• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
e,decki,ja ostavljam kicmu cijele godine u plastenicima i na polju,i kad sam radio 1500 sati godisnje sa drndavim 542 i 539 na kojima nikaj nije funkcioniralo kak treba, svaki posao s traktorom mi je bio i ostao svetak i godisnji odmor. tak da netko tko samo ratari,ne shvaca koliko je lijepo raditi s traktorom,kakav god bio.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Kuzim sve, radimo s cim imamo.. Ja si hocu prvo kupiti sve potrebne prikljucke da zaokruzim proizvodnju, i jos obradivih povrsina, a onda tek neki jaci traktor.. A do tad se bude 539 mucio i ja zajedno s njim.. :D:


nekako čitam, i vidim da isto mislimo, samo ja imam 2kom IMT 533.......i odrade posao, da budem iskren.........jedan vuče u oranju 1x12 drugi 1x14, i moram proznati da brže odradimo posao nego što sam prije radio sa MTZ 82 i plugom 2x14.......

jer bolje imati i dobar 533/539 i sličan manji traktor koji dobro funkcionira i nema nekih večih problema s njim, nego traktor od 100ks koji nemože odraditi 2 jutra bez kvara......

moja oba za godinu dana naprave oko 500-600 sati rada........al tu je sve uračunato, od oranja, tanjuranja, drljanja, frezanja, špricanja, sijanja, branja kukuruza, transporta.......i sati se vrte

a također gledam da imam sve strojeve, da nemoram posuđivati ili plačati usluge.......npr branje kukuruza je oko 400-500kn po jutru/rali......a zmaj i 533 to dobro odrade za puno puno manje.......a sa frezom se još uhvati nešto, da sebi pokrijem gorivo........
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Dan cetvrti..



Danas bi i zavrsio ali sam na jednoj njivi nasjeo i dok me susjed izvukao vec je bila noc, pa budem to zavrsio neki drugi dan..
Prosjecna potrosnja po jutru mi je 12 l..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
U kojem je to djelu atara kolega?? :)

Bilo blato ili si nasel na osredku?? :) :)
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Ovo na slici je uz onaj glavni put kak se ide na Krcevine.. Tam i tvoj djed ima zemlju malo dalje od mene.. Inace jaka zemlja ko vrag.. Mislil sam da bu denes 539 dusu ispustil s jednobraznjakom..
A nasel sam tam u Zvernikima, gde je onaj stagelj od kolege Belca, tam mi je jedan dio pjeskoviti, i u jednom prolazu zaigrala dobra pjesma i ja zapjeval :icon_kidra: :D: i nisam pazil i otisel mi plug malo dublje i dok sam isel drugi prolaz odjedanput samo ostal na diferencijalu.. I vise ni napred ni nazad.. I zovi Keljara i dosla Rajka i izvukla.. :(clap):
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Orao sam danas, i to uspješno! Zemlja je za zagorske pojmove tabla, ravna i nekih 2500 m2. Zadovoljan sam poslom, dubina je bila 25-30 cm, ali je bilo dijelova gdje je išlo samo 20 cm, ali važno da je išlo, plug vrlo dobro radi, stavio sam toplink na najdonju rupu i hidraulika je fino regulirala, rijetko sam si morao pomoći ručicom. Ručka na plugu nije bila skroz iza kako se preporuča, onda mi lošije okreće brazdu pošto je uža, nego malo prema naprijed. U svakom slučaju, nema teoretske šanse da desni lanac bude labav, ali traktor nikud ne vuče, ako pustim volan, samo se malo cima lijevo-desno zbog pogona. Orao sam u 3. brzini, špera mi je bila najbolja prijateljica, a maštao sam o prednjoj šperi i 500 kg težem traktoru:icon_super: Jedini problem koji je ostao je oranje puteva jer je plug prenisko, a lako je i zapeti u brazdi, osjetio par puta:icon_cool: Orao sam nešto manje od 4 sata, moram samo vidjeti koliko sam potrošio nafte.

Većina te čestice nije moja, meni se još ore, nešto sam se dogovarao s Puknutim, ali ne daju mi u nedjelju orati. Morat ću s nekim u selu kompenzirati radove, još mi se ni daska na plugu nije očistila:icon_super:
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Ako sam ja tebe dobro skužio ti si orao 2500 kvadrata 4 sata:icon_scratch:
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Hm, neznam kaj bi ti rekal al to je jako sporo. Recimo ja sa 1x12 5000 m2 za nekih 3.5 sata a sa 2x12 ide za 2.5 sata. Imamo relativno slične traktore jedino je moj nešto teži a hidraulika je ista.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
sa čim si to radio, motokultivatorom:icon_scratch:.......jer sa 533 odradim duplo brže, i to duplo veću površinu.......
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
OK, možda sam malo pretjeral, prije je oko 3 i pol sata, treba par puta stati i protegnuti noge, pa je njiva u trapez, sa svake strane se trebalo malo vraćati urikverc da se poravna, pa riješiti uvratine i tek onda je gotovo. Ja sam vrlo zadovoljan brzinom, a mogu vam reći da bi se s IMT-ima mogli slikati, jer sam probao isključiti prednji pogon i traktor je stao, nema šanse da IMT ovo brže izore. Ako lažem, lažem sebe, nemam ništa od toga da lažem na forumu kao neki.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Kolega bez zamjere ali nisi u pravu, ovdje imaš ljude koji rade stotine ha zemlje i spreorali su od ferkija do fendta i znaju orati i svaki bu ti rekel da možeš slobodno fleksom odrezati desni španer proč ako znaš naštelati plug i normalno ako je sve na plugu uredno jer i najmanje sitnice znaju zezati u oranju da boli glava. Iznimke zu zemlje na kojima plug visi na jednu stranu, traktor na drugu a ti na treču ali i tu se da poštelati da super ide samo potrebno je da su svi djelovi na plugu cakum-pakum i malo više živaca kod štelanja!:icon_pidu::drink:
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
sa čim si to radio, motokultivatorom:icon_scratch:.......jer sa 533 odradim duplo brže, i to duplo veću površinu.......

Znači oreš 4x brže od mene? Svaka čast, ti onda oreš kao ljudi sa trobrazdnjacima i 100 KS traktorima.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
mora se od dati naštelat sigurno,samo je treba probati..danas sam išao u šumu i videl IMT 540 z 2x12 plugom,oranje izgleda blagorečeno katastrofa..pol mase vani,pol nutra..bum sutra poslikal ak se sjetim
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Nema šanse da u ovoj kombinaciji olabaviš desni španer, naravno ako nećeš da plug uzima preko 40 cm zemlje. Osnove fizike. Da bi se to moglo pomicanjem ručke na plugu, ona bi trebala valjda stajati vodoravno, a plaz biti 10 cm više lijevo od daske, pri čemu bi zahvat pluga bio valjda 8 cola. Uglavnom, nema šanse, a to me ne brine jer traktor ne zanosi apsolutno nikud.

Da bi orali brže, trebali bi se kretati većom brzinom, ne? Ne znam koliko konja imaju vaši IMT-ovi, ali mom štoreu je u 3. brzini na 1600-1800 okretaja sasvim dosta posla. Naravno, bilo je i proklizavanja.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,624
sa čim si to radio, motokultivatorom:icon_scratch:.......jer sa 533 odradim duplo brže, i to duplo veću površinu.......
IVANZ u slavoniji možda da a u zagorju i po brdovitom terenu nemože se ići brzo.
Gdje sam ja orao dva komada jedan1200hvati i drugi 2000 hvati vi slavonci nebi po tim poljima nebi ni hodali pješice a kamoli orali.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Kolega, ovo moje je bila 100% ravnica:icon_weed:, očekivao sam da bude zemlja nešto lakša za obradu jer se ore već 2 g., ali kako god, stvarno sam zadovoljan kako je išlo. Šteta što nemam video, nemam ni smartfoun.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh