• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Fićona, jel to Landzberg ili Eberhardt?

...a da mu još kupim pivu, kaj bi mu sve onda videl da visi???:icon_e_wink::icon_blackeye:
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
to je rabewerk 2+1 i povisil sam ga,nego na takvoj zemli gde nema kuruze sve bu zaoral super,al dok je kuruza stalno mi se stopa,probal sam stelati na onaj video kaje na forumu kaj ima prevod na hr al nije mi dobro tak,kak bi ga moral postelati da mi dobro dela v kuruzi?imam tek 18god i skuzil sam da vogelnoot 2 brazde 16 cola super zaorava kuruzu,al ovaj moj kaj da je blesav :icon_mad:
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
@ZJ- vidi se da nikad nisi z menom pil :(party):
nije sad da se hvalim jer ni ne pijem tolko,samo na feštama,no,to sad nije tema ,malo se zekamo samo ;)
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
bil sam jemput tak napravil i onda nemrem medu normalno odrezati nek mi ju trga dok njih maknem
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
...evo da i ja konačno odgovorim, nije bilo vremena prije.

Tu bi bilo puno s*xa da treba pripremat za neku sjetvu sad...
Ovak ce to premrznut pa bude to na proljece malo lakse...

taj "komadić" me ne vidi do aprila druge godine :)

dali si non stop orao ovako polako kao na snimku??

marko, uglavnom tom brzinom, to je prva radna, ide i u drugoj, al je tak tvrda zemlja koja se opće ne rasipava i onda mi ako idem brže baci plug van

Prepustite to grmlju , nek se ono malo muči na tome

To bi bilo nekak najisplativije tu :)

ako bude dobro,,,ove zime je bilo jebade,pol metra snijega mokrog i to je pritisnulo zemlju i bez prolaza frezom x2 nista od sjetve

Tino, ove godine na proljeće je bilo izorano 2/3 tog komada, a na trećinu svo vozili gnoj u proljeće i orali, to friško oranje je bila fantazija priprema, jedan prolaz frezom, a na ovom oranom u jesen nikud nikam i poslije 3 prolaza frezom, baš zbog te mokre zime s puno snijega, tu mora biti suha zima s bar tjedan dana na minus 20 :/

To bu veselica tanjurat kad zasuši.
Toj zemlji memre ni smrzavica niš.
Imate sličnu zemlju kao kod varaždina u B.Humu.

oficir, ta zemlja tanjurače nije vidla :) to samo freza, najmanje dva prolaza, na hiledarki kardana :p, vidim da zgzac zna o čemu pričam... a kaj se tiče Brezničkog Huma, tu ova dolje pruga ispod zemlje - slijedeća stanica na njoj je Novi Marof, koji je odmah do Brezničkog Huma, tak da je to ista ta zemlja :)

neznam dal imaš krave ,svinje ili kaj al mislim da bi za ovu njivu dobro bilo da posiješ stočni sirak daje jako puno mase .E sad ak bi ga kosil ,,korijen je jak i jako razrahli zemlju ,ak ne onda bi ga zmalčiral i dobil jako puno mase za zaorat i ona bi puno popravila zemlju plus kaj bi korijen razrahlil.Da probaš ...

imal sam ja svakavih ideja s tim, al teško je to realizirati, imam krave i svinje, al nekaj malo, ne isplati mi se silaža, nemam ju ni kam slagati, a ovaj vrag od sirka i sam raste, ove godine ga bilo ko blesavo, trećinu zemlje sam zmalčiral jer skroz ugušil kuruzu... zemlja je teška za obradu, problem je kaj se nebre ni s kombajnom do nje, onda bi probal sa žitom i rauolom, a ovak već od kad ja znam za sebe na njoj je kukuruz, jedina je opcija još lucerna, al to mi onda previše za hraniti, a za prodaju ti opet treba rolobaliranje pa to opet komplicira situaciju... dok ne najdemo bolje rješenje, i dalje bude kukuruz, ak ništ drugo, ta zemlja drži vlagu i u suši pa uvijek nekaj rodi...
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Evo oranja preko 45 cm.

h7v5.jpg

s1sm.jpg



Ova njiva mi dugo stoji pod vodom jer je blizu lokva a potoci zatrpani pa sam ove godine dvaput preoravao da podignem razinu zemlje.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
@Ekonomista bas mi ne izgleda da je tu preko 45 cm stavi metar u jarak tek kad stavis takvu sliku i da je dubina 45cm onda cu vjerovat ovak nista bez uvrede!!
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Nema veze kaj se zemlja urusila u jarak nema tu 45 cm dok me ne razuvjerite metrom sve dubine koje tvrdite da jesu potkrijepite slikom metra u jarku i svaka cast svakom a ovak ima ima tolko i tolko objesi macku o rep!!
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Oralo se malo


ovo je prava zemlja, ko i kod mene se ore.......na takvo oranje u proljeće je dovoljno 2 prohoda drljačom i sjetva kukuruza može početi.......pa čak ove godine gdje sam ugazio beračem se jako dobro oralo, a suncokret da nepričam.......
 

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
neznam koliko je to duboko,al kakvo je to oranje,jel ce mu bager to poslije ravnat,to su ko gredice od krumpira,Bez zamijerke al tak se nemoj hvalit
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,058
Teško da je to 45 cm taj plug je velik i sve ali trebo biš ga naštelat da ti manje hvata
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Ovo je bilo dosta duboko oranje. Orao sam i dublje. Nisam imao metar da izmjerim i nije mi bio cilj mjeriti niti se hvaliti. Opisao sam razlog toga oranja. Zemlja se stvarno urušavala jer je bila već orana i rahla. Plug je već pomaknut u lijevo, smanjena brazda, što se vidi po top linku.

Ovako taj plug izgleda:
fm1p.jpg


Recimo da je bilo 35 cm. Htio sam vam pokazati koliko zemlje plug okreće jer zemlja dolazi do vrha gornje daske. Gornju dasku sam ja nadodao pod kutom pera s IMT-ovih plugova da bolje zaorava. Ovdje je brazda 40 ak cm široka (16 ") i 120 KS. Hoću reći da svaki centimetar dubine i centimetar širine značajno povećava masu zemlje i zahtjeva veću snagu. Sada vidite kako ima puno bajki o oranju. Kad budem slijedeći put orao s ovim plugom obvezno mjerim dubinu.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Kolega ja te nisam mislio uvrijedit samo ona slika nije oranje ruzno izgleda za tak rahlu zemlju i ako nije dubina oranja koju napises tu kakve imas korist sta si to tak napiso svi se hvale o nekoj dubini a niko nece uzet metar i izmijerit i poslikat pa da slika i metar kazu kolko je a ne pricat bajke o nekoj dubini ja sam reko da orem stalno na nekoj dubini oko 25cm i da mi odgovara ta dubina ja sam i stavio sliku imam dokaz svoje dubine oranja tak stavite i svi ostali pa ce malo i stat neke rasprave!!
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
ovo je prava zemlja, ko i kod mene se ore.......na takvo oranje u proljeće je dovoljno 2 prohoda drljačom i sjetva kukuruza može početi.......pa čak ove godine gdje sam ugazio beračem se jako dobro oralo, a suncokret da nepričam.......
Jedini komad sto ljetos nije oran. Ljetnog oranja vec je dosta poorano pa ne izgleda ovako fino. Na proljece cim vrijeme dopusti zatvaranje drljacom a tjedan pred sjetvu gnojivo sjetvospremac pa sijanje.
Jesi sijao na suncokret psenicu ili?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh