• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=DDWRnq5wEWk[/YT]

Otprilike ovako brzo sam orao, samo je bilo više proklizavanja, ponekad je traktor zastao, plug je jednobrazdni, ne mogu letjeti po njivi?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Znači oreš 4x brže od mene? Svaka čast, ti onda oreš kao ljudi sa trobrazdnjacima i 100 KS traktorima.


ako sa 3x14 i 100ks treba 2 sata za 5000m2, onda se takvi trebaju ostaviti rada.......bez uvrede svima.......:icon_hang:
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
Nema šanse da u ovoj kombinaciji olabaviš desni španer, naravno ako nećeš da plug uzima preko 40 cm zemlje. Osnove fizike. Da bi se to moglo pomicanjem ručke na plugu, ona bi trebala valjda stajati vodoravno, a plaz biti 10 cm više lijevo od daske, pri čemu bi zahvat pluga bio valjda 8 cola. Uglavnom, nema šanse, a to me ne brine jer traktor ne zanosi apsolutno nikud.

Da bi orali brže, trebali bi se kretati većom brzinom, ne? Ne znam koliko konja imaju vaši IMT-ovi, ali mom štoreu je u 3. brzini na 1600-1800 okretaja sasvim dosta posla. Naravno, bilo je i proklizavanja.

ručka netreba bit vodoravna,ona postoji da se odredi širina brazde...neki ju čak potegnu skroz do kraja i još ju sa gurtnom zavežu hahaha :icon_weed:
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Bacaš brojke kao iz rukava, ne znam otkud ti sad tih 2 sata. Nemojmo jedni drugima servirati bureke. Trebaš prihvatiti da postoje razni uvjeti rada, a plug je naštelan najbolje moguće.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
ručka netreba bit vodoravna,ona postoji da se odredi širina brazde...neki ju čak potegnu skroz do kraja i još ju sa gurtnom zavežu hahaha :icon_weed:

Točno tome služi, ali ljudi na ovom forumu pišu da se pomoću nje može napraviti da desni lanac bude labav. Ja kažem da je to nemoguće.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=DDWRnq5wEWk[/YT]

Otprilike ovako brzo sam orao, samo je bilo više proklizavanja, ponekad je traktor zastao, plug je jednobrazdni, ne mogu letjeti po njivi?

Sa ovom brzinom oranja površinu od 2500 m2 izoreš za max sat i pol. Tebi ako je traktor zastajao i ukapao se onda nešto nije u redu. Imaš tu 2 ili 3 strane natrag video mog oranja na nekih 25-30 cm dubine i traktor nema duplu vuču. Nije idealno i isto mi je desni španer stalno napet ali se dobro ore. Kako god da nariktam plug uvijek je desni španer napet ali traktor ne vuče ni na jednu stranu.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Bacaš brojke kao iz rukava, ne znam otkud ti sad tih 2 sata. Nemojmo jedni drugima servirati bureke. Trebaš prihvatiti da postoje razni uvjeti rada, a plug je naštelan najbolje moguće.


pa ako ja za 2 sata napravim 5000m2, a rekao si da orem brzo ko ljudi sa trobraznjacima i 100ks, pa moja pretpostavka da vuče sa 100ks plug 3x14, jer nevjerujem da je zakačio 3x10...........eto odakle tih 2 sata......al nebitno je to sada......

znam da postoje razni uvjeti rada, samo sam naveo kako kod mene ide u idealnim uvjetima sa plugom 1x14.........i sa fergusonom......jer se brže okrenem....imao sam i rusa sa 2x14, pa nije išlo puno brže nego sa fergusonom na nekim parcelama.......a na papiru bi trebao biti duplo brži od fergusona, jel????

a što sa fergusonom napravim za 2 sata, sa rusom je išlo za sat i pol.......samo jer se nemože okrenuti ko ferguson, a brže sam ga vozio i duplo veći plug.......:icon_pidu:
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
mora se dati z ručkom naštelati kaj nebu vuklo pod stran i držalo napetog,bolje rečeno trebalo bi se malo poštelat na svakoj zemlji različite tvrdoče da se ponište sile koje ga vuku pod stran...
mi smo prije vukli plug sa drugim traktorom,sad je skinuta jedna brazda i plug se koristi za manji traktor prema kojemu je plug ponovno trebalo štelati jer je vuklo ga na strani španer je bil napeti,sad je na osovini naštelan,tj. kak vama dođe na ručki,tak je na mojem na šaraf isto tak da se vrti osovina i stime je poštelan i sad ide ravno i španeri su obadva labavi dok se ore...
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Sa ovom brzinom oranja površinu od 2500 m2 izoreš za max sat i pol. Tebi ako je traktor zastajao i ukapao se onda nešto nije u redu. Imaš tu 2 ili 3 strane natrag video mog oranja na nekih 25-30 cm dubine i traktor nema duplu vuču. Nije idealno i isto mi je desni španer stalno napet ali se dobro ore. Kako god da nariktam plug uvijek je desni španer napet ali traktor ne vuče ni na jednu stranu.

Što bi moglo "ne biti u redu"? Kažem da traktor apsolutno ne zanosi nikud, pustio sam par puta volan i orao 20-ak m, išao je ravno. Oralo se odlično. Imao sam par pauza, malo štelanja na početku, računam od kad sam došao na njivu, pa dok nisam otišao. Samo me tlačite za vrijeme.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja sam imao muke dok to nisam namjestio, jedna brazda, al ako nije naštimano, fergusona baca kako hoće, i to najviše na oranje, nekako odjednom ako je tvrđe, uhvati veliku brazdu i zakrene traktor na oranje.......a sada ide ko podmazano, samo je trebalo malo vremena i volje da se uštima, jer nemam ručku za štimanje, nego treba ključ 24.......
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ovaj video gdje ore Štore vam nije ničemu.
Ako pogledate malo bolje njemu je konstantno plug našpanan na desnom španeru, a to oranje nije i vidi se jasno kako traktor stalno u koso ide.

Tko god da tvrdi da se na ručki neda složiti plug da ne vozi na španeru pojma nema!!!
Ljudi, gotovo svaki plug ima podesivu koljenastu osovinu, ako hod ručke nije dovoljan da se plug fino podesi da "plovi" za traktorom morate ga grubo podesiti na koljenastoj osovini. Pomaknuti lijevo ili desno. Ručka služi samo za fino podešavanje.

Ako nemate adekvatan plug za vaš traktor jedino rješenje je da mjenjate plug :)
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Nije da te netko tlači za vrijeme ali ovo kako si ti napisao je stvarno dosta utrošenog vremena za takvu površinu i još kažeš da je komad ravan. Ako ti je hidraulik nariktan za oranje po otporu onda nebi trebao traktor zastajat ili se ukapat.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Ne znam što reći, stvarno mi se nije žurilo, i baš sam guštao u oranju, i ispalo je dobro. Trebalo bi oformiti neku komisiju da dođe pogledati kako radim:icon_razz: Počelo se odmrzavati pa je gornji sloj zemlje bio dosta mastan, i na jednom dijelu su neke podzemne vode visoko, dok sam se vratio, u brazdi je bilo 5 cm vode.

Fizika kaže da nije moguće da jednobrazdni plug ima labav lanac, a da ne hvata previše zemlje ili da se desnim kotačima ne gazi poorano.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
a za šta postoji onda ovo?

posavacvv4.jpg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Hehehehe fizika kaže!!!!! :) :) :)

Ma kaj nebi bilo moguće. Ja kad orem s IMT 565 i jednobrascem IMT 610.10 ne vozi mi se na španeru, a s ručkom si podesim zahvat brazde i ide.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Dobro znaš čemu to služi, ali linija otpora pluga se bude uvijek htjela poklopiti sa linijom vuče traktora. Jednobrazdni plug bude uvijek htel ići po sredini traktora. Možeš ga zakositi da samo zadnji dio plaza dere po zidu brazde, ali ne možeš ga zakositi dovoljno da olabaviš lanac, kad bi i uspio to bi izgledalo smiješno, a radni zahvat pluga bi se drastično smanjio.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Hehehehe fizika kaže!!!!! :) :) :)

Ma kaj nebi bilo moguće. Ja kad orem s IMT 565 i jednobrascem IMT 610.10 ne vozi mi se na španeru, a s ručkom si podesim zahvat brazde i ide.

OK.

Možeš to snimiti?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Bedem prvom prilikom čim budem orao nešto teže s tim plugom.
Pa da se jednom zauvjek razriješi taj misterij.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
OK, ja idem sutra grijeha delati i orati s Puknutim da vidimo kak bu to išlo, on ima IMT 539 i IMT jednobrazdnjaka, a ja bum sa Štoreom 404 i OLT Alkarom. Ako nam bude išlo dobro, bude i koji video, ako ne, onda... nam se nafta smrzla pa nismo orali:icon_mrgreen:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh