• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

A vis, vis...sjetili se pametni ljudi... Ja sam htio svoja crtala na plugu namontirati, da idu tako na koso, pa da gornji sloj odbace na dno brazde, no ocito su me prestigli...

Trazio sam slike takvih pretpluznjaka, i nisam nigdje nasao, ali znam da proizvodjaci plugova u ponudi imaju i vise vrsta pretpluznjaka, ali su to sve lemesni pretpluznjaci razlicitih oblika.

jedva cekam da netko pronadje kakvu sliku i da ju postavi, jer cu to sigurno "prepisati"...
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

E, hvala! Sad se sjecam da ima u jednom selu takav plug... nikada ga nisam vidio u radu, a ideja mi se cinila zanimljiva...

Ja sam planirao napraviti pretpluznjake na svoj IMT plug, ali sam odustao, jer ne znam k gdje da jeftino nabavim takvo sto... lako za nosace, ali pretpluzna tijela... ipak malo teze.

Ja sam planirao crtala na plugu azaglaviti pod nekim kutem atko da ono ide nakoso, u odnosu na pravac oranja, i tako odgrce, slicno kao i pretpluznjak, gornji sloj zemlje u brazdu, no pitanje koliko bi lezajevi izdrzali takav tretman...

Ja nemam nista za orati, pa se zanimam s glupostima ;)
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

opet ponavljam, sve je to ljepo za nekoga tko ima vremena sarafat, ali to cudo ima lezaje, a lezaje ne zelimo imat na plugu, makar ne u velikom broju, zato moj glas za obican pretpluznjak, i sto manje komplikacija.
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ako on kaze da mu je to dobro, nemam razloga za sumnjati, ali isto kao i Josip, ne bih zelio da negdje to otpadne, pa onda plug ne ore dobro... Uvijek imat lezajebe u pripravnosti i samo gledat jesu li svi diskovi na broju, i kad padne, bar pola sata imas posla dok zamjenis lezaj, ako sve bude islo kako treba, bez komplikacija...


Svidja mi se toliko koliko mi se ne svidja ;) jer ima i prednosti, ali i mana, tako da opet dodjes na isto, ali s ljepo pooranom njivom...
 
Č

Čugi

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

To bi se dalo napraviti sa diskom od tanjirače!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Re: Oranje,oranje,oranje...

Čugi kaže:
To bi se dalo napraviti sa diskom od tanjirače!
...još ljepše neg' s ovim ravnim. Vjerojatno i bolje, a i nebi se baš tak lagano savinul.
 
R

robert

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

evo,frisko,od danas.tu se vidi kako fino radi pretpluznjak...
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

krasna tabla, ljepo poorano, ovo na zadnjoj slici, medjutim, zasto plug stoji grbavo (nije okomito na tlo)?

to ja napravim kad su losi lemesi, da ide malo bolje u zemlju ako ih bas ne stignem izmjenjat(vise je "na spicevima"), ali mi plug uvijek stoji okomito?
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Plug je nakoso jer ocito izlazi iz brazde, pa je traktor na ravnom...
 
R

robert

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

stojim na leniji,pa sam spustio plug.nije u ''brazdi'',vidis kako se donje daske vide,nisu u zemlji
 
M

marko_18

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

ja sam jednom imal priliku oart s tim dikovima i meni se ti nikak ne sviđa za mene je bolji predplug po mojem on ljepše napravi.............. :D :D :D :D :D :D :D
 
Z

zrine892

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bobo kaže:
robert kaže:
pretpluznaci skidaju gornji sloj zemlje od 5-8cm,i bacaju ga na dno brazde,tako da sav gornji dio pokupe di su biljni ostaci,i nista se ne vidi nakon oranja osim zemlje,gotovo da su svi biljni ostaci 100% zaorani...

ZRINE: Citaj! Kad sam ti lijepo govorio, ti nisi vjerovao...

@Robert: Imao si negdje sliku kako je orano bez pretpluznjaka i s njima, pa se naocigled vidi razlika...

@ZJ: Neki proizvodjaci tvrde da je ono pero iznad daske sto "skida" zemlju zamjena za pretpluznjak, no to je samo kod nekih tal, dok pretpluznjaci rade na svim tlima i u svakom slucaju bolje ot tiih pera...

sve zavisi sta oresi i kako ores...i koji plug imas....ja sam rekao ono sto znam....
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

I ja ti govorim da pretpluznjak nema sto traziti 15cm dubiko, kako si ti rekao...

Da je plug ne znam kakav, i da se ore ne znam ti ja sta...
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Kod mene su poretpluznjaci oko 7-10 cm od lemesa, pa kad ores 25-30 cm idu pretpluznjaci itekako 15cm, nekad i vise.
ako orem bas extra duboko za repu, onda ih malo podignem, ako mi se da, da neidu bas preduboko.
veci je problem ako idu plitko, onda se hoce stopat jer nemaju dovoljnu kolicinu zemlje koja ih konstantno cisti.

znaci moze se reci da im je 15 cm ili malo vise nekakva radna dubina.
naravno sto ih dublje spustis traktor ih teze vuce, pa ih ljudi zbog toga cesto dizu gore, pa im se onda stopa, pa ih inda skidaju dolje i govore kako pretpluznjaci ne valjaju.
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Zrine i ja smo pricali o pretpluznjacima nesto, a ja sam cijelu kverneland stranicu procitao... Od A do Z i tamo je pisalo da pretpluznjak ide u zemlju 5-7cm, nikako dublje, jer je bitno da pretpluznjak pokupi najgornji sloj zemlje i da dubina nema prevelikog utjecaja na samo oranje, ali se pretpluznjak brze trosi. Zrine je rekao da je minimalno 10cm, a 15 preporucljivo, no ja bih rekao da to ovisi o samom obliku pretpluznjaka, i o oracu, kako on vidi da je najbolje.

uglavnom, radna dubina nekog standardnog pretpluznjaka ne bi trebala biti veca od 10cm, 15cm je po mom misljenju (a nisam nikada u zivo vidio kako pretpluznjak radi) prevelika i nepotrebna dubina... zato smo se Zrine i ja prepirali, a ni jedan ih ne koristi :blackeye
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

nevalja kad su plitko, ne ide to u praksi, mozda su oni zamisljeni da rade na 10 cm(sto je po mome minimum minimuma), ali tad se desi malo malo da uhvate zraka i zastopaju, to uvelike ovisi i o tipu tla, na crnici koja stvara vise otpora nece stopat nikako, dok na pjeskovitom tlu hoce.

zato su na nekih 15-ak cm najbolje i nemas problema.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Oranje,oranje,oranje...

Dubina na kojoj pretpužnjaci rade nije uvjek ista , ovisna zavisno na kojoj dubini se ore
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

kod mene su isto otkad sam kupio plug, jedino za repu kad orem sam ih znao malo dignut, ali to mi se bas nije dalo ic van sarafat.
kad ih jednom nariktas nemas bas potrebe ic ih ponovno riktat, jedino ak netko ima plug na kojem to mozes iz kabine hidraulicki, ili na dugmic, onda da, ali kad je kljuc 24 ili 32 u pitanju onda vec treba razmislit.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Oranje,oranje,oranje...

To kako ti radiš neču ulaziti ali u pravili se podešavaju ovisno o dubini oranja,čak se koriste i u prašenju strništa gdje je dubina 10cm
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

10 cm ni ne mozes orat, jedva mogu tanjuracu drzat na 10 cm. mozda sa slavoncem.

ali u biti se slazem s tobom, da bi se trebali riktat ovisno o dubini.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh