Evo malo teorije prepisano iz mjesečnog lista:MLJEKARSKI LIST
"Oranje na 30 cm dubine ili nešto dublje opravdanije je u našim istočnim sušim krajevima,a na oko 25 cm u zapadnim vlažnijim.
Što su tla lakša oranje je pliće,tako da se pjeskovita tla oru samo toliko duboko da se dobro unesu žetveni ostaci predkulture a to može biti svega između 20 i 25 cm.
Teška glinasta tla treba orati na 30 do 35 cm kako bi im se popravila struktura i druga svojstva.Međutim ako je riječ o tlima s plitkom mekotom ili s nepropusnim slojem na maloj dubini onda produbljivanje oraničnog sloja oranjem na 30 ili više cm neće izazvati povoljan učinak zan kukuruz bez istovremene dobre gnojidbe,a može biti i štetno.
Teška glinasta tla treba orati rano, tj.u kasno-ljetnom i rano-jesenskom razdoblju,jer će tada najčešće biti u povoljnom stanju vlažnosti za obradu.
Rano oranje ovakvih tala važno je i zato što se tada više izlažu djelovanju vlaženja i sušenja,i osobito smrzavanj i odmrzavanja,čime se popravlja njihova struktura.
Međutim u ljetno-jesensko doba ne bi se smjela orati tla na strmim terenima jer je poorano tlo više podložno odnošenju vodom nego nepoorano.Isto vrijedi i za parcele kod kojih postoji opasnost od poplave.
Ljetno-jesensko i proljetno oranje po djelovanju se izravnavaju u zapadnim,vlažnijim krajevima Hrvatske i u vlažnijim i hladnijim kukuruznim godinama,a u nekim slučajevima proljetno oranje može čak biti i bolje.U pojedinim godinama tla izrazito bogata sitnim česticama praha u proljeće mogu biti toliko zbijena od zimskih oborina da ih je potrebno ponovo orati.Nadalje,oranje laganih pjeskovitih tala u proljeće je u pravilu isto toliko dobro kao i u jesen.U proljeće je mnogo važnije ocjeniti pravi trenutak za pranje s obzirom na vlažnost tla nego pri oranju u jesen.
Osnovno je da tlo do dubine prolaženja pluga bude dovoljno prosušeno,a to znači da se dio vode iz tla mora izgubiti isparavanjem"