• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Re: Oranje,oranje,oranje...

neki dan je brat orao, pa je nesto usput i poslikao. a tek mi je sada rekao :)

dakle, orano je 26.10. tu je bila repica, i nakon sto je trava krenula pretanjurano je..

dsc00137800x600.jpg


dsc00140800x600.jpg


dsc00141800x600.jpg


dsc00144800x600.jpg


dsc00146800x600.jpg


dsc00147800x600.jpg


i 2 snimke..

[youtube:1mclw27m]RlZiiyExlr4[/youtube:1mclw27m]

[youtube:1mclw27m]GwtRf6Gx4Yc[/youtube:1mclw27m]
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Re: Oranje,oranje,oranje...

poljaci valjda nemaju love za predplužnjake :lol: mala šala, ali ako gledamo da nisu toliko dobri da bi nadmašili pera onda ih nebi ni proizvodili jer gdje bi bili u prednosti nego u kukuruzovini i porasloj zemlji jer u kalamperišću ih i ne treba, a sad je stvar kako su oni poštelani i dužini pluga tako da ima mjesta da oni nesmetano masu bace na dno brazde, a ne na brazdu ispred
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

petar kaže:
marko93 kaže:
a ovo se zemlje koje su od prvog dana orane s običnim plugom pa če se i tako dalje orat...

Ajd pojasni ovo. Zašto, zbog čega? Možda zbog kukuruzovine :mrgreen:
Daj petre neču se valjda još s tobom trebat prepirat :?
 

kiraj

Član
Tu od
13 Ožu 2009
Poruka
303
Re: Oranje,oranje,oranje...

Gledajući prvi video oranja sa MF 3050 vidim obrtaje motora na 2200.Ako je samo za slikanje ok,ali ako non stop tako voziš nije dobro.Probaj ubaci u veću brzinu a gas oko 1600-1700 obrtaja.Pogledaj na sat od obrtaja i videćeš zeleno polje ,to označava optimum.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

@ ja - Lijepo oranje, zemlja se samo rasipava.

A kaj se tiče pretplužnjaka njihov rad nisam vidio ali ne proizvode se badava i to u više modela, mislim da kod plugova koji imaju mali razmak između plužnih tijela da ne rade naj ali opet koliko mislim treba ih dobro naštelat i oni će radit svoj posal. Znam samo da kaj crtalo odreže da se to ne štopa. Probao sam kukuruzovinu zaoravat bez prednjeg crtala ail nije baš išlo sjajno ikao je berač imao frezu
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Re: Oranje,oranje,oranje...

nije samo za potrebe snimanja. mozda ne radi stalno na 2200, ali ispod 2000 se ne spusta. malo mu fali snage pa to mora nadoknaditi okretajima :blackeye
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

Na koliko je cola plug, 12". Smanji za jednu brazdu i staviš na 16" i ideš kak oćeš s manjim okretajima
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: Oranje,oranje,oranje...

ta serija po satu ima i do 2800 okretaja motora. i ja orem na 2200 okretaja nekad manje al više ne prelazi. i tu mu nejbolje paše ako ga pustim na 1800 ima dima na auspuh a i nije ugodno slušat za uho da se muči ovak mu ja stavim 2200 pa nek on pjeva ne muči me kaj če više nafte otrošiti al neču duišiti motor i ništa mu se neče dogoditi ako ima više gasa
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Re: Oranje,oranje,oranje...

toma84 kaže:
Na koliko je cola plug, 12". Smanji za jednu brazdu i staviš na 16" i ideš kak oćeš s manjim okretajima

trenutno je na 14" :mrgreen:
planirali smo odrezat zadnju brazdu, napraviti 2+1 plug ali ostalo je samo na planiranju.. mozda to napravimo preko zime.

@kikic - po satu ima do 2800, ali to ne znaci nista. kao klinci smo uvijek gledali do koliko je graviran auto, nitko nije razmisljao koliko stvarno ide. moj se vrti do 2400. bas kada papucicu pravo nagazis dodje do 2500 ali vise ne. vjerovatno se to da jos postelati ali nema potrebe. i ovako se cuje na kilometre kada se vozi pun gas :blackeye
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Oranje,oranje,oranje...

toma84 kaže:
Na koliko je cola plug, 12". Smanji za jednu brazdu i staviš na 16" i ideš kak oćeš s manjim okretajima
Ja sa svojim 3065 orem na 1800-1900 obrtaja. Nikad mi se ne "davi", a kad ga dignem na 2400 obrtaja da vidiš tek onda dima. Orem sa 2x14 i orem kak mi srce želi, a želi što dublje. :mrgreen:
Ja za svog nebi nikad kopčao 3 brazde plug, taman da mi netko sto put tvrdi da on može to raditi. Zna se nepisano pravilo 1 brazda 40 ks.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

@ja - A previše mu je to 14" smanji za jednu brazdu pa ce mu bit puno lakše i manja potrošnja i to dosta :) Ovo moje zadnje oranje je po gnoju i traktor mi je max proklizaval na mjestima a kamoli da sam imal jnoš jednu brazdu...
@cabage - Potpuno se slažem s tobom sa 2x14" radiš kaj oćeš i kad oćeš. Ja SAME ne dižem preko 1600 okr a max mu je 2600 okr. Mislim da je za traktor do 100ks 3 brazde previše, a pogotovo ako je na 14"
@ marko - A di je okretač kad oreš sa OLT-om???
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Re: Oranje,oranje,oranje...

toma84 kaže:
@cabage - Potpuno se slažem s tobom sa 2x14" radiš kaj oćeš i kad oćeš. Ja SAME ne dižem preko 1600 okr a max mu je 2600 okr. Mislim da je za traktor do 100ks 3 brazde previše, a pogotovo ako je na 14"
nebi se složio sa tobom, ja orem sa 90 konja McCormickom 3 brazde 14 cola, a ide ko metak, brže nego ovaj od 200 konja sa 4x16 cola, a imamo tešku zemlju. ore oko 8 km/h, 25 duboko.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

daniel2356 kaže:
toma84 kaže:
@cabage - Potpuno se slažem s tobom sa 2x14" radiš kaj oćeš i kad oćeš. Ja SAME ne dižem preko 1600 okr a max mu je 2600 okr. Mislim da je za traktor do 100ks 3 brazde previše, a pogotovo ako je na 14"
nebi se složio sa tobom, ja orem sa 90 konja McCormickom 3 brazde 14 cola, a ide ko metak, brže nego ovaj od 200 konja sa 4x16 cola, a imamo tešku zemlju. ore oko 8 km/h, 25 duboko.

A svako vozi svoj traktor...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

toma84 kaže:
@
@ marko - A di je okretač kad oreš sa OLT-om???
To orem uslužno zemlje,a ne svoje,a svaku treba orat ili naor ili razor pa mje lakše s ovim plugom..

Slažem se isto da s traktorom od 100ks ili 90-95 nemaš kaj tražit s 3brazde 14-16 cola,to je sizifov posao :blackeye
A sad drugo je kaj netko oče pokazat kak jak traktor ima ;)
TI moraš orat i na lakoj i teškoj zemlji 8-9km/h bez da mjenjaš colažu ili da traktor mučiš...
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Re: Oranje,oranje,oranje...

ma, problem je kod ovog mog traktora to sto su ga od kako je dosao u hrvatsku ucili na 3 brazde i jadnicak samo sa tim zna raditi :blackeye :lol:

vec je bila rasprava o tome, i rekao sam, 3065 kao sto ima cabage bi letio s ovim plugom :mrgreen:
da mu je ovom mom puna kapa, je. ali ide..
ima tih nepisanih pravila za snagu potrebnu za plug, za rotobranu za sve. ali opet kad se pogleda netko sa 70-80ks vuce 3 brazde (pa cak i sa 539! ), netko bi za 160ks kopcao 3 brazde.
bilo mi je dobro kada mi je kolega i clan foruma pricao kada su kupili traktor od 160 ks, jedan od vecih ratara u okolici mu je nakon razgledavanja rekao da je taj traktor rodjen za 3 brazde plug.
netko 3m rotobranu vuce sa nepunih 80ks, a netko tu istu rotobranu vuce sa vise od duplo jacim strojem..
bio je u blizini jedan agroplus 100 koji je pod normalno radio sa rotobranom 3m, a neko vrijeme je vukao i sjetvenu liniju 3m i ispred sebe gurao neki paker, gruber ili nesto takvo. je da su ga brzo sahranili ali je radio sa tim :blackeye
pricao sam Bobi kada smo se upoznali, imali smo ravnjak 3br s kojim smo radili godinu-dvije. kupio ga je susjed za ursusa 160ks. ursus dimi ko lokomotiva s tim plugom, ali bome i vozi trke po polju.
svatko razmislja drukcije i radi kako zna sa onim sto ima.

zemlja i zemlja nisu iste, traktor i traktor isto tako nisu isti. tako da ja tim nepisanim pravilima ne vjerujem dok ne probam ili ne vidim svojim ocima jel ide ili nejde. a naravno, puno ovisi i o covjeku hoce li rec ma nejde to, ili ce presaltat nizu i gas..

@toma84 - normalno da ce proklizavat po gnoju, a cini mi se da si i sam rekao da je bio vlazan dosta. jos uz to, tvoj same je laksi nekih 400tinjak kila od mf-a ako je vjerovat konedati.

uglavnom da rezimiram. sa nekim pravim okretacem 2br bi pjevao. isao kud i kako hoce. tu se svi slazemo. ali dok ne skinemo jednu brazdu morat ce se zadovoljiti sa ovim plugom. na kraju krajeva, tko njega pita jel mu tesko? kopcaj i vozi :mrgreen: :blackeye
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: Oranje,oranje,oranje...

sve to u redu ako nema na satu 2800 okretaja mf-30xx, al piše 28 po tome sam ja zaključio. ali kako ja kaže da je max 2400 okretaja onda mi oremo na 1800-1900 po tome a ne 2200 kak kažete.
kaj bi ja radil s 2 brazde i 105 ks traktorom. to mi uzalud naftu trošiti isti posao sam radio i s 60 ks traktorom.
je*eš traktor koji 100 ks nemože vuč 3 brazde. al kako je kome tako nek i radi.
nije traktor kupio mene da ga moraš šparat nego ja njega, e pa ima da i radi kako ja hoču. strgat če se i ovako i onako ako se naumi strgat.
inače kod picajzle traktor bi trebao iči 20000 rh bez greške ali obično dođe drukčije.
oranje mu ne smeta ništa, kad mu prišerafiš opterečenje on proklizi nemožeš ga strgat, al na rotodrljačama ili bilo kojem drugom težem radu s kardanom ga možeš zaništiti.
3080 kod mene radi 5 sezonu na prolječe če mu biti šesta i uvjek ga forsiram al nikad da bi zatajio. bile su sitnice krive al samo zato jer su miševi spajali elektroniku :mrgreen: ali to je riješeno.
mf 560 igra kod mene sad če biti 14 godina, s tim da je bio glavni traktor u dvorištu i orao rotirao s 2.50 i sve obavljao dok se zetor 6245 čuvao pod staklenim zvonom i on nas je stalno i zezao i rađena generalka na njemu na 800 rh, samo zato jel je tu i tam vozio prikolicu i nešto sitno radio. dok je sve teške poslove u rukama držao mf 560, dok nije stigao mf 3080 u dvorište, od onda je on glavni. al sad nema kad ja primem zeku u ruke ma nema da nejde sve radi kako treba i ne predaje se a dok se čuvao stalno neki problemiode ovo ode ono strga se ovo strga se ono a novi traktor pa dođe ti da ga u grabu pogurneš. novi a kvari se.
tak da svako radi kaj hoče s traktorom ali da čete ga prišparat kaj čete mu kapčiti brazdu manje :lol: :lol: :lol: to mu vijek neče produljiti. pogotovo ako ste ga kupili rabljanog sigurno nije perje puhao na ventilator nego ga gazda koristio kolko je mogao isto kao i mog velikog mf-a. kladim se da je vukao 4 brazde u francuskoj. i da još da kažem ja sam vukao 4x12 i to je lakše vukao nego 3x16 a bržije sam bio gotov al plug je bio samo za testirati da vidim dali može. tolko od mene
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Re: Oranje,oranje,oranje...

šparate te traktore ko da vas budu nadživjeli. take mrcine vuku 2 brazde, a zemlja vam se rasipa iza vas. kod nas ispadne kifla po par metara da se ne raspadne. moram ga snimiti kak ore da vidite. sa istim plugom je Deutz DX 120 orao, al mu otišla lamela, pa smo zakopčali za McCormicka plug i išli orati, ore jednako brzo ko i Deutz, samo je brži u okretanju jer je krači i okretniji, a i prednost je cijela hidraulika na struju i kretanje naprijed-nazad elektrohidraulički. mali izvuće sa njive 2 Zmajevke 10 tona, i putuje sa njima 35 km/h. strašno koliko je jak, ko nevjeruje nek se dođe uvjeriti dok još imam za orati.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Re: Oranje,oranje,oranje...

kikic MF kaže:
sigurno nije perje puhao na ventilator
:lol: :prayer:

kikic, daj mi reci, do koliko se tvoj vrti?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh