• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

cabage kaže:
A što se tiče obrade, ja sam odavno shvatio da intenzivna poljoprivreda utječe na stanje zemlje i to naravno pozitivno. Baš sam jučer išao kraj jećma koji je posijan nakon sudanske trave. Znam da si bogec tamo pisao da ne valja sijati iza sudanske, ali ja sam morao jer nisam imao slobodne zemlje dovoljno. To je nešto nevjerojatno. Zaorao sam 200 kg sedmice i 80 kg uree na pola hektara i sad to izgleda jednostavno super. Čovjek je do mene sijao pšenicu, drugi dan odmah. Nekakva mu je duplo slabija nego moj jećam, a on ima i lauf štalu i 100 komada krava, a slabo ga vidim da gnoji. Napominjem da je to već treća kultura na toj zemlji ove godine, najprije kupus, zatim sudanska i sada žitarica.

e vidiš prijatelju, ti i ja imamo sličnu tehnologiju, ali večina ljudi ne meče kod jesenske sjetve ništa od gnojiva, i sad se onda javlja problem npr imaju sirak preoru ga i posiju nešo u jesen, i tu nastaju problemi, samo zato jer se špara na gnojivu, i ja moram napisat činjenice da bi spasio ljude, jer tu nije kriv sirak nego čovjek.

može jesenska sjetva nakon sirka ali pod uvjetom da sa gnojivom rješite mogučnost nastanka dušične depresije, i naravno da nakon onakve tvoje gnojidbe mora biti sve super, ali neki drugi ljudi koji ovo čitaju pročitaju samo ono što im paše i tu nastaju problemi.
ja sam isto nakon preoravanja sirka odma posijao grašak i pšenicu, zaorana je urea i zatanjuran npk, i sve divno raste isto ko i kod tebe.

cabage probaj iduče godine na tim tvrdim zemljama posijat sirak, naime ti mečeš dosta gnojiva, znači prinos bude super, ali češ jednu stvar super napravit , što nisu mogli ni plug ni tanjurače, KORIJEN sirka če razbit zemlju, pošto on ima jako gust i močan korjen, on če to umjesto tebe napravit, i sam znaš da se nakon preoravanja sirka zemlja rasipa :D

zelena gnojidba je poboljšala procese u tlu, humifikaciju, ali nije razbila strukturne agregate
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

Boges, jel stočni sirak ima isti korijen kao i divlji sirak, znam kad orem neke njive n kojim imam malo sirka, na tom mjestu kompletno korjenje mi ostane vani, istina zemlja se na tom mjestu fino rastepe, ali kompletno korjenje mi ostane vani pa me kasnije zaj.... kod sijanja, jel isti slučaj s stočnim sirkom???
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

ŠANANA IMT 565 kaže:
Boges, jel stočni sirak ima isti korijen kao i divlji sirak, znam kad orem neke njive n kojim imam malo sirka, na tom mjestu kompletno korjenje mi ostane vani, istina zemlja se na tom mjestu fino rastepe, ali kompletno korjenje mi ostane vani pa me kasnije zaj.... kod sijanja, jel isti slučaj s stočnim sirkom???

nema veze sa divljim sirkom, divlji sirak ima rizome koje ti obradom rasječeš i množiš dalje korov, a sirak koji mi sijemo i sudanska trava ima obični korjen ali jako močan i jak i tu je velika prednost.
eto već se vide neke prednosti makar divljeg sirka da popravlja strukturu tla, ali bolje je kad se zaorava kupovni sirak za krmu :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

Taj prokleti divlji sirak, to mene ubija, nemožeš ga se riješit, na nekoliko zemlji mi se pojavi tak po 2-3 busa i ako to ne odem izvaditi, razmnoži se ko vrag, živo zlo je to!

Sad sam se sjetio da sam kod prijetelja orao vrt gdje je imao posijan stočni sirak, lijepo se zaore i fino rastepe zemlju!
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,588
Re: Oranje,oranje,oranje...

Kako ljepo se ore....a vidi dola, nema uopče zemlje u njoj, zakon!!!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

A i danas sam orao, 4 rali!
Evo i koja slikica!

Obrisan neispravan link.

a ovo je zaoravanje kukuruzovine, direkt iza bourgoina, bez malčiranja i tanjuranja, još dobro i izgleda!
Obrisan neispravan link.
Več se i lagano mrači
Obrisan neispravan link.

btw: tu ima u komadu 2,5 ha, znači ta kukuruzovina, ovaj strnak s desna, te ono oranje još desno od zelenog strnaka, lijepi komad dobre zemlje, samo ču popizdit dok ga poorem s 2 brazde!
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

A Šanana u 5N i maži. Ja sam za sat i pol poorao ral sa dve brazde 8)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

toma84 kaže:
A Šanana u 5N i maži. Ja sam za sat i pol poorao ral sa dve brazde 8)

:scratch :scratch :scratch men tolko treba sa zetorom 60ks i dvobraznim 14 cola za ral

a sa massseyom i vogelom trobraznim dvije rali za 1 sat i 20 minuta, od početka do kraja :D
 
Č

Čugi

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Da ne prođe sezona oranja bez mojih slika danas sam poneo aparat sa sobom, inače još sutra i gotovo za ovu godinu sa oranjem.

PICT1996.jpg

PICT2003.jpg

PICT2005.jpg

PICT2006.jpg


Kako je hladno vreme, evo i slike kako sam pre 3 godine rešio grejanje u Zetoru, radijator i ventilator su iz moje nekadašnje "Zastave 101", priključeno je na fabričke izvode za grejanje na motoru, ima dve brzine greje kao blesavo, a leti zavrnem slavinu na dotoku vode i ventilator služi za 'lađenje.

PICT1997.jpg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ja sam danas završio onu parcelu, fala bogu!

Obrisan neispravan link.

@toma:
orem ja u 1V, to je između 4N i 5N i taman mu je za ove malo jače zemlje, a pjeskovita tla orem sva u 5N, dok sva teška tla orem u 4N jel mu je u 5 teško!
Inače za 2 rali u 1V mi treba 2h i 15 min, a u 5N sam gotov za 2h, sve to s ovim 2-braznim

@bogec:
dok sam to danas završaval sjetio sam se tebe i tvog lijepog trobraznog pluga, reko da mi sad nebi to tak dugo orao, a stvarno se bogovski lagano i lijepo oralo s 2 brazde i to prek 30 cm :mrgreen: , a da sam imal tvog 3-braznog, otišel bi u pisanicu, pooral bi to i još bi ti ga vratil i manje bi mi vremena trebalo nego koliko sam to s ovim oral :D :evil: :mrgreen: :mrgreen:

A i uvratina (mi velimo ''povratek'') je bome dost dugačka!
Obrisan neispravan link.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

ŠANANA IMT 565 kaže:
@bogec:
dok sam to danas završaval sjetio sam se tebe i tvog lijepog trobraznog pluga, reko da mi sad nebi to tak dugo orao, a stvarno se bogovski lagano i lijepo oralo s 2 brazde i to prek 30 cm :mrgreen: , a da sam imal tvog 3-braznog, otišel bi u pisanicu, pooral bi to i još bi ti ga vratil i manje bi mi vremena trebalo nego koliko sam to s ovim oral :D :evil: :mrgreen: :mrgreen:

plug je tri dana u babincu kod frajera sa same silverom (onaj iz teme krmno bilje i travnjaštvo), sad on ore, ko zna kad če bit doma (valjd kad snjeg opadne)
vjeruj mi ide sa vogelom ko podmazano, rešetkasta daska napravi čuda, uopče nema tanjuranja, samo drljaj i sij, milina za radit
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

imaju slavonci da se pojedu, imamo bolju zemlju od njih, oni trgaju plugove muku muče, a mi se samo vozimo, čak nam je i dosadno od miline rada, el tak šanana :?:

inače jako dobro oranje šanana, svaka čast, samo tako :!:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

bogec kaže:
imaju slavonci da se pojedu, imamo bolju zemlju od njih, oni trgaju plugove muku muče, a mi se samo vozimo, čak nam je i dosadno od miline rada, el tak šanana :?:

inače jako dobro oranje šanana, svaka čast, samo tako :!:

Fala bogec, držim se i nedam se, lud sam za poljoprivredom, orem ko lud, samo malo rastačem naftu, al bude i trobrazni na proljeće, sve je bolje nego 565 i 2x12'', al i to je nekad bilo zakon! :mrgreen: i još je! :D
i još jedna unutrašnja!
Obrisan neispravan link.

I jedna vanjska za bogeca!, nije li prekrasan traktorčić, jeste malo prljav, al sve je to zbog posla! :mrgreen:
Obrisan neispravan link.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Re: Oranje,oranje,oranje...

ores stalno s prednjom vucom,ili ? nije mokro,a nije mu ni problem vuc taj plug..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

Pa ovako, orem stalno s prednjom vučom, bilo mokro il suho, nije mu teško vuči, al primjetih da dosta proklizava na večoj radnoj dubini, pa da ne gubim brzinu i vrijeme orem s prednjom vučom i zadovoljan sam, bez nje je živa muka orati!
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Nemojte mi reci da netko ima traktor s prednjom vucom i ore da ju ne ukljuci? Cisto bacanje goriva...
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Oranje,oranje,oranje...

A ore se svakako. Ima oranica di ima i lake i teške zemlji i još onda brdo :blackeye. Vi imate lakše zemlje dosta, lik kod mene ore sa 3x12 ral duže nego ja sa 2x14...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Oranje,oranje,oranje...

lijepo oranje.. ;)
koliko je to negdje km/h u prosjeku :?:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh