• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Kolega ja te nisam mislio uvrijedit samo ona slika nije oranje ruzno izgleda za tak rahlu zemlju i ako nije dubina oranja koju napises tu kakve imas korist sta si to tak napiso svi se hvale o nekoj dubini a niko nece uzet metar i izmijerit i poslikat pa da slika i metar kazu kolko je a ne pricat bajke o nekoj dubini ja sam reko da orem stalno na nekoj dubini oko 25cm i da mi odgovara ta dubina ja sam i stavio sliku imam dokaz svoje dubine oranja tak stavite i svi ostali pa ce malo i stat neke rasprave!!

Nisam se uvrijedio niti imam zašto. Razlog oranja bio je pomjeranje zemlje na višu razinu i to sam napisao a ne obično oranje. Dubina je bila velika a u pravu si da sam trebao uzeti metar. Redovi su ostali zato što je velika dubina što neće biti problem pofrezati čak i malom frezom. Kad se ore ledina budu i veći redovi. Za obično oranje orem s trobraznim plugom okretačem na većim njivama a na malim i kraćim orem s dvobraznim 10" i 539.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ekonomist znam ja sta ti radis i koji ti je razlog al mislim da bi on trebo ljepse slozit malo brazdu kod takvog oranja al dobro ti znas kak ti funkcionira plug a da si izmijerio dubinu zna se kolko si oro duboko i nemoze ti niko rec da nisi tak oro kad imas slikani dokaz i onda ti u svakoj raspravi mozes nesto dokazat a neki samo pricat bajke!!
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Jedini komad sto ljetos nije oran. Ljetnog oranja vec je dosta poorano pa ne izgleda ovako fino. Na proljece cim vrijeme dopusti zatvaranje drljacom a tjedan pred sjetvu gnojivo sjetvospremac pa sijanje.
Jesi sijao na suncokret psenicu ili?


sijao sam ječam na suncokret i kukuruz, sve se dobro oralo, iako je kukuruz obran beračem, poslije kiše i dosta je bilo ugaženo, tamo sam prošao frezom, al većom brzinom, oko 5km/h i dobro se uradilo......sve sam orao, jer nije velika površina, pa je bolje nego da se zafrkavam s tanjuračom od 20 diskova.......a potrošnja goriva bi bila ista na kraju.......

probao sam i pripremiti sa sjetvospremačem, samo mi je malo velik i nije imao brzinu, pa nenapravi posao, pa opet brži prolazak frezom ima bolji učinak.......
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Bučo ovo sa metrom ti opet ne drži vodu! Ja ga mogu pošteno zabrazditi tamo gdje ću mjeriti, a ti nećeš znati da sam ja na tome mjestu zabrazdio pošteno.. Meni tak svejedno ako će neko i 100cm orati, neka ore.. ako i laže, laže sebi, jer meni tak svejedno, ljudi oru kak im paše i kako oni sami žele..

Ekonomist ovo se ništa ne odnosi na tebe, da se ne bi našao uvrjeđen, govorim ovako općenito..
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Ekonomist znam ja sta ti radis i koji ti je razlog al mislim da bi on trebo ljepse slozit malo brazdu kod takvog oranja !

Jesi li ikad orao s ovakvim plugom?

Kad se uzore ledina s ovakvim plugom, tijekom ljeta, ostaju grunovi preko kojih ne može ići (ili jedva) 539.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Zemlja nije obrađivana par godina, al ore se fino! E tu će biti kukuruza...
wi27.jpg
[/URL][/IMG]
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
i Zetor 6245 & Imt 755 nk:


i evo jedna da se vidi koliko se brdo


Parcela ima nešto više od 3kj. i trebalo nam je malo više od tri sata da to uzoremo. Inače ovo nam je jedna od najboljih parcela jedino što je u brdu. Ja sam orao sa proximom u 2 direktnoj na nekih 1500 o/min, a otac je orao sa Z6245.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
@MrSima14 ja ga nisam nigdi zabrazdio pa mijerio oko 25cm dubina mi je na svim parcelama ovisi kolko di kotac propadne svi drugi tvrde oru preko 30 i puno vise cm u dubino a niko nije stavio sliku i ja sam mogo ga jos zabrazdit al sam objasnio da veca dubina kod mene i vadim mramornu zemlju van reko sam svoje misljenje pomeni na slici od kolege Ekonomista nema 45cm dubine ako smo se dosli lagat i ako ce neko prodavat tu bajke onda to nije vise smisao foruma!!

Ekonomista nisam orao s takvim plugom jer nemam potrebe za tak dubokim oranjem jer sam u brdovitom kraju s ilovacnom zemljom al ja sam te pito sta nebi trebalo bolje brazde izgledat s tim plugom u toj rahloj zemlji ako ti velis da je tak i da tak najbolje je onda je!!
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,058
Mogu izgledat bolje sam treba ga znat nastelat,ja imam sličan takav ali manji i različit je zahvat ako ores u masnoj zemlji ili kad se ovak sipa
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Zetorproxima90 nemoj se ljutit al plug bi ti trebal bit podešen u ljevo -gledajuč od iza ovak ti prednja grabi više ...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Zetorproxima90 nemoj se ljutit al plug bi ti trebal bit podešen u ljevo -gledajuč od iza ovak ti prednja grabi više ...

Ma znam da prva grabi malo više, ali važno mi je samo da su brazde podjednake jer španer ne mogu više odvrnuti onda bi trebalo malo ručku prema nazad pomaknuti za zub ili dva, ali dosta je dobro sve će se svejedno urediti na proljeće za kukuruz sa rd i ovako imam malo veći zahvat na plugu. Sve kritike su dobrodošle jer tek orem drugu godinu pa se tek učim...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
da je tebi malo veći plug za tog zetora, barem 2x14........to bi fino išlo, ovog vjerujem da ni neosjeti, jer taj plug vuče ferguson kod nekih.......:icon_axe::cool2::mad:::icon_butt::cool::icon_kidra:
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
da je tebi malo veći plug za tog zetora, barem 2x14........to bi fino išlo, ovog vjerujem da ni neosjeti, jer taj plug vuče ferguson kod nekih.......:icon_axe::cool2::mad:::icon_butt::cool::icon_kidra:

ma ne osjeti ga. U većini zemalja bi išlo sa 3X12 na nekoj dubini oko 25, 30cm, a ove teže zemlje što imam bi onda išle sa ovim što sad orem jer imam zemalja koje su pune kamena i to je muka za orati napravi se par krugova i lemeši već posavijani. Ali dok ne bude za novi plug teraj dalje sa ovim i ovako jako brzo uzoremo ja i otac.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
usprkos blatu i rosi, jutros se u đakovačkom ataru održala mala škola naoravanja. odaziv je bio bezobrazno mali, tj. samo jedan polaznik. a bome, ni taj nije htio da sluša. još me podhebavo tokom čitave nastave. e iz tog razloga ću okačit i ove fotografije, pa nek vidi šta je napravio. postoji i fotografija na kojoj se jasno vidi i lice polaznika, ali nije učitelj toliko đubre, dovoljno mu je i ovo:



 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
@itp da to nije ovaj leptirić sa druge slike iznad tvoje...sram te i stid bilo...
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
mogel b ponekad kameru obrisati od prasine :icon_lol::biggrin:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh