• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

@ marko - Potpuno se slažem s tobom. Ak je lakše idem brže ak teže sporije i napravi se, a k tome traktoru ni teško. Lik je oral kad ja gnojio sa Silverom 130 i 3 brazde i imal je solidnu brzinu

Već reko svako radi kaj oće sa svojim strojem. Ja da orem godišnje 30 hektara nebi sigurno vukal dve brazde, a ovako do 10 jutara mi je sasvim dovoljan, potrebniji mi je za ostale poslove.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

Da malo nekaj razjasnimo..
Nije isto traktor od 100ks 6 cilindi i 100ks 4 cilindre,to valjda svi znamo da je nebo i zemlja..
Tak da ak neko veli da ako traktor od 100ks nebre vuč 3 brazde nije traktor bolje da se nije ni javio,treba reč koji traktor,koliko cilindri ima,kakav plug,ima tu puno toga... :)
Traktori od nekih 80ks do 90-95 su svi večnim iste snage i vuku iste plugove,tak da tu nema neke razlike,a drugo je sad kakav je traktor gabarita,kakv motor otom potom...
Ima ljudi koji kod mene oru s traktorima 90-95ks sa 3 brazde,samo kad dođu u neku jako tvrdu zemlju moraju smanjit brzinu i dubinu,kaj ti onda znači orati ako nemaš dubinu i širinu?

Bolje stavit brazdu manje,veču colažu i orat kak očeš,a ne imati velik plug slab traktor i onda se vozit po selu da svi vele vidi ovaj s slabijim traktorom od tebe vuče 3br ko i ti s jačim traktorom..
Po takvome niko nebi imao onda traktore od 150ks+,nego bi imali traktor manjih snaga..
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Re: Oranje,oranje,oranje...

100 ljudi, 100 čudi.... :mrgreen: :mrgreen:

oprostite što vas prekidam u tom vječitom debatiranju koliko konja traktor i koliko brazda plug...

htio sam vas pitati, do ove godine smo jedan komad zemlje orali sa istoka prema zapadu,a sada sam ja raščistio jedan zarasli dio pa mi je sada zemlja duža sa sjevera na jug....

pošto vidim oko mene sve zemlje se oru sa istoka prema zapadu, a ja bi sad bacio sjever-jug jer mi je tako duža njiva i manje bi se jebavao na okretanju...

jel postoji to neko pravilo ili je svejedno kako se ore???
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Re: Oranje,oranje,oranje...

hoces rec, ne kupuju pojedinci plug zbog oranja nego zbog sela :lol:

ovaj lik je moj uzor 8)
[youtube:2mo0ubqj]mMIGzBCfyqY[/youtube:2mo0ubqj]
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Re: Oranje,oranje,oranje...

traktor je 4 cilindra, 92 konja,a plug je landsberg 3x14 cola. a kad bi vam rekao da taj mali vuče OLT-ovu Dravu 36 diskova prvi trag po strnjaku 6 na sat, i da je ukrštena maksimalno, sa kotačima na tanjurači u zraku, al drugi trag nemože, onda ide tanjurača već preduboko pa mu je preteško, i nemože ić direktno sa njom na poorano, može, al ju mora vuć na kotaćima, ja sam se zaćudio kad sam ga vidio i isprobao koliko ima snage. taj mali je ove godine poorao oko 60 Ha.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

..ja.. kaže:
hoces rec, ne kupuju pojedinci plug zbog oranja nego zbog sela :lol:
]
Ima i takvih ne boj se ništa ;)


Nije da ne vjerujem da Mccormick to vuče,jer kod mene CLaas celtis 92ks,vuče plug Lemken opal 5 3brazde na 22 cola 7-8km/h,a mislim da je ta serija Claasa No1... :D
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Re: Oranje,oranje,oranje...

marko93 kaže:
Ima i takvih ne boj se ništa ;)

ma znam da ima. ima ih i kod mene.

ali poceli ste s tim da takvi i takvi traktori nemaju sta trazit s toliko i toliko brazdi. a niste u pravu.
susjed ima 7341 i s njim je kupio i vogela 950 3br. mislim da je na 14" ali nisam siguran. manje nije sigurno. nikad nije kvacio manji plug. europard 82 u selu takodjer radi s uniom 3br. drugi 7341 je radio sa 2br okretacem, sada ga prodaju i kupili su cini mi se isto vogela :scratch 2+1 okretac. najveci mu je problem transport nositi ga. tu na forumu ima preko nekoliko ljudi sa traktorima do 80ks i 3 br, da ne nabrajam imena..

dakle, nemozete mi tvrditi da 80ak ks nema sta traziti sa 3 br. a imam i nekoliko snimaka i hrpu slika gdje 70 ks vuce 3 brazde. je da ne izorava cupove sa zlatom ali ore.
ne tvrdim da nebi svakome od tih traktora bilo lakse sa 2 brazde, i normalno da bi orali koliko duboko i koliko brzo hoce. sve ovo stoji, ali ljudi uredno rade sa 3br.

e sad, dali je to do zemlje, do razmisljanja ljudi (sta nejde? gas! ) , ili neceg treceg neznam. ali nemozete mi tvrdit da nejde..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ne tvrdim da nebre,ali tvrdim da neče moč orat s 3brazde u razno raznim uvjetima kao s 2 brazde...
Onda ako 80 vuče 3br,po takvome 160 bi morao 6brazdi,a znamo da su večinom 4 brazde ;)
Pričamo o kvaliteti oranja,i o tome da traktor izdrži što duže i da je vozaču udobnije ;)
Voogel plug takav l 950 za mene je "dječji" proizvod.. :blackeye
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: Oranje,oranje,oranje...

..ja.. kaže:
[quote="kikic MF":2iiaa7af]sigurno nije perje puhao na ventilator
:lol: :prayer:

kikic, daj mi reci, do koliko se tvoj vrti?[/quote:2iiaa7af]
nemam pojima ako nije vjerovat onim brojkama na njemu onda neznam. ja orem točno na istim okretajima na kojima i ti s tim da je moj 6 cilindara redni motor . i ja njega ne šparam niti najmanje. gdi nejde netrebam puno filozofirat. on je dosta sam po sebi težak i još imam gume pune tekučine tka da nemam greške oko oranja ide uvjek bilo gdi bilo kad. ali gdi baš zakačim da nejde, promjenim ga u manju i deri jel dalje u manoj jer sama težina traktoru puno znači. a sad filozofija na težoj zemlji podiči plug brzinu manje ne vjerujem u to.
ako mu teško brzinu manje ali ako no nju može na istoj dubini vuč da ne proklizava samo malo sporije da ali ako se počne mučiti i vrtjet na mjestu snage ima đabe če ti konji i cilindri ako nema kg.
evo prvenstveno europard je 80 ks i ore s 3x14 ali bilo jednom prigodom dok smo orali ja pustio plug do pakla i šperao ga doduše stavio sam ga u 4 transportnu,al u spore i išao sam pjevajuči u brijeg,al sam i orao 30 cm dok je europard zabrazdio i vrtio u 3 radnoj na mjestu nije plug mogao povuč a snage na gasu je imao i na šperi vrtio al nije mogao odrezat jer ima 3 tone i nešto sitno.
dok sam ja s tim plugom orao sa zetorom 6245 koji ima 65 ks na istoj toj dubini samo na ravnom a ima 3 tone.
težina traktora bitan faktor kod oranja.
moju jednu gumu naprijed je napunjeno 180 litara tekučine i u zadnju 500 i to ispada da je traktor moj teži 1 tonu i 360kg i još imam utovarivač naprijed.a on sam je težak 4 tone i nešto neznam točnoi ja imam još brzina za sporije iči ali nema potrebe prva direktna na ilovači ima mjesta gdi ih čuje u prvoj ali ja ga stisnem na power i pičim dalje dok mu nebude lakše vratim ga nazad na direktnu i ide. i nigdje se ne žali. temperatura drži stalno 80 stupnjeva niti malo više da prelazi. tu nema puno igrarije ili ide ili neide sporije dok prođe vratiš na staro. ja sam imao ravnjak plug koje je kod sesve. bio na 3x12 vukao u 3 stavio ga na 3x14 opet vuče ko od šale. probao sam na 3x16 i to je bilo to i našao sam okretač 3x16 i kupio ga i probao orat s njim i kad sam vidio težak plug ide u zemlju ko slamka u vodu i ništa ga ne diže van a traktor može na 30 cm prodao sam ovog i ko bog mi je bilo.
jadnom prilikom sam otrgnuo bolcnu za kopčanje na sesvinom plugu al dok je bio moj pa posudio od susjeda 2x16 ma to niti nije osjetio iza da ima plug. al nije to to presporo je to oranje u premalo hvata kad bi ja to sve izorao. kad stane mf ključeva i djelova uvijek bude i da vidiš središ i idemo dalje.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Re: Oranje,oranje,oranje...

a neznam kaj fali vogelu l 950 ,kaj ne vidiš kak ljepo ore...
kakav dječji proizvod o čemu pričaš :shock: :shock:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

Se sječate ovoga:
[youtube:27mz0wd5]5KfHP8h_zJw[/youtube:27mz0wd5]
A samo mu je 80ks i samo ima plug 3×16...
Neki bi rekli nemoguče.
A sad da su uvjeti ko u jesen,blato,sluzava zemlja neznam kak bi ova kombinacija išla,po dobrim uvjetima nije problem orat..
Težina je jako bitan faktor,koji se lako rješava utezima ili punjenjem guma vodom..
Da ova teorija stoji kak vi velite da ljudi oru s 80ks i 3 brazde ona bi večina njih imala traktore 80ks i plugove 3 brazda a ne bi imali 110-120ks za 3 brazde...

Vogel Noot L 950:ako usporedimo s kojim drugim plugom ravnjakom 3 brazde ovaj je najslabije građe,a sad drugo je kaj on liepo radi,znaš kak vele ljepota je prolazna...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

evo i jedinih slika koje ja imam od zimskog oranja

3b837c52.jpg

2e52e13f.jpg

cecda7a8.jpg

d7b6bd2e.jpg


sa Sameom nisam niti jedu ral još oral, ujak je bil doma tak da je on svoje zemlje oral, a ja sam kod sebe ove male komade oral s 565 :mrgreen:

još mi je ostalo par hektara za izorat, moram gnoj izvozit, pa onda sa sameom budem to oral :!:
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Re: Oranje,oranje,oranje...

80 ks na 3x16 i onda se pitate zakaj kukuruzovinu nemrete zaorati bez štopanja pa normalno kad orete po tri prsta globoko :scratch
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Re: Oranje,oranje,oranje...

Vidim da ste vi u opasnim debatama! Jedno lagano pitanjce? Danas sam probao orati s Lindnerom i imt-om 755 (2x10 cola). Stavio sam ga max u desno i nikako nisam mogao dobiti istu širinu brazde. Desna je uvijek šira za 5-10 cm. I to sam se još držao desno u brazdi! Da li je moguće s tim plugom uopće orati s mojim traktorčićem (širok je dva metra). Ovo je bilo samo za probu. Mislim da bi mi minimalno trebao 2x12 cola ili 2x14 cola - idealka? :? :? :?
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Re: Oranje,oranje,oranje...

decki ce ti reci da je za tvoj traktor idealno 2x14, eventualno 2x16" posto je 100ks ali samo 4 cilindra.
ja nisam bas neki strucnjak sto se toga tice :roll: , ali koliko znam sam si rekao da imas relativno tesku zemlju a ni ne radis puno zemlje tako da ti u biti ni ne igra neku ulogu velicina pluga. najbolje ti je da probas, ako mozes, koji najbolje radi kod tebe i nabavis takav i to je to..

marko93 kaže:
Da ova teorija stoji kak vi velite da ljudi oru s 80ks i 3 brazde ona bi večina njih imala traktore 80ks i plugove 3 brazda a ne bi imali 110-120ks za 3 brazde...

marko, svaka cast tebi, ali ovo sta pises nema veze s vezom. po tvome pricanju tj pisanju nebi trebalo proizvoditi traktore od 80 ks? ili sta?
tko ima manje zemlje kupit ce slabiji traktor za 3 brazde, tko ima vise zemlje ili tezu zemlju kupit ce jaci traktor. ili obrnuto kupit ce manji plug za tezu zemlju.. naravno da ce jaci traktor posao napraviti brze/bolje/lakse..
nemoj pisati gluposti molim te. da ti pocnem traziti snimke kako traktori ispod 80 ks vuku 3 brazde? pocet cu sa svojima, a onda preci na razne francuze engleze spanjolce i ostale koji sa 80 ks vuku cak i 4 brazde..

i da ponovim, mozda ne oru do kine, ali rade sa tim plugovima.. i sam si sa 80 ks vukao 3x16. sta ti onda nije jasno?
kada sam vec spomenuo susjeda sa 7341, sa njim vuce poljske tanjurace 28 diskova zahvata nekih 320cm na kojima ima jos par imt-ovih utega. a danas je doma uz ne malo brdo izvukao 14 paleta umjetnog na kamionki (za svaki slucaj je bio ispred njega traktor sa sajlom ali nije morao pomagati)
sta hocu reci.. slabiji traktor ce napraviti poswao kao i jaci. mozda jednako, mozda malo sporije. ali ce napraviti. samo treba imati muda i ne sparati traktor..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

jozek kaže:
80 ks na 3x16 i onda se pitate zakaj kukuruzovinu nemrete zaorati bez štopanja pa normalno kad orete po tri prsta globoko :scratch
Ovo kaj sam ja orao je bila samo proba da vidim kak ide s 3×16..

@...ja...:e vidiš sad si dobro rekao oni oru s tim i ide,a drugo je kak izoru,kak traktor izmuče i koliko goriva potroše...Nije sam bitno zakapčimo plug idemo orat i kak bude bude..
Nisam rekao da traktore od 80ks ne treba proizvodit,nego da za njega treba kapčit idealan priključak,ti i sam valjda vidiš kak je to orat s 70ks i 3×14 da nije sjajno i bajno,jer nekad dođe tvrda zemllja,traktor proklizi ovo ono..Ja ne velim da nebreš orat,orat more svatko,samo treba dobro izorat.. ;)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ajoj, tolko filozofije.

Gledajte, svatko radi kak njemu odgovara. Imam par primjera u selu. Valtra 133 ks ima vogel 3 brazde, prekretač, rešetkasta daska. Ne znam koji, ali mislim najveći jer je plug velik skoro ko i traktor. I dok ga gledam dok ore, ponekad se kotači vrte u "prazno". Mislim da je rekao da je naštelao na 16 cola ili možda 18. No, radi posao da ti pamet stane. Dubina je vrhunska u bilo kakvoj zemlji. I onda da tu dođe traktor 80 ks za isti taj plug...
Kum ima masseya 155 ks i ore 3 x 14 i nije da nešto navaljuje da bi kupio 4 brazde plug. Jer dok daš za traktor 500 i kusur tisuća kuna ipak ćeš razmišljati koliko ćeš ga dugo imati. Radi sa rotodrljačom amazone 3 metra i sasvim je dovoljno. A da nebi mogao vući 5 brazdi i rotodrljaču 4 metra ne može nitko tvrditi.
Neki dan je jedan kupio JD 170 ks i radi 4 brazde.
Da bude jasno, večinom su to zemlje srednje teške obrade. Ima nešto laganijih i nešto težih.
Znam jednoga iz Ferdinandovca, ima JD 180 ks i preklani je kupio novi plug 3 brazde.

Htio bih samo reči da se ne zavaravate s tim da traktor može vuči nešto ili ne može. Nemate pojma koja su to opterečenja na prijenose. Motor sam po sebi uvijek može vrtiti, e sad hoće li ostalo izdržati 20 godina ili neće, vidjet ćete sami. Uostalom, vjerojatno se nebi proizvodili traktori 200 i više konja da vam je teorija točna. Lako je traktor opeteretiti, mislim utezima i vodom.

U oranju, nikad nebi smjelo doći do situacije da se mora mijenjati stupanj niže, jer to onda nije optimalan plug za taj traktor. Nebi smjelo doći do proklizavanja isto tako, osim naravno ako ne oremo po blatu ili nećem sličnom.

Možda će netko reči da nek ne tjeram filozofiju jer i ja radim sa proklizavanjem. Moj traktor je razheban 100 posto, no takvog ga je stari kupio. Mačak u vreči.

Ovaj post nije namijenjen pametovanju niti soljenje pameti nikomu od vas. Al mislim da mi ne može nitko reči da nisam u pravu.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: Oranje,oranje,oranje...

nis stručnjak al moje iskusto malo kaj imam veli jak težak traktor i optimalan plug za njega.
ono kaj sam osobno probal ja sa malim 533 i 2x12" sam oral na 25 cm išlo je to al....
i istu zemlju oral sa 2x10" 23-25cm osjetilo se da je malcu puno lakše i prije i sa manje goriva sam izoral istu površinu.
i kod suseda uzmem njegvog 560 i 2x12" pa sa njim se voziš po njivi na 25cm koda ni nema pluga iza jedino kad ga pustiš na 30 ili uz među jarak kaj je bil 35cm onda ga osjeti.
dakle moj zaključak je bil da isti plug može vuć i slabji traktor ali koliko vremena,goriva,kak to izgleda naspram kad isti vuče jači traktor.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ma ovisi i do zemlje, jučer sam bio kod kuma u sadnji višanja, parcela do moje, najteža zemlja koju imam. 560 je išao s jednom brazdom na 14cola i izvalčio redove na 20cm dubine (dublje neide), 3 spora i cijelo vrijeme špera. Doslovno mi je bilo žao traktora koliko se derao, probano je s TD4506 i nije mogao.
Moja parcela ide u trokut, kad smo orali zimsku brazdu došo otac s 533 i 1x14 da sredi špic jer je mališa brz u rikvercu i nije mogao, trakor se u 3-ćoj sporoj propne u brazdi i nemože, dok na ostalim parcelama ide 2x10 bez jebemti...

Prijatelj ima fendta 125ks, ide 3x14 i na mjestima bude gadno, jer kod nas je sranje, ravna nije ni jedna parcela, 100 vrsta zemlje, i sam kaže negdje traktor plug ni ne osjeti a opet negdje kao da si zapeo za most..

@ marko93, potpisujem za VN 950, kako taj plug škripi u težoj zemlji, imam osjećaj da će puć sad pa sad čak i kad ga vuče europard 80ks..
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh