• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ja sam također svoje rekao što se tiće crtala i prednje vuče i čvrsto stojim iza toga :!: :!: :!:
Slažem se s markom :D

Kikić, pa ti mi izgledaš ko razuman čovjek, nemoj pričati bedastoće :mrgreen:
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Oranje,oranje,oranje...

kikic MF kaže:
slažem se s bobom.
crtala su dobra ali ne svaka. ona nazubljena su puno bolja jer siječeju a ova obična ravna kao tanjur samo guraju masu naprijed. ja sam imao crtalo na plugu nazubljeno i nikad problema nisam imal.
star je do dobrog crtala i naravno visin podešavanja. dok je prenisko štopa se garantirano.
al nađe se gdi se i na njega nabere pa tu jednostavno nema pomoči pa ga treba skinut.

al kako josip 123 kaže da traktor nemože vuč neka objesi mačku o rep. a osim toga traktor ti ima 4700 kg a nikakvih 5300.
kakav je to traktor koji nemože povuč plug 110 ks bez prednje. naravno onda mu prednji niti nemože pomoči pa nemoj pričat gluposti.
ja bez uključene prednje mogu zabrazditi dobrih 25 cm s 3x16" i vuč bez prednje al proklizava. naravno prva pomogne puno al da tvoj fiat nemože povuč plug 3x14 na 20cm bez prednje s onim šlapama je obično pisanje gluposti :lol: :lol: :lol:
jedino ako su ti gume u banani pa nema ripni da se u lovi to je več neki drugi problem.
evo tolko od mene. jer pisanje gluposti i laži se ne isplati komentirati
bdw ja orem ilovaču
kikic to sto pričaš gluposti uopće ti ne zamjeram jer nemaš pojma o čemu pričaš.
moj fiat je 4750kg kada je prazan rezervar i kad na sebi ima prednje gume 14,9,a zadnje 18,4(moje su prednje 18,4 ,a zadnje 24,5),traktor na sebi ima i tegove(nosač tegova je 80kg,a tegovi su 330kg),u konedata-i nisu stavili koliko je teška poteznica i njen nosač,a to dvoje je minimalno 70kg,kada sam vagao traktor gorivo je bilo na rezervi i vaga je pokazala točno 5340kg što znači da bi bez goriva pokazao 5300 ili koju kilu više.sad si izračunaj koliko kila može imati moj traktor i molio bih te da ne žuriš sa izjavama i nekoga nazivaš lažovom prije nego što dobro protreseš glavom i razmisliš o čemu pričaš. :scratch
kod mene je većina zemlje kao ova kod danijel 2356 i ti sa 3x16 sa svojim traktorom ne bi mogao da oreš ne samo sa prednjom vučom nego i sa uključenom blokadom na tih 25cm koje spominješ.ja sam svoj plug nedavno prebacio na 16" ali samo zato jer sam imao za preorati veću površinu(usluga),a zemlja je na tom dijelu dosta lakša od one koju imam u polju.
 

dmatkovic96

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
164
Re: Oranje,oranje,oranje...

Neču ništa komentirati, redovito pratim ovu temu, ali moram nešt napisati
bedastoče su mi to što svatko za svoju zemlju priča kak je strahovito teška, kak tekve nigdje nama, bla bla...
zanima me jel uopče kod nas onda i ima lake zemlje..
I onda netko nabaci komentar da kak je kod njega kak nije nigdje da bi se učili pa mislim stvarno..nemam rječi
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Re: Oranje,oranje,oranje...

neki se čudno ponašaju na ovom forumu...žalosno! Stvarno,neki su bliz ovim ljudima iz državnog vrha...! :oops:

ovako : mi smo prednje crtali namontirali zbog toga da bolje reže kukuruzovinu i da ono kaj odreže to i ode u brazdu a ne da se nakuplj gomila duuugačke mase...bilo bi dobro imati i prvo crtalo al to je teško izvedivo pa zasad ništa od toga...!
isto mislim da traktoru ide i lakše,jer ipak je lakše odbaciti odrezanu brazdu nego onu koja nije odsečena = pritom mislim da je potrebna manja sila da crtalo odreže i plužno tijelo prebaci brazdu, a veća sila da je potrebna za prebacivanje brazde bez da je odsječena!!!

a crtala su po meni najbolja rebrasta+nazubljena!(ona od ferenčaka) i original vogelova! obična,gola su loša za zaoravanje mase...

Primjer (po meni) dobrih crtala...trebala bi biti oba original al su dosta skupa tak da...mali kompromis!
edb1e4b0.jpg


evo i primjer loših crtala...za zaoravanje mase!
26442e08.bmp


A ovo za prednju vuču! Svatko ko ima nekaj v glavi ju na polju po potrebi koristi a samo budala se preserava pa kao dela to bez nje jer to njegvom traktoru ne treba(naravno kad ima traktora duplo jačeg od potrebnog za neki stroj!)

ORATI BEZ PREDNJE VUČE???!!! TOTALNA GLUPOST...jasno mi je da netko proba orati bez radi eksperimenta...ok,ali u normalnom radu...ma ni govora!
To je kao da imaš kabrioleta pa se voziš bez krova a ono pada kiša!naravno more se to...sa stajališta maloumnog čovjeka...
radi manjeg proklizavanja,radi smanjene potrošnje,radi olakšanja za traktor ore se uz upaljenu prednju vuču...!
pogotovo ako imaš traktor jačine točno za plug pa čak i manje...moreš se slikati bez prednje vuče,ne i orati!!!

A ZEMLJA?svako radi na svojoj zemlji i zna kakva je,i prema tome se ponaša u radu na njoj...zemlju nemremo birati-kakva je,takva je! i AMEN!

NA KRAJU SAMO DA VELIM DA SVATKO IMA SVOJE MIŠLJENJE I TO POŠTUJEM...TAK IMAM I JA!
AKO SEM KOGA UVREDIL,ISPRIČAVAM SE....! :cry:

SVAKI PROBLEM DA SE RIJEŠITI,AJMO TO TU NA FORUMU I NAPRAVITI-ZATO SMO TU!
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Kako imamo traktor s prednjom vucom, ljudi me pitaju koliko cesto ju ukljucujem. kad im kazem da ju ukljucim prije nego spustim prikljucak na njivu, cude se, smiju se, da cu ja to pokidati, da to nije za mene, da se ne smije stalno drzati ukljucena i sta ti ja sve znam sto nisu izmislili.

Isto su mi "lokalni pametnjakovici" rekli da ne smijem okretati s ukljucenom prednjom vucom, da cu polomiti krizeve, poluosovine, da ce prednji diferencijal otici i sta ti ja znam.

Razumijem kako je kad se nesto ide raditi iz pokusa. Imam u planu mjeriti koliko ce traktor na sat potrositi s prednjom vucom ukljucenom i iskljucenom, koliko ce potrositi na jedno jutro i takve stvari. To je OK, pogotovo kad imas prvi takav traktor u zivotu.

Oranje sam probao raditi na svojoj lakoj zemlji s i bez prednje vuce, i na ravnom najiskrenije nisam vidio neku razliku s 10" dvobraznjakom sve dok je gornji sloj suh. Ako je vlaznija zemlja, ili ako kukuruzovinu zaoravam jednobraznjakom, razlika je vidljiva jasno ko dan. Bez prednje vuce ne bih mogao orati na dubini kojoj zelim, vec na dubini kojoj moram orati, jer traktor ne moze vise povuci, dok prednja vuce rasporedjuje snagu bolje.

Oranje i kvaliteta zemlje nam se popravila od kako mogu kad pozelim orati 25cm duboko s dvije brazde, sto na odredjenim njivama s 539 nisam mogao ni zamisliti. vecina njiva je orana do 20cm max i to najlaksa zemlja.

Jasno, masa i snaga traktora igraju bitnu ulogu, kao i tip i stanje pluga, sto moj primjer vrlo jasno pokazuje. laka zemlja, s izraubanim traktorom i pomotanim plugom = LOSE ORANJE. Laka zemlja, malo tezi traktor novijeg datuma, poravnat plug = ORANJE ZA 5.

Takodjer se slazem s time da svatko ima drugaciji traktor, drugaciji plug, drugaciju zemlju, i drugaciji nacin obrade tog zemljista, tako da jedni iz podravine i drugi iz posavine nisu nikakvi ekvivalenti sto se tice tezine/lakoce oranja. U posavini je zemlja ko beton i ljudi tamo trgaju plugove ko da su plasticni (sjetimo se samo teme "VOGEL&NOOT U GORUSICI").
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Oranje,oranje,oranje...

bobo i belec potpuno se slažem sa vama i mislim da oko svega ovoga ne bi trebalo da se šilji zob jer svatko je izjavio svoje mišljenje i sada bi bilo najbolje da crtala i prednju vuču ostavimo na miru.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ne posjecujem baš ovu temu ali sad sam se dobro nasmijao .. nije mi bllo jasno zašto je stalno na vrhu :scratch
Bojim se samo kaj bu bilo kad se prebacite na tanjuranje ;)
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,110
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ja isto orem sa ukljucenom prednjom vucom....Imam i dosta brdovite zemlje tako da nemogu zamislit kako bi bilo da nije ukljucena.....

Sa to sa lomnjenjem krizeva i ostale gluposti --->naravno da bi to sjebao kada bi se okreta sa sva 4 ukljucena...
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Polomio bi prednju vucu i kardane i poluosovine da imam speru naprijed i da tako okrecem. Ali sad udjem u njivu ukljucim prednju vucu i ne iskljucujem ju dok ne zavrsim s tom njivom.
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Re: Oranje,oranje,oranje...

meni se automatski isključi špera i prednja vuča, a i kardan po potrebi,kad dignem hidrauliku. ali gotovo nikad ne orem sa šperom, samo u vrlo rijetkim slučajevima.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ja skoro uvjek orem s šperom i prvim pogonom jer se automatski uključi. Kaj če se meni sve podrobit? :lol: :lol: :blackeye :scratch
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Oranje,oranje,oranje...

mario kaže:
Ja skoro uvjek orem s šperom i prvim pogonom jer se automatski uključi. Kaj če se meni sve podrobit? :lol: :lol: :blackeye :scratch
Tako je , siguran je jedino šanana sa svojim 560 ..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

puknuti kaže:
mario kaže:
Ja skoro uvjek orem s šperom i prvim pogonom jer se automatski uključi. Kaj če se meni sve podrobit? :lol: :lol: :blackeye :scratch
Tako je , siguran je jedino šanana sa svojim 560 ..

hehehe :lol: :lol: :lol: ma jok, nisam ni ja siguran, meni hoće na 565 kotač ispasti kad se špera poluautomatski uključi iznenada u brazdi :lol: :lol: :lol: a prednju vuču sam mu skinul dolje, jer ipak, tko još ore s uključenom prednjom vučom, to tak i tak netreba na traktoru :lol: :lol: :lol: :lol:

(ja se ispričavam, al moral sam :mrgreen: )
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: Oranje,oranje,oranje...

ja nisam rekao da se ore bez prednje vuče. rekao sam DA MOŽE VUČ BEZ PREDNJE. a kolko je proklizavnje se vidi iz priloženog. naravno svi oremo s prednjom, al da nemožeš povuč bez prednje plug.
recimo zaboraviš ju uključiti i kreneš i sad plug zabrazdi i ti ga nemožeš povuč. bez prednje.

za zemlju se slažem kod nas nisu zemlje lagane ma da neko reče kaj hoče.
oko kaj ore daniel2356 je glinasto tlo koje se ljepi neda se usitniti al zemlja nije nabita. kako se priča da se tu nemože orat. svaki traktor je savkom gazdi odličan. i svaki svojeg hvali kao i ja pa o tom se da još pričat.
al to su bedastoče da ja nebi mogao s svojim mf-om orat na 25 bez blokade.
neki nemogu u svoju glavu utuviti karakteristike težine traktora i blokade kotača. al dobro.
onda su švabi i svi ostali glupi koji stavljaju po tonu i pol tegove naprijed da ima traktor 500 konja i 6 tona naravno neče vuč 10 brazdi več klasičnih 4 pa tak da ne isplati se raspravljat o ovoj temi.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Oranje,oranje,oranje...

stojiš li i dalje iza svoj izjave koliko je traktor težak :?:
što se tiče ostalog ti najbolje znaš šta tvoj traktor može i nek ti bude onako kako ti misliš da je.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: Oranje,oranje,oranje...

pa ja se ne svađam s nikim sam kažem činjenicu kakva je i kako to inače u praksi stoji al dobro. neki ne shvate da 10 cola plug i 20 cola nije isto. zašto su neki visoki metar, a neki samo pol metra, nek se bubaju gluposti zašto se 300 ks vuče onda 4 brazde a neki to vuče s 150 ks al nemogu utovit u glavu da mali plug za manji traktor a veliki za veliki i svaki konstruiran za određenu snagu traktora. i ide i neide i ovakva zemlja i onakva.nekoliko vas nije bilo u europi po farmama i na nekim određenim predavnjima. pa tako i za zamlju.
ne orem godinu i dvije da se sad hvalim. orao sam prije ali s vremenom shvatio nešto.
onda nekad kad se oralo konjima i kravam bi ta tvoja zemlja bila nepristupačna za drveni plug i nebi ga 2 konja mogla vuč. čista logika.
imaš ti 2x16" plug kojeg treba vuč 115 ks traktor jer je plug gromada i treba itekolka snaga za vuč, a imaš i 3x10 kojeg u nemogučim uvjetim ( a to mislim na tvrdu zemlju) vuče neki kinez što se igra s njim. istu dubinu. hvatanje širine pluga da okrene zemlju 180 i hvatanje širine 100 nije nikad bilo isto niti če biti.
a osim toga imaš plugova koji opče nemogu stat na traktor.
kužite o čem vam sad govorim.

ja ne stojim iza svoje izjave da je traktor težak 4700 jer nisam znao a opet s tim svim kaj si nabrojio moguče da ima 5300kg.
a tvoje široke gume od klasičniš nemaju značajku tereta. kak ti kažeš da tri nisu standardne nek da su široke. osima ako imaš u svakoj tekučinu.
priznam pogriješio sam s kg. za tvoj traktor.

nek kažem činjenicu za zemlju. koja je.
kod nas su sve zemlje teške. svaka na svoj način.
kod mene se recimo krava popiša i tu voda stoji cjeli dan jel je nepropusno tlo i tu znaju uvjketi za berbu i sjetvu za kišovite godine katastrofalni.
dok tu jedan poznanik s rugvice ima više pjeskasto tlo, al isto ima problema s oranjem. kod njega pada pljusak jedan dan i dok stane za 3 sata on možer orat bet problema s imt 560 ko da niti p od pljuska nije bilo. a zemlje mu je sipka ali kaže da se jako teško ore al kad je vidio ovu zemlju kod mene koja izgleda kao ova tvoja sva zašnitana a kobasa se po nekoliko metara drži dase opče ne razlijepi samo što je kod mene žutija zemlja a kod tebe baš glinasta.
a sad nek neko reče da se radi skoro o sitom principu zemlje tvoje i moje pa češ vidjet da je to sve slično i da su podjednako teške
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh