• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Krenuo i ja danas sa zimskom brazdom.. Slikao sam dvije slike na istom polju; Prva polovica polja je jako teska zemlja i tu je islo tesko boli glava:

A druga polovica je lagana i tu je islo ko avion:


Nadam se da ovo bude dobro izmrzlo ove zime.. Inace to mi je najteza zemlja za obradu u Podravini, ali zato i najbolje rodi..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kolega na kojoj je to lokaciji, nemrem prepoznati sa slike?
To 539 i 1x16", lepo se zoralo.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Ta polja se zovu Skresi, to je tam gde su Strunjakovii imali onoga bazena iskopanoga.
S obzirom koliko je bilo mase zaoralo se super:

Da, 539 i 1x16 su u glavnoj ulozi:


Sutra nastavljamo dalje za iste pare..
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
ma on mora zaoravat cijelu stabljiku ako treba. nedavno sam gledao, neki djed je s takvom kombinacijom zaoravao duhan, negdje neki komadic viri, strava, kao ja gdje tarupiram pa orem.
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
539 i jednobrazni plug može čudo zaorati , samo kaj ljudi oće biti brzo gotovi pa oru s dvobraznim plugom 12 cola 15 cm duboko i imaju čudo problema .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A onda znam kolega, sve mi je to poznato :)
A kaj ne orete s dva traktora?

Gde buš zutra oral?? Ja bum u Prugovcu, možda i ja nekaj zaorem popodne!
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Zaorava 1x16 sve zivo samo kaj je to sporooo.. Inace, dok je stabljika cijela i osovce jos ju lakse zaore nego dok je ovak isfrezana.. Danas sam oral stalno na 27-30 cm i 539 pjeva s tim plugom na 1800 okretaja..

Šanana
Stari ore v Jaseniku, a ja sem v svojoj Podravini.. :icon_super: Tak smo se dogovorili..
Zutra sem tam v budakima i v onem predjelu, imam tam dosta zemlje.. Budem posudil od keljara 2x12 cisto da probam kak to bude islo (na strnjaku).. Danas sam zapocel tu zemlju s 1x16, traktor ni ne osjeca pluga, tak da mislim da bi i s tim trebalo solidno iti..
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja da ne radim ovaj vikend iso bi isprobat jednobrazni svoj i susjedov al morat cu jos pricekat da ulovim slobodan dan sad bi se lijepo oralo!!
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Na strnistu jos bude mozda solidno i islo sa 2x12, ali u kukuruzovini i to posebno ovoj kaj ostaje iza koleginog beraca koji mi bere, sa 2x12 bi mogao doci do polja, sjesti na gumu i zaplakati..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Buđaki veliš, onim putem od skresa uz lipu prema gore??

Ja možda dojdem na Skres, ili na Krčevine, tam s druge bočne strane Buđaka, ak me kužiš.
Sve je to tam relativno pjeskovito.

Ako bude išlo s 2x12", ja nagodinu delam 4x12" pluga za Same :)

A inače, planiram probati sad dok složim 565 orati s njim i 2x14", živo me zanima kak bude išlo :)
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Ako bude išlo s 2x12", ja nagodinu delam 4x12" pluga za Same :)

A inače, planiram probati sad dok složim 565 orati s njim i 2x14", živo me zanima kak bude išlo :)

A ja se pitam od kad vidim tvoje slike oranja zakaj ti sa same-om ne oreš najmanje tri brazde.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Zato kaj nemam pluga, a dok se odrede novci za kupnju pluga, uvjek neki vrag iskrsne i odu na drugi kraj i tak več 2-3 godine.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Zato kaj nemam pluga, a dok se odrede novci za kupnju pluga, uvjek neki vrag iskrsne i odu na drugi kraj i tak več 2-3 godine.

A to ti čekaš da vidiš je bude mogal njegov blizanac s 3 br :)
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Buđaki veliš, onim putem od skresa uz lipu prema gore??

Ja možda dojdem na Skres, ili na Krčevine, tam s druge bočne strane Buđaka, ak me kužiš.
Sve je to tam relativno pjeskovito.

Ako bude išlo s 2x12", ja nagodinu delam 4x12" pluga za Same :)

A inače, planiram probati sad dok složim 565 orati s njim i 2x14", živo me zanima kak bude išlo :)

Da, bas tam..
Ako njemu nebude sutra trebal plug, onda budem oral strnjake, a ako bude onda nastavljam kukuruzista z ovem svojem..
Mogli bi se sutra onda negdi i sresti pa razmeniti iskustva, hehe..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa zato te i pitam gde budeš oral da znam :)

@toma...jel bude kaj do toga okretača???
Čekam da vidim kak se bude ponašao.
Mi budemo definitivno uzimali ravnjaka, neda deda okretača jer se boji da bude traktoru teško ga nositi i da se trga hidrulik, neču se opče raspravljati s njim, samo nek bude i ravnjak 3x14", to bude več onda pristojno, još nek bude 565 mogel vleči 2x14" kojega bi onda nesljedio od sameta, barem koju godinu dok još jedan dupljak ne uđe u dvor, ak nikaj drugo barem 577 DV koji je stvoren za 2x14" :)
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Onda se negdi budemo nasli, ipak budemo u istom ataru, kak bi rekli nasi susjedi srbi.. Ja sem na polju od 10 h pa do noci..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ok, ja imam do podne nekakvoga posla kod deda, a onda bi mogel malo zaorati posle, nadam se samo da imaju nekaj nafte doma :) Budem malo okružio cjeli atar da vidim žita pa se budemo negde sreli.:)
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Ja sam danas isprobao svog jednobrazdnjaka Alkara i moram reći da nisam zadovoljan. Plug strašno jako gura toplink prema traktoru, i kad je uključen kontrolirani radni otpor, stalno ga vadi van! Pišem 15 cm po zemlji, sa PTO-om sam oral dublje! Tek kad sam na traktoru blokiral sa onim "klinom" prihvat toplinka, onda je krenul u dubinu, i to strašno! Štore ga ima kaj vući nizbrdo, tako da moja teorija da bude išlo lakše sa 1x16 nego 2x10 je pala u vodu. Nadalje, nema šanse postići da desni lanac bude labav, može, ali je onda zahvat pluga pola metra, kako to izgleda, ne moram govoriti. Za kraj, najgore je što ga ne mogu dignuti dovoljno visoko, pa orem i puteve kojima vozim!!! Naživciral sam se danas sa plugom ko nikad! Uh!

Plug lijepo okreće brazdu, jedino ako se na onoj polugi smanji zahvat, onda više prislanja. Stara se samo križala da kaj vadim ilovaču, a bome sam ju vadio. Postići da ore plitko, ne mogu, osim ako radim sa kontroliranim radnim otporom, a onda ide preplitko. Mislim da plug jednostavno ne odgovara na Štorea, ne znam kako vi orete sa 539.

Očekujem sad lavinu komentara "ne znaš poštelati", možda i ne znam, ali probao sam sve.

EDIT: Orao sam jako malo, red veličine 200m2, na nizbrdici, drugo ne planiram orati, ali sad mi dođe da idem nečije izorati, samo da još isprobavam!
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh