• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
J

JOSIP.1

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

jesu da, nisam ni napisao po activ memory, vec znam koliko su povrsine komadi, jer sam mjerio s kombajnom za repu, nesto preko 7 ha, vrijeme je od 8:30 do 14 ha, jedino sam iz activ memory uzeo ukupnu potrosnju koja nema veze s povrsinom i brzinom, kao ni sv1 brzina koja nema veze s radarom, jedino je stvarna brzina i proklizavanje upitno, ali nisu to neka velika odstupanja, obzirom da mi je i zahvat pluga bio nariktan otprilike.
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

krx pozega kaže:
Dobra mašina...dobar plug...dobra zemlja...nema su tu šta reći..još da su uvjeti idealni nebi ništa ni trošio ;) :p :mrgreen: ....Josipe koliki je plug i na kojem zahvatu radiš...

to sam cekao da me netko pita, strojevi su stvarno dobri, ali i masno kostaju, ima i boljih i vecih, nisam puno radio s tim traktorom vecinom sam bio jesenas u repi tako da mi je u biti tek sada prilika da kazem dojmove, plug je rasiren do kraja, gadno za gledat, lemesi ne hvataju do kraja do druge brazde, to je nekih 50 cm po brazdi, ali ima i vise, trebao bi uzet metar i izmjerit stvarni zahvat prilikom oranja, plug je memo-vario, rikta se zahvat od neznam koliko coli, toliko se moze smanjit da u transportu ne stvara probleme, ali orat s skroz suzenim plugom je kao s tri br od 16 coli.

kad odem krug, skine 5m, uvratine imam nista vece nego kad orem s trobrazdnim jer na kratko ulazi u zemlju, prva liga.
 
R

ROKI

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Lijepi strojevi, nema se šta reći. A zemlja je isto izgleda dobra.
 
K

KRESO

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

zemljak , nekako mi je žuta zemlja za tvoj kraj , :blackeye
šta ima u zrinji nisam bio tamo jedno godinu i pol kad sam bio na nočenju kod silosa! :mrgreen:
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

jedan kod nas je rekao: "u jesen kad ores svaka zemlja izgleda plodno" i u pravu je bio, ovo je dobra zemlja, nista posebno, te zemlje uz dravu znaju bit dosta pjeskovite pa gore, ovi slavonci neznaju sta to znaci, ali za repu su izvrsne, samo treba rano sijat i ne ic gledat u 7 mj jel toliko izgori da ima samo 2-3 listica, ali se poslije obnovi i kasnije vadit, i kukuruz je odlican, psenica nesto losija jer zna bit oko drave maglovito u cvatnji.
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

KRESO kaže:
zemljak , nekako mi je žuta zemlja za tvoj kraj , :blackeye
šta ima u zrinji nisam bio tamo jedno godinu i pol kad sam bio na nočenju kod silosa! :mrgreen:

jesi upecao sta?

ma nije zuta, tako se samo cini, pjeskovita.

svrati kod mene nekad ak budes u prolazu, nemozes fulat dvor, gdje se sve crveni od masseya to je moja.

nista nema u zrinji novog, idem sad za koji dan kad prodje sajam u zg malo studirat. (evo mi prilike, nisam vam jos bio rekao da studiram agronomiju u zg, zastitu bilja, zapravo jos malo pa sam gotov) treba faks zavrsit da se selo ne brine previse.
 
K

KRESO

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

a tu smo znaći !odma mi nije nešto štimalo jer kad god je rjeć o naprimjer o gnojidbi i zaštiti barataš sa previše stručnih riječi već sam mislio da čitaš iz nekog kataloga ili knjiga ;)
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

kuzim se dosta u to jer su me stvari oko ratarstva zanimale uvijek, citam i prospekte i sve gdje se moze nesta naucit.
al ako pocnem previse pametovat slobodno me opomenite.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

KRESO kaže:
a tu smo znaći !odma mi nije nešto štimalo jer kad god je rjeć o naprimjer o gnojidbi i zaštiti barataš sa previše stručnih riječi već sam mislio da čitaš iz nekog kataloga ili knjiga ;)

učen čovjek nema šta, ja studiram u križevcima i isto sam pred kraj, isto poljoprivredu, ali ja sam usmjeren na specijalnu proizvodnju bilja , tj krmno bilje i travnjaštvo, i intenzivna poljoprivreda, pošto se time i bavim doma može se reči da radim ono što najviše volim :D :D :D
eto sad imate dva skoro stručnjaka :!: :!:
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Re: Oranje,oranje,oranje...

Josip1

Koja si godina na Agronomiji?
Možda apsolvent ako misliš ubrzo završiti?
Ja isto mislim ubrzo diplomirati na Povrćarstvu!
 
K

KRESO

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

bogec kaže:
KRESO kaže:
a tu smo znaći !odma mi nije nešto štimalo jer kad god je rjeć o naprimjer o gnojidbi i zaštiti barataš sa previše stručnih riječi već sam mislio da čitaš iz nekog kataloga ili knjiga ;)

učen čovjek nema šta, ja studiram u križevcima i isto sam pred kraj, isto poljoprivredu, ali ja sam usmjeren na specijalnu proizvodnju bilja , tj krmno bilje i travnjaštvo, i intenzivna poljoprivreda, pošto se time i bavim doma može se reči da radim ono što najviše volim :D :D :D
eto sad imate dva skoro stručnjaka :!: :!:

a i za tebe sam skužio jer nerazmišljaš kao standardni poljoprivrednik i puno pokusiraš , a to je zato što ti je ta literatura prošla kroz ruke pa ti vrag ne da mira dok neprobaš..u svakom slučaju pozitivno ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

KRESO kaže:
a i za tebe sam skužio jer nerazmišljaš kao standardni poljoprivrednik i puno pokusiraš , a to je zato što ti je ta literatura prošla kroz ruke pa ti vrag ne da mira dok neprobaš..u svakom slučaju pozitivno ;)


ja za sebe mogu reči da jako mogu iskoristit znanje stečeno na faxu, pošto imam krave i od poljoprivrede živim , poštujem neke zakonitosti u proizvodnji.
s vremenom se intenziviralo, uvele su se nove kulture u plodored i na kraju imam financijsku korist i volim kad mi na poljima stalno nešto raste.
eto a pošto je ovo tema oranje danas sam se šetao po poljima i nisam nikog vidio da ore , dosta je zemlja cmoljava lako se da zagreznit, čak nije ni smrznuta ispod snjega bila jako
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

pajdo kaže:
Josip1

Koja si godina na Agronomiji?
Možda apsolvent ako misliš ubrzo završiti?
Ja isto mislim ubrzo diplomirati na Povrćarstvu!

apsolvent jos sam odslusao 5 semestar u drugom mjesecu 2006, generacija 2000, ti?
mozda se poznamo prika, zapravo kolega? jel?
koja si ti generacija?
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Re: Oranje,oranje,oranje...

Je, malo sam stariji - ˇ97! :D
I nikako da si uzmem ˇgodišnjiˇ( :lol: ) od pola godine da to privedem kraju, al definitivno sam odlučio da ovu godinu moram to riješiti!
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Tema je ORANJE, a ovo mozete nastaviti i preko privatnih poruka...

Hvala!
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

bogec kaže:
KRESO kaže:
a i za tebe sam skužio jer nerazmišljaš kao standardni poljoprivrednik i puno pokusiraš , a to je zato što ti je ta literatura prošla kroz ruke pa ti vrag ne da mira dok neprobaš..u svakom slučaju pozitivno ;)


ja za sebe mogu reči da jako mogu iskoristit znanje stečeno na faxu, pošto imam krave i od poljoprivrede živim , poštujem neke zakonitosti u proizvodnji.
s vremenom se intenziviralo, uvele su se nove kulture u plodored i na kraju imam financijsku korist i volim kad mi na poljima stalno nešto raste.
eto a pošto je ovo tema oranje danas sam se šetao po poljima i nisam nikog vidio da ore , dosta je zemlja cmoljava lako se da zagreznit, čak nije ni smrznuta ispod snjega bila jako

e prika , vjerujem ti, ja se ne bavim stocarstvom, ali kad vidim ove nase stocare kako mrljaju brljaju, nemaju nikakvu proizvodnju, znanja nimalo, nemoras biti agronom, ali neku strucnu knjigu bi svatko trebao uzet u ruke pa se malo nesta naucit, mi na agronomiji imamo jako stocarstvo, i izvrsnu knjigu (stocarstvo se zove, nemogu se sad napamet sjetit kako se prof zove) gdje pise hrpa stvari i o hrani proizvidnnji i svemu drugom, posebno za svinjogojstvo i govedarstvo.

nekad mi bude krivo sto nisam digao i ja farmu da ih naucim kako se proizvodi mlijeko, ali otisao sam u drugom pravcu.
svaka cast prika!

pjeskovita je to zemlja pa ide oranje to mozes obradjivat i poslije kise odmah.
 
R

robert

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

evo malo i mog oranja da ubacim ...

tu sam taman pogodio smjenu,zadruzni (PZ Jankovci)824 i nova 8-mica,sa kuhnovim 5-brazdnim plugovima
Obrisan neispravan link.

drugu noc sam ih preduhitrio.. ;)
Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

fendt 515 i rabe
Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

ovdje se vidi 15% proklizavanja,sto je jos i dobro,
Obrisan neispravan link.

a kasnije i 24% pa i vise...a to znaci svaki 4-ti okretaj tocka,utrosena energija u nista,ode gorivo u prazno...
Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Dobro je...

Znaci da po noci kod tebe bude smrzla zemlja pa se moze orati? Kod nas se sav snijeg otopio skoro, pa je zemlja dubinski mokra... Od oranja nista jos neko vrijeme...
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Joj koja zemlja :shock:
Tako oranje je rijetka pojava kod mene .
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh