• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
K

krx pozega

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Mislim da nebi smjeli imati problema sa trobraznim okretačem...ako vam je zemlja i tež može vam samo koristiti težina pluga atraktor bi trebao imati kapaciteta :?
 
S

seljaček

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

robi kaže:
robi kaže:
Evo činjenice, izoral sam 6,25 rali ili točno 10000 čhv, sve na 6 parcela u prosjeku po 1 jutro.
Parcele su duge 100 čhv ili oko 160 metara ili je to više,neznam, a širina kako koja.
I uz to sam još napravil po cesti, od kuće do njive i sad do INE, otprilike 14 kilometara i
za sve to sam potrošil 127 litara plavog. :shock:
Zaboravil sam skoro, radnih sati traktora 17 +-1 :scratch
Oprostite, zabunil sam se za ovo zadnje, radni sati je toliko bilo na 9,5 jutara oranja,
a ovaj rezervar od 127 lit i 6,25 jutara je bilo oko 11 ranih sati.
To je to,najiskrenije, previše troši ili ja neznam orati.
Napominjem, motor 6 cil i 4800 ccm.
Sve štima ali probaj plug preštelat 1krug na desnoj podiznoj poluzi i 2 kruga produžiti gornju polugu Agrofarm 100 +V&N 3x14" razlika je 1 brzina nakon podešenja išao je 4 radnom sa 1900okretaja a prije nije išao 4 morao sam orati sa 3 radnom zato pazi kako ti plug stoji obavezno prva brazda kad stojiš na ravnom betonu mora biti i do 10cm u zraku ovisno od dubine oranja a što sam u dosta slučajeva na fotkama primjetio da se ne poštuje isto sam primjetio na nekim fotkama da čovijek ore po snijegu i na svakoj 3 brazdi ima bjelu crtu ne poklapa dobro.
 
K

krx pozega

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bobo kaže:
Gle, sam si napisao da je brzina manje i 2100 okretaja... da si saltao brzinu vise i smanjio okretaje, potrosnja bi se vrlo vjerovatno smanjila...

...Bobo sad si ti frajer što si vidio kako se šalta na pravom traktoru... ;) :p :mrgreen:
 
S

seljaček

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

robi kaže:
A ja sam mislil da tak mora biti, da ide po zraku :shock:
Ma šalim se , nisam ga htio spustiti na ovaj snijeg da mi se ne štopa blato itd,
ali sam trebal jer mi negdje pobjegne plug u dubinu i onda traktor par metara
muku muči dok ovaj opet ne izajde.
Neznam zašto se to događa jer trak ima EHR. :?:
Eto našao sam te plug ode u zemlju jer je previše skračena treča poluga i zabada se a onda EHR reagira i diže ga gore ali ti si več prešao 4-5m i traktor muku mući ispravi plug kad ga digneš u gornji položaj i zadnjim toćkom uđeš u brazdu a prvi ti je na cijelini uđeš u rikverc blug mora zapinjat u zemlju sa 3 brazdom i to jako a na slikama se vidi da ti je 1 brazda dublja od 3 to te muči zato puno troši i teško ide.
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Re: Oranje,oranje,oranje...

seljaćek
hvala na savjetima, stvarno me mućo taj plug, nisam ga mogao naštelati.
Imam hid. topling pa sam u radu stalno iz traktora pokušaval naštelati.
Prva brazda mi je bila prevelika pa se svaka treća vidla kako strši, jako ružno,
i onda sam probal produžiti na topling malo i bilo je dobro i plug je bio vodoravan u brazdi.
Ali što se sljedeće događalo, išel sam onda izmjeriti dubinu sve tri brazde jer mi bilo
neš sumnjivo , i stvarno, prva je orala na 20, druga 23, ili tak nešto, a zadnja 27-28.
Sve u svemu sranje, kasnije sam uspjel nešto iskemijati na bolje ali ne sasvim, bilo mi je glavno
samo da su sve brazde iste, da je ravni pravac i da to sve lijepo izgleda.
Mislim da bi moral kod nekog od vas na praksu. :oops: :cry:
 
A

agrotehničar

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

robi kaže:
seljaćek
hvala na savjetima, stvarno me mućo taj plug, nisam ga mogao naštelati.
Imam hid. topling pa sam u radu stalno iz traktora pokušaval naštelati.
Prva brazda mi je bila prevelika pa se svaka treća vidla kako strši, jako ružno,
i onda sam probal produžiti na topling malo i bilo je dobro i plug je bio vodoravan u brazdi.
Ali što se sljedeće događalo, išel sam onda izmjeriti dubinu sve tri brazde jer mi bilo
neš sumnjivo , i stvarno, prva je orala na 20, druga 23, ili tak nešto, a zadnja 27-28.
Sve u svemu sranje, kasnije sam uspjel nešto iskemijati na bolje ali ne sasvim, bilo mi je glavno
samo da su sve brazde iste, da je ravni pravac i da to sve lijepo izgleda.
Mislim da bi moral kod nekog od vas na praksu. :oops: :cry:

:idea: Ako se ne varam ti imaš agroplus 100 i vogelov trobrazni plug, vidio sam tu sliku negdje na forumu i mislim da znam gdje je problem. Radi se o širini traktora izmedju zadnjih kotača ( a agroplus je prilično širok) i zato prednja brazda pluga postaje malo lakoma i cijeli plug izlazi iz idealnog pravca vuče. Trebao bi po mom mišljenju pomaknuti cijeli plug po poprečnoj gredi (onoj za koju jopčaš ruke hidraulika) za onoliko koliko je prednja brazda šira od zadane širine ( vjerojatno 14"). Ako se ne varam taj plug ima na spomenutoj gredi rupe koje su predviđene upravo za to, dakle ako stojiš iza pluga pomičeš ga na tim rupama u desno. Ovo sa srednjom i bočnom polugom ima smisla samo kad se radi o željenoj dubini oranja ( pliće: kraća srednja poluga, a duža desna bočna poluga i obrnuto). ;)
Nadam se da će pomoći jer imam isti traktor kao i ti i pojavio mi se vrlo sličan problem(samo s dvobraznim plugom), prije sam orao Zetorom, a agroplus je od njega poprilično širi.
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Re: Oranje,oranje,oranje...

agrotehnićar
i to sam sve podesil i izmjeril i doma i u polju brazdu, sve štima.
i velim, kasnije sam dobro oral, osim kaj mi je prva brazda išla koji cm pliće od zadnje.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Oranje,oranje,oranje...

kada si u brazdi postavi plug u uzdužnu i poprečnu horizontalu i morao bi dobro "slagati".plazevi moraju biti paralelni s brazdnim jarkom tj. moraju se poklapati s vučnom osi traktora.širinu prve brazde već je netko objasnio.sve to važi samo ako je plug u ispravnom stanju tj. da nije pomotan da su lemeši jednaki(viđao sam da ljudi ne mijenjaju lemeše u kompletu)
 
S

seljaček

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

robi kaže:
agrotehnićar
i to sam sve podesil i izmjeril i doma i u polju brazdu, sve štima.
i velim, kasnije sam dobro oral, osim kaj mi je prva brazda išla koji cm pliće od zadnje.
U tom slučaju treču polugu koj milimetar skrati ali jako malo kod mene donje poluge moraju biti vodoravne.od klina na traktoru do klina na plugu je dužina 76 cm onda ore dobro i lako . Mislim da su dimenzije traktora iste a plugovi jesu probaj tako.
 
Z

zrine892

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

neka pogleda kako je kod mene...ima tu slika oranja...mozda se vidi kako mi je plug nastelan
 
B

branko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

jd4755 kaže:
kada si u brazdi postavi plug u uzdužnu i poprečnu horizontalu i morao bi dobro "slagati".plazevi moraju biti paralelni s brazdnim jarkom tj. moraju se poklapati s vučnom osi traktora.širinu prve brazde već je netko objasnio.sve to važi samo ako je plug u ispravnom stanju tj. da nije pomotan da su lemeši jednaki(viđao sam da ljudi ne mijenjaju lemeše u kompletu)

ja nisam bog zna kakav znalac al do penzije se budem navcil orati ako prije sve ne steram k vragu, ali ja napravim tak kako jd napisal prve brazde postelam od oka, a onda drugi put kad plug dobro udje u zemlju stanem i odem iza pluga pogledam kak stoji i postelam ga da stoji paralelno sa zemljom i to isto napravim sa strane i ako je sve u redu s plugom moraju biti sve brazde iste i mora dobro slagati brazdu.
 
Z

zrine892

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

robi kaže:
agrotehnićar
i to sam sve podesil i izmjeril i doma i u polju brazdu, sve štima.
i velim, kasnije sam dobro oral, osim kaj mi je prva brazda išla koji cm pliće od zadnje.
prva brazda ti ide plitko jer ti plug stoji na nosu...to znači da ti prva brazda ide duboko...ovako je najbolje...ja mislim da je za 14" coli da bi svaka brazda trebala biti siroko 35 cm...ili od brazde do brazde 35 cm...onda za prvu brazdu pomices one kako bi rekao di kopcas pluga...imas tamo rupa...imas rupe u redu imas par rupa za naprijed i nazad...najbolje neka ti stoji to stoji ravno...jer ti to sluzi recimo ako zelis rasiriti na 16" cola onda pomaknes natrag i stoji ti ukoso...recimo stavis pluga na ravnome i pomaknes od recimo od unutarne stranu gume do plaza pluga...
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Kaze ti da ako si prosirivao plug, da trebas nastelati i sirunu prednje brazde u odnosu na zadnji desni kotac traktora, kao sto trebas postelati kosinu pluga, preko ovih zaokruzenih rupa...

Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Dakle, tu sve stima, i kosina pluga, i zahvat prve brazde? Onda top link polugu moras postelati i duzinu desne podizne poluge na traktoru...

To je u biti sve sto mozes postelavati... I jos naravno, kotac okreni kako treba, pa ti plug nece "propadati" u zemlju, posto ce ga kotac drzati...
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Re: Oranje,oranje,oranje...

okkk, ali kaj podizne poluge ne moraju biti iste duljine, jer plug ima prihvat jedan više, drugi niže.
Idem, serija poćinje :oops:
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Podizne poluge moras postelati na taj nacin da plug bude okomit na tlo... u biti jednaka duljina, ali to ovisi o dubini oranja, tj o nagibu traktora u brazdi...
 
Z

zrine892

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

hvala bobo...imas jos jednu porciju cevapa :) ;)
 
S

seljaček

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

robi za 35 cm desna poluga mora biti 1 krug otpuštena a lijeva do kraja zategnuta
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh