• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
koko.... Ne znam jel si procital, ali ja sam iste probleme imal sa Alkarom !! Svaki put kad sam dosel do kraja, dignem ga na hidrauliku i onda jos frkal poteznicu da ga mogu dovoljno visoko izvuc van .... a kad krenem u brazdu.... ponovo stelanje .... e zato sam ja nabavil PTO s kojim nemam takve muke .....

A ja sam prodal PTO, jer sam htel nekaj da ljepše prevrće brazdu, i još sam računal da ga bude lakše vući:fiery: Na kraju ga bum moral opet kupiti :icon_razz:
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ne šarafiš onu ruku od hidraulike, nego gore imaš šaraf i odšarafiš ga i podigneš ili spustiš za dva zuba cijelu ruku. Onda bude radio plug kak treba. Ja čak i za PTO pomaknem za jedan zub, jer mi točno malo fali kad ga našarafim do kraja na ručici. Ori bez zakačenog klina i stavi hidrauliku na kontrolirani položaj, a ne na kontrolirani radni odpor. Vidio si i sam da samo piše da je kontrolirani radni odpor. S kotačem se rikta dubina oranja, a hidraulika manje trpi. Preporučljivo je radi tog imat kotač na plugu i ako traktor ima kontrolirani radni otpor. Tak sam barem pročital u uputstvima od pluga. Hidraulika na Štoreu je dobra, jedino ima problem sa visokim plugom, ali to uz prtljanje se riješi. Ujak mi ima IMT i nisam baš nešto oduševljen nasprem mojeg. Jedino na tom traktoru je bolji raspored brzina za sve ostalo se ne bi mjenjao.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Koko, PTO2 ti je jedan od rjeđih plugov sa spiralnom daskom. Teško da buš našel mali plug koji ljepše okreće brazdu. Konkurent mu je jedino Lemindov slični plug.
Jedino kaj je to plug za plitko oranje 20...22cm.
Probaj pomaknuti gore na deblju rupu, ali ju piksiraj sa svake strane, da se ne bolcn ne klima. Trebalo bi biti bolje.

Kešo, netreba i nije poželjno zakretati na zubima. Alkar nije tak visok. Ak je dizal mojeg povišenog Slavonca (70cm), onda mora i Alkara.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Ne šarafiš onu ruku od hidraulike, nego gore imaš šaraf i odšarafiš ga i podigneš ili spustiš za dva zuba cijelu ruku. Onda bude radio plug kak treba. Ja čak i za PTO pomaknem za jedan zub, jer mi točno malo fali kad ga našarafim do kraja na ručici. Ori bez zakačenog klina i stavi hidrauliku na kontrolirani položaj, a ne na kontrolirani radni odpor. Vidio si i sam da samo piše da je kontrolirani radni odpor. S kotačem se rikta dubina oranja, a hidraulika manje trpi. Preporučljivo je radi tog imat kotač na plugu i ako traktor ima kontrolirani radni otpor. Tak sam barem pročital u uputstvima od pluga. Hidraulika na Štoreu je dobra, jedino ima problem sa visokim plugom, ali to uz prtljanje se riješi. Ujak mi ima IMT i nisam baš nešto oduševljen nasprem mojeg. Jedino na tom traktoru je bolji raspored brzina za sve ostalo se ne bi mjenjao.

Štelanje ruke je gnjavaža, tko bi to stalno pomical za malo oranja i poslije vraćal natrag, a mislim da imam dovoljno prostora na desnom šarafu. Bez klina mislim da ne bi išlo, a kontrolirani radni otpor je zakon i inače dobro radi na Štoreu. Sad praktički orem na kontroliranom položaju, ali to ide preduboko i moraš ga sam nekad malo podići kad se ukopa. Mora se to narihtati da ide automatski, trebam još malo isprobavati, a plug je već na Njuškalu. Ak kupim opet PTO doma mi budu živce popili:(rofl):
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ivan KC na kojem je mjestu plug proširivan, to u sredinu gdje nema boje je nešto ubacivano ili!? Ja imam u planu svoj oltov proširiti na 12''! Na toj slici mi izgleda kao njegova greda, ali u sredinu grede da je nešto ubačeno, samo napravito kao da je jedna cjelina..

Fino sam ja bio rekao da 539 ide sa 2x12, pa mi smo godinama tako radili, ali iza berača gdje je brano po mekanom, tamo nema šta tražiti..

Šanana pa tvoj 565 bi morao ići samo tako sa 2x14. onu zemlju što si slikao, takva je i kod mene odprilike, ja bi sa svojim Zetorom vukao 3x12 samo tako, a tvoj 565 i moj Zetoru tu su sa snagom.. No nažalost ja nemam veći plug pa se ore i ovako..
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
i ja sam nesto jucer orao,ide to finoo :icon_cool:
d08l.jpg
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Koko kontrolirani radni otpor kod oranja ne znam kako ti može raditi ako imaš blokirano sa klinom onaj feder.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Ne radi, znam. Ako radi vadi plug van, orem 15 cm duboko. Moram još pokušati sa gornjom rupom na plugu.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
MrSima
Da, tocno tu je plug prosirivan, tu u sredini gdje je to ne obojano.. Ali dobro je zavareno i obruseno i da se cijela greda ofarba nebi se ni primjetilo da je tu prosirivano.. Ja kanim prosirivati isto imt-a 2x10" samo sto je niski pa bude malo vise posla..
Vjeruj mi vuce on njega i u kukuruzovini, ali u laksoj zemlji i gdje dobro berac isfreza.. Iza ovog beraca koji meni bere ide malo teze, tj nakuplja se jer mu freza nevalja ni za k***c..
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ja sa 2x12 orem kukuruzovinu samo tako, plug je visoki (malo je višlji od standarda, kopija pluga), ali i da je niski, kada se uštela mora ići! Imaju sliku kako sam zaorao, nema ništa vani! Sa 2x10 kukuruzovinu ljepo zaorati ne možeš nikako, isprobano i kukurozovina se najbolje ore dok je vlažna! Imam oltov 2x10, mislim da je visoki, a njega bi napravio na 12'' ljepše će biti oranje, 10'' je mala brazda i lošije okreće onda jer ima malo mjesta..E da je meni za Zetora 2x14..
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Iza sipa t 40 bi se moglo orati i sa 2x12 niskima normalno, ali iza ovog beraca s kojim meni covjek bere se ne moze orati ni sa visokim 2x12, moze ali s puno muke.. Fora je u tome sto nema normalnu frezu kakvu imaju vuceni beraci, nego ima 4 okomite osovine, a na svakoj osovini po dva noza (to izgleda kao propeleri helikoptera, samo naopacke) i sve osovine se vrte u istom smjeru.. Kad to nagrne svu kukuruzovinu na jednu hrpu ja si nekad i sa 1x16 hocu kosu pocupati..
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Pa sta nespalite kukuruzovinu i problem rijesen....neznam zasto se oko toga pravi tolki bauk,svejedno vecina nebaca UREU po kuruznjaku,a bez toga vise stete neg koristi od kuruzovine.....
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Kukuruzovina trune i stvara humus, sa ureom i bez nje, humus daje biljci hranu i biljka bude bolja, jača, kvalitetnija. Ne možemo samo uzimati od zemlje, moramo joj nešto i vratiti..
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Nagrtanje kuruznjaka na hrpe,izbacivanje pluga iz zemlje,nejednaka dubina oranja,nerazgradjena masa koja uzima hranjiva iz zemlje umijesto da ju vraca,stetocine koje se skupljaju na takvim mjestima(misevi,insekti..)Ovo se odnosi na nas koji nemamo mehanizaciju s kojom bi to mogli kvalitetno obavit,a rijetko ko u ovoj opcoj besparici baca ureu po kuruzovini pa da bi ta prica sa hranjivom,humusom....bla,bla imala smisla.....
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Mi 25 godina nismo palili kukuruzovinu, a nemamo nikakvu extra mehanizaciju pa ne vidim nekih problema s zemljom...
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Pa rijetko tko nema plug 2x12, oni koji nemaju taj oru sa jednom brazdom, i sva masa se jednako zatrpa, dubina oranja ne ovisi o kukuruzovini već o zemlji..ako se štopa, nešto nije dobro naštelano.. ove godine sam 15kj poorao kukuruzovine iza berača bez da mi se jednom plug zaštopao, mase je bilo puno.. 1kj sam iza kombajna nedavno orao također bez štopanja, kukuruzovine vani nema ništa, hrpa nema, sve je fino kao da je kukuruzovina zapaljena, orem sa plugom 2x12 i pod ovom tvojom rečenicom ''Ovo se odnosi na nas koji nemamo mehanizaciju s kojom bi to mogli kvalitetno obavit'' se i ja ubrajam, jer ta mehanizacija s kojom ja obavljam tu radnju je ništa posebno, a posao napravim odlično, imaju i slike u ovoj temi!

Ja nisam baš 25 godina da nisam palio, ali zadnjih 5 godine kako sam dokazao ocu da to ide samo tako više ništa ne palim, sve ide u zemlju...
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Govorim ponukan vlastitim iskustvom,od 13g. u ovom stoljecu je 9-10 iznad prosjecno toplih,desava mi se da se usljed manjka oborina,susa,kuruznjak uopce nerazgradi,tj. da ga sljedece godine izbacivam van,tak da....
Takodjer nije isto orat sa 539ili 542 kakav ja imam i sa Same-om od pretpostavljam 80-90ks,ili 565 dupla vuca...
Svako zna svoje kako mu odgovara,ja sam siguran da mi je ovako jednostavnije i bolje,da sa kukurizovinom u mojim uvijetima nebi dobio nista...
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Svako ima svoje mišljenje i ima pravo na njega, ako je tebi tako dobro, dobro je.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh