• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,588
Re: Oranje,oranje,oranje...

Jel to prije oranja tanjurano ili šta drugo?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

marko355 kaže:
Jel to prije oranja tanjurano ili šta drugo?
malo smo probali s "podrivačem" da vidimo kak ide..nije baš klasični podrivač nego ćizel plug..
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

Čitam i čudim se. Ako je zemlja teška možeš imat koliko oćeš brazdi za šminku ali nećeš s njima orat. Plug kupuješ kakav ti treba a ne da ga nosaš na traktoru po selu. Svako zna šta mu treba i to kupi
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

toma84 kaže:
Čitam i čudim se. Ako je zemlja teška možeš imat koliko oćeš brazdi za šminku ali nećeš s njima orat. Plug kupuješ kakav ti treba a ne da ga nosaš na traktoru po selu. Svako zna šta mu treba i to kupi
upravo tako slažem se s tobom....neču ja sada orat s 3 brazde i nekih 15-20cm i i iti sporije...lijepo s 2 orem tak da traktor ide lijepo i da je lijepo poorano...a kasnije bože moj lako si posudim plug 3 brazde da probam kak ide.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: Oranje,oranje,oranje...

Kao ja kad sam oro i baja do mene ide s 539 s imt plug 2x10'' i maže ga dosta brzo. Stanem ja i odem vidjeti kako on to tako brzo ore, kad ono dubina oko 10cm.
Htio sam slikat al me bilo stid...
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Re: Oranje,oranje,oranje...

marko hurlimann xa86 kaže:
evo još nekaj:
Obrisan neispravan link.

markane neorete sa claasom?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

oremo...al ovo su bile male parcele i bilo je ili posađeno pored ili naprijed pa da nemam duge uvratnine poorao sam to s hurlijem jer je krači i lakše se okrenut s njim.. ;)
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,588
Re: Oranje,oranje,oranje...

Jeli se okrečeš sa kočnicama ili motaš vamo-tamo?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

marko355 kaže:
Jeli se okrečeš sa kočnicama ili motaš vamo-tamo?
ma kakve kočnice ni u snu.....pa imam sve 4 uključene pa da moram svaki put isključivat ma daj nikad se nisam s kočnicama okretao kod oranja.. ;)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Oranje,oranje,oranje...

Danas sam i ja orao i naravno zaboravio novi fotić. :idea:
Inače je zemlja dosta rahla sama po sebi, a kad se izračuna da sam još ljetos poorao nakon što sam pobrao zelje početkom sedmog, pa sam opet poorao krajem osmog i posijao rauolu i danas je bila visoka nekih metar i dvadeset, taman počela cvasti, a listovi ko da sam đubrio sa kokošjim gnojivom. Nevjerojatno.
Oranje je ispalo takosipko da plug i nije u stvari imao nekakvog posebnog posla, samo se sipalo na sve strane. Tko zna kakve će kakvoće te zemlja biti na godinu???
Mogao sam čekati još da malo rauola naraste, ali u nedjelju putujem u Ameriku i nema me 16 dana, tak da može i snijeg...
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Re: Oranje,oranje,oranje...

s cime si orao?
3065? kakav plug imas za njega?

obavezno poslikaj kad budes iduci put nesto radio ;)
a slobodno slikas i dok nebudes radio. samo da bude slika :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

cabage kaže:
Danas sam i ja orao i naravno zaboravio novi fotić. :idea:
Inače je zemlja dosta rahla sama po sebi, a kad se izračuna da sam još ljetos poorao nakon što sam pobrao zelje početkom sedmog, pa sam opet poorao krajem osmog i posijao rauolu i danas je bila visoka nekih metar i dvadeset, taman počela cvasti, a listovi ko da sam đubrio sa kokošjim gnojivom. Nevjerojatno.
Oranje je ispalo takosipko da plug i nije u stvari imao nekakvog posebnog posla, samo se sipalo na sve strane. Tko zna kakve će kakvoće te zemlja biti na godinu???
Mogao sam čekati još da malo rauola naraste, ali u nedjelju putujem u Ameriku i nema me 16 dana, tak da može i snijeg...

prijatelju ti si moj najuzorniji primjer kako pozitivno utječe intenzivna poljoprivreda na samo stanje tla, kao prvo što si rekao sve se rasipalo, a kao drugo sve je puno hranjiva

e sad ako se je kao jako rasipalo , sad može iči kultura koja malo kvari strukturu tla a to su večinom okopavine, kukuruz......, i tako se stalno tlo drži u ravnoteži, vjeruj mi tlo je sad u elitnom stanju možeš sijat najzahtjevnije kulture :D :D :D :D

si pokosio boxer :?:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

toma84 kaže:
15cm s tanjuračom "preoreš" 8)
malo teže 15cm..s mojom lakod tanjuračom :mrgreen:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Oranje,oranje,oranje...

..ja.. kaže:
s cime si orao?
3065? kakav plug imas za njega?
Da, s tim traktorom. Imam Leopard 2x14 i taman mu pristaje. Nema nekakvog ubijanja traktora, sad kak je plugu ponekad... 8)
bogec kaže:
prijatelju ti si moj najuzorniji primjer kako pozitivno utječe intenzivna poljoprivreda na samo stanje tla, kao prvo što si rekao sve se rasipalo, a kao drugo sve je puno hranjiva

e sad ako se je kao jako rasipalo , sad može iči kultura koja malo kvari strukturu tla a to su večinom okopavine, kukuruz......, i tako se stalno tlo drži u ravnoteži, vjeruj mi tlo je sad u elitnom stanju možeš sijat najzahtjevnije kulture :D :D :D :D

si pokosio boxer :?:
Pa razmišljao sam da možda sad tamo posadim papriku, ak je budem sadio. Sada je to stvarno kvalitetno napravljeno.
Nisam kosio jer sam ga sijao ono negdje skoro 20. rujna tak da je sada taman lijepo pokrio zemlju, negdje je čak i velik skoro za košnju, ovisno o njivi.
A što se tiče obrade, ja sam odavno shvatio da intenzivna poljoprivreda utječe na stanje zemlje i to naravno pozitivno. Baš sam jučer išao kraj jećma koji je posijan nakon sudanske trave. Znam da si bogec tamo pisao da ne valja sijati iza sudanske, ali ja sam morao jer nisam imao slobodne zemlje dovoljno. To je nešto nevjerojatno. Zaorao sam 200 kg sedmice i 80 kg uree na pola hektara i sad to izgleda jednostavno super. Čovjek je do mene sijao pšenicu, drugi dan odmah. Nekakva mu je duplo slabija nego moj jećam, a on ima i lauf štalu i 100 komada krava, a slabo ga vidim da gnoji. Napominjem da je to već treća kultura na toj zemlji ove godine, najprije kupus, zatim sudanska i sada žitarica.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

evo snimio sam neki video od oranja:
[youtube:swb0xb1s]4Ja5B0ZYAEA[/youtube:swb0xb1s]
pomogao mi član marko355. ;)
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Oranje,oranje,oranje...

:shock: :shock: Tu bi moj Agrostar sa 4x16" išao preko 10 km/h!
Na ovoj zemlji može se sijačicom direkt u oranje...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

DF&Torpedo kaže:
:shock: :shock: Tu bi moj Agrostar sa 4x16" išao preko 10 km/h!
Na ovoj zemlji može se sijačicom direkt u oranje...
pa išao bi ;) jedan prohod sjetvospremačem i spremno za sijat :p
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Oranje,oranje,oranje...

Može biti sretan onaj koji ima takve zemlje. Ja recimo imam i takvih, ali i bome takvih tvrdica da ne znam što i kako da joj radiš, uvijek ostaje tvrdica. Lani sam na takvoj sijao rauolu i bila je krasna, sve sam lijepo zaorao i opet je ove godine gov*o za orati bilo. Bez ikakvih prohoda tanjuračom, samo sjetvospremač 3 puta i opet kvrgljavo. Tanjurača bi samo zrezala i nabila brazde.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh