• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...2

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Normalno kad te je be plug i zebe za ruke da ti nije do slikanja .
Mogu ponoviti sve kaj I KOKO ali nema potrebe .

Imam još dvije slike iz prošlog oranja gdje se vidi kako sam morao ukositi plug da traktor ne bi baca na brazdu , isto kako govori @ivanz .
A vi sad procjenite kaj ne valja i svatko tko misli da je ovdje riješenje jedan okret toplinka nek mi dođe pokazati plačam sve troškove .
Zapravo najviše sam razočaran jer 539 ovaj plug ne može vuči dubine preko 25 cm .

Definitivno mislim da je na njivi bilo prekmokro , užasno se ljepilo na dasku , više puta sam strugao zemlju ali nije bilo pomoči .

To sigurno stvara dodatni otpor , mrvi zemlju i ne okreče kako treba .
Pucajte










 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Jel to 16"?
U svakom slucaju bi trebal ici dublje od 25 cm. Da te ne zeza balans stanga?
Meni se nakaj rastelalo nejde plug dublje od 15 cm. jednostavno ga vadi van.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
auuu puknuti na drugoj slici to nije oranje nego rovljenje zemlje.zato i nemoze da vuce. ranik od pluga mi je sumnjiv .ili se meni cini il je prednji deo kratak spica i deo do plaza. ako mozes slikaj plug sa zadnje strane da vidim pravac srp gredei kako otpzadi dolazi pravac plaza i ranika.na plaz po duzini stavi ravnu cev i pogledaj dal je ranik pojeden i unutra cevi ili paralelan. kod mene je slican plug samo stariji imt-olt. upravo mu to sad radim i navarujem ranik .ako je kraci od plaza nemozes ga ustelovati da se ubijes. pogledaj koliko na levoj slici je ceo plug levo ukosen i plaz rovi umesto ranik .uopste nisu u pravcu.sa mojim orem bez problema 30-35cm duboko sa 539 .prosle godine orao vocnjak na tu dubinu cak i dublje a nije orano bar 30god. ako taj nevuce dublje pa koji ce
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Koliko ja vidim po slikama tebi taj plug hvata previše! Na trećoj slici imaš sa obje strane zid brazde.. plug više hvata nego što je lemeš dugačak i onda ostaje nepoorano i samim time je teže orati..Kolika je bila temperatura tu kada ste orali!? Meni izgleda kao da je zemlja smrznuta, ne izgleda nešto baš da je premokro..

P.S. puknuti konačno da se vide i tvoje neke slike.. Ovo što ti pravac baš nije ravan to se ne sekiraj, više gledaj da ti plug što bolje okrene zemlju..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ja se necu mijesati u ljepotu oranja,jer sam i sam vise-manje pocetnik, ali znam da je moj razmrdani 539 sa potrtom sperom pjevao s olt 1x16" alkarom,u puno gorim uvjetima,i u puno goroj zemlji. naravno da nije isao s punim zahvatom,ali se lijepo oralo.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
@Puknuti:izgleda da je ovdje greška u lemešu,stoji kao skija...
Za početak drugi lemeš i koljenastu osovinu pomaknut na ljevo...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
i proveri oklagiju [kolenastu osovinu] dal je u pravcu 90 stepeni spram glavne grede [srp]. tesko se na slikama moze primetiti jel cesto vara .kod mene se usukao na nosacima kolenaste osovine jer sam panjeve i zile krcio sa njim pa se slicno ponasa kao tvoj. dobro prvo pregledaj taj plug jer tu nesto je ili pojedeno ili ukoseno inace odlican plug za oranje. tebi plaz viri iz zemlje u brazdi pa to ni 10cm neore nego rovi. rucica skroz nazad [nevalja] .obicno je blizu srednjih zareza zub tamo vamo ako je u redu
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Ja bih još dodao da tanjur-crtalo spusti do kraja ...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Marusanic , ako spustim crtalo niže onda mi kod poštene dubine bude i ušica crtala rovala po zemlji , ne ogu sad točno reči koja bi bila dubina ovako postavljen, (zadnja slika) ali spuštao sam ga na njivi a podesio doma do ušice 30 cm . Tako postavljan je kod mog oranja vrtio po zraku .

@vica , dobra ideja o okomitosti grede i koljenaste osovine , svakako provjerim

@marko 93 . lemeš je novi plamenov , stavim slike za sekundu
Kasnije sam pomaknuo osovinu u ljevo ...malo progres.

@MrSima14 , pravac nije ravan jer je to trenutak kad bi IMT stao pa bi morao dignuti plug .
U toj crti se vidi kako me momentalno baci iz pravca jer se borim s volanom i upravljanjem


Ovo su slike orenja od dva-tri tjedna prije


 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Ovo je puno bolje al i uvjeti su drukčiji... polugu koljenastog vrati na sredinu ,crtalo mora dublje rezat zemlju zato i postoji...a topling produži ne za jedan okret neg više njih -viš da ti je kraj plaza v zraku.AKk to napraviš slobodno probaj skratit desni španer ,biče teži na volanu al bu ljepše..Još samo da napišem da crtalo mora iči točno ispred daske-ni ljevo ni desno .Sretno.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ako produžim toplink plugu treba tri metra za uđe u zemlju .


Ovo je stari/novi lemeš , pasao kao po mjeri ..e sad ...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Ako produžim toplink plugu treba tri metra za uđe u zemlju .


Moguče da je i pomotan jer ovaj plug je ko stvoren za zaoravanje -i ja sam ga ove godine nabavil i čak sam zaoraval kukuruzovinu na rastu -ručno branu ,odlično ispalo .
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Crtalo treba ići 1-2cm od daske prema van, a ne u pravcu daske.. Puknuti jesi probao onu ručku na plugu negdje oko sredine držati!?
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Probaj drugi put koljenastu osovinu stavit na sredinu a desnu polugu hidraulike skroz digni. Plug na ravnoj podlozi stelaj da je vrh lemesa prest u zraku. Tak je kod mene na OLT-u radi odlicno.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ako produžim toplink plugu treba tri metra za uđe u zemlju .


Ovo je stari/novi lemeš , pasao kao po mjeri ..e sad ...


na ovoj slici koljenastu osovinu, tj poglugu koljenaste osovine pomakni za 1-2 zuba prema naprijed, a ne nazad, raonik sam kupio isti takav i odlično radi, samooštreći takozvani.......

crtalo ti netreba, to skini......

ovo što si radio po smrznutom, to je i najbolje, jer gore nije blato i mora odlično ići......

hrđava je daska, to je manji dio problema, jer neide nikako, probaj ju malo sa finim brusnim papirom rješiti, al stavi ga na brusilicu i malo poliraj dasku.......

toplink napravi tako, da na betonu ti zadnji dio plaza bude 1-2 prsta u zraku, da lijepo ulazi u zemlju.....

e sada, ono najvažnije, neznam kako ti stoji visina na podesivoj poluzi hidraulike, jer kada uđeš u brazdu, da ti plug ravno stoji, i to je to, što se tiče jednobraznog pluga.......

a na ovim slikama, što oreš kukuruzovinu, blaga katastrofa, jer je koljenasta previše zakrenuta, ja neznam kako si poslije toga spavao, al mora da si se s traktorom borio ko s medvjedom.......i na tom plugu, barem kod mene, toplink je potpuno ravan i ide po sredini traktora, a tebi ide u koso, probaj to rješiti.......
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Crtalo treba ići 1-2cm od daske prema van, a ne u pravcu daske.. Puknuti jesi probao onu ručku na plugu negdje oko sredine držati!?
Morao sam je staviti otraga jer me toliko vuklo na brazdu .

Moja je teorija da se pomicanjem ručke neutralizira sila koja radi kosine daske želi plug odvuči na neorani dio .
Također se plaz mora suprosavljati toj sili , kako meni plaz ide po zraku - nema fukciju .

Turopoljec , ovo je slika s starim lemešom .
Kad bi dignu zadnju stranu pluga(plaza) tek tada bi lemeš ležao cijelom ravninom na betonu .
Kad sam stavio novi lemeš plaz i lemeš su ležali na betonu .
http://s9.postimage.org/bi6toxnrj/DSC03587.jpg
Koje je pravilno?
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
zafrkni rucku do kraja na hidraulici onu na desnoj poluzi tak da ti je lemes u zraku nekih 2 cm lakse ce orat toplig mora bit ravan skrov ko puska za crtalo neznam jer ga nikad ne montiram gore,ako hoces posalji mi broj u pp i budemo se nasli fala bogu nismo daleko da vidim kak taj plug dela
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ljepo su govorili dečki koji se bave malo ozbilnije oranjem da ne smije plug vuči, nego da mora biti u centru. Gledajući odozada tebi plug vuče traktor u lijevu stranu i to spriječavaš sa desnim španerom. To je jasno ko dan i glupo je komentirat već ne znam koliko stranica. Pokušao si to riješiti sa ručkom i došao do kraja i malo je bolje, ali on i dalje vuče u lijevo. Pomiči cijeli plug u lijevo na centralnoj osovini ( gledajući odozada ) tako dugo dok ne prestane vuč u lijevu stranu. Logički ako vuče u lijevo, a ti ga ravnaš u lijevo sve manje bude vukao. Kad dobiš to onda budeš na ručku poštelao fino tako da ti uzima brazdu, a ne budeš trebao španat da ti otiđe u lijevo i uzme veliku brazdu i gurne zadnji kraj traktora. Dobro ore kad je brazda čista, a to na ovom IMT-u kod teže zemlje znači da mu treba dulje da uđe u zemlju. Takav je lemeš. To riješiš da poprečke na početku i na kraju potegneš pliću brazdu i onda je plug odma u zemlji, a i imaš onda ravninu. Kao što sam već napisao na Štoreu dubinu oranja se jedino može riješiti sa kotačem, a vjerujem i na malom Fercu ako čemo tjerat neka pravila. To što bude neko stalno ručno sa polugom od hidraulike određivao dubinu oranja je smiješno. Štore ima mogučnosti da hidraulika sam to regulira, ali to smo ustanovili da ne radi kak treba. Kad se stavi kotač i narikta plug kak treba onda kod ovakvih oranja imaš jednu brigu manje, a to je dubina oranja i manje trpi hidraulika. Samo nemojte pisat da vama kotač ne treba jer vi to sami regulirate. To se ne odnosi na one koji imaju traktore nego na nas jadnike koji imamo proizvode iz bivše države.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Pa i mali ferac ima finu hidrauliku koja sama odrzava dubinu oranja. Ja orem s IMT 533 i Slavoncem 2x12" i netreba mi nikakav kotac, sve to sama hidraulika odradi fino..
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Za neko pliće oranje kotač može bit od pomoći, ali ako ideš na dubine od 25 cm ili više onda plug treba bit na hidrailiku jer traktor manje proklizuje i lakše mu je vuć. Ja recimo na U445 stavim hidrauliku na otpor i nariktam dubinu, hidraulika poslije sama po potrebi na tren podigne plug i automatski u tom trenutku na zadnje kotače se prenese pritisak koji stvori hidraulika prilikom podizanja pluga.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh