• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Re: Oranje,oranje,oranje...

krx, kakve vi tamo imate zemlje ćovjeće, pa to je sami pjesak, super i ,nije fer, zašto ja to nemam' :cry:
 
A

agrotehničar

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ratarko, jel ti sudjeluješ na natjecanju orača :?:
Sa ovakvim oranjem bi ostvario super rezultate barem kad je riječ o državnoj razini ;) Svaka ti čast :!: :!: :!:
 
Z

zrine892

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

ma nije to nista...:) ;) svaka cast ratarko...svaka ti dala...
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

agrotehničar kaže:
Ratarko, jel ti sudjeluješ na natjecanju orača :?:
Sa ovakvim oranjem bi ostvario super rezultate barem kad je riječ o državnoj razini ;) Svaka ti čast :!: :!: :!:

Hvala ali kao što sam rekao to mi je njiva što se najlakše ore .
Ne idem na takmičenja .

Bobo kaže:
Fino, fino...

Samo... pazi da si oko ne iskopas s onom antenom :blackeye

Stigla je druga antena !!! Sapat je opet odradio dobar posao samo moram do Nuštra po nju jedan dan .
.
.
.
A oranje je tako kako je . U jutro prvo odem na repište i tamo se izšlajdram do podne da je to ludnica jedna .
Onda više nemam živaca za konstantno ugađanje traktora da bude što produktivniji kada je jednostavno nemoguće postići potrošnju ispod 50 litara na hektar . Tada odem na drugu njivu i odmorim dušu . Samo pustim traktor i plug da oru . Ništa ne podešavam , za ništa se ne sekiram ... sve ide odlično na defaultnim postavkama kao što se vidi sa slika . Potrošnja je od 29 - 32 litre na hektar ( vidi se sa slike ) a učinak je 1.1 - 1.3 hektara na sat na 4x17 cola zahvatu pluga .
Oranja imam dok mi ne dosadi , neću sve ni stići do proljeća . Orem oko 25 cm duboko za sada jer tu ne ide repa a i nije jesensko oranje nego je prije neko proljetno oranje . Vjerojatno će tu biti soja .
 
R

ROKI

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Eto Ratarko i ti si postigao 7 km/h u oranju. ;) Vidim da si zadnju šajbu otvorio dok si snimao. :shock: :lol:
 
K

krx pozega

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ratarko kako ti uspijeva traktor ostati u brazdi na tako plitkom oranju dok snimaš bez ruku na volanu....možda je pitanje glupo ali volio bi da mi pojasniš malo....i mislim da ove daske nisu definitivno za tvoj tip zemlje...stvaraju još teži otpor oranju... :?: ....želim reći duže daske ili paralelnije sa centralnom gredom...bi bile možda bolji izbor?
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Oranje,oranje,oranje...

Krx koje je ovo pitanje da bez ruku održavaš pravac u 25cm plitkom oranju.Pa takve stvari možeš i kod 539 kada dobro uštimaš plug i u pličem oranju.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Re: Oranje,oranje,oranje...

lijepe slike, 8)
krx koliko brzo oreš sa mf-om?
 
K

krx pozega

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

zvona kaže:
Krx koje je ovo pitanje da bez ruku održavaš pravac u 25cm plitkom oranju.Pa takve stvari možeš i kod 539 kada dobro uštimaš plug i u pličem oranju.

Dosta mi je to plitko...najviše zbog toga
TX75 kaže:
lijepe slike, 8)
krx koliko brzo oreš sa mf-om?

Mislim oko 5 km/h...mogao sam i brzinu više ali mi prednji kraj malo skače zbog smrznutog gornjeg sloja...polako ;)
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

krx pozega kaže:
Ratarko kako ti uspijeva traktor ostati u brazdi na tako plitkom oranju dok snimaš bez ruku na volanu....možda je pitanje glupo ali volio bi da mi pojasniš malo....i mislim da ove daske nisu definitivno za tvoj tip zemlje...stvaraju još teži otpor oranju... :?: ....želim reći duže daske ili paralelnije sa centralnom gredom...bi bile možda bolji izbor?

Odgovor za oranje bez ruku nemam .
Za daske skoro isto da nemam odgovor .
Mislim si da bi mi otpor sa daskama koje imaju manji napadni kut a veću dužinu bio jedva malo manji jer bi se zemlja duže zadržavala na plugu a vjerojatno bi se i bolje okretala brazda što isto traži neku višu potrošenu silu nego sa ovim mojim daskama . Sada je tako kako je . Nove daske ne kupujem i poserem se na sve uvoznike i trgovce od reda jer niti jedan ne nudi demo plug nego kod svih kupujemo napamet . Uh sada sam se naljutio u sekundi . Krx loše utječeš na moje mentalno zdravlje :blackeye ;) ... idem popiti kavu .
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

alen28 kaže:
Onda mjenjaj plug! Koliko je meni poznato plug nesmije biti napet na španerima. On sam sebi radi put ako je dobro naštelan. Zato postoji poluga za ubrazdit i izbrazdit baš zbog kosina. Ja svoj jednobrazni moram skroz ubrazdit na jednom komadu zemlje da bi dobio širinu cca 20 cm jer je strahovito koso.

Tek sad primjetim ovaj tvoj komentar...

Plug ne mijenjam, osim za isti takav!, iako je samo mom ocu poznato zasto je tako zavario rucku za stelanje na plug... imam stari tip rucke s "kajlom" a noviji tipovi imaju na vijke to rijeseno, i puno je bolji takav sistem...

Sve u svemu, ore normalno oranje fino, s otegnutim spanerima, no dublje, mora desni spaner biti utegnut, inace ga ne mozes sastelati, a tolika kolicina zemlje koju plug izvaljuje na prvoj brazdi, nikako ne mozes dobiti na zadnjoj, pa dobijes oranje tako valovito, da je tpo tesko potanjurati u 2 traga...

A kad se bude novi plug kupovao, ili V&N ili IMT...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ratarko kaže:
Nove daske ne kupujem i poserem se na sve uvoznike i trgovce od reda jer niti jedan ne nudi demo plug nego kod svih kupujemo napamet .

možda ja mogu pomoči oko ovoga, prije 3 mjeseca sam bio kod ferenčaka u križevcima i vani stoji deutz fahr agrotron i ima prikvačene vogel notove plugove trobrazni varijabilni negdje do 18 cola , rešetkasta daska.
i sad ja čekam vani da on naiđe , došao djedek i ja pitam gdje je kupio i kak mu idu plugovi, kaže on tu kod fefenčaka , on mu dao da isproba , čovjek poorao ivragu, kaže -ja sam zadovoljan- i došao platit jer uzima plugove.
dođem ja u ured tam i sad ja pitam za te plugove, kaže frajer , taj djedek je strašan kupac i on uvjek isproba strojeve, jer ipak je to njima reklama, a sad bude drugi plug demo pa ak se nakom svidi u radu on ga kupi i tak stalno je nekaj demo.
evo ratarko pošto ti kupuješ velike strojeve i skupe da znaš na šta sam ja naišao da ipak ima demo ako ti šta to može pomoč
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

kazem ti, pitaj mog starog zasto je pomakao jaram tako da prednja brazda grabi vise, te tako rucku zavario...

Nije niti meni jasno, pa ono... ako bude novaca, lako ja ovu rucku odrezem, i kupim onu s sarafima, s problem rijesen... svejedno mi se onaj klin sto se uzubljuje po onoj ploci pojeo, bas od tog plesanja pluga, pa bi tako rijesio dvije muhe jednim udarcem... da taj klin sad podebljavam, otislo bi mi zivaca dosta, a opet bi plug bio los...

Kazem, nase oranje do 20cm ore bez problema, jednoliko i fino, cak se niti 539 s njim ne muci, ali ono... sad je rucka pomaknuta prema naprijed toliko koliko kabina na 549 to dozvoljava, i spaner je desni utegnut da plug drzi desno. ne svidja se niti meni takav posao, no iskreno da ti kezem, ne da mi se sad s tim igrati...

radi s onim cime imas, i suti ;)
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bogec nisam znao da Ferenčak daje plug na probu .
Razumijem kako to može izgledati kao dobra reklama ali taj dio me trenutno ne zanima . Mene zanima kupovina stvari koju kasnije godinama mogu koristiti baš onako kako sam si zamislio . Kupio sam plug iz kataloga . Kada je došao u moje dvorište onda sam ga prvi puta vidio kako izgleda u stvarnosti . Da sam koji slučajem mogao isprobati barem dva tri pluga prije kupnje ... Mislim da ne tražim previše a kod takvog trgovca bi se vratio opet i opet po sve što mi treba od strojeva jer bi znao da ću uvijek kupiti ono sa čime mogu kvalitetno raditi sa mojim traktorom na mojoj zemlji .
 
Z

zrine892

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

posudis pluga...pooreš i vratiš...i tako svaki puta kad trebas posudis :) ;)
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

zrine892 kaže:
posudis pluga...pooreš i vratiš...i tako svaki puta kad trebas posudis :) ;)

Čuj samo da ima neka agencija koja bi iznajmljivala strojeve kao što vani ima siguran sam da pluga ne bi imao u svojem vlasništvu nego bi ga iznajmio po potrebi . A ne samo plug nego i neke druge specijalne strojeve koji se rijetko i kratko koriste .
 
S

seljaček

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Probal sam danas orat po smrznutom oko 5cm ide ko avion dubina oko 30cm tu bude lucerna a malo sam jučer i pognoio

Covjece...

Slike su dobre, ali sam se namucio kao vrag da ih ispravim... Sve sreca da su 800x600 ;)
Malo bolje prouci upute za slike.

Bobo
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ovako izgleda oranje kod nas...
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Agrotron 150 ne može vući 2x14" doblje od 20 cm... :cry:
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Oranje,oranje,oranje...

Plug u transportni položaj i kuči jer to nije oraje.Bolje i preori kasnije i odmah potanjurati
 
A

agrotehničar

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ne želim vjerovat da postoji razlog da se ovako nešto radi, za plakat.... :( :( :( :madmana: :madmana: :madmana:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh