• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

TOMICA7340

Član
Tu od
1 Pro 2008
Poruka
118
Re: Oranje,oranje,oranje...

* belec takvoga zeku7340 imam i ja i ide ko metak... u kojoj brzini ti vučeš taj vogel?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Oranje,oranje,oranje...

BELEC7340 kaže:
Zeko nemre bez prednje vuče ni pomisliti...to je logično...proklizava...!
A NEJE TO 100 KS...I LAKŠI TRAKTOR +100 KS GA NEBI MOGEL VLEČI BEZ PRVE VUČE TAK DA...
Belec,belec :blackeye
Naš Claas vuče plug 3×14 bez prednje vuče bez problema... 8)
MF mi je vukao plug 3×16 isto bez prednje vuče 8)
A kak onda nebi mogli vuč vogela i još 12 cola traktori +100ks :mrgreen:
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Re: Oranje,oranje,oranje...

:scratch
I meni je malo čudno kak nemožeš vuč bez pr.vuče?
Ja sam mislio da to ide bez problema,pa ja vučem 3x12 bez pr.vuče i ide super.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Oranje,oranje,oranje...

BELEC ne govori gluposti jer ja sa svojim traktorom ne mogu ni pomisliti orati sa 3x14" bez prednje vuče.traktor je 110ks,5350kg i plug je kao BELEC-ov samo što ima pune daske tip-a UN.bratićev zetor 7341 sa 3x12" i plugom VN L-850 jedva da je i mogao orati.vjerovatno se negdje i može orati bez prednje vuče ali sigurno ne svagdje.
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ne kuzim zasto ste stavljali drugo crtalo na plug? Koja je njegova uloga, ak se smije znati?
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Oranje,oranje,oranje...

nikada nisam imao vise od jednog crtala na plugu iako znam čovjeka koji je stavio sva tri na plug kao što je moj i rekao da mu puno manje štopa i da ga je lakše za vući. :scratch
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

ne bih rekao da ge je toliko osjetno lakse vuci s crtalima, nego bez njih... Crtalo na plugu imam sam oda mi se zemlja ne urusava u jarak. Da mi jarak moze ostati dobar, skinuo bih i to jedno crtalo sto imam, jer bi se puno manje stopalo (crtalo na sebe ne bi hvatalo kukuruzovinu)
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Oranje,oranje,oranje...

čuj ne tvrdim da ga je lakše vući ali da manje štopa vjerovatno je istina jer je kod bratića na crtalu otišao ležaj pa ga je skinuo i kaže da ga mora vratiti jer mu plug dosta štopa.masa mu se nabije između točka i brazde a kada je imao crtalo ono odreže masu.možda na VN-ovom plugu crtalo stvarno pomaže jer je točak dosta blizu brazdi i čim dođe malo više mase odmah ga zaštopa.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ta priča da crtalo ne pomaže da se ne štopa ne drži vodu. Mi kad smo uzeli plug na njemu je bilo sam jedno crtalo. Pobrali smo kukuruz i išli smo za par dana zaoravat kukuruzovinu radi jesenje sjetve. U mom slučaju kukuruzovina se baš i ne posuši pa je masa dosta zelena i ima je podosta zbog gustoće sijanja. Išlo je i s jednim ali nakupljalo se na prvoj brazdi pa smo stavili i naprijed crtalo. Sad već par godina tako orem i nemam problema sa štopanjem. Vjerojatno se nebi toliko štopalo bilo da je to stajalo mjesec, dva i kukuruzovina pretrudila, ali pošto se jedan dio odmah ore nije bilo druge mogućnosti. Kja se tiče lakšeg oranja to i ne vjerujem jer crtalo ne ide na onu dubinu kojom se ore.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

Tak je toma, istog smo mišljenja :!:
Ono što crtalo ispred brazde odreže to brazda i zatrpa :!: :!: :!:
a ne dok se vuče kukuruzovina oko brazde po 2 metra :mrgreen:

a što se tiče oranja s prednom vučom, ja samo mogu reči iz svojeg iskustva da Same 95 ks ne može vuči 2x14'' bez upaljene prednje vuče,a kamoli i veći plug, pa to je uzaludno proklizavanje i mučenje traktora, neznam zašto je tak, al predpostavljam ak traktor ima prednu vuču da je konstruiran da se ta prednja vuča na njemu iskoristi kad ju već ima, zašto da si gura prednji kraj i muči se, kad sve skupa može vući cijeli traktor, posao se obavlja brže i efikasnije, uz manju potrošnju i manje mučenje traktora :!: :!: :!:
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ma može vući 2x14" bez prednje, ovisi kak duboko i kakvi su uvijeti, te vrsta zemlje. Ja samo znam da uvijek orem sa prvom jer traktor mi ne klizi pa je automatski i brži. Kaj veli i šanana, zašto da na mjestu hrmba i muči se
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ja sam jednom slučajno ušao u brazdu s isključenom prednjom vučom (ne znam zašto sam je uopće isključivao usred oranja :scratch ) kad ono nakon par metara, kad je plug potpuno ušao u zemlju traktor je samo stao, znači bez prednje vuče nejde...
(100KS + 3X14")
 

kiraj

Član
Tu od
13 Ožu 2009
Poruka
303
Re: Oranje,oranje,oranje...

Od 1994 kada sam kupio prvi traktor sa prednjom vucom nista u polju neradim a da je ne ukljucim.
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Dečki pa nije bezvez izmišljen traktor s prednjom vučom...
Ako traktor ima prednju vuču zašto ga tjerati bez , ma to su gluposti...
Ako ju imaš onda ju i koristi ,a ne da izmišljaš toplu vodu sa traktorom koji ima prednju vuču.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Oranje,oranje,oranje...

toma84 kaže:
Ta priča da crtalo ne pomaže da se ne štopa ne drži vodu. Mi kad smo uzeli plug na njemu je bilo sam jedno crtalo. Pobrali smo kukuruz i išli smo za par dana zaoravat kukuruzovinu radi jesenje sjetve. U mom slučaju kukuruzovina se baš i ne posuši pa je masa dosta zelena i ima je podosta zbog gustoće sijanja. Išlo je i s jednim ali nakupljalo se na prvoj brazdi pa smo stavili i naprijed crtalo. Sad već par godina tako orem i nemam problema sa štopanjem. Vjerojatno se nebi toliko štopalo bilo da je to stajalo mjesec, dva i kukuruzovina pretrudila, ali pošto se jedan dio odmah ore nije bilo druge mogućnosti. Kja se tiče lakšeg oranja to i ne vjerujem jer crtalo ne ide na onu dubinu kojom se ore.
ŠANANA kaže:
Tak je toma, istog smo mišljenja :!:
Ono što crtalo ispred brazde odreže to brazda i zatrpa :!: :!: :!:
a ne dok se vuče kukuruzovina oko brazde po 2 metra :mrgreen:

a što se tiče oranja s prednom vučom, ja samo mogu reči iz svojeg iskustva da Same 95 ks ne može vuči 2x14'' bez upaljene prednje vuče,a kamoli i veći plug, pa to je uzaludno proklizavanje i mučenje traktora, neznam zašto je tak, al predpostavljam ak traktor ima prednu vuču da je konstruiran da se ta prednja vuča na njemu iskoristi kad ju već ima, zašto da si gura prednji kraj i muči se, kad sve skupa može vući cijeli traktor, posao se obavlja brže i efikasnije, uz manju potrošnju i manje mučenje traktora :!: :!: :!:
znači ipak ima onih koji se sa mnom slažu da plug sa crtalima manje štopa :),a što se tiče onoga da ga lakše vuče ja to ni nisam tvrdio nego sam samo rekao šta sam čuo od jednog koji ima sva tri na plugu.
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Cujte, cjeli svoj vjek orem s niskim dvobraznjakom koji je na sebi imao obadva crtala. oralo se svega i svacega i nikad se crtala nisu skidala s pluga, osim kad je neki lezaj otisao. Jedne godine sam zaoravao slamu za malim JD kombajnom i slama se stopala samo izmedju prednjeg crtala i grede pluga. kasnije skuzim da se crtalo tesko okrece, pa sam ga skinuo i orao sam sa zadnjim. Crtalo je popravljeno, al od tog dana nije bilo naplugu. Puno manje stopa, prednja brazda ako ne moze progutati, prebaci dio mase na zadnju i zadnja to sve zaore, visak mase zadnej crtalo odreze i kad plug prodje, masa se srusi u brazdu i orem da se skoro ni ne okrecem iza.

Problem je sto imam niski plug i male tanjure na crtalima. Da imam neki veci tanjur ko npr vogel ili OLT, digao bih crtalo skroz gore, da u zemlju ulazi samo 5-6cm i to bi oralo bez greske siguran sam 100%.

Muci me sto citam po forumima da se vogel hoce zastopati u kukuruzovini, a niski IMT se nece stopati samo tako ako znas nanisaniti red. Sad gledam belec ima samo srednje i zadnje crtalo, a prednje nisu stavljali. kako mu onda prednja ne stopa?

bilo koji plug ako stopa, ili je to na prednjoj brazdi, ili je na zadnjoj pa stopa kod crtala ili cesce kod tocka. Rijetko sam vidio da se trobraznjak hoce na srednjoj glavi zastopati, zato sam i pitao koju ulogu to crtalo ima kod beleca na plugu, kad ga nitko drugi nije stavljao.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: Oranje,oranje,oranje...

slažem se s bobom.
crtala su dobra ali ne svaka. ona nazubljena su puno bolja jer siječeju a ova obična ravna kao tanjur samo guraju masu naprijed. ja sam imao crtalo na plugu nazubljeno i nikad problema nisam imal.
star je do dobrog crtala i naravno visin podešavanja. dok je prenisko štopa se garantirano.
al nađe se gdi se i na njega nabere pa tu jednostavno nema pomoči pa ga treba skinut.

al kako josip 123 kaže da traktor nemože vuč neka objesi mačku o rep. a osim toga traktor ti ima 4700 kg a nikakvih 5300.
kakav je to traktor koji nemože povuč plug 110 ks bez prednje. naravno onda mu prednji niti nemože pomoči pa nemoj pričat gluposti.
ja bez uključene prednje mogu zabrazditi dobrih 25 cm s 3x16" i vuč bez prednje al proklizava. naravno prva pomogne puno al da tvoj fiat nemože povuč plug 3x14 na 20cm bez prednje s onim šlapama je obično pisanje gluposti :lol: :lol: :lol:
jedino ako su ti gume u banani pa nema ripni da se u lovi to je več neki drugi problem.
evo tolko od mene. jer pisanje gluposti i laži se ne isplati komentirati
bdw ja orem ilovaču
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

[quote="kombajner2009"...ZAŠTO KOMBINAT BOŽJAKOVINA VUČE SA JOHNOM OD 280 KS 4 BRAZDE SA NEZNAM KOLIKO COLA,ALI NIJE PREVELIK PLUG,[/quote]

Razbacuju se konjima :blackeye
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Re: Oranje,oranje,oranje...

mislim da se nitko razbacuje s konjima ako neko ima za takav traktor mora imati i za plug a taj plug koji imaju vjerojatno im odgovara za takvu zemlju koju obrađuju i za johni 280ks

kod mene je situacija takva da na nekim parcelama mučim i traktor i plug a radi se o traktoru 98ks+3x12 i oranje max35cm,
znači da mi treba plug 2x14 ili 16 da bi to lakše išlo i normalno s plugom koji je jake konstrukcije i s daskama za teža tla
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Re: Oranje,oranje,oranje...

uopče ne vrijedi raspravljati jer svatko pili svoje, šta god da netko napiše, drugi ga odma napadne da nije u pravu.bla,bla,bla. ko mala djeca ste. ako nemože vuč bez prednje vuče, onda nemože vuč, vi ga odma ismijavate. možete se prepirat koliko hočete, svaka zemlja je drugačija. mi bi trebali biti su svi kolege i prijatelji,a mi ko da smo na predizbornoj kampanji. Da vidim vas frajere da orete kod mene sa tim svojim traktorima, mogli bi se samo plakati, tu bi se tek učili orati.




 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh