• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
S

seljaček

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

DF&Torpedo kaže:
Kod nas je inače jako lagana zemlja(pjesak), ja bez problema mogu orati s 4x14 sa 120 ks.
A ovo je bliže prema Dravi kod CPS-a Molve, to su državne parcele.

I nije mi još jedna stvar jasna, privatne parcele pokraj tih nisu toliko teške za obradu, a ove državne preteške. :scratch
Postavite si pitanje koliko su mineralnih gnojiva trošili kombinati a koliko seljaci isto tako usporedite stajski gnoj a čuo sam neku teoriju da kalcizacija bogati nas a siromaši našu djecu.
 
M

matija

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

seljaček kaže:
a čuo sam neku teoriju da kalcizacija bogati nas a siromaši našu djecu.
to bi valjda trebalo ić kontra
 
K

krx pozega

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ugaženost je možda također jedan od faktora.....i još nešto..dubokim podrivanjem sa naknadnim prelaženjem još više zbije zemlja....znači dva sitna razloga koja mogu doprinjeti težini zemlje za obradu ;)
 
S

seljaček

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

matija kaže:
seljaček kaže:
a čuo sam neku teoriju da kalcizacija bogati nas a siromaši našu djecu.
to bi valjda trebalo ić kontra
NE kalcizacija koristi trenutnoj generaciji ali nakon 2 i 3 generacije dakle duži niz godina kalcizacije kvari strukturu zemlje i smanjuje plodnost tako je bar pisao neki agronom u gospodarskom listu što ima logike jer matrijali za kalcizaciju su u glavnom kamenog porijekla mehaničkim putem usitnjeni i moguče da nakon puno unošenja takvog matrijala u tlo se ponovo veže u neke čvrste tvorevine. Tako ja shvačam tu teoriju tog agronoma iz gospodarskog lista.
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

kalcifikacija pozitivno utjece na strukturu tla.
kalcij je koagulator stabilnih strukturnih agregata, to ti je ono sto se zove zrnata graskasta do orasasta struktura tla, najpovoljnija za sjetvu i obradu, tu kalcij pomaze u nijhovom stvaranju jer oko sebe skuplja cestice tla i tvori stabilne spojeve, bla bla bla......
 
R

ROKI

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Samo jedan ispravak (nadam se da se nećeš naljutiti). Nije kalcifikacija nego je KALCIZACIJA. Kalcifikacija je proces okoštavanja. Zbog toga se kod profesora Vukadinovića na Osiječkom poljoprivrednom fakultetu padalo na ispitu. ;)
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ratarko kaže:
Ne znam tko će od vas znati , možda član JD 4755 jer on ima RX 170 ali na nekoliko privatnih njiva koje sam radio oralo se ne petom sporom nego na mahove petom brzom pun gas !!! To vam je brzina kao kada radite treći trag tanjuračom ili kada finiširate zubačom ili sjetvospremačem za sjetvu . Plug je bio Leopard 3x16 . Sa tim istim plugom inače radim u trećoj brzoj a ako imam sreće da zaorem u četvrtoj sporoj to su bolji dani i onda se super ore .
Peta radna :shock: :shock: to je negdje 15 km/h. Ja sa svojim orem u trećoj radnoj najviše ide 8,2 km/h ili prva brza. A u ovom "težem slučaju" sam išao druga (6,5 km/h) ili prva, a četvrta spora je između 1 i 2 radne.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Oranje,oranje,oranje...

evo malo i rx na djelu .Nije mi se skidalo duple točkove s jd pa sam uprego drugog konja.Ovo je dobra zemlja pa se i rx igra s 4x14.Neide baš petom brzom ali 4brzom vuče bez brige i ima dobru dubinu.Znam da sad više ne bi trebalo preduboko orati ali nisam mogao odoliti.Odmah ću zatvoriti brazdu pa neće gubiti vlagu.

Slika063.jpg

Slika062.jpg

Slika061.jpg

Slika059.jpg
 
R

Ratarko

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Dakle 4x14 i ideš četvrtom brzom , to je super brzina za oranje , rekao bih najbolja .
Da li si ikada naišao na komad zemlje gdje bi se moglo orati u petoj sporoj ili brzoj samo za pokus ?
Ja jesam ali to nisu bile moje zemlje nego malo dalje od moje kuće :(

Što ćeš sijati na tu njivu ?
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Oranje,oranje,oranje...

ovog proljeća sijem(posijao)jari ječam i kukuruz.Ništa drugo neću osim toga sijati .Zgadio mi se suncokret,repa a lani i soja.Ljudi su lani više uprihodovali na kukuruzu nego ja na soji.A i moram malo korove utjerati u red a to jedino mogu u kukuruzu.Probao sam orati petom sporom ,ide ali mi je to prebrzo,baca brazdu predaleko.Četvrta brza a ako je malo teža četvrta spora.A na onoj glini s 3x14 treća brza i izbacuje plug van.JD mi je puno bolji za tešku zemlju jer koju dubinu namjestim tu drži a rx ne može držati dubinu.Ječam sam posijao 15 ha još 60 ha kukuruza i to je to.Ako se ne predomislim pa ne posijem jednu tablu soje.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

A gdi ti je crtalo majstore?

Oranje - svaka čast!
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

ŠANANA IMT 565 kaže:
A gdi ti je crtalo majstore?

Pa posijao je crtalo :mrgreen:
Lijepo oranje majstore. Pa nije preduboko,taman
 
Z

zrine892

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

ko to snima?.dobro pa se nije zabio u traktor ;)..nesto plitko ores ;) ;)
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Re: Oranje,oranje,oranje...

Snimatelj je najvjerojatnije "pod gasom" hehehe.. A oranje je 1. liga! :)
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

To su makine. Meni se jako svidaju ti 577, ali opet da ga kupujem nebi. Ima i boljih, dosst ih imam doma :mrgreen:
 
B

bajki

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ovaj stariji jel to 577 ili 565, vidim da ima uže gume?
 
K

krx pozega

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Evo ova dva traktora su živi primjer da Torpedo nema šta tražiti u brdu sa IMT....vjerujte mi znam šta pričam
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh