• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Re: Oranje,oranje,oranje...

Da imt 751 prošle godine sam ga u crveno prefarbao. Sad se spremam lemeše zamjenit dodat pera možda povišenja novijeg tipa stavit i tak malo ga upicanit za svoj gušt.

Za Petra:
Pa ide dost dobro trebalo bi lemeše nove stavit pa bi išlo još bolje. Zemlja je kak je ovdje zovu rastovača jako teška za orat ali dosta rodna. Ubaciš bikonju u treću sporu bar 1800 obrtaja i ide ostao hektar još za izorat pa sam ga malo upregnio da radi nešto da se protegne :mrgreen:
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Re: Oranje,oranje,oranje...

marko93 kaže:
MATIJA CASE kaže:
danas sam zaoravao kukuruzovinu bez problema....ima malo vani ali to je sitnica

Zvera-0007-2.jpg

idemo dalje
Zvera-0009.jpg

Zvera-0010.jpg

i jedan mali video
Vidi se na par mjesta gdje su kupi kukuruzovine gdje se dugo nakupljalo pred povišenjima da baci pred brazdu :mrgreen:
Uz dobre predplužnjake i ovakva masa se zaorava ko od šale...
to je sitnica nema šanse da bi to pretplužnjaki zaorali bez ijednog štopanja...
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Re: Oranje,oranje,oranje...

danas isto zaoravao kukuruzovinu bez ijednog štopanja jako tvrdu zemlju i bez ićega vani...
išao 4km/h,dubina 27-30cm,ta je zemlja tek sada pošteno izorana
Zvera-0004-3.jpg

Zvera-0005-3.jpg

Zvera-0006-3.jpg

pa eto od mene za ovu godinu dosta slika i oranja jedino još ako nešto uzmemo u zakup ili kupimo
 
J

johnycaseih

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

ja sam danas isto orao kukuruzovinu i izgledalo je ovako
[youtube:3uceyybi]OOS_l4A6ooA[/youtube:3uceyybi]

[youtube:3uceyybi]aEgRdQyz-IM[/youtube:3uceyybi]
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Oranje,oranje,oranje...

danas sam i ja svoje počeo orati i mogu reći da je sada pravo vrijeme za oranje jer ima dosta vlage,a trava više neće imati vremena da nikne. :)
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Re: Oranje,oranje,oranje...

josip123 kaže:
danas sam i ja svoje počeo orati i mogu reći da je sada pravo vrijeme za oranje jer ima dosta vlage,a trava više neće imati vremena da nikne. :)


ma ko da smo se dogovorili
ja sam danas okrenuuo prvu zimsku brazdu a uvjeti su idealni u bilo kakvoj zemlji,s time ne treba žuriti i orati u 9mj odnosno prije 11mj
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Oranje,oranje,oranje...

ma to ja stalno pričam ljudima koji se u mom kraju bave poljoprivredom i uvijek dobijem iste odgovore,kao što su:ma nije to rano,pa šta ako se okiša pa nebudemo mogli nikako preorati.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: Oranje,oranje,oranje...

evo oranja i od mene prije više od tjedan dana malo kasnim s slikama ali evo ih........
e5a25609.jpg
5ee14a66.jpg
270c4538.jpg

bilo je dosta mokro ali i orano oko 30cm na mjestima i dublje gdi su bili normalni uvjeti
ba23727e.jpg
5b6dc515.jpg
71e29f8d.jpg
32d9c794.jpg
2fa4a586.jpg
08921f64.jpg

evo to bi bilo sve od mene za ovu godinu. do proljeće sam gotov :D
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Re: Oranje,oranje,oranje...

kikic, mozda sam te to vec pitao ali, u kojoj brzini ores?
ovaj put nisi rasirivao traktor?
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: Oranje,oranje,oranje...

..ja.. kaže:
kikic, mozda sam te to vec pitao ali, u kojoj brzini ores?
ovaj put nisi rasirivao traktor?
orem u prvoj radnoj odnosno 1A, a na mjestima gdi zahrza stisnem ga u poweru i kad mu se olakša ponovo izbacim power.
da nisam ga širio nisam imao tako puno za orati pa mi se nije isplatilo.
onako mi super orat dok je raširen ali je problem što mi dođu ventili za pumpat gume s unutarnje strane pa ja se nadam da ču prešerafit felge da mi dođu ventili izvana i da ga neču morat više sužavat. jedino je malo problem za kositi onda.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
Re: Oranje,oranje,oranje...

jozek kaže:
mislim da te ovo interesira; crvena crta označava dokud idu šarafi s jedne i druge strane, žutim strelicama su vijci koji drže konstrukciju za ramu, zeleno su zaokruženi vijci koji drže nosač crtala (mislim da te to zanima) da se ne okreče bijele strelice pokazuju mjesto prereza tako kad stegneš zelene vijke zablokiraš osovinu sa V :roll: lakše napraviti nego opisati valjda sam bio dovoljno jasan
Više nego jasan. Hvala. Na jednoj od slika naprijed izgledalo mi je da imaš lanac koji neda da se otvori. Ipak ga drži samo trenje.
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Re: Oranje,oranje,oranje...

Evo malo oranja iz Zagorja! Zemlja teška. Brazde se samo naslanjaju!

 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Oranje,oranje,oranje...

Jaga,
kod teške zemlje je po meni za dobro okretanje važan odnos širine brazde i dubine oranja. S 10" plugom ide dobro do cca 18 cm. Dakle za zimsku brazdu min. 12" plug, bolje 14", ak traktor more vleči. Ja sam ovih dana oral s 2x8" celinu u jako teškoj zemlji (njivu zovemo Trdice), dubina 18 - 20 cm s Pasquallijem 33 KS. Uključena špera na 1. diferencijalu i povremeno brenzanje vanjskog zadnjeg kotača. Proklizavanja kolko hočeš. Cca 400 čhv za 4,5 vure. Izgleda katastrofalno, ali kad bu premrzlo, bu dobro.
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Re: Oranje,oranje,oranje...

I meni se čini da sam išao možda preduboko s ovim plugom! Nemam baš iskustva, ja nisam u životu izorao više od 10 rali - ukupno! Za Lindnera nemam plug, a posuđivati za 2 sata pa da mi nešto pukne ne isplati se! Ovo je mučenje s Zetorom. Ide on u 2. brzini, ali sam navozio puno konjskog gnoja pa dosta proklizava!
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh