranje,oranje...

znaš li možda koliki je razmak između brazdi na lemkenu i kolika mu je cijena?
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ja imam onaj stari OLT-ov dvobrazni, jel zna kak se to najbolje narihta na traktoru IMT 539, kak mora plug stajati, koliko na poteznici onih zareza itd.
 
I

ivica

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

znaš li možda koliki je razmak između brazdi na lemkenu i kolika mu je cijena?

mislim da je 95cm ,cijena je 82.000kn sa pdv-om kupljen prek eko-terre ,ceka se 6 mj. od uplate avansa
 
V

VTZ

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Gustavo kaže:
Ja imam onaj stari OLT-ov dvobrazni, jel zna kak se to najbolje narihta na traktoru IMT 539, kak mora plug stajati, koliko na poteznici onih zareza itd.

Ne znam o kakvom se točno plugu radi, ali generalno - prije kopčanja moraš na traktoru skratiti desnu okomitu polugu hidraulika za par cm. Kad spustiš zakopčani plug na ravni teren, prednji lemeš trebao bi biti oko 2-3 cm iznad tla, dok ti zadnji leži na tlu. Ako želiš da ti se cijeli plug kod oranja dublje zabija i vadi taban ispod brazde, onda ga podesiš tako da oba lemeša leže na tlu cijelom dužinom. To ćeš postići skračivanjem topling poluge (bolja je ona s navojem, jer tamo možeš fino podešavati dužinu, tj. položaj pluga).

Kad zaoreš prvu brazdu i dobiješ jarak u kojoj traktor visi u desno, plug bi trebao stajati vodoravno, po svojoj poprečnoj i uzdužnoj osi.
 
J

johnycaseih

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

ivica kaže:
evo oranja od kolege ,kupio novi plug LEMKEN EUROPAL 5 ,imace malo tvrda zemlja ,plug je stavljen na 14 cola i claas ga moze povuc i do 9kmh
PA280035_resize.jpg

PA280038_resize.jpg

PA280041_resize.jpg

PA280044_resize.jpg

PA280048_resize.jpg

PA280049_resize.jpg

, i moje zaoravanje kukuruzovine
PB020074_resize.jpg

PB020075_resize.jpg

koliko konja ima ovaj claas i kako se ponasa s tim plugom?
jel mu nije pretezak?
 
I

ivica

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

da 102 ks ,ide super ,ja sam se zacudil ,vuce ko da je 6 cilindri i jaci traktor
 
J

johnycaseih

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

pa to zatosto ima JD masinu a zanima me koliko samo trosi goriva na oranje po jutru ili hektaru?
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Re: Oranje,oranje,oranje...

Vidim da imaš isti traktor kao i ja! Zanima me kako si zadovoljan i kolko ga imaš dugo? Iskustva???
 
P

pixa93

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Jaga kaže:
Vidim da imaš isti traktor kao i ja! Zanima me kako si zadovoljan i kolko ga imaš dugo? Iskustva???


mislis na mene il na onoga sa clasom
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: Oranje,oranje,oranje...

pixa93 kaže:
Jaga kaže:
Vidim da imaš isti traktor kao i ja! Zanima me kako si zadovoljan i kolko ga imaš dugo? Iskustva???


mislis na mene il na onoga sa clasom
na tebe misli. i član jaga ima lindnera
 
P

pixa93

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

prezadovoljan.samo malo zajebava zastupnik.u 6 godina nije otislo ama bas nist a radi punom parom.da je bilo zastupnika prije 2-3 godine dok sam uzimo samea uzeo bi i lindera oko 70 konja a ne dorada 70 a i volio bih ako se ta poloprivreda malo popravi kupit onog od 130 konja
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Re: Oranje,oranje,oranje...

dečki stavio sam pretplužnjake opet gore i naštelao ih i još bum ih u brazdi probal naštelati kak treba(ak bum imal živce)ako nebudu išli dobro hitil bum ih u pm.znači sutra su slike i informacije...a kaj da drugo velim nego da nebudu išli dobro?(ma 100%)pitanje za kikić mf kak tvoji idu pretplužnjaci? :D :D
 
P

pixa93

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

MATIJA CASE kaže:
dečki stavio sam pretplužnjake opet gore i naštelao ih i još bum ih u brazdi probal naštelati kak treba(ak bum imal živce)ako nebudu išli dobro hitil bum ih u pm.znači sutra su slike i informacije...a kaj da drugo velim nego da nebudu išli dobro?(ma 100%)pitanje za kikić mf kak tvoji idu pretplužnjaci? :D :D



a jel imas pretpluznjake za kukuruz il za strnokosu
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Re: Oranje,oranje,oranje...

ivica kaže:
evo oranja od kolege ,kupio novi plug LEMKEN EUROPAL 5 ,imace malo tvrda zemlja ,plug je stavljen na 14 cola i claas ga moze povuc i do 9kmh
PA280035_resize.jpg

PA280038_resize.jpg

PA280041_resize.jpg

PA280044_resize.jpg

PA280048_resize.jpg

PA280049_resize.jpg

ODLIČNE SLIKE...
odlično izgleda plug! Vidim da ima velike predplužnjake za zaoravanje kukuruzovine, tj. PREDPLUŽNJACI M2!
Koliki je razmak između brazdi i visina klirensa? mislim da je 105 i 78...
koliko love?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh