• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Oranje,oranje,oranje...

traktor od 150 ks bi morao vući 3x14" pa da je i najgora zemlja .Ovo kod tebe nije preteška zemlja nego je odozgo smrzavica digla blato_Ori po noći i dopodne dok je smrznuta.Ja orem s 190 ks plugom 4x14" ali čim popusti da nemam dubine prekidam,idem kući ,tenkiram i rano ujutro ponovo u polje.Siguran sam da je zemlja kod nas teža.Tu na slici se vidi da je kotač uslijed proklizavanja odneo zemlju,druge brazde nema.Ako ne može bolje ja to ne bi orao.U tu brazdu kad se naliju travanjske kiše nećeš moći sijati do 15.05.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Uh koje oranje :shock:
Imam sličnog oranja po repištu .
Sada čim prije sa teškom tanjuračom i tanjuraj jer ta brazda ne smije dugo stojati u takvom stanju .
Do sjetve ( predpostavljam soje ) će ta njiva izgledati solidno , nadam se .
 
K

krx pozega

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ja također mislim da se ne bi uopće trebalo mrljati ništa po takvoj ledini... :(
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ratarko kaže:
Uh koje oranje :shock:
Imam sličnog oranja po repištu .
Sada čim prije sa teškom tanjuračom i tanjuraj jer ta brazda ne smije dugo stojati u takvom stanju .
Do sjetve ( predpostavljam soje ) će ta njiva izgledati solidno , nadam se .
To mi je kolega, susjedna parcela do moje.
Bude prošao tanjuračom sad i u proljeće čim se bude dalo ide pripremat za soju.
Te sve parcele kod nas već 10 godina nisu orane doblje od 15 cm.
@jd4755
Kako to misliš vaša zemlja je još teža, kakva je tek onda ta?? :shock: :shock:
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Re: Oranje,oranje,oranje...

uf..to je sve samo ne normalno oranje, katastrofa :|
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Oranje,oranje,oranje...

alen28 kaže:
Tu nešto gadno neštima! Imam osječaj da bi moj rus to bolje orao sa 2x12"...
Mogao bi probati,
začas dođeš u Novigrad, preko Kapele... :p
Jel si siguran da je sve dobro naštelano?
kakva su to pitanja... :blackeye
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Oranje,oranje,oranje...

ja radim jednu tablu od 29 ha čista glina .U ljeti ispuca po 10 cm a u dubini od 40 cm blato.Ne mogu orati brže od 4km/h ni dublje od 25 cm.Otpor je toliko velik da izbacuje plug van .Kad se dobro osuši pa zatim pokisne raspe se u komadiće.Tu tablu uvijek zadnju sijemo a to obično ne bude prije 10.05.Drenirana je i drenaža radi ali ta vražja glina toliko zadržava vlagu da dok je sunce pravo ne isuši nema ulaženja.Ako je izmrljamo po mokrom 3 godine je ne možeš uredit.Dok je kombinat radio te table orali su s imt-5200 4-brazde 16 " i lomili po jedan diferencijal na dan.Inače su ti imt-5200 u Vojvodini vukli 8 brazdi.Kad god su iz Njemačke dolazili stručnjaci za traktore Schluter i njihove priključke naši šaljivđije ih pošalju na te table.Da vidiš kako se skidaju brazde s plugova i čupa kosa s glave.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Oranje,oranje,oranje...

jd4755 kaže:
ja radim jednu tablu od 29 ha čista glina .U ljeti ispuca po 10 cm a u dubini od 40 cm blato.Ne mogu orati brže od 4km/h ni dublje od 25 cm.Otpor je toliko velik da izbacuje plug van .Kad se dobro osuši pa zatim pokisne raspe se u komadiće.Tu tablu uvijek zadnju sijemo a to obično ne bude prije 10.05.Drenirana je i drenaža radi ali ta vražja glina toliko zadržava vlagu da dok je sunce pravo ne isuši nema ulaženja.Ako je izmrljamo po mokrom 3 godine je ne možeš uredit.Dok je kombinat radio te table orali su s imt-5200 4-brazde 16 " i lomili po jedan diferencijal na dan.Inače su ti imt-5200 u Vojvodini vukli 8 brazdi.Kad god su iz Njemačke dolazili stručnjaci za traktore Schluter i njihove priključke naši šaljivđije ih pošalju na te table.Da vidiš kako se skidaju brazde s plugova i čupa kosa s glave.
Točno je to što si napisao... Baš takav tip tla je kod nas...
Kod nas su isprobavali Steyr-a, pa su si austrijanci čupali kosu s glave kako ti kažeš. :mrgreen:
Ja sam u ljetu orao nije bila tako mokra pa sam uspio dosta dobro uzorat.Dubina mi je bila 25-30 cm.
Gore smo posijali repicu, tu sam imao jedan prohod sjetvospremačem i rotodrljačom, i moj DF je dosta lagan, pa mislim da bi druge godine trebala ići lakše.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Oranje,oranje,oranje...

alen28 kaže:
Jel su to parcele od novigrada prema molvama? Nije mi se činilo da je tamo tako gadna zemlja. Moj rus je orao u molvama kraj samog jezera (kad je kum radio vikendicu prije 15-16 godina) i uvijek je bilo dobro...
Daleko je od jezera.To je na području Općine Novigrad, blizu CPS-a, vidi se i na slici 2.
Tu su te državne parcele vrlo teške za obradu, a okolo privatne su 99% samo livede.
Te parcele su orane u zadnjih 10 godina 10cm duboko, i još su prijašnji posjednici (firma PG) imali 5 prohoda s tanjuračom + 2 rotodrljačom i tako godinama, pa je zemlja jako nagažena.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Oranje,oranje,oranje...

[youtube:cuyluv1x]60AuVw9FZt8[/youtube:cuyluv1x]
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Oranje,oranje,oranje...

:shock: :shock: :shock: 5 brazdi......ipak je to SDF traktor
Pa ovo je čudo od traktora ;)
koliko je ks?
 
S

seljaček

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

JUČER SAM U MARTINCU ORAL JEDNU PARCELU 3 RALI PUNIH 5 SATI STALNO 3 RADNA BRZINA OKO 5 KM/H USPON DOSLOVNO KAO DA SE NA KROV PENJEŠ SVE ME BILO STRAH SLIKAT UZBRDO SVA 4 KOTAČA KOPAJU BRZINU KAŽE 5 KM/H A TRAKTOR JEDVA DA PUZI. KOMA.

Ti si več duže na forumu pa mislim da znaš da radi bolje preglednosti foruma treba pisati malim slovima. alen28
 
R

robert

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

jos malo slikica....
Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

..jedna nocna snimka...
Obrisan neispravan link.

buraz sa 90-tkom baca gnojivo..
Obrisan neispravan link.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

ROBERT kolko je ta parcela velika :?: lijep komad, mi ga daš u arendu :?:
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Oranje,oranje,oranje...

super strojevi :)
Koliko je kg i koja marka je rasipač na 90-tki?
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Re: Oranje,oranje,oranje...

odlične slike 8)
koliko ti je dugačka ta njiva? :shock:
 
R

robert

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

znate da izgled vara?tu je vise parcela...rasipac je sulky dpx 1200
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Evo i ovaj video , neka se nađe ...
[youtube:1ayjlebc]mQNmgbxbVeE[/youtube:1ayjlebc]
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Oranje,oranje,oranje...

:shock: :shock:
A ima još takvih "luđaka" kao ja... ;)
Vidim da ni ti nemožeš dublje od cca 15 cm, dal si to sad orao?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh