• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Shvatio sam ja rokija ali ne slažem se sa njagovom tvrdjom da se ne budi mikro svijet i da neće biti glista nakon kalcizacije jer ako je kalcizacija potrebna onda u toj zemlji nema toliko toga spomenutog života jer jednostavno ne odgovara im najbolje . Kada se zemlja dovede u neku normalu po pitanju kiselosti tla onda će sigurno biti svega više nego što je bilo i glisti i mikro/makro života/elemenata . Na mojim njivama nema glista , niti jedne ! Prije sam ih viđao i tražio po njivi dok sam bio pican a otac je orao , sada ih nema za jednu paštetu napraviti od njih :!:

Ček malo a šta je on tu napravio ? Kukuruz posijao po kukuruzu i to no till načinom :shock:
Naši orači su se proslavili , ni Kverneland ravikani plug im nije pomogao da ne budu zadnji .
 
Č

Čugi

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ratarko kaže:
Ček malo a šta je on tu napravio ? Kukuruz posijao po kukuruzu i to no till načinom :shock:

Gledao sam nedavno jednu tv emisiju na tu temu. Prošli su, na proleće po kukuruzištu koje je tako prezimilo, frezom za međurednu kultivaciju i odmah potom setva novog kukuruza. Navodno ustanovili su da je to najbolji način za očuvanje vlage u zemljištu kada se predviđaju tople zime i sušna leta, znači ako se predviđa zima sa malo padavina, odmah preskaču oranje i čekaju proleće za ovakav način setve.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Oranje,oranje,oranje...

Kalcizacija se koristi da smanji ph vrijednost tala odnosno kiselost.da stvar bude veča sve više se povečava kiselost naših tala zbog korištenja umjetnih gnojiva,pogotovo što se prije koristilo neracionalno i napamet se gnojilo.Ratarko pa ne može ni biti ako je velika kiselost tala,duboko oranje njih ubija, nisu gliste nego su gujavice,
joj puno toga bi mogao napisati ali ako tko nešto treba može pitati
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Zašto duboko oranje ubija gliste/gujavice ?
Zašto ih plitko oranje ne ubija ?
Zar ne ubijem samo onu koju presječem po pola ... i one neke prežive koliko ja znam ?
 
S

Simon1980

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

jer možda u dubljini nema kisika koje upotrebljavajo za život
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Pa neka izađu po kisik ...kao kitovi :mrgreen:
Mislim da u prvi tren nakon oranja ima kisika u svim dubinama zemlje jer se zemlja raspada i mrvi pa zraka uvijek ostane .
Kako bude sa kisikom u zemlji nekoliko dana nakon oranja to ne bih znao ali neka se izmigolje prema gore ako im nešto fali :lol:
 
B

BobanNB

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Mislim da ovo sad ima novih inovacija......lepo se nabavi kompresor, pa creva, pa se to lepo prozastre po njivi uz pomoc creva(visoki pritisak), samo da se njiva ne prenaduva .......i eto nasim glistama kiseonika kolko hoce :idea: :lol: :lol: :lol:
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Oranje,oranje,oranje...

Strašni ste sa svojom pameti,nemojte da vas čuju Rusi pa da vas ukradu zbog pameti.Od čega če ta nije glista nego gujavica živjeti na dubini od 40cm.One se uglavnom zadržavaju u pličem odnosno površinskom sloju zemlje. Osim kisika potrebna joj je i toplina . Gujavica obogačuje tlo i gnoji ga jer uvlači u tlo raznorazne biljne ostatke te ih tu i kasnije probavlja,osim te male gnojidbe svojim prolaskom koji ide tako da ona praktički jede tu istu zemlju i izbacuje ju iza sebe,te ostavlja i neku vrstu drenaže osim što je obogatila zemlju humusom.Te iste gujavice ubijaju i razni pesticidi kao i umjetna gnojiva,te paljenje strništa jer poslje takve radnje nema ogranske materije.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Javio se lektor ;) HR jezika , za mene su one gliste i gotovo .
Ako orem na 40 cm pa ne okrenem baš onaj cijeli gornji sloj i bacim ga na dubinu od 40 cm , ako tako misliš varaš se .
Još me nisi uvjerio da glista krepava od dubokog oranja , jeli imaš neki bolji argument . Ako ju i zaorem malo dublje nego ti pa zar ne osjeti da joj je hladno na dubini od 30 cm i prokopa si svoje dvije dužine tijela i evo je u toploj zemlji , da ne kažem površini ?
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ratarko kaže:
Javio se lektor ;) HR jezika , za mene su one gliste i gotovo .
Ako orem na 40 cm pa ne okrenem baš onaj cijeli gornji sloj i bacim ga na dubinu od 40 cm , ako tako misliš varaš se .
Još me nisi uvjerio da glista krepava od dubokog oranja , jeli imaš neki bolji argument . Ako ju i zaorem malo dublje nego ti pa zar ne osjeti da joj je hladno na dubini od 30 cm i prokopa si svoje dvije dužine tijela i evo je u toploj zemlji , da ne kažem površini ?
E moj prijatelju jeli si ti Bosanac možda :lol: :lol:
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Nisam , ali kod nas se govori glista a ne gujavica .
A da sam bosanac onda bi vas tek trebalo biti stid , vas Slavonce :mrgreen:
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Oranje,oranje,oranje...

Robi
Dobre slike. :D
Koje gume imaš na Deutz-u?
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ratarko kaže:
Nisam , ali kod nas se govori glista a ne gujavica .
A da sam bosanac onda bi vas tek trebalo biti stid , vas Slavonce :mrgreen:
tebi je lakše uterat metar u bulju nego cm u glavu :lol: :lol: :lol:
Gujavica i glista nisu isto,razlikuju se jako.U stajnjaku zrelom mozeš vidjeti gliste jer one se i hrane takvom organskom materijom i proizvode humus,dok u tome nečeš nikada vidjeti gujavicu.Glista ti je nadzemljom,a gujavica podzemljom
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Glista je i gotovo , bolje odustani :lol:
 
R

ROKI

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ratarko kaže:
Glista je i gotovo , bolje odustani :lol:

E Ratarko nisi upravu, nije glista!! Nego kišna glista! :lol: :lol:
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bitno da sam JA u pravu :mrgreen: a za nagradu mi je dovoljan jedan šamar :lol:
 
R

Rajtek

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ratarko kaže:
Glista je i gotovo , bolje odustani :lol:
I u mom kraju se veli glista, ma kojeg ona roda bila,nadzemna, podzemna, glista je glista i gotovo, a gujavica nek govori onaj koji tog stvorenja nikad vidio nije. :D
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh