• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Oranje,oranje,oranje...

Pa ja sam sa V&N farmer 950 L 3X12 orao strnjake na nekih 10tak cm
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ali opet, pretpluznjak tjerati 15cm u zemlju, kad je on cijeli 20-ak cm visok...

Nekako mi nema smisla to, a gdje god vidim videoclip oranja s pretpluznjacima, niti jedan ne ide toliko duboko, a zemlje ima svakakve...

Gledaj kako ovdje lijepo rade, a zemlja kakvi ti nemas, a brzina no comment... Dubina oranja pristojna.

[youtube:5a3be]8-MYzI3iJf8[/youtube:5a3be]
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

ja ispod 20 cm nemogu orat, u biti mozda bi i mogao , ali kako bi to izgledalo neznam, a to mi nema niti smisla, makar prasenje strnista je vrlo plitko oranje 10-15cm s ciljem zaustavljanja kapilarnog uspona vode, i provociranja korova na rast.

ja cesce prasim s tanjuracom.

jedino kad bi imao neki plug od jedno 20 do 25 brazdi, onda da.
 
R

ROKI

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bobo pretlužnjaka ima raznih veličina, jako puno ih ima. Tako da nema pravila u radnoj dubini pretplužnjaka u centimetrima. Možda bi mogli govoriti o dubini rada pretplužnjaka u postotku od dubine oranja. Ili npr. radna dubina pretlužnjaka treba biti jedna trećina od dubine oranja (što je još i recimo najrealnije). No kažem da pretplužnjaka ima za razne namjene, različite dubine i širine oranja, razne kulture (koje se zaoravaju), različite tipove tala, od različitih proizvođača... Velika je to nauka. ;)
 
Z

zrine892

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bobo kaže:
Zrine i ja smo pricali o pretpluznjacima nesto, a ja sam cijelu kverneland stranicu procitao... Od A do Z i tamo je pisalo da pretpluznjak ide u zemlju 5-7cm, nikako dublje, jer je bitno da pretpluznjak pokupi najgornji sloj zemlje i da dubina nema prevelikog utjecaja na samo oranje, ali se pretpluznjak brze trosi. Zrine je rekao da je minimalno 10cm, a 15 preporucljivo, no ja bih rekao da to ovisi o samom obliku pretpluznjaka, i o oracu, kako on vidi da je najbolje.

uglavnom, radna dubina nekog standardnog pretpluznjaka ne bi trebala biti veca od 10cm, 15cm je po mom misljenju (a nisam nikada u zivo vidio kako pretpluznjak radi) prevelika i nepotrebna dubina... zato smo se Zrine i ja prepirali, a ni jedan ih ne koristi :blackeye
ja sam sa njime radio...i jako mi je se svida taj pretpluznjak...samo sto je stvar u tome sto snemam cime to vuci...i da bobo moj klolega najmanje 10 cm vuce s tom dubinom ;)
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bas sad trazim i svrljam okolo i gledam da kverneland nudi samo Maize skimmer (pretpluznjak za kukuruzovinu) i Manure skimmer (za sve ostalo)

Oblikom se razlikuju dosta, ali opet samo dvije vrste...
 
K

krx pozega

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bobo kod mene na Kvernelandu na prve dvije brazde noževi a na zadnjoj crtala :scratch

...ni traga od klasičnog predplužnjaka a ore i zaorava vrpe sranja da je to nevjerojatno... 8)
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Zaorava zato jer imas pera iznad dasaka, koja imaju istu ulogu kao i pretpluznjaci. Skini povisenja, pa ces vidjeti hoce li zaoravati ili nece ;)

Samo neki su za pretpluznjake, neki opet za povisenja dasaka... kako kome bolje pase i kojem tipu zemlje sta pase...
 
K

krx pozega

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Meni paše mf+kverneland :p :p ....odmaraju doma nemaju šta radit :( ...baš bi išao malo odmorit dušu
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bobo ono povišenje iznad daske nemože se mjeriti sa predplužnjacima,i ima drugačiju ulogu
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Kako ima drugaciju ulogu?

Probaj skinuti jeno povisenje i orati, pa ce se svaka druga brazda poznati... Ja na jednobraznom plugu jos uvijek to nemam, pa kukuruzovina viri iza mene kao luda...

Ima tu negdje slika kad sam isao orati jesenas... Da sam to imao, pero bi "rezalo" visak zemlje i bacalo taj visak skupa s kukuruzovinom i poklapalo bi brazdu kako treba.

Ne moze se mjeriti s pretpluznjacima, a uloga im je slicna. pretpluznjak baca na dno brazde sve biljne ostatke, dok ih ovo pero samo zatrpa zemljom...
 
R

ROKI

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

E onda nisi vidio neke stare jednobrazdne plugove.
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

alen28 kaže:
Bobo pa kakav ti to plug onda imaš??? Još nisam vidio jednodrazni plug bez tog pera!

Plug je LEMIND leskovac, kupljen polovan za 100€ bez crtala i tog pera... Imao ga je jer na dasci postoje rupe gdje se sarafi nosac pera i pero... Plug nije orao nista, samo bascu kod covjeka, a dobio ga je na dug iz tadasnje zadruge. Starudija ili ne, ali daska i lemes jos uvijek kao novi ;)

Crtalo sam vec nabavio, a pero ce doci u svoje vrijeme...
 
R

ROKI

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

alen28 kaže:
Nisam znao da se kod vas još ta starudija koristi... Ak su tolko dugo izdržali znači da jako malo orete!


52.gif
 
K

KRESO

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

evo danas je i kod mene gotovo oranje u tabli sada je ostalo par jutara u malim parcelama ono jutro dva komadi 8)
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Re: Oranje,oranje,oranje...

Čini mi se možda da je još malo moklo, ne rasipa se onako ljepo brazda.
Dajte vi meni recita, vidim da orete masovno, ja još nisam ni jednu tablu izoral :!: :!:

Pa kaj da bacim na tu zemlju svetu vodicu kad ovi jeb... sa tim gnojivom.
 
K

KRESO

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

kod nas ima gnojiva ali ga nedaju u prodaju kažu nemaju formiranu cjenu!!!! :twisted:
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Re: Oranje,oranje,oranje...

mislim da bi mi poljoprivrednici trebali napravit prosvjet il bojkotirati i ne kupovat gnojivo od petrokemije pa nek si ga onda fino izvoze kamo znaju :twisted:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh