• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
A

Alen

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ma ja vas nerazumijem....... Zašto bi bilo potrebno orati i baš sve zaorati...... Pa ljudi tu se sije repica koja se zaorava u prolječe (netko u jesen a ja prakticiram u prolječe).

Ni moje oranje nije nešto puno bolje...... Čak neču ni orat kak treba...... uzmem oltove 2x10" i nekih 10 cm i deri..... Poslje samo lagano drljačama zagladim i rasipačem bacim repicu. Udri brigu na veselje!!
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ne valja nista? A kako izgleda kad gruber prodje? jednako ovako. tanjuracom ne mogu postici ovoliku "dubinu".

Svejedno ce se preoravati, tak da nema uopce veze kako izgleda sad... Jos mi fale povisenja dasaka na ovom "plugu" i onda ce manje viriti, ali zbog dasaka pod velikim kutom, dosta daleko baca. Tu ce repica rasti samo tako, a strnjak se zaorava tako da se sto plice ore i da se sto vise uzbura povrsinski sloj da se potaknu korovi. Ovo ce se jos potanjurati, bacit cemo repicu i zadrljati. Rasti ce kao luda, tu nema greske...

Ima ljudi koji strnjak zaoravaju na 25cm, i ja to radim nekad, ali kad sijemo repicu, strnjak se uvijek ore ovako sto plice... Sto gore obrada strnajka izgleda, to je u biti bolje... tako se kod mene bar pokazalo...
 
J

jokapz

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Majstori strno se ore od 10 do 15 cm nema potrebe dublje.......
Ak se ore dublje u zimskom oranju lemeš nema šta podhvatit i onda masu sam okrečete a ovak ljetno na 15 cm zimsko na 30cm al malo više pa dobijete mješanje zemlje i biljne ostataka pa vam neče biti da u zimskom oranju izvadite van žitne ostatke...
Neznam jeste me skužili...
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Mi ga plitko oremo samo ako se sije repica... A iance se strnje ore sto plice i nema potrebe ici preko 10-15cm, kako kazes... To sto se slama ne zaore dobro, pogotovo s ovom drljom od pluga sto imam ;) nema apsolutno nikakve veze, to se pretanjura i nema brige...

Sa dvobraznim plugom bih napravio samo malo lijepsi posao, posto ima povisenja dasaka, ali ako nema zemlje na daskama, ne zaorava...

Jos jednom napominjem da pogledate kako strnje izgleda kad gruber bez valjka prodje, i vidjet cete da se ne razlikuje previse od ovog mog "posla"...
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Re: Oranje,oranje,oranje...

pih 15 cm,,,toliko ja tanjuraču pustim u zemlju ;)
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Moja ne ide ni 5cm...

Ovu od 24 diska nisam niti probao, ali mislim da bi efekt bio isti kao i sa 20 diskova... tanjuraca ide poslije oranja, ma koliko ono plitko bilo...
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,588
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bobo kaže:
Ne valja nista? A kako izgleda kad gruber prodje? jednako ovako. tanjuracom ne mogu postici ovoliku "dubinu".

Svejedno ce se preoravati, tak da nema uopce veze kako izgleda sad... Jos mi fale povisenja dasaka na ovom "plugu" i onda ce manje viriti, ali zbog dasaka pod velikim kutom, dosta daleko baca. Tu ce repica rasti samo tako, a strnjak se zaorava tako da se sto plice ore i da se sto vise uzbura povrsinski sloj da se potaknu korovi. Ovo ce se jos potanjurati, bacit cemo repicu i zadrljati. Rasti ce kao luda, tu nema greske...

Ima ljudi koji strnjak zaoravaju na 25cm, i ja to radim nekad, ali kad sijemo repicu, strnjak se uvijek ore ovako sto plice... Sto gore obrada strnajka izgleda, to je u biti bolje... tako se kod mene bar pokazalo...

Ako si ti mislio što sam napiso "nevalja ništa" to sam napiso za onoga sa ursusom, oče i on repicu sijat?
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

On nece sijati nista, ono ce biti valjda livada, i to mu je pokusna njiva. Nema covjek novca za nove daske, samo je ove godine nove lemese kupio i danas je po plugu opet nesto pravio razmjestaj daski da sve jednako hvataju, posto nisu sve 3 jednako potrosene, i mislim da je jedna pomotana...

Taj plug je za ursusa prevelik, i mislim da na nasoj, laganoj zemlji taj plug mora vuci traktor od 60-ak KS, jer je to 3x10" ili cak 3x11"... Moj je mislim 3x8", ali je rasiren na 10" no kod mene su male daske jako pa ga bez prednje vuce vucem plitko bez brige. Cak je i 539 s njim orao...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

ali ipak to nije plug za taj ursus...
gledano realno ja vučem s 85ks 2 brazde o on s 35ks 3brazde :scratch :scratch :scratch :scratch
1-2 brazde bi on morao vuči i onda da ore kao curica 8) 8)
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Gledaj, mi imamo vrlo lako obradivu zemlju. Tu i tamo se naleti na zutulju na kojoj mi i jednobraznjak i trobraznjak rade istom dubinom...

Uglavnom, u 1. mjesecu je orao s tim plugom, bez da je dima bacio i vukao ga je super. Orao je strnjak na dubini cca 20cm. Ovdje se radi o vec oranoj zemlji, pa nema veliku vucnu silu, i traktor se muci.

Vrlo se lijepo vidi da ore bez muke s njim:
[youtube:2epjxg06]BpUVYRxILUY[/youtube:2epjxg06]
 

kloki

Član
Tu od
10 Tra 2008
Poruka
140
Re: Oranje,oranje,oranje...

mi posle zita oremo tek toliko da posecemo korov samo obrijemo 10 cm i okrenemo korov da se sasusi dublje oranje nema smisla.zadruga je tanjirala pa su dosli do zakljucka da su tako namnozili korov jer svaki iseceni deo sirka pusti novu biljku.sada nerade nista kada se njiva zazeleni poprskaju totalom i sve uniste i na jesen duboko oranje i to se pokazalo extra.
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Jaooo, poludit cu!

Pada usljiva kisa cijeli dan... i pogledam prognozu na HTV, kad ono cijeli tjedan kisa :evil: :evil: :evil:

A ako je ovome za vjerovati (DHMZ), bit ce mi jako zanimljiv tjedan :( :?
Obrisan neispravan link.

Ostalo mi jos 2 jutra strnjaka za "poorati" a od kise necu stici na vrijeme kako je planirano...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Oranje,oranje,oranje...

ta "ušljiva" kiša će ti olakšati oranje a i vrlo dobro će doći soji i kukuruzu.Možda je kod vas bilo kiše u srpnju pa je ne treba ali kod nas nije bilo ništa i ovo je spas.Ljetna kiša je uvijek dobrodošla.Sada će se puno lakše pripremiti tlo za sjetvu repice.
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Da, ali bi mi bilo draze da sam sve na vrijeme plitko poorao, pa da poslije kise pripremama za repicu. Ovako ce to kasniti...

Je da ce olaksati oranje, ali bilo bi mi draze da sam sve stigao poorati...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

ja dams idem orati strnista..
kod nas je malo padala jucer kisa pa je tlo ljepo rahlo i spremno za oranje.
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Blago tebi...

Ma moram otici na selo ako ne bude kisa padala, napraviti na 3-braznjaku povisenja dasaka da ne baca zemlju daleko, i onda komad od 2 jutra udri... Samo cu u njivu moci na sveto nikad ;)

Obavezno slikaj!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

budem slikao..
jucer sam nesto isao probat ali je bilo malo mracno pa bi se lose vidjelo..
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh