• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

I da se ja jos nadovezem i jos poblize objasnim. Kad ores, traktorski kotaci UVIJEK proklizuju, to je tih famoznih 7%.

Primjer, kad po poledici naglije krenes, na satu ti pise da ides 40 km/h, a zapravo stojis... "Radar" ti pokazuje da ides 0.2km/h, a kotaci se vrte 40km/h... To oni spominju, iako je meni taj radar totalna glupost, jer kakve veze ima brzina 6km/h sa brzinom 7km/h? Skoro pa nikakva, ako ne slaze dobro brazdu,. dodas gasa i to je sva mudrost... Mani ne treba nikakva elektronika za takve stvari...

I mozda nisam napomenuo, ali ja ne volim elektroniku u traktorima, kao niti u autima... Ono sto mora biti, mora, no kojekakve cicaboce, ne zelim, jer to meni samo smeta ;)

BTW, dobre slike, odlican clip! Malo previse zuji, no to je ipak rujko ;)
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bobo , radi se o tome da jedino sa radarom znaš stvarnu brzinu kojom se krećeš što samo po sebi nije toliko bitno ali ako gledaš veliku sliku onda je više nego bitno .
Nema tu veze jer ti voliš elektroniku ili ne , radar ima svoje mjesto u traktoru isto kao i svaki drugi dio opreme . Radar je samo jedna karika u nizu koja olakšava posao vozaču , povećava produktivnost traktora ( jako bitno , što veći traktor to je bitnije ) .
Nema velikog traktora koji radar nema u serijskoj opremi a trend je da se ugrađuje i u manje traktore .
Još koju godinu i stvarno nećeš imati traktora koji ga nema u serijskoj opremi...a IMT se neće proizvoditi ... :blackeye ...prilagodi se ili ...
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Cuj, jos 15 godina ce 549 izdrzati kako god zna i umije, a onda cu biti primoran kupiti nesto kvalitetnije...

Ako je radar serijska oprema, onda OK, ali stvarno me nikada nije brinula brzina kretanja traktora pri oranju... Evo, moj 549 cak i nema brzinomjer, no to je ipak samo IMT ;) Meni je dovoljno da vidim da se traktor ne muci, a da je posao iza mene dobro obavljen...

Sam si i rekao, dok imam IMT, to me nece brinuti, jer ce taj IMT raditi malo zemlje, i radar tu ne igra nikakvu ulogu... Na 200, 300 500 hektara je vec bitno koliko je proklizavanje kotaca jer na 200 hektara gubitci ne mogu biti zanemerivi...
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bobo kaže:
Cuj, jos 15 godina ce 549 izdrzati kako god zna i umije, a onda cu biti primoran kupiti nesto kvalitetnije...

Ako je radar serijska oprema, onda OK, ali stvarno me nikada nije brinula brzina kretanja traktora pri oranju... Evo, moj 549 cak i nema brzinomjer, no to je ipak samo IMT ;) Meni je dovoljno da vidim da se traktor ne muci, a da je posao iza mene dobro obavljen...

Sam si i rekao, dok imam IMT, to me nece brinuti, jer ce taj IMT raditi malo zemlje, i radar tu ne igra nikakvu ulogu... Na 200, 300 500 hektara je vec bitno koliko je proklizavanje kotaca jer na 200 hektara gubitci ne mogu biti zanemerivi...

Opet naglašavam ...već sam i sebi dosadan .
Bitno je , itekako je bitno ...
Kako da to pokušam objasnit ? Stvarno se i ja lagano gubim ali evo...

Traktor MORA znati kojom se brzinom kreće - MORA !
Traktoru na osnovu ta dva parametra ( stvarne brzine kretanja i količine proklizavanja ) izračunava niz drugih parametara ( opterećenost motora , pokušava biti ekonomičniji u potrošnji goriva , položaj hidraulika ... ) zato je bitno da se zna koliko je proklizavanje .

Nadam se da kužiš jer niti ja ne znam preko tipkovnice to objasniti .
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ok, skuzio sam da je bitno, kad imas sve ostale parametre nadzirane, te traktor izvlaci maksimum u svakom danom trenutku...

I ja opet govorim za sebe i svojih 15 jutara zemlje... Ne, hvala ;)

Kad budem radio vise zemlje, i meni ce to trebati...


P.S. Isti smo, ako ne masem rukama, i ne crtam po zraku, ne znam objasniti kako treba ;)
 
R

Rajtek

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ratarko kaže:
Rajtek kaže:
Malo si pretjeral s tih 20%, onda bi po tome moj rus išo 29 km/h, a ja tvrdim da ide 35, jer mjereno je autom iako i to nije neka sigurnost. Čuj proklizavanja nije bilo zato nevjerujem da je tolko odstupanje u brzini, bez ljutnje.

Vidim da ne razumiješ o čemu pričam .
Vjeruj mi da nisi išao preko 6.5 km/h .
Stvarna brzina oranja je dosta manja , iako ti radar pokazuje proklizavanje od 12-15 % ( recimo ) brzina kretanja traktora bude manja i do 20 % od one koju ti očitavaš na svom satu . Oranje ispod 7 % proklizavanja gotovo i da ne postoji ( u praksi ) . Ovo što spominješ o transportnim brzinama nema veze sa ovim slučajem i naravno da se ne ljutim :D
Aj dobro, kad ti tak veliš, nek bude 20% manja brzina, al sam velim da osjetim kad traktor proklizava, al sad to nije bil slučaj, mislim najvjerovatnije je bilo nekog proklizavanja, koje ja nisam osjetil.
Kad bude love kupit ću si i ja traktor koji ima radar pa budem znala 100% kojom brzinom orem, a do tad ć se morat zadovoljit ovim što imam-Rusom mojim. :D
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Re: Oranje,oranje,oranje...

Za tocno odredjivanje brzine kretanja(u desetinku kilometra)moze ti posluziti GPS koji su sada povoljni,mozes racunati i povrsinu koju ores i sl.
 
R

Rajtek

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Joj sve se to jako loše vidi, mislim da nebudem niš više ni slikal ni snimal s mobom, nek tek kad kupim fotić. :mrgreen:
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

@Rajtek
Aj dobro, kad ti tak veliš, nek bude 20% manja brzina, al sam velim da osjetim kad traktor proklizava, al sad to nije bil slučaj, mislim najvjerovatnije je bilo nekog proklizavanja, koje ja nisam osjetil.
Kad bude love kupit ću si i ja traktor koji ima radar pa budem znala 100% kojom brzinom orem, a do tad ć se morat zadovoljit ovim što imam-Rusom mojim. :D

Ma ne velim ja ništa .
Čisto sa tehničkog stajališta sam htio malo razjasniti taj radar na traktoru .
Proklizavanja uvijek ima , u bilo kojem poslu u poljoprivredi ... barem tako kažu radari na mojim traktorima .
A kada kupiš traktor sa radarom doživjeti ćeš barem malo razočaranje .
Pazi sada ...

Tvoj rujo ima koliko ono KS ? Recimo 80 KS .
Kupiš si novoga Đonija , Maseja ili bilo koji drugi traktor od tih 80 KS ali sa radarom .
E sada ... sa rujom si orao 7.5 km/h a taj novi traktor sa radarom neće moći ići toliko brzo po satu da mu soli na rep staviš :lol: ;)
Kužiš ? Imaju istu snagu ali ovaj odbija proklizavanje kotača i onda tu brzinu ispisuje na satu .

Ovo sam isto napisao onako ...samo da bude napisano bez nekih zlih namjera naravno . :D
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ratarko kaže:
Ma ne velim ja ništa .
Čisto sa tehničkog stajališta sam htio malo razjasniti taj radar na traktoru .
Proklizavanja uvijek ima , u bilo kojem poslu u poljoprivredi ... barem tako kažu radari na mojim traktorima .
A kada kupiš traktor sa radarom doživjeti ćeš barem malo razočaranje .
Pazi sada ...

Tvoj rujo ima koliko ono KS ? Recimo 80 KS .
Kupiš si novoga Đonija , Maseja ili bilo koji drugi traktor od tih 80 KS ali sa radarom .
E sada ... sa rujom si orao 7.5 km/h a taj novi traktor sa radarom neće moći ići toliko brzo po satu da mu soli na rep staviš :lol: ;)
Kužiš ? Imaju istu snagu ali ovaj odbija proklizavanje kotača i onda tu brzinu ispisuje na satu .

Ovo sam isto napisao onako ...samo da bude napisano bez nekih zlih namjera naravno . :D

Pouka: ne kupujte traktor sa radarom jer ide sporije ;)
 
R

Rajtek

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ratarko kaže:
@Rajtek
Aj dobro, kad ti tak veliš, nek bude 20% manja brzina, al sam velim da osjetim kad traktor proklizava, al sad to nije bil slučaj, mislim najvjerovatnije je bilo nekog proklizavanja, koje ja nisam osjetil.
Kad bude love kupit ću si i ja traktor koji ima radar pa budem znala 100% kojom brzinom orem, a do tad ć se morat zadovoljit ovim što imam-Rusom mojim. :D

Ma ne velim ja ništa .
Čisto sa tehničkog stajališta sam htio malo razjasniti taj radar na traktoru .
Proklizavanja uvijek ima , u bilo kojem poslu u poljoprivredi ... barem tako kažu radari na mojim traktorima .
A kada kupiš traktor sa radarom doživjeti ćeš barem malo razočaranje .
Pazi sada ...

Tvoj rujo ima koliko ono KS ? Recimo 80 KS .
Kupiš si novoga Đonija , Maseja ili bilo koji drugi traktor od tih 80 KS ali sa radarom .
E sada ... sa rujom si orao 7.5 km/h a taj novi traktor sa radarom neće moći ići toliko brzo po satu da mu soli na rep staviš :lol: ;)
Kužiš ? Imaju istu snagu ali ovaj odbija proklizavanje kotača i onda tu brzinu ispisuje na satu .

Ovo sam isto napisao onako ...samo da bude napisano bez nekih zlih namjera naravno . :D
Nema beda. :D
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ovo nije fer... Ja sam mislio da imam lako obradivu zemlju, ali ovo granici sa zlocinom...

Obrisan neispravan link.

Ratarko, da ti je ovakva zemlja, gdje bi ti bio kraj ;)
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ovi samo grebu po zemlji,a nema tu nekog oranja...
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Da, "grebu" sigurnih 25cm duboko...

A za koji vrag ti u takvoj zemlji treba dublje oranje... Nema smisla kad vadis "mrtvu zemlju" gore, i onda u nju sijes...
 
B

BobanNB

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Eeeeee to ne da je laka zemlja vec ultra laka, takve stvari sam vidjao (preko TV) na takmicenju u oranju 24 h u Americi, to je ultra laka zemlja gde posle oranja ide setva, bez ikakve pripreme.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Oranje,oranje,oranje...

neki lapor ili pjeskovita zemlja,mislim da takve zemlje nisu ,, bogate,,
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

@BobanNB: Ako mislis na obaranje rekorda u oranju 24 sata, to je u Francuskoj, ne americi. Zemlja na kojoj se odrzava natjecanje je vrlo fino obradjena na ~30 cm dubine par dana prije obaranja rekorda. minimalna dubina mora biti 27cm, tako da se ore na 27cm... To nije pravo oranje, dok je ovo sa slike privatna njiva i boli njih briga jer oru kao ludi...

@Zvona: na takvoj ultra laganoj zemlji se svaka kultura rjedje sije. Ne znam zasto, vjerovatno sto kazes da su takve zemlje "slabe" no kad je imas puno, to je milina...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh