• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

cabage kaže:
Ajoj, tolko filozofije.

Gledajte, svatko radi kak njemu odgovara. Imam par primjera u selu. Valtra 133 ks ima vogel 3 brazde, prekretač, rešetkasta daska. Ne znam koji, ali mislim najveći jer je plug velik skoro ko i traktor. I dok ga gledam dok ore, ponekad se kotači vrte u "prazno". Mislim da je rekao da je naštelao na 16 cola ili možda 18. No, radi posao da ti pamet stane. Dubina je vrhunska u bilo kakvoj zemlji. I onda da tu dođe traktor 80 ks za isti taj plug...
Kum ima masseya 155 ks i ore 3 x 14 i nije da nešto navaljuje da bi kupio 4 brazde plug. Jer dok daš za traktor 500 i kusur tisuća kuna ipak ćeš razmišljati koliko ćeš ga dugo imati. Radi sa rotodrljačom amazone 3 metra i sasvim je dovoljno. A da nebi mogao vući 5 brazdi i rotodrljaču 4 metra ne može nitko tvrditi.
Neki dan je jedan kupio JD 170 ks i radi 4 brazde.
Da bude jasno, večinom su to zemlje srednje teške obrade. Ima nešto laganijih i nešto težih.
Znam jednoga iz Ferdinandovca, ima JD 180 ks i preklani je kupio novi plug 3 brazde.

Htio bih samo reči da se ne zavaravate s tim da traktor može vuči nešto ili ne može. Nemate pojma koja su to opterečenja na prijenose. Motor sam po sebi uvijek može vrtiti, e sad hoće li ostalo izdržati 20 godina ili neće, vidjet ćete sami. Uostalom, vjerojatno se nebi proizvodili traktori 200 i više konja da vam je teorija točna. Lako je traktor opeteretiti, mislim utezima i vodom.

U oranju, nikad nebi smjelo doći do situacije da se mora mijenjati stupanj niže, jer to onda nije optimalan plug za taj traktor. Nebi smjelo doći do proklizavanja isto tako, osim naravno ako ne oremo po blatu ili nećem sličnom.

Možda će netko reči da nek ne tjeram filozofiju jer i ja radim sa proklizavanjem. Moj traktor je razheban 100 posto, no takvog ga je stari kupio. Mačak u vreči.

Ovaj post nije namijenjen pametovanju niti soljenje pameti nikomu od vas. Al mislim da mi ne može nitko reči da nisam u pravu.

Potpis, u potpunosti se slažem s tobom...
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: Oranje,oranje,oranje...

..ja.. kaže:
decki ce ti reci da je za tvoj traktor idealno 2x14, eventualno 2x16" posto je 100ks ali samo 4 cilindra.
ja nisam bas neki strucnjak sto se toga tice :roll: , ali koliko znam sam si rekao da imas relativno tesku zemlju a ni ne radis puno zemlje tako da ti u biti ni ne igra neku ulogu velicina pluga. najbolje ti je da probas, ako mozes, koji najbolje radi kod tebe i nabavis takav i to je to..

marko93 kaže:
Da ova teorija stoji kak vi velite da ljudi oru s 80ks i 3 brazde ona bi večina njih imala traktore 80ks i plugove 3 brazda a ne bi imali 110-120ks za 3 brazde...

marko, svaka cast tebi, ali ovo sta pises nema veze s vezom. po tvome pricanju tj pisanju nebi trebalo proizvoditi traktore od 80 ks? ili sta?
tko ima manje zemlje kupit ce slabiji traktor za 3 brazde, tko ima vise zemlje ili tezu zemlju kupit ce jaci traktor. ili obrnuto kupit ce manji plug za tezu zemlju.. naravno da ce jaci traktor posao napraviti brze/bolje/lakse..
nemoj pisati gluposti molim te. da ti pocnem traziti snimke kako traktori ispod 80 ks vuku 3 brazde? pocet cu sa svojima, a onda preci na razne francuze engleze spanjolce i ostale koji sa 80 ks vuku cak i 4 brazde..

i da ponovim, mozda ne oru do kine, ali rade sa tim plugovima.. i sam si sa 80 ks vukao 3x16. sta ti onda nije jasno?
kada sam vec spomenuo susjeda sa 7341, sa njim vuce poljske tanjurace 28 diskova zahvata nekih 320cm na kojima ima jos par imt-ovih utega. a danas je doma uz ne malo brdo izvukao 14 paleta umjetnog na kamionki (za svaki slucaj je bio ispred njega traktor sa sajlom ali nije morao pomagati)
sta hocu reci.. slabiji traktor ce napraviti poswao kao i jaci. mozda jednako, mozda malo sporije. ali ce napraviti. samo treba imati muda i ne sparati traktor..

ja se u potpunosti slažem sa članom .....ja...... ali nije isto oret 25-30 cm s 12"plugom i 20" kolka vam je širina mjerite pa čete vidjeti.
imam priliku vidjet gdi čovjek mf-a 698 95 konja 4cilindra motor turbo, doslovno ubija s plugom 2x14. vrti, vrti i vrti al konstantno i muči ga do bola a vuće 2x14" plug. u čem je problem plug je dobro naštelan sve štima, ali on ga pušta na 30cm ali plug je tolko malen za taj traktor da nemože zemlju transportirat kao svaki normalni plug, nego ju gura iz daske da se daske savijaju tolku količinu grabi koju masu nemože prekrenut nego ju nosi na plugu odnosno gura ali kotači 99% vremena okrečeju na oko vidljivo. da bude stvar zanimljivija stao sam i malo promatrao i prošao sam mu s svojim plugom 3x16 i 100ks traktorom 6 cilindara, istom dubinom bez klanja traktora a vukao brazdu više i veči prostor je okretao plug bez proklizavnja. evo čiti dokas. on nije mogao vjerovat. a kako njegov nejde. e nejde kad je premali kapacitete pluga i prevrtanja zemlje od kojeg on hoče. na prolječe je rekao da če posuditi moj plug da proba ako če iči kupit če 3 brazde običnog nekog.

zašto postoje plugovi 10"-20" i više naravno svaki plug ima svoj kapacitete i svaki ima svoju vučnu silu koju može izdržat. dok kupujete novi plug pita vas kolko konja traktor imate pa ti predloži 2 i 3 modela koja su u rangu tog traktora e sad ako si pernato s nocima dobar naravno kupuješ masivu največi ali ako nemaš potrebe za veči plug kupuješ skromnog da zadovoljava tvoje potrebe dakle čim jeftinije al ne opet premali da ga traktor ne osjeti. jel tako???
moj plug je u rangu traktora od 100-150 ks da mu nemože neškoditi. a sad imaš i plugova 4 brazde koji vuku traktori od blizu 250 ks. ali nebi onda mf- vukao kolko onu plug na rekordnom oranju ima više 12 brazdi pa nemojte govoriti gluposti al puno je do snage, težine traktora, zemlji i pluga pa tako da sve ima svoje. kad mi sve kupovali računali da bi bilo idealno nebi se sigurno dali ni zajebavat u ovoj bananstoj držai i ja skupa s vama.
stvar je kakav ima prijenost na kotače i i kolko to može daviti taj traktor.
prijemr mali zetor 2511 koji bi on posao mogao raditi s svojih 25 ks da nema riješen prijenos, i da to nije konstruirano da to može prenjet na kotače. 539 je 100% lošiji orač od njega makar ima jedan cilindar više i jači je, ali ovaj če tok tok tok orat isto kao i imt koji je 10 i više ks jači a odnosno slabiji na kotačima i lakši a neče biti puno prije gotov od ovog.
možete pričat koji imate 60 ks traktore od nekad, s prvom i bez , ali dok niste orali s takvim jadničkom od 25ks cjeli dan jedu ral i stalno slušali tok tok da ti uha opadneju e lako govorit o jačem traktoru i manjem plugu. tako sam ja pa kad smo kupili mf-a 560 to je bila premija naspram malog 2511. to je letjelo po polju pa zetora 6245 to je opet bio nešto bolje prednja vuča ne smeta blato pravac možeš držat jer prednji vučeju kamo ti očeš pa na posljetku mf-a ma nema oranje gdi je to za njega nemoguča misija. pa ako ti i nije baš plug nariktan ali traktor, ide ma neda mi se iči dolje iči če on ali na malom traktorčiču samo nek si 2 okretaja promašio propinjao se mučio ništa kad je on bio kako mora on je išao pjevajuči. sad se neda ni meni plug ide dobro, ma još ga malo treba pošerafiti ,al neda mi se ma malo više gasa če mu spasiti situaciju onda to ide ali ovak na traktoru koji je malo jači od običnog konja puno znači nekad i života njegvog. a vi recite da nije.
kako ko stoji s novcima kako ko ima za kupit tako i napravi a ne ovaj nemre ovo onaj nemre ono. nekad i nemože ali u 99% može puno toga ako ne sad moči če za tjedan dana. evo tolko od mene.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Oranje,oranje,oranje...

kikic MF kaže:
ali nebi onda mf- vukao kolko onu plug na rekordnom oranju ima više 12 brazdi pa nemojte govoriti gluposti
Joj, namučio sam se dok sam uopće uspio sastaviti post i pročitati ga.
Dok pogledaš kakvu zemlju taj mf na natjecanju ore, jasno ti je zašto je srušio rekord. Mislim da bi mu bilo teže da je prikopčao kakvu težu tanjuraču.
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Re: Oranje,oranje,oranje...

na tom oranju nikako da vidim okretanje da bi na kraju skužio da ore u krug, a zemlja samo što nije pijesak o dubini neću ni pisati
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Re: Oranje,oranje,oranje...

zaoravanje kukuruzovine s predplužnjacima i Lemken 90 3br. 12" (bez crtala)
nije bas neki posao gdje si možeš fućkat ali ide ako ne radiš greške ,odnosno treba se držat redova,bolje ide kad je mokro,kad je teža zemlja u pitanju,gdje nema korova,u odstajaloj kukuruzovini......
većinom se treća brazda štopa

....ali kad hoće zatrpava sve živo


ovdje izgleda kaj zastopano(3br) ali nije kad sam krenul omaklo se
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Oranje,oranje,oranje...

jozek kaže:
na tom oranju nikako da vidim okretanje da bi na kraju skužio da ore u krug, a zemlja samo što nije pijesak o dubini neću ni pisati

U krug, da, jer inače nema šanse kad bi se namještao sa svim onim brazdama iza sebe. Zemlja da je i pijesak bi teže išla. Postoji točno jedan određeni tip zemlje, ne znam stručno kak se zove. No, kad je takva zemlja suha, ko ova gdje ore, ko da pregrnjaš pepeo u peči. Otpora skoro da i nema, sami prah.
Inače sam uvijek zagovornih MF-a, ali ovo se ipak nemre nazvati pravim oranjem o kakvom mi pričamo.
Negdje smo to malo diskutirali i zaključili da bi tri brazde naprijed i šest iza bilo sasvim dovoljno i još k tome donekle okretno :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Decki, mene je zanimalo o kakvoj se zemlji radi kad je taj MF orao za rekord, bas kao i onaj case quadtrack. naime, za rekord u oranju je jedini kriterij da dubina bude 27cm i veca. Nije bitan ni tip zemlje, ni pretkultura, kao ni prethodna obrada.

Cijela parcela je obradjivana do besvjesti na 30+cm dubine, kako bi se u "oranju" postigao sto veci "ucinak"... Istu stvar su radili i kad je case rusio rekord... Oranje se obavlja na 27, a nigdje ne pise koliko je rotodrljaca potroseno u pripremi zemlje za rusenje rekorda...

Sto se zaoravanja kukuruzovine tice, ja ju zaoravam jednobraznjakom 16" s perom iznad daske, redove ne pratim, samo orem. Bez crtala ne ide, a iza mene se ne pozna da je bila kukuruzovina u pitanju. Pun je youtube clipova kako ljudi zaoravaju sve zivo i nezivo svakakvim plugovima i mogu vam reci da ide i s pretpluznjacima a i bez njih.

Naravno, nije svaki pretpluznjak isti. Kverneland kao vodeci proizvodjac plugova ima posebne pretpluznjake za zaoravaje kukuruzovine, i pretpluznjake za zaoravanje svega ostalog... Stoga je ocito da obicni (mali) pretpluznjaci ne mogu kvalitetno raditi u kukuruzovini, a pogotovo ne u nemalciranoj. ne kazem da nije oguce, treba potrefiti i uvjete rada, i tip zemlje, a nije ni svaki plug isti, kao ni oblik daske... kad se svi faktori uzmu u obzir svatko na forumu ima drugu kombinaciju strojeva s kojom radi i svatko sa svojom kombinacijom ore svoj tip zemlje, tak da nije dalje o ovome za raspravljati, bas kao ni o onom MF-u koji je srusio rekord u "oranju"... netko je dobro napisao da bi se vise naradio da je vukao malo vecu tanjuracu po tako pripremljenoj zemlji, nego da je "orao".
 

kiraj

Član
Tu od
13 Ožu 2009
Poruka
303
Re: Oranje,oranje,oranje...

Oranje i potrebna snaga za kvalitetno oranje zavise od više stvari ali uglavnom od tipa i stanja zemljišta .Primera ima raznih i svako radi kako mu najbolje odgovara.Konkretno kod nas u Banatu su zemlje tipa ritska i livadska crnica i po malo černozem.Ja sa 120 ks koristim 3x35 i ove godine je išlo dosta lako.Do sada sam orao sa MTZ 820 +IMT 757 i kad je zemlja ugažena i vlažna moram ga voziti 3 u spori reduktor .Primer :čovek ima fendta 936 i struka mu je preporučivala plug od 7 brazdi.Kad su došli da ga puste u rad nije mogao da ore pa su morali skinuti jednu glavu i tako da sad ore sa 6 brazdi.
 
T

tomonh

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

O tim vašim raspravama se može prićat do besvjesti.dal se sječate nekadašnjih postova ratarka kad je pisao da troši na ha 50litara goriva,e ta zemlja je banana.takvu jednim djelom i ja obrađujem.
Sad oremo sa tg 285ks sa utegom ima preko 12 tona,vučemo vogela 4x20" i traktor mjestimično proklizava preko 20 %,prosjek oko 15%.Taj traktor bi po vama mogel vuč 6 brazdi,da i po meni samo u međimurju,tamo di je lagana zemlja.Dok zemlju koju radim kod sebe tamo idem sa tg 2-3brzine više i orem na 1700 okretaja,i maksimalno opterećenje 80%, a prosječno oko 60-65% i na ha potrošim manje goriva nego 155ks,ihektar je gotov za manje od sat vremena,a kad oremo tu tešku gas je na minimum 2000 okretaja, i ponekad mu opterečenje skoči na 103%
dajte si malo pogledajte promotivni cd od fenda.Ore sa 12 brazdi i zemlja se bolje napravi nego moja kad ju jedan trag podrljam.Traktor od 100ks na toj zemlji koju ja spominjem nema kaj radit sa 3 brazde,možeš ga samo uništit.Moj kolega radi susjedne parcele on sa jd 6230 110ks vuče 2x14" kuhn, a sa jd 6620 3x14". Mali sa 3 br nema kaj tražit,dok bi takav traktor u međimurje oral sa 3x18" i pjeval...dal se slažete.
Serviseri iz agrije mi pričaju da čovjek u međimurju sa tm155 ore sa lemkenom 5br,a ja sa tm155 sa 4x14" mučim traktor.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: Oranje,oranje,oranje...

ah ne vrijedi ove rasprave. osim toga ja sam jako daleko od međimurja na glinenoj rastovači i ilovači. među težim zemljama.
zemlja kad je lažna zalijepi se za gumu i ne otpadne. tu kod mene vuče čovjek s nh 155 3x20 i ore 4 prsta plitko a ja s 3x16 s 50 ks slabijim traktorom orem kako ja hoču ima gdi se čuje i plug i traktor ali zato postoje brzine.
a priče i 2x14 130 ks traktor :lol: :lol: :lol: jako dobro
niti plug ne stane iza kotača tog traktora a ne da bi orao s tim
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Oranje,oranje,oranje...

tomonh kaže:
O tim vašim raspravama se može prićat do besvjesti.dal se sječate nekadašnjih postova ratarka kad je pisao da troši na ha 50litara goriva,e ta zemlja je banana.takvu jednim djelom i ja obrađujem.
Sad oremo sa tg 285ks sa utegom ima preko 12 tona,vučemo vogela 4x20" i traktor mjestimično proklizava preko 20 %,prosjek oko 15%.Taj traktor bi po vama mogel vuč 6 brazdi,da i po meni samo u međimurju,tamo di je lagana zemlja.Dok zemlju koju radim kod sebe tamo idem sa tg 2-3brzine više i orem na 1700 okretaja,i maksimalno opterećenje 80%, a prosječno oko 60-65% i na ha potrošim manje goriva nego 155ks,ihektar je gotov za manje od sat vremena,a kad oremo tu tešku gas je na minimum 2000 okretaja, i ponekad mu opterečenje skoči na 103%
dajte si malo pogledajte promotivni cd od fenda.Ore sa 12 brazdi i zemlja se bolje napravi nego moja kad ju jedan trag podrljam.Traktor od 100ks na toj zemlji koju ja spominjem nema kaj radit sa 3 brazde,možeš ga samo uništit.Moj kolega radi susjedne parcele on sa jd 6230 110ks vuče 2x14" kuhn, a sa jd 6620 3x14". Mali sa 3 br nema kaj tražit,dok bi takav traktor u međimurje oral sa 3x18" i pjeval...dal se slažete.
Serviseri iz agrije mi pričaju da čovjek u međimurju sa tm155 ore sa lemkenom 5br,a ja sa tm155 sa 4x14" mučim traktor.
dobro znam o čemu pričaš,ja imam dosta parcela u blizini ratarkovih i to su najteže zemlje za koje znam.ja sam sada svoj plug naštimao na 3x16 i ide,ali ovo što mi je ostalo za preorati su sve lagane zemlje,dok kad dođem u teške moram ga staviti na 3x14.sa 3x12 bi bilo bolje ali su mi gume previše široke pa bi gazile brazdu.kad orem takve teške zemlje brzina mi vjerovatno ne prelzi 5km/h i na dosta mijesta moram uključivati šperu,a traktor je 110ks i 5350kg.
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Re: Oranje,oranje,oranje...

josip123 kaže:
dobro znam o čemu pričaš,ja imam dosta parcela u blizini ratarkovih i to su najteže zemlje za koje znam.ja sam sada svoj plug naštimao na 3x16 i ide,ali ovo što mi je ostalo za preorati su sve lagane zemlje,dok kad dođem u teške moram ga staviti na 3x14.sa 3x12 bi bilo bolje ali su mi gume previše široke pa bi gazile brazdu.kad orem takve teške zemlje brzina mi vjerovatno ne prelzi 5km/h i na dosta mijesta moram uključivati šperu,a traktor je 110ks i 5350kg.
moram citirati samoga sebe:
daniel2356 kaže:
kikic MF kaže:
Kikic za kojeg to mf govoris?I koliko cola plug?
Koliko vidim cini mi se da si na 12orao.
Ja sa svojim na tezoj zemlji orem 12cola 3radna-negdje sa powerom negdje bez,a laksa zemlja 4.
Pa mi nije jasno kako ti ores u 1 radnoj???

pa kako tvoj taj široki kotač ulazi u jarak 12 "pluga :shock: :shock: :shock: :?:
kaj ti ne gazi brazdu kotač? moje su gume otraga pola metra široke pa mi gazi brazdu na 12 cola. na 14 je puno bolje a na 16 mi ju opče ne gazi i to mu teman.

mislim da ne razumijete, ako plaz stoji uvijek ravno, onda nije bitno na koliko je cola plug složen, on uvijek ostavlja jednako veliki jarak. tak da nema nikakve razlike u gaženju brazde između 12 i 16 cola zahvata.
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Re: Oranje,oranje,oranje...

za sve nevjernike: McCormick CX 95 i Landsberg 3x14".
brzina 7.7 km/h
[youtube:1vm71pot]_wEK7k14t40[/youtube:1vm71pot]
[youtube:1vm71pot]f411YffEZjc[/youtube:1vm71pot]
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

Nekako ti plug nije baš dobro složen,prednja brazda hvata manje od ostalih,ili to samo na ovome snimku :?:
Inače nekak mi presporo za 7,7km/h :scratch
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Re: Oranje,oranje,oranje...

sve hvataju jednako, al se nevidi baš iz ovoga kuta, a i super slaže, jedino što nemogu više štelati kut pluga jer mi je navoj se pojeo pa sam ga zavario dok se ne riješi na drugi način. a ovih 7,7, evo video, malo smo ga stisli na više obrtaje, inaće oremo na 2400
[youtube:1dcrwp41]_THpkR7sAM4[/youtube:1dcrwp41]
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

Eto vidiš ja sa brazdom manje orem od 10-12km/h i to na 1500okr, dubine najmanje 25 cm
Koliko ti treba za jedno jutro vremena da uzoreš?
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Re: Oranje,oranje,oranje...

od 9 do 4 izorem oko 7 jutara, al sve u komadima po jutro, dva. znaći oko sat vremena jutro. on ore male komade, dok veliki table,a on ore oko hekar na sat.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

Meni treba s OLT-om 2×14 za njivu 1300čhv u komadu da ju izorem sa svim uvratinama 1h do 1h i 10 min,brzina u prosjeku 9-10km/h...
 
T

tomonh

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

To ti traktor nije bil u brazdi,mislim da bi malo više trebali varirati obrtaji,još pogotovo ako je neravno,potanjurano ko na skici,a ono ti je presporo za 7.7,nemogu se ti mali komadi uspoređivati sa tablama jel na mojoj privatnoj zemlji kaj su mali komadi 155ks ore sa 4x20" pjevajuči
Dali vam traktori odbijaju proklizavanje od brzine,mislim da ne.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh