• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Re: Oranje,oranje,oranje...

by bogec on Wed Nov 05, 2008 10:36 pm

da šanana ljudi se moraju brinuti za tlo, jer jednom uništeno tlo se više ne može popravit
tu ima jako puno procesa u tlu koji dovode do poboljšanja ili kvarenja tla, bilo kemijskih ili fizikalnih.
iz prakse se zna da ta livada koju si preorao sad iako sad izgleda grubo jer korjen drži zemlju u idučem oranju se bude sve rasipalo, djelovao si na strukturu tla, tj na strukturne agregate, isto tako sirak garantira mrvičastu strukturu, a da vidite moj novi boxer koji je sijan po grašku na kojem je bila napravljena bakterizacija, duplo veči makar kasnije sijan, znači opskrbljeno hranjivima koje ostavlja grašak.

i tak ima tu jako puno toga, i kuže se ljudi pojedini u to, ali ko stvarno može objasnit iz biokemije strukturnu formulu koja je velika ko format a4 papira, ko u detalje zna kovalentne veze, ionske veze, vodikove veze.....to treba razumjet, zato je bikemija na agronomiji jako teška, pedologija isto, i kako se god to činilo glupo jako je korisno

evo slika oranja kukuruzišta


sve se sipa

Piči stari, huhu.
Super poorano bogec.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

prednja i zadnja brazde grabe slabo a srednja bolje :scratch :scratch
mislim da bi morao još koji centimetar u zemlju da ti i povišenje na daskma ima posla :p ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

marko hurlimann xa86 kaže:
prednja i zadnja brazde grabe slabo a srednja bolje :scratch :scratch
mislim da bi morao još koji centimetar u zemlju da ti i povišenje na daskma ima posla :p ;)

to je več skoro na uvratini pa traktor usporava, pa nebum hodo po sipkom oranju pa da nakupim pune tenisice zemlje, rađe ja dočekam traktor
dubina oko 30cm, povišenja daske su u najvišem položaju, i ovak i onak se sipa ko ludo :D

ovi plugovi dobro okreči i rasipavaju kak god da bili naštimani, rade stvarno super i lagano ih je vuč, kupovina pun pogodak :D
 
A

Alen

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

E moj bogec..... Sad se več stvarno ljutim na tebe!! Obečao si me zvati kad budeš orao da i ja munem koju brazdu....
Ma ok.... ko jebe Alena...... Kak svi tak i ti ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

Alen kaže:
E moj bogec..... Sad se več stvarno ljutim na tebe!! Obečao si me zvati kad budeš orao da i ja munem koju brazdu....
Ma ok.... ko jebe Alena...... Kak svi tak i ti ;)

gle sad ovo :shock:
pa kolko ja imam zemlje :!: , ima još toga za oranje, nebum te vuko usred sezone da ti oreš kod mene a tvoj posao stoji :!:
kad se smiri sezona , a sad kiša zeza, ima još za orat, pa ti prijatelju ori kolko oš, ja baš nisam lud za oranjem , men je to dosadno, sam se vrtim okolo ;) ja ču se odmarat
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

Joj alen, kak možeš sam tak :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Nego da se zna da nema šanana svu zemlju koja se sipa, ima i tvrdice koju čovijek bez mozga nemože radit!

Obrisan neispravan link.

Ova se zemlja ne rasipa sam tako, treba stvarno potrefiti oranje, nesmije se po suhom jer nemožeš duboko, a po mokreom niti za boga jer se onda samo ljepi što nema smisla, nego treba biti malo vlažna da se brazda barem 60-70% rastepe, najbolje ju je dublje izorati, recimo tu same sa ove 2x14'' ima posla do jaja i 3x14'' bi mu bilo jako teško u toj zemlji, masna je ko vrag, a treba se duboko i što je brže moguće izorati, te odmah pripremiti ako se recimo sije na nju, jer kad se zapeče, tu je moj 565 ostao skoro bez prednjeg mosta!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

šanana takva tla koja se mogu kvalitetno obrađivati samo pri određenoj vlažnosti se zovu MINUTNA TLA :!:
da malo je zeznutije potrefit obradu ali se daju kvalitetno obradit, tu je potrebno iskustvo :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

Točno to kaj veliš, bogec, treba znati i potrefiti. Inače moj stari je specijalas u oranju, al nema volju ko ja za to radit, zato mi je prenio jako puno znanja, a prakse imam puuuunnnoooo za svoje godine!

Obrisan neispravan link.

Inače ove sam jeseni potrefio stvarno lijepo obraditi tu zemlju, posijan je ječam koji je tako lijepo izašao da sam prezadovoljan!

Greška mog djeda iz prošlosti je pogoršala stvari koje nije trebala, oralo se plitko s malim traktorom(540 i 2x10''), što nikako nije dobro za takva tla, kad je tata preuzeo posao bio je nov 565 i on je to fino orao sa 1x14'' na dubino koliko je god mogao vuči, nekih 30-35cm, pa se je počela sve bolje razbijati... i tako to godinam traje, ali se se stvarno vidi što duboko oranje znači za takva masna tla, otkad obrađujem to sa sameom, več 2 god. zemlja se još bolje popravlja, sad sam jesenas orao i do 35-40 cm i jako se lijepo rastepla u odnosu na prije, mada to oranje same i osjeti, al što bi mu ja!
Treba samo malo razradit tehniku za takva tla i rezultati su očigledni.

Ja u tom kompleksu imam sam 1,5 rali oranice i toliko livade, mada su večinom sve livade jer je zemlja stvarno teška za obradu, recimo ovi dedeki kaj tupe po svom i ''pišu'' po zemlji sa plugovima rade budalu od mene da zakaj tak duboko orem, a kasnije njima ništ ne uspijeva na tome istom kompleksu okolo mene jer je zemlja neprorađena, a to nije dobro, neki su me lagano pozivali da im dođem orati jer su uvidjeli nakon mnoštvo godina da rade sranja, al ja ih lijepo odbijem jer sam ,''budala'' koja duboko ore!
Inače zemlja je plodna ko vrag i ja kupujem ko hoće prodat, jer sada znam neka pravila i finese oko obrade i to če donijet rezultate.

Malo sam otegnuo, nemojte mi zamjerit! :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

ŠANANA IMT 565: pa koliko ti plug ima radni zahvat????
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

2x14'', nisam mjerio metrom,al to bi trebalo biti 30-35 cm po brazdi, neznam točno, s time da ga ja popustim malo na španeru tak da prednja brazda bere 2-3 cm više od zadnje, zakaj pitaš?! :scratch
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

ŠANANA IMT 565 kaže:
2x14'', nisam mjerio metrom,al to bi trebalo biti 30-35 cm po brazdi, neznam točno, s time da ga ja popustim malo na španeru tak da prednja brazda bere 2-3 cm više od zadnje, zakaj pitaš?! :scratch
nekako mi se vidi da puno ore,ili je same uzak :scratch
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

Dobro ti se vidi, taj plug sam malo ja ''proširio'' van 14'', možda on bere i za 15'', no nema veze.
Vanjski gabariti traktora su 205 cm, a pošto ima jako široke gume unutarnji trag neznam točno koliko mi je širok, negdi oko 100-120cm
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

oko sokolovo ;) ;)
kod mene na hurliju je unutarnja mjera 105 a vanjska 185..i meni plug ide do unutarnjeg ruba kotača...
dobro je ako ti tak puno plug reže ;)
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,588
Re: Oranje,oranje,oranje...

marko hurlimann xa86 kaže:
oko sokolovo ;) ;)
kod mene na hurliju je unutarnja mjera 105 a vanjska 185..i meni plug ide do unutarnjeg ruba kotača...
dobro je ako ti tak puno plug reže ;)


znači ne čini mi se da je toj hurli uzak
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

marko355 kaže:
marko hurlimann xa86 kaže:
oko sokolovo ;) ;)
kod mene na hurliju je unutarnja mjera 105 a vanjska 185..i meni plug ide do unutarnjeg ruba kotača...
dobro je ako ti tak puno plug reže ;)


znači ne čini mi se da je toj hurli uzak
pa ne čini kad je uzak,al budem ja TO taki riješio da bude širiji koji cm. :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

E marko bilo je dost problemčeka s tim plugom, prošao je kroz ruke kovača i nije htio orati, pa je deda nabaviokomade federplate, a ja naravno majstor ko majstor, to lijepo narezao, povario, nabrusio i onda taj plug ore punog kapacitieta, majku mu srpsku!
Veli djed kad več nemamo trobrazne, nek barem dvobrazni budu kak se spada! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Taj drugi djed, koji je i kupio Samea je stvarno perdobar i prevrijedan čovijek, al zato ovaj prvi, pokojni je samo probleme stvarao! :twisted:
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Oranje,oranje,oranje...

Današnje oranje zimske brazde...
Rabe 3x14", radna brzina 5.6 km/h, uz proklizavanja, pa se brzina na mjestima spusti i ispod 3 km/h :cry:
DSC07369.jpg

DSC07371.jpg

DSC07372.jpg

DSC07373.jpg

DSC07376.jpg


Kuhn Variomaster 120, jako dobar plug...
3x16", radna brzina 9.2 km/h
DSC07387.jpg

DSC07389.jpg

DSC07386.jpg
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh