• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
R

robert

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

''joj koja zemlja''....1 jutro sojista=1 sat oranja
 
R

robert

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

tu je najjaci,a i kad ga teram punim gasom,visco se stalno pali i gasi.
 
R

robert

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

na Ha me ne pitaj..... :cry: ..po satu oko 22lit pri punom gasu
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

robert kaže:
na Ha me ne pitaj..... :cry: ..po satu oko 22lit pri punom gasu

To je odlična potrošnja !
Massey Ferguson 7495 ( 200 KS ) na tim okretajima pri oranju uzme dlaku više od 40 l/h .
 
Z

zrine892

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

a koliko je rx-trosio na takvom oranju?
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Uh zrine gdje me nađe .
Stvarno se ne sjećam više svih podataka . Zadanji puta sam orao sa RX-om prije četiri godine ... dobro radio sam malo oranja i prošle godine samo iz fore da vidim da li može raditi sa mojim Rabe plugom ali tada me više nije interesiralo koliko troši .

Ono što pamtim to su neki ekstremi .
Torpedo RX-170 mi je najviše po hektaru oranja uzeo 40 litara dizela u teškom zimskom oranju. Po satu ne znam koliko bi bila najviša potrošnja ali pamtim najnižu po hektaru i satu . Dakle najniža potrošnja je bila 230 litara dizela na 13.5 ha oranja a traktor je radio non-stop 13 sati na 1600 - 1700 okretaja . Sada si to malo preračunaj :mrgreen:
 
Z

zrine892

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

krasno...onda ipak ne trosi puno....
 
A

agrotehničar

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Zna li netko ima li razlike u potrošnji po ha između oranja plugom sa rešetkastom daskom u odnosu na punu dasku?
Negdje sam čuo da se radi o nekih 25%, međutim nigdje ne uspijevam provjerit taj podatak :roll: :roll: :cry: :scratch :scratch
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

agrotehničar kaže:
Zna li netko ima li razlike u potrošnji po ha između oranja plugom sa rešetkastom daskom u odnosu na punu dasku?
Negdje sam čuo da se radi o nekih 25%, međutim nigdje ne uspijevam provjerit taj podatak :roll: :roll: :cry: :scratch :scratch

Čuo sam za slične podatke ali sve više mislim da je ta brojka puno manja .
Nisam više tu pametan . Govorili su mi da uzmem rešetkastu dasku jer je kod mene oranje teško pa će mi kao plug lakše ići kroz zemlju i te fore ali nakon tri godine oranja sa takvim plugom nisam previše očaran dobivenim . Vjerojatno da se rešetkasti plug " vozi " malo lakše kroz zemlju pa bi onda uz to išla i manja potrošnja , koliko manja ne znam ali mislim da nije 25 % nego manje .

Kada nađeš točne podatke na netu stavi link 8) da i mi vidimo
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ratarko kaže:
agrotehničar kaže:
Zna li netko ima li razlike u potrošnji po ha između oranja plugom sa rešetkastom daskom u odnosu na punu dasku?
Negdje sam čuo da se radi o nekih 25%, međutim nigdje ne uspijevam provjerit taj podatak :roll: :roll: :cry: :scratch :scratch

Čuo sam za slične podatke ali sve više mislim da je ta brojka puno manja .
Nisam više tu pametan . Govorili su mi da uzmem rešetkastu dasku jer je kod mene oranje teško pa će mi kao plug lakše ići kroz zemlju i te fore ali nakon tri godine oranja sa takvim plugom nisam previše očaran dobivenim . Vjerojatno da se rešetkasti plug " vozi " malo lakše kroz zemlju pa bi onda uz to išla i manja potrošnja , koliko manja ne znam ali mislim da nije 25 % nego manje .

Kada nađeš točne podatke na netu stavi link 8) da i mi vidimo

Ma, zaboravili su na točku :lol:
Nije 25% nego 2.5% ;) :roll:
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

to je nekako realno 2,5%

nisam ni ja primjetio nekakvu veliku razliku kao ratarko, ali ipak mi se nekako svidja vise resetkasta daska.
kad imas neku ljutu crnicu nije jednako dali brazda klizi po cijelij povrsini brazde ili po resetkama, ipak je manje trenje, trebalo bi bit.

cini mi se da iza resetkaste daske oranje bude malo rahlije, a mozda mi se samo cini, uglavnom neke velike razlike nema.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Jedna negativnost kod rešetkaste daske koja se kod mene pokazala ( pri oranju na 40 cm ) je to da je ona nekako konstrukcijski slabija . Dakle redovito mi pucaju oni nosači iza daske . Kod punih dasaka se ( vjerujem ) sila puno više širi i prenosi po tijelu daske dok kod rešetkaste daske može doći do sile koja se nema na koji način proširiti na cijelu dasku nego ju ta jedna rešetka mora sama izdržati . Tu dolazi do pucanja onih " španera/nosača " iza rešetke ... barem je tako kod mene slučaj .
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

kad nemas dobar plug, kupi vogel, nista ne puca, mozes do grede orat
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

JOSIP.1 kaže:
kad nemas dobar plug, kupi vogel, nista ne puca, mozes do grede orat

JOOJ, kad te Ratarko uhvati... Nemas pojma sto si sad napisao...

Obrisan neispravan link.
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

ne puca vogel to su gluposti kod nas ih ima valjd 10 i nitko nije nesta bas potrgao na njemu, ja imam dva, na trobraz mi je osovina druge kategorije, kad sam ga kupovao imao sam malo masseya (115) sad orem s njime sa 150, a bome sam orao i s ovim od 200 i to kako, tako da traktor staje, ali ne puca nista, pucaju jedino sarafi brazde koji su napravljeni da puknu kad dodje u veliko opterecenje, ali i to je jaako rijetko.

a ovog peterobrazdnog, ako netko ima traktor koji ce ga strgat neka ga dodje slobodno zakvacit, jedino ako zapne za neki panj ili nesta drugo.
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Jesi li pogledao onaj link koji sam ti iznad postavio... Onaj plug je pucao vise puta, i svadja se i oko toga vodila...
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

sad sam pogledao, imam spori internet pa mi slabo slike otvara.

ta meni slika govori nesto potpuno drugo, sad cu vam ispricat, moj stari je prije u jednom PIK-u kod nas radio godinama bas s jd4755 i imali su dva vogel noot prekretaca 4br koji su orali tisuce ha godisnje, i nisu plugove potrgali, ali su trgali nesto drugo, trgali su hidroulike i nekakve semeringe na podiznim polugama, i to iz dva razloga pšrvi je da vjerovatno nisu znali taj plug ustimat da ne baca nikuda, a drugi vazniji je (neka se nitko ne neljuti) sto jd opcenito nemaju nikakav hidroulik, a posebo ti 4755, stari jos i danas zna pricat kako su puzali s tim plugovima po putu i da su ih jedva nosili, a da ne kazem da nisu imali amortizirajuci hidraulik za transport, pa kad je medo naletio na nekakvu rupu normalno da je potrgao plug.

tome svjedocim i neki dan kad sretnem jednog kod nas s jd nekom novom osmicom 260ks i peterobr vogelom kao moj, skinuta peta brazda puzi po asfaltu, koliko ga ljulja, ne smije ga dignut do kraja (to mi je rekao covjek koji radi s njim), ja sam neki dan s 7495 potegnuo preko 50 kmh sa pet brazdi plugom, samo pliva, i normalno da nece puknit nista, a da ne govorim kad si na polju.

toakvog cetverobr kao ti pikovi sto su bili ja nosim s 6480 (150ks) bez problema.

john deeri su napravljeni za americko trziste i za vucene, a ne za nosene strojeve.

no to je sada vec druga tema.
sta hocu reci, ako u piku nevaljalci nisu potrgali ta dva vogela nece ih nitko potrgat.
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Mogo si tamo procitati da nije problem samo u tom plugu, vec u vise Vogela... Ako se dobro sjecam, da taj 4755 sad ore s nekim drugim plugom bez problema...

necu se previse prtljat u taj plug, samo znam da su ovdje Vogeli zakon, a tamo je specificna zemlja, i tamo nema trta-mrta... Ili najbolje ili nikako...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh