• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ima jedan kod mene koji radi 150kj i više i sve radi sa IMT traktorima, ore sve dok ne krene sjetva u proljeće! Ore sa IMT-565 sa prednjom vučom i IMT-577 bez prednje vuče, ove godine vidim još jednog 577 sa prednjom vučom, kad izveze sva tri na polje, ljepo za vidjeti...

Šanana jesi stigao posijati šta!?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Jesam, posijao sam hektar pšenice i hektar tritikala, a prije je posijano hektar ječma. A kod ujaka smo još za lijepoga vremena posijali 7 rali svega, znači pšenica, ječam, tritikale.

Ostala je samo zimska brazda za kukuruz, nekih 30 rali svega skupa.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Zadnjih par godina najviše oranja je napravljeno u 1. mj i to su bila najbolja oranja, eto tako se poslije pokazalo.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Kod mene se uzoralo nekih 7kj. ostalo je još preko 6kj. za uzorati teške zemlje pune kamena što je jako zeznuto za orati jer se lemeši jako brzo iskrive. Valjda bude bilo i lijepih dana ove zime pa će se završiti.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
E Šanana, kod mene na jednoj parceli prije dvije godine poorao sam strnište odmah iza kombajna i tako je ostalo do proljeća, to je bilo najbolje oranje, te godine je ostalo tako zbog onih suša velikih i nije bilo ni trunka trave, brazde bile kao beton, ali zato u proljeće je bilo milina, sve ti to ovisi od godine do godine kad je najbolje za orati, ove godine kako je krenulo izgleda da će biti bolje tko kasnije ore, jer ove kiše će opet sabiti oranicu, al samo da ona dobro izmrzne i to je to..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo recimo koelga ore s IMT 567 i 2x12" olt plugom i vidi mu se svaka brazda iz koje ne prolječe raste trava...to je meni od uvjek bilo čudno.
Ja orem s 565 i 2x12", ali orem malo brže od njega (moja je 1. brža od njegve 1.) i na mojem oranju ima puno manje trave u prolječe, plug ima malo bolje daske i lijepše okreće pa se ne poznaju brazde.
A kad se ore s SAMEOM i 2x14", e tu nema travke u prolječe niti po jednom oranju, ore se brže i stvarno je poravnato da je to milina.

E sad vi meni recite jel igra ulogu brzina oranja i koji vrag da po nekim oranjima u prolječe raste trava????
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Možda njegov plug ne okreće brazdu skroz nego ju samo naslanja, ovisi kako je naštelan!
Ja orem isto sa 2x12 i takvih problema sa travom u proljeće nemam, jedino sam ove godine na jednoj parceli imao jer sam ju poorao prerano..Čak mislim da je moj 1. na zetoru sporija od tvoje prve..
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Ja mislim da iza John deera- a najmanje trava raste( bez obzira na to kakva je godina bila ,koji plugovi , itd)
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
zavisi kako je plug naštelovan, orem i ja s 2x12, s 2x10 i s 1x14, pa s istim plugom se zna desit da ne zaorava isto. ima baš par stranica iza par slika mog oranja, isti plug (imt 756 vk) i isti traktor, pa se na jednom vide mali komadići trave, a na drugom ništa.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
ak oreš usko a duboko onda to nikak nebude prevrnulo brazdu neg bude ju prislonilo :smile:
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Teže oranje

w9oy.jpg

r51p.jpg

0snf.jpg


lakše oranje

w2th.jpg



http://www.youtube.com/watch?v=iybxXnD16D4
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
eto i od mene neki slika oranja prije sjetve. slika sve govori o uvjetima. oranje je moglo bit i bolje, ali nije se bilo vremena igrat iovako je bilo kasno za sjetvu.........

tapv.jpg

a2qj.jpg

6y3q.jpg

bcvf.jpg

be08.jpg

wg8f.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Dobra ti je kombinacija, nedostaje mozda hidraulicni toplink pa da stelas visinu prve brazde iz kabine no neobavezna stvar. I MF i Vogel 1020 su odlicni. Ovogodisnje oranje je takvo kakvo je a svi skupa cemo imat malo glavobolje s tim.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
nitko nebi ni reko da je to isprašeno strnište, u 7 mjesecu i eto kolki korov izašo, a tu je parcela najniža i sve je bilo blatnjavo, traktor je sam po sebi težak a još dok vućeš 3 brazde nešto mora kopat.

da hidraulični toplink je u planu jer sam ovoj mehanički razvuko navoj, tako da će bit do proljeća, a fale još pretplužnjaci na plugu, onda bi to bilo još bolje obavljeno, ali prednost, je na plugu ima 2 rupe razvućene da možeš plug sitnicu podić da rasteretiš traktor......
još tako loše nikad nije bilo oranje, teško, sabito blatnjavo, jako nezadovoljan sam s ovakovom pripremom :mad::
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh